ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.04.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
APR-2012

O raita pin' la mare

Am descoperit de copil ca marea e ceva ciudat ce imi creeaza o stare speciala, stare ce ma face sa trec peste an. Marea e o dependenta pentru mine, precum drogurile pentru altii. Precizez ca nu stiu sa inot, nu imi place sa stau la plaja, imi place doar sa stau la tarm si sa ma uit la valuri. Ore in sir nu ma satur de privit marea.

Nu stiu daca de prin 85 pina acum am ratat vreodata marea. Am avut ani in care am fost si de cite 4 ori, multe dati doar sa cit bag piciorul si atit.

Asa a fost si zilele trecute. Abia am asteptat sa vad vaporul de la intrarea in Constanta ca am si inceput sa ma agit. Si norii de pe cer ii vedeam in forma de pesti, de delfini... deh, imaginatie bogata ce am.

Desi era noapte, desi erau doar 15 grade afara, nu am putut astepta pina dimineata ca sa vad si sa aud marea... Am tras direct in Mamaia si tusti pe plaja... tusti in apa... pina ce n-am mai simtit talpile, de rece ce era apa.

Nisipul era proaspat greblat dar mai rece decit apa. Pe plaja doar alti doi nostalgici, la fel ca si mine, se plimbau de mina. Nu era nici o galagie, nici o terasa, desi era simbata seara. Probabil ca nu erau deschise in zona aia in care m-am gasit eu sa ma plimb.

Am dormit cu ochii pe ceas ca sa prind rasaritul. Vazusem rasaritul la alte mari si oceane, dar niciodata rasaritul la Marea Neagra. Cind am auzit pescarusii tipind, hop si eu cu camera pe tarm. Cerul avea nuante de roz iar marea era de culoarea mercurului. Am spart eu un termometru cind eram mica si mercurul din el era argintiu laptos. Asa era si apa marii.

Dupa ce am tras citeva zeci de cadre, cu miinile si picioarele inghetate am plecat. Am revenit citeva ore mai tirziu sperind ca se va incalzi atit nisipul cit si apa, macar putin. Nu s-a incalzit la temepratura asteptata asa ca am plecat dupa ce am inregistrat marea si sunetul ei.

Avem o mare frumoasa si am sa revin in fiecare an.

Trimis de adri-nico in 30.04.12 00:13:19
Validat / Publicat: 30.04.12 07:05:54

VIZUALIZĂRI: 2198 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 nor in forma de peste

[30.04.12 07:05:43]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Excursie la malul marii" (deja existenta pe site)

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[30.04.12 07:33:13]

Avem o mare frumoasa si am sa revin in fiecare an.

Bravo! S-o vezi perioada asta ce frumoasa este. Diferite nuante de albastru. Cristalina si foarte curata.

MCM
[30.04.12 10:41:41]

ti-am vazut si fata nostalgica pe langa cea jucausa. Imi place

si iata cadoul meu pt tine

youtube

NOTA WM: Atasat clipul video propus.

[30.04.12 10:42:41]

@adri-nico, am şters două fotografii în care era prezentată o faptă în afara legii. Aş aprecia dacă nu ai mai face publice pe acest site astfel de "activităţi". Mulţumesc,

georgiana
[30.04.12 11:24:14]

Frumoase poze, frumoase randuri, pline de emotie!

O alta Adri-Nico, una pe care nu o stie orisicine.

balasa violeta
[30.04.12 11:47:01]

"Stateam cu fata la pamant, cu obrazul culcat pe bratele indoite, ca pe o perna. Nu vedeam decat marea. Valurile se spargeau aproape de mine, si un fel de praf rece de apa imi inroura obrazul. Nu vedeam cerul, nu stiam ce se petrece in jurul meu. Auzeam pe dig voci infundate. Farul de la Tuzla murea si invia, ca o steluta nesigura." Cella Serghi

Iubesc marea! Mereu imi este dor de ea!

Pe 14 aprilie, cand am revazut-o, eram in stare sa intru imbracata in ea... m-a luat valul (iti incarc o poza).

gheisa
[30.04.12 13:46:40]

@adri-nico: ce fapta "in afara legii" ai surprins in poze, Adina? Ai aratat semnul magic, ai fumat, ai scuipat, ai aruncat coji de seminte pe jos?? Sau... ar mai fi ceva, da nu prea cred ca te-ai dus cu Loganul la mare

P. S. Nu eu am dat votul cu minus, dar am o vaga banuiala...

santana*
[30.04.12 13:51:01]

Chiar și acest review este în afara legii... Se putea aproba (votez!) și pe forum la secțiunea "unde ne mai cărăm de acasă" sau cam așa ceva, deschisă de Roth.

PS: Nici eu nu am dat cu plus, dar am o vagă bănuiala că nu-s primul.

[30.04.12 19:29:36]

@Pepsi70,

Imi inchipui ca marea are o culoare foarte frumoasa la lumina zilei. Am surprins citeva poze si cu acest albastru ca de cerneala diluata, dar n-am vrut sa incarc site-ul cu prea multe poze. Se poate vedea un astfel de albastru in poza cu pescarusii.

@MCM,

Merci de apreciere. Eu am cel putin doua fete. Cit despre melodie, aseara m-as fi gindit la unde de Vama Veche (vrei soare, soare iti dau...) inca am vrut sa vad ce imi alege webul de serviciu.

Ce ai pus tu se potriveste manusa!!!

@Web0

Iar am dat cu batul in balta... Stii ca asa sint eu, nu gindesc de doua ori inainte de a face o boacana. Dar de ce mi-or fi fost postate pozele pe site daca aratau o ilegalitate?

Multumesc pentru vigilenta si m-am simtit trasa de ureche pe buna dreptate.

@Violeta

Eu as fi intrat si in marea inghetata, desculta. Cei ce ma cunosc stiu ca sint in stare de toate prostiile din lume.

Frumos textul ala. Se potriveste cu ceea ce simtitm noi despre mare.

@ Gheisa,

Spre dezamagirea ta, niciuna din cele expuse de tine nu le-am facut sau... pozat.

La ultima propozitie... ai ghicit!!!

@santana,

Cu parere de rau iti spun ca am lasat webmasterul sa il puna acolo unde crede ca se potriveste cel mai bine. Poti sa dai cu minus. E bine venit orice e de la un "mare critic afa".

[30.04.12 19:32:17]

@ nambaroano,

Tocmai pe tine te uitasem in lista cu multumirile de rigoare. Zici ca ti-a placut faza cu batista?

maria55 †
[30.04.12 19:37:54]

@adri-nico: sa stii ca rasaritul este "fain" vazut si din Eforie!

Poate data viitoare...

[30.04.12 19:40:25]

@maria55:

Draga mea,

Promit ca data viitoare cind am sa calc nisipul marii am sa vin sa te vad. Iti marturisesc ca la plecarea din buzau m-am gindit ca sa te vizitez si cum nu puteam sa vin cu mina goala, m-am gidit ca te-ar inveseli o floare frumoasa. Am ajuns foarte tirziu si nu am vrut sa te mai deranjez. Floarea e la mine pe birou, o sa ti-o aduc cu prima ocazie.

maria55 †
[30.04.12 19:44:17]

@adri-nico: scumpa mea, sunteti cu totii bine-veniti, oricand si ori de cate ori se v-a ivi ocazia.

Multumesc, chiar si pt gandul ca va-ti dorit sa ma vedeti.

Invitatia era deja lansata!

Ce spui de intalnirea din 26/05? Poate...

bog68
[01.05.12 11:34:25]

Foarte frumos imortalizat răsăritul ,,globului de foc ,,de la înălțime.

Dar parcă mai frumos este să te ridici din pat cu noaptea-n cap, să mergi pe faleză și să simți briza rece a mării pătrunzându-ți până în trombocite făcându-te să tremuri ca piftia, să cobori 83 de trepte până pe plajă unde îți dai seama că din cauza stabilopozilor n-o să poți poza soarele decât după ora 09:30 când mai ia altitudine, să te latre amenințător și să te ia la alergat câînii comunitari de pe plajă, s-o iei la goană înapoi către scări de care sigur te împiedici că încă dormi pe tine și să cauți un copac în care să te cațeri în caz că te ajung dobitoacele. Iar într-un final să te așezi strategic pe o treaptă cu aparatul între genunchi, cu două mâini pe el ca să nu-ți iasă poza tremurată și cu ochii ațintiți pe linia orizontului până-ți dau lacrimile să aștepți nemișcat ivirea lui Helios.

[01.05.12 11:38:01]

@bog68:

Eu sint mai comoda de felul meu... asa ca am prins soarele de unde mi-a convenit mie. Si nu poti spune ca n-am poze frumoase!!!

Marian Preda
[01.05.12 14:36:06]

Am venit cu... SUPERBONUSUL!

... binemeritat!

Fotografiile sunt geniale!

Te felicit!

MCM
[01.05.12 16:18:12]

@bog68:

Si cand incep sa-ti tremure si mainile sa te duci aproape de Obelisc, sa lasi aparatul pe piedestalul lui si sa faci poza cand soarele se iteste pe sestache din mare. Si atunci cu o disperare browniana, de parca ar fi ultimul rasarit ever, sa constati ca s-a terminat filmul din aparat. Si sa reiei episodu' a doua zi dimineata, cu un nou film si de necaz sa faci 20 poze. Ha! V-am povestit o intamplare reala a Costinestiului studentiei mele. Multumesc @bog68 pt rascolirea amintirilor de la fundul cutiutei cu lucruri pretioase.

bog68
[01.05.12 17:24:14]

@MCM: Sau să uiți să scoți capacul de la obiectiv cum am pățit-o cu vechiul aparat rămas pentru totdeauna pe ,,fundul ,,Sohodolului (Fie-i apa Sohodolului ușoară și Dumnezeu să-i ierte megapixelii!).

Asta fuse în loc de ,,Cu plăcere! ,,

[01.05.12 20:58:24]

@Marian Preda:

Ia te uita! Lume noua pe la reviewurile mele... si care ma mai si lauda.

Multumesc de superbonus. Si de P. M.

[02.05.12 23:48:02]

Am crezut ca AFA nu tine loc de oracol si nici de alte site-uri pe care ne punem pozele pentru mai multa socializare! Asa am crezut... dar dupa numarul de puncte acumulate se pare ca... da. Ma mir un pic de faptul ca nu a fost ales mini-ghid AFA acest review.

adri-nico te rog din suflet sa nu intelegi ca am ceva personal cu tine. Sunt niste impresii (care nu trebuiau sa primeasca puncte) foarte frumoase care tin de noi, de sufleul nostru, de sensibilitatea care exista, la orice varsta, in fiecare. Si care merita sa fie scrise si sa bucure alte suflete insingurate, in alte rubrici...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][10 voturi]
[02.05.12 23:51:59]

@vlado2:

te inteleg perfect. dar ce vina am eu ca imi place sa scriu (chiar si timpenii) si altii mi le publica? ce sa mai zic de aia care ma voteaza? baga un minus, ca nu ma supar.

sint oameni... si oameni... uneora le place, altora, nu...

[03.05.12 00:01:20]

@adri-nico: niciodata voturi in minus pentru suflete rebele

[03.05.12 00:02:43]

merci!

[03.05.12 00:11:39]

@adri-nico: Nu. Doar ca prefer sa nu fac alte comentarii. Apreciez in continuare sufletul... cat despre randuri le poti multumi celor care te-au votat (cu siguranta fara sa le citeasca). Eu zic ca esti mult mai castigata asa... citita si apreciata din suflet!! nu cu un numar de puncte...

[03.05.12 00:15:09]

@vlado2:

Promit sa nu insist pe tema asta, dar trebuie sa precizez ca nu imi trebuie punctele la nimic. webii stiu ca nu vreau nici un premiu asa ca... si cu ele... si fara ele, tot aia sint.

p. s. Care m-ati votat, mai, fara sa fi citit balivernele?

[03.05.12 00:23:17]

@adri-nico: te stiu printre primele de cind m-am inscris pe AFA. E imposibil sa nu te observe omul... Stii bina ca 70%, ca sa nu ridic procentul, din pacate, voteaza fara sa citeasca. Stiu ca nu alergi dupa puncte dar scopul e clar... Sincer am apreciat aceste randuri... si altele ale tale... si daca mai continuam o sa ne suspende ecourilela acestei impresii si e pacat.

Le asteptam pe urmatoarele... cu pozele "interzise" cu tot ))

[03.05.12 00:31:43]

@vlado2:

ei, dragutule... abia m-am prins ce vrei sa spui cu pozele interzise. n-o sa le mai vezi (cel putin pe acelea), daca n-ai apucat sa le privesti inainte de a le sterge webul (multumesc, web, pentru atentia sporita pe care mi-o acorzi)

din pacate stiu si eu citeva persoane care m-au votat din simpatie (dar nu mai mult de 2 sau 3), restul sa ridice doua degetute.

stii ce am eu pretios? 2 diplome de la AFA, le tin la loc de cinste in vitrina. sper ca la urmatoarea intilnire "oficiala" sa primesti si tu, pentru ca meriti. daca as sti ca mi-au fost acordate pe... "ochi frumosi"... le-as da foc. dar eu am vazut in ochii celor pe care i-am intilnit acolo ca nu m-au perceput chiar asa de rau ca din "pozele interzise".

TORA INGRID
[03.05.12 08:03:23]

Acum serios discutand... pe marginea acestei postari... ea are o relevanta turistica ZERO... cea sentimentala, mai ales ptr autor, e maxima, dar asta nu e treaba mea.

@adri-nico, stiu ca ti-ai construit o imagine de rebela, de copil tembel, de sentimentala si de nonconformista si in mod sigur sunt destui care apreciaza asta, totusi postarea asta nu-si avea locul la impresii turistice, poate cel mult la rubrica de " Alte... " Faptul ca ea a fost votata de un numar suficient ca sa primesti si superbonus e dovada vie ca gastile n-au murit si ca gusturile nu se discuta se voteaza. Poate ca pe tine punctele nu te intereseaza si premiile defel, dar bisericutzele de vot-contra-vot lucreaza in continuare. Strict la text, analizat si rasanalizat, el nu spune mare lucru, doar ca TU te-ai simtit bine intr-o escapada la marea cea mare, unde nu ai omis, asa cum faci peste tot, sa faci un milion de fotografii cu tine in cadru pe care apoi sa le urci langa asa-zisul review. Pana la urma, sunt relatari mult mai goala de continut decat aceasta, dar in mod paradoxal, de la autorii acelora nimeni nu are nici-o asteptare. De la tine, sensibila si plina de suflet, toata lumea asteapta ceva: fie sa cresti sa te maturizezi, fie sa vada ultimele nazdravanii si sa comenteze in nesfarsite ecouri ultima isprava. O sa te superi de ecoul asta dar o sa-ti treca... vlado2 avea dreptate sa se mire iar pe mine personal aceste adresari cu "dragutzule, iubitule, simpaticule, etc" (pe care si Aeerdna a incercat sa le implementeze) ma duc cu gandul la un familiarism pe care ti-l permiti doar din perspectiva marii familii care este AFA. Totusi, exista niste limite si poate o sa incepi sa banui ca sub nick-name-uri sunt niste persoane mature care nu toate se simt magulite cand le bagi tu in seama...

Personal, stilul acesta in care scriem despre ceva (mai nimic) si dupa aia socializam intens prin ecouri, ne gratulam cu epitete si diminutive, ne tachinam si flirtam mi se pare mai potrivit pe facebook. Desigur ca abaterile tale nu sunt atat de penale (era sa zic grave) chiar daca se repeta, chiar daca faci mea culpa dupa fiecare recunoscandu-ti pornirile copilaresti, dar mai ales pentru ca esti simpatizata pentru exuberantza ta. Chiar daca in regulament se spune clar ca pozele fara importanta turistica doar cu persoana fix in mijloc nu sunt de dorit, continui sa ne arati varfuri de pantofi, scoici pe nisip si spuma marii (!?!) sau cum te speli pe picioare( putem banui ca este si niste mare in cadru ) plus barbatul necunoscut pe care-l complimentezi ca ti-a dat batista alba sa te stergi... Hai sa fim seriosi (dar nu foarte) si incearca sa aduci doar impresiile turistice, fara ecouri ale vietii tale sentimental-amoroase. Nu de alta dar mereu am avut o teama ca cineva o sa-ti urmeze exemplul, sa confunde site-ul cu unul de matrimoniale. In contextul celor scrise pana acum asta o sa-ti para o rautate gratuita desi se vrea o observatie si atat.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][16 voturi]
santana*
[03.05.12 08:07:17]

Tora Ingrid, eu propun să-i mai acordăm o șansă și s-o primim pe autoarea review-ului în rîndul adulților.

[03.05.12 08:09:00]

Mai copii, voi vreti sa-l dau jos pe "Mos Nicolae" din pod?!

Aici e pe undeva ca-n bancul ala cu rabinul si evreii, unde toti aveau dreptate...

Io zic s-o lasati cum a cazut; e poate o lectie pentru nazdravana noastra - sigur a inteles ceva. Ramane sa fim cuminti si sa asteptam pana data viitoare, sa vedem ce.

Daca mai bateti apa-n piua degeaba aici, inchidem topicul, ca e clar ca nu se aduce niciun plus de valoare!

Multumesc,

adri-nico, balasa violeta, bog68, georgiana, gheisa, maria55, Marian Preda, MCM, TORA INGRID, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂ[Re]Descoperă Litoralul românesc: