ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
APR-2012
2 AD. + 1 COPII

Lacul Racilor - Olimp

Buna ziua tuturor!

Am sa incep foarte simplu: am mancat raci! Animalul respectiv este undeva in top 5 personal de dihanii acvatice pe care le ador, la mare bataie cu stiuca, icrele ei, crapul, dulcele caras salbatic, zglobia scrumbie si lenesul somn. Binenteles ca le ador sub diverse forme culinare, iubitorii de peste stiu despre ce vorbesc...

Si cum va ziceam, la o intoarcere din Bulgaria (o excursie de o zi), prin Mangalia, familionului meu incepuse sa i se faca de prelungit plimbarea. Asa ca in loc sa mergem tot inainte spre Eforie, am facut la dreapta si am intrat spre Neptun-Olimp. Binenteles, statiuni pustii, muncitori la treaba, santiere peste tot. Am tot mers pana cand am auzit un strigat in dreapta: "Raci!! ". "Unde mama? " am intrebat intrigat, soseaua fiind absolut pustie. "Uite, aici in dreapta! "... sotia mea vazuse in dreapta, din mers, chestia asta: laculracilor.ro.

Am dat cu spatele vreo 30 de metri, cu avariile puse (am luat cateva claxoane...) si am intrat inauntru. Masinile luxoase parcate acolo m-au pus pe ganduri... "Inseamna ca e deschis, da' e cam scump... ". O sa judecati dvs.

Puncte bune: Parcare mare si incapatoare, local foarte civilizat si curat, wc-uri sclipind, personal foarte amabil si serviabil. Servirea a fost rapida, era ceva lume in restaurant (ceea ce inseamna rulaj), mobilier si decoratiuni din lemn masiv (un semn de civilizatie intotdeauna).

Puncte slabe: poate doar preturile.

Si am comandat cate o portie de raci (care vin in platou cu un sos special, foarte gustos), portia fiind 40 de lei, 2 beri fara alcool (habar nu aveam ca exista si la 0,33l - apropo, trebuie comentata odata relatia invers proportionala dinre stelele localului si dimensiunea bauturilor) si o sticla de apa minerala de 0,75l. 150 de lei cu tot cu atentie. E mult, e putin, nu stiu, eram in minivacanta si hotarat sa fac placerea familiei. Fac o paranteza si amintesc ca toti suntem tulceni, iar cand eram mici si eu si sotia aveam rude prin balta care ne trimiteau cate o cada de baie cu raci. In concluzie, suntem mancatori profesionisti.

Ce sa spun, gustosi dar cat sa iti faci pofta... Am inteles ca sunt crescuti in lacul de langa local, asa ca despre prospetime numai de bine. M-am uitat si prin meniu... destul de scump dar nu mai scump decat la restaurantele de fite din Tulcea. Cazarea era 150 de lei dubla cu mic dejun si 400 de lei apartamentul. Sotia mea radea ca daca ne cazam acolo o sa dau faliment nu din cazare ci din racii si puii de balta dupa care ea se da in vant.

Ca o concluzie generala, recomand dar cu mare atentie la buget. Ce ma bucura este ca daca ai suficienta rabdare, descoperi suficiente locuri pe litoralul nostru unde sa maninci in conditii absolut civilizate si cu o servire ireprosabila.

Cu multa stima, Kokobaurus.

Trimis de kokobaurus in 23.04.12 17:59:41
Validat / Publicat: 23.04.12 19:00:38

VIZUALIZĂRI: 12887 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kokobaurus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 RAAACI !!! (cu rosii, usturoi, foi de dafin, boabe de piper, verdeata)

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[24.04.12 08:45:49]

@kokobaurus: Portiile arata teribile de bine, iar in conditiile in care ati luat 3 portii, numai astea fac 120 lei. iar pana la 150 mai sunt doar 30 lei in care ati avut si bauturile si tips-ul... eu zic sa nu-ti para rau, mai ales daca mancarea a fost pe atat de gustoasa cat arata in poze.

[01.09.12 11:10:44]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Restaurante, terase Olimp" (deja existenta pe site)

johnnyredlabel
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Olimp?: