ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.04.2012
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 10.08.11
APR-2012

Cazare Zoli - Apartamentul Klari

Profitind de vacanta de Paste a copilului ne-am organizat o mica escapade pe meleaguri unguresti.

Si unde poate fi mai bine decat la o balaceala care sa ne revigoreze. Asa am ales Hajduszoboszlo si am inceput cautarile pe net pentru cazare si alte informatii despre modalitati de petrecere a timpului cat mai placut.

Cu cazarea am rezolvat relativ repede, am aflat despre Zoli Apartments de pe site-ul AFA, am schimbat cateva e-mail-uri si gata am rezervat apartamentul Klari.

Pentru 5 nopti de cazare, 3 adulti si un copil toata afacerea ne-a costat 165 euro, un pret bun am considerat noi.

Tot Zoli ne-a facut oferte si pentru biletele de intrare la Aqua Palace si la Aquaticum de la Debrecen dar aceasta este alta poveste.

Plini de entuziasm am pornit la drum duminica, 16 aprilie, pe la ora 4 dimineata si la ora 13 (ora Ungariei) eram in fata apartamentului.

Am urmat traseul deja bine cunoscut de noi, Iasi-Campulung Moldovenesc-Vatra Dornei-Pasul Tihuta-Bistrita-Cluj-Oradea-Hajduszoboszlo pe care l-am parcurs fara probleme.

Ajunsi la fata locului Zsuzsanna, a fost foarte draguta, ne-a inmanat cheile apartamentului si ne-a povestit pe scurt regulile privitoare la cazare. Totul a decurs foarte bine, si in mai putin de jumatate de ora aveam in mana si voucherul pentru intrarea la Aqua Palace de a doua zi.

Apartamentul Klari este situat la etajul 1 al unui bloc de locuinte ce face parte dintr-un complex de blocuri cu 2 etaje si este amplasat intr-o zona linistita.

Apartamentul este suficient de spatios, este alcatuit dintr-un dormitor si un living. Are deasemenea si o bucatarie foarte bine dotata cu tot ceea ce este necesar (frigider, o plita electrica cu doua ochiuri, vesela si tacamuri, fierbator electric, filtru de cafea si cuptor cu microunde).

Baia este cu dus.

Dormitorul este foarte intim, are doar un pat, o noptiera si cateva sertare, iar livingul este mai spatios, canapeaua este extensibila si poate acomoda fara probleme un adult si un copil sau 2 copii. In living sunt si cateva corpuri de mobilier, un TV cu Digi TV si o masa pentru patru persoane.

Balconul este maricel cu vedere in curtea interioara a complexului.

Complexul dispune deasemenea si de o parcare interioara, poarta principala deschizandu-se cu telecomanda, ce vine odata cu cheile de la camera si de la intrare.

Ca asezare complexul este aproape de strand si Aqua Palace (vreo 10 minute de mers pe jos), iar cel mai apropiat supermarket este tot la 10 minute distanta de mers pe jos.

Pentru cei care nu vor sa foloseasca prea des bucataria este si un restaurant in imediata apropiere unde se mananca bine.

Gazdele noastre au fost foarte amabile, ne-au oferit toate informatiile de care am avut nevoie, ne-au dotat cu o gramada de pliante informative despre Hajdu si Debrecen, ne-au furnizat informatii despre locuri de parcare fara plata, depsre locuri unde poti schimba bani cat mai avantajos si pentru toate acestea primesc de la noi un 10 cu felicitari.

Si nu puteam sa inchei fara a spune cateva cuvinte si despre oras care mi-a facut o buna impresie inca de la inceput, curat, cochet si linistit tocmai bun pentru putina relaxare. Are si cateva puncte de interes turistic pe care nu ai cum sa le ratezi: Casa Clopotului amplasata in parcul de langa baile termale, Biserica Greco Catolica “Acoperamantul Maicii Domnului”. Noi am trecut din intamplare prin fata departamentului de pompieri in fata caruia troneaza o “masina de pompieri” de pe vremea bunicii.

Cu siguranta recomandam aceasta destinatie tuturor celor care vor sa petreaca o vacanta reusita.

Trimis de elena_iasi in 23.04.12 17:44:44
Validat / Publicat: 23.04.12 18:48:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3911 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 "Masina de pompieri"

bose
[22.08.12 09:42:25]

Foarte frumos şi civizat complexul şi excelent apartamentul. Preţul de asemenea foarte bun. L-am trecut pe listă. Distanţa mare până acolo ar fi o problemă dar într-un concediu merită încerat.

Oricum, fotografiile sunt foarte frumoase şi ne dezvăluie o societate civilizată care ştie să facă turism. Toată admiraţia pentru aceşti oameni!

elena_iasiAUTOR REVIEW
[27.08.12 22:41:54]

@bose: Nu stiu daca este chiar asa departe tinind cont ca noi de la Iasi am parcurs drumul in mai putin de 12 ore. In partea de nord a tarii soseaua care leaga Suceava de Bistrita Cluj si Oradea este Ok si se merge foarte bine pe ea.

Intr-adevar se merita incercat, noi am vrea sa mai repetam experienta.

bose, elena_iasi
Alte impresii din această RUBRICĂZoli Apartmani: