Iberostar Regency Beach

DIN Timisoara
înscris/ă în 07.12.07
AUG-2007

Vacanta super

Ne-am intors din vacanta petrecuta la Iberostar Regency Beach Hotel din Corfu, unde am petrecut o vacanta minunata si relaxanta. Personal prietenos, imprejurimi dragute, mancare buna si o camera imaculata au contribuit la creearea unei impresii foarte placute despre acest concediu.

Din pacate, amandoi ne-am intors cu ceva kilograme in plus dupa acest sejur, mancarea fiind super. Erau de toate pentru toti, incepand cu spaghete bolognese, preparate din peste si terminand cu pizza si chipsuri. Erau ore exacte pentru mese, dar in acelasi timp era mancare disponibila pe tot parcursul zilei, in cazul in care ratai orele de masa. Bauturile (vin, bere, cocktailuri, bauturi racoritoare, apa ) erau disponibile oricand vroiam.

Plaja era pietroasa, si v-as sfatui sa purtati slapi speciali de protectie pentru pietre, iar aceste pietre se mai si incalzesc si e greu de umblat desculti pe ele. Marea era foarte limpede, iar un salvamar supraveghea indeaproape plaja, in caz ca ar fi aparut probleme. A si trebuit sa intervina o data ca sa salveze un copil care avea probleme in apa. Oricum, era reconfortant de stiut ca era cineva pe aproape in caz de incidente.

Piscina de la hotel era tot timpul foarte aglomerata, dar asta nu ne-a deranjat prea mult, fiindca plaja era foarte aproape si ajungeai la ea printr-un tunel subteran direct din hotel.

Spectacolele erau variate. Cred ca daca ai fi mers cu copiii, ar fi existat o intreaga gama de activitati special pentru ei. Noi am fost fara copii si singurele spectacole care prezentau interes pentru noi erau cele de seara. In unele seri a fost mai fain decat in altele, dar depinde de gusturi.

Am incercat cam de 3 ori sa ajungem in orasul Corfu cu autobuzul. Acesta ar trebui sa opreasca in fata hotelului, dar daca e plin, nu opreste. Asta inseamna ca de multe ori astepti aiurea in bataia soarelui. Oricum, nu e vina hotelului. Deoarece hotelul nu e situat intr-o statiune sau intr-un oras, ai cam avea nevoie de autobuz sau de o masina inchiriata ca sa vezi restul insulei. Un alt autobuz se opreste cam la 500 de metri spre nord de hotel, autobuzul albastru, si e mai sigur decat cel verde, care dupa cum am spus, nu prea opreste.

Drumurile sunt inguste, fara trotuar, nu prea esti in siguranta pe ele.

Era un fel de cod tacit de imbracaminte pentru cina, majoritatea oamenilor se schimbau in haine mai elegante (adica nu de plaja) pentru cina. Ceea ce mi-a lasat cea mai buna impresie a fost ospitalitatea personalului, de la chelneri pana la femeile de serviciu.

Merita!!

Maybil, Anglia

Impresii încărcate de alinviola in 28.02.2008 08:18:44

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (alinviola); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  0 PMA (din 0 voturi) nota2

- bogdan
[09.01.09 07:55:31]

daca mai citeste cineva p-aici si are habar, il rog sa-mi spuna si mie CARE SE MERITA MAI MULT CORFU SAU THASSOS? multumesc

Publicitate    [18.10.19 17:51:14]

• Vacanta peste asteptari (Sep.2009) - punctaj satisfactie: 9.20 (scris in 06.12.09 de sylstgluck din BUCURESTI) - RECOMANDĂ
  • INFO: