ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2009
ÎNSCRIS: 08.05.08
JUN-2009
[?] AD. + 1 COPII

O locatie de vis

Am ales impreuna cu alte doua familii o vacanta combinata, 6 zile in Barcelona si 7 zile in una din statiunile apropiate - Caldes d'Estrac. Am gresit enorm, ar fi trebuit sa fi luat tot sejurul in Barcelona, nu era nevoie sa schimbam locatia pentru a profita de mare.

Barcelona Urban Hotels ofera cazare in apartamentele din zona Citadela Park - adica zona relativ noua a centrului orasului, apartamente din cate stiu construite pentru cazarea puhoiului de lume venit in oras la olimpiada din 1992.

Apartamentele sunt complet utilate, bucataria are toate aparatele de care ati putea avea nevoie, baia e bec, aerul conditionat functioneaza perfect, cu distributie uniforma in toate incaperile. Care chiar sunt spatioase. La cerere exista si o cutie de valori, dar n-a fost cazul.

Ideea e de fapt sa te simti ca acasa si sa te gospodaresti singur. Ai la dispozitie lenjerie si prosoape dar nu le schimba nimeni. Gatesti sau nu, dupa bunul plac, dar cererea lor este de a lasa vasele curate. La cazare se percepe o garantie care se returneaza dupa 3-4 ore de la predarea camerei daca totul e ok.

Apartamentele sunt foarte aproape de plaja, raportat la marimea orasului. Pret de 10 minute mers pe jos. Noi n-am verificat plaja de la Barcelonetta - cea mai apropiata, am preferat sa vizitam orasul. Care e superb. In schimb tovarasii de sejur au fost si au fost mai mult decat multumiti - nu chiar incantati, dar e de bine.

Pentru cei care vor intr-adevar sa vada Barcelona, ar trebui cel putin 10 zile (as alege 14 daca ar fi sa dau timpul inapoi), in care sa se poata alterna perioadele de vizitare cu cele de relaxare pe plaja. Partea cu vizitatul e foarte frumoasa dar si foarte obositoare. Dar merita fiecare minut. N-am apucat sa vad unele locuri decat din fuga calului si plang inca dupa ele.

Trimis de cgeea in 21.07.09 08:51:22

VIZUALIZĂRI: 2084 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cgeea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 de sus din turnul Colon , vedere catre Montjuic
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

andreilina
[21.07.09 13:02:13]

Exact de VIS este BARCELONA... SI EU AM MARI REGRETE CA NU AM VAZUT MAI MUUUUUUUUUULT...DAR O SA MA INTORC... !

crinatudosie
[21.07.09 15:50:05]

Ce oras !!! Ce oras !

chelie_d
[25.03.10 22:40:54]

te-as ruga sa-mi spui daca poti unde ai facut rezervarea si cat a costat pe noapte... o sa plec si eu in mai si imi caut cazare...

cu ce te-ai plimbat prin barcelona?? ai luat turistic bus sau barcelona card sau cartele...

cgeeaAUTOR REVIEW
[26.03.10 06:56:12]

Rezervarea am facut-o direct pe site-ul lor, in ianuarie anul trecut. Am platit 20% transfer bancar, iar restul la cazare. La decazare am primit inapoi garantia de 300 eur.

Noi am luat 2 zile de bus turistic (din pacate cele doua zile sunt consecutive si totusi asta e pachetul cel mai convenabil = 47 eur). Faceam traseul la prima ora (9 adica) si ne bifam obiectivele care ne interesau. La a doua tura coboram direct... Pe noi traseul verde nu ne-a tentat deloc. Bine-nteles, am folosit si metroul, nu doar busul turistic. Asta pana am descoperit ca exista statie a traseului albastru foarte aproape de apartamentul unde am stat.

Atentie!!

1. Daca nu cunosti limba, urmareste macar ceva telenovele inainte de a pleca; ). Si ia-ti un ghid de conversatie. NIMENI NU VREA SA VORBEASCA ENGLEZA!! M-au durut mainile de la cat am vorbit cu bastinasii...

2. Rezervati-va macar prima jumatate a unei zile pentru parcul Guell. Este marele meu regret ca n-am apucat sa-l vedem pe tot. Pe mine Sagrada nu m-a impresionat atat de mult cum a facut-o acest parc.

Daca te mai pot ajuta cu ceva... cu mare drag.

Pentru mai multre fotografii: click aici

Gea

skf
[22.03.11 14:51:48]

Care e treaba cu traseul albastru si verde? O sa merg doar pentru 4 zile (din care probabil una va fi pierduta cu plecarea). Ce-mi recomandati sa vad, in afara de parcul Guell (pe asta l-am notat deja: D) ?

andreilina, cgeea, chelie_d, crinatudosie, skf