ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 24.06.10
APR-2012

3 zile prin Bangkok

In continuarea excursiei din Thailanda, dupa 6 zile pline in Patong ne-am mutat sediul in Bangkok. Deplasarea am facut-o cu un autobus de noapte: 12 ore pt aprox 13 euro (erau si mai scumpe ViP la 20 euro). A fost ok, am dormit mare parte a timpului, au aer conditionat si o patura, iar calatoria de noapte si oboseala acumulata au facut ca drumul sa para foarte scurt. Asa ca ne-am trezit in autogara pe la 8 dimineata, fiind abordati rapid de un taximetrist (pirat). Ca peste tot in lume, nu fiti comozi si face-ti 50 metri, ca veti gasi acelasi serviciu la jumatate de pret. Este o regula clara in Thailanda, totul trebuie negociat, altfel banii se vor scurge mult mai repede. In general preturile cerute sunt cam ca in Romania, de aceea par atractive. Dar taxiul este mai ieftin, aprox 10-12 lei pt 10 km.

Am ajuns la hotelul nostru- Rambuttri Village. Este un hotel pt excursionisti cu buget redus-mediu, camera este 20 euro dubla, fara mic dejun. Acesta poate fi luat la numeroasele terase din zona. Marele avantaj al hotelului (pe langa pret) este amplasarea chiar in centru langa Khaosan road si cele 2 piscine de pe acoperis. Hotelul are 200 camere si este foarte frecventat.

Asa cum am povestit, inca nu ni se uscasera hainele de la festivalul apei din Patong. Iar soferul de taxi ne anunta fericit caci vom fi in mijlocul Sonkran-ului, deci inca o zi de udaturi... Din fericire, programul de stropit a inceput dupa masa, asa ca am apucat sa vizitam uscati atractiile orasului. Nu voi insista asupra lor, am fost impresionat de asemanarile dintre religia budista si cea crestina: clopote, lumanari, tamaie, jertfa, Interesant caci Budda a trait cu 550 ani inainte, la 7000 km distanta.

Am experimentat mersul cu tuk-tuk-ul, aparent foarte ieftin, cu conditia sa trecem pe la un singur magazin unde sa stam 10 minute. Dupa 1 minut cei de acolo ne-au invitat politicos sa iesim, era o croitorie, nu doream sa iesim imbracati in costum in loc de pantaloni scurti... Nu pot sa descriu disperarea soferului, L-am abandonat acolo suparat ca nu a primit nimic... Daca ramaneam, in 10 minute eram imbracati ca niste gentlemani (fraieri). Thailandezii sunt oameni f. simpatici, dar noi nu suntem asa de bogati ca sa ii subventionam. Asa ca daca merge-ti pe acolo, aveti grija, tot timpul vor incerca sa va extraga bani pt produse pe care nu le dori-ti.

Despre atractiile orasului (temple, palatul regal, mancare) s-a mai povestit pe site, merita vizitate, mai putin piata plutitoare, care m-a impresionat negativ. Apa murdara, case saracacioase, copii inotand in apa alaturi de varani, tanti in barci incercand sa iti vanda produse la pret triplu. De fapt in Bangkok nu mai exista piata plutitoare de cand s-au facut strazi si poduri, comertul modernizandu-se si mutandu-se in piete... Am preferat sucurile din fructe naturale la preturi de 3 lei din piata si mancarea de pe strada. Dupa atatea vizite la temple, am vrut sa vedem si partea "rea " a orasului, asa ca am luat taxiul (negociat) si am mers in cartierul Sukhavit, Nana Road. In ghidul nostru scria ca este o zona care trebuie neaparat vizitata, una din atractiile orasului.

De cum ne-a lasat taximetristul, au inceput sa curga ofertele de schimburi culturale intre cele 2 rase... Am rezistat si am intrat in templul raului, unde pe 2 etaje, intr-o curte mare esti ademenit cu diverse tentatii in baruri cu tematica clara. Pt ca nu suntem rude cu Buddha, ne-am aventurat, intrarea e gratis, berea cam 12 lei, si daca bei prea mult si vrei sa cunosti o frumusete locala, trebuie sa platesti o taxa barului (aprox 15 euro) si taxa de interculturalitate (variabila, fctie de nr de beri baute, 30-50 euro, f scump, pe strada era mai ieftin)... Noi am refuzat, dar multe perechi plecau tinandu-se de manuta: El: 60 ani cu burta si par alb, Ea: 18 ani neimpliniti, dar iubindu-l sincer... Asa creste PIB-ul Thailandei si scade cel european. Fotografiatul este interzis. Mii de europeni singuri isi inchiriaza o prietena pe perioada sejurului lor si sunt fericiti la preturi modice! Exista si lady-boys, dar nu am intrat in barul lor sa le vad oferta, sunt mai restrictivi. Ideea de a vizita Bangkokul a fost inspirata de melodia lui Murray Head, one night in Bangkok, care m-a fascinat in adolescenta. Din pacate fotografiile facute au fost afectate de Songkran, obiectivul aparatului murdarindu-se, fara sa imi dau seama.

Pt confirmare, voi posta cateva poze ca sa se vada ca: am fost acolo. thailanda. Merge-ti si voi, nu o sa va para rau.

Trimis de vgaby in 23.04.12 22:13:01
Validat / Publicat: 24.04.12 06:17:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 5120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Buddha de 35 metri inaltime

[24.04.12 09:06:44]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Cristian_h*
[24.04.12 09:31:20]

Putin mai la sud in Pattaya din pacate erau atatea combinatii "de schimburi interculturale" insa cele mai socante erau cele de genul. el 30/40 ani genul viking blond 1.80-1.90 metri si 120-130 kg, ea 1.40. -1.5 metri, 35/40 kg cu o varsta sub 15 ani si o privire pierduta...

Diaura*
[24.04.12 14:18:15]

Am si eu o intrebare; fetele alea asa sunt ele "pierdute de la natura, din nastere " sau au... " fumuri " in cap?

Legat de hotelul cu piscina pe acopris; cat sunt eu de " topor la fundul apei "... macar odata m-as balaci si eu la inaltime.

Cristian_h*
[24.04.12 14:59:43]

@Diaura, Tailanda are o rata demografica foarte mare, la un moment dat se punea problema adoptarii solutiei chinezesti pentru a tine in frau natalitatea, problema este ca proportia intre fete si baieti la nastere este de 3/1, in aceste conditii fetele nu prea au de ales, de multe ori sunt fortate de catre familie sa castige bani cu cea mai veche meserie din lume!

Diaura*
[24.04.12 16:36:23]

@Cristian_h:

Intrebarea era legata de: " 15 ani si o privire pierduta... "

vgabyAUTOR REVIEW
[27.04.12 20:41:51]

@Diaura: Pt baia in piscina, nicio problema, inaltimea e de 1.3 m, deci nu ai sanse de inec. Cat despre fetele din Thailanda, soarta lor e trista. Povestea lor e asemanatoare, provin din familii cu multi copii, incearaca sa isi ajute fratii sau sa faca bani pt facultate. Paradoxul e ca Thailanda e printre putinele tari libere cu democratie, dar scoala e pe bani. In schimb tarile vecine sunt comuniste, cu regimuri stricte, dar cu scoala gratis. Cum e mai bine?

Diaura*, vgaby
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Bangkok: