ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2012
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 24.06.10
APR-2012

Anul nou thailandez si alte lucruri de facut in Patong

Ray Obiedo - Iemanja

Tocmai m-am intors dintr-o excursie pe cont propriu in Thailanda Primele 6 zile le-am petrecut in insula Phucket, statiunea Patong.

Zborul l-am facut pe ruta Budapesta -Cairo-Bangkok, pretul fiind de 500 euro, in conditii f bune, cu Egypt air. Din Bangkok am luat un avion Thaiairways. cu 70 euro dus spre Phucket.

Cazarea a fost ieftina, 20 euro camera cu mic dejun la hotel 3 stele, la marginea statiunii (10 min de centru, 5 min pana la plaja), luata de pe booking.

Pe langa excursiile obligatorii de facut: Phi-phi island, insula lui James Bond, reciful de corali, Maya bay (cea din filmul The beach), canoe in pesterile Hong island, am trait experienta Sonkran-festivalul apei., Perioada vacantei s-a suprapus cu anul nou thailandez (13-15 aprilie), .

Pentru ca aprilie este o luna calduroasa (32-35 grade), si din mai incepe sezonul de musoni, a aparut aceasta sarbatoare a apei. Ea provine de la indieni si se refera la purificarea data de apa. Asa ca in aceste 3 zile, toata lumea stropeste cu apa pe oricine, localnic sau strain. Mai tine-ti minte cand era-ti copii si va stropea-ti cu pistolul cu apa? Ei bine, daca crede-ti ca sunte-ti prea maturi pt o asemenea joaca, va insela-ti! E deajuns sa fiti pe strada in Thailanda in aceasta perioada, sa fiti udat de cateva ori. Asa am patit eu si prietenii mei. Dupa ce am vazut ca toata lumea se distreaza de noi si ne stropeste din senin fara nici o jena, am trecut la contramasuri: ne-am dotat cu cate o pusca de la vanzatorii ambulanti, cu capacitate de inmagazinare de 2 litri de apa, si ne-am pus pe treaba! Au urmat 4 ore de ras continuu, am reintrat in atmosfera copilariei. De la 3ani la 60, mii de persoane au intrat in acest joc, rasetele si tipetele facand deliciul participantilor. Muzica se aude de peste tot, lumea danseaza si se distreaza intr-o veselie generalizata. Cei mai fericiti au fost insa vanzatorii de pusti si cei de apa, pt ca dupa ce se termina apa trebuia sa realimentezi! Iar cei care aveau apa cu gheata erau cei mai cautati. Dupa cateva ore de batalii, am cedat fizic si ne-am intors murati la hotel. Dar a doua zi, totul a reinceput, cu mai multi participanti, pt ca si localnicii au avut zi libera. Nimeni nu scapa neudat, inclusiv motociclistii, politistii sau calatorii din tuk-tukuri.

Despre Patong se mai poate spune ca are o viata de noapte extrem de intensa, cu baruri unul langa altul., pt toate gusturile: muzica live, go-go bar pt cei care vor sa cunoasca o frumusete locala, discoteci si nelipsitele saloane de masaj., Despre mancare nu are rost sa spun nimic, atat in restaurante cat si pe strada mancarea e excelenta si sigura. Era cat pe aci sa traim pe viu si experienta unui tsunami, pe 11 aprilie au fost 2 cutremure de aprox 8.3 grade, am stat cateva ore pe dealuri, dar valul nu a mai venit. Dupa ce s-a linistit situatia, viata a reinceput in statiuni cu mai multa bucurie si chef. Atasez cateva poze atat din cele 2 excursii (la care pretul a fost de aprox 28 euro fiecare), cat si de la nebunia generalizata a udatului.

A doua parte a sejurului am facut-o in Bankok. Despre experientele de acolo intr-un alt review.

Trimis de vgaby in 20.04.12 23:05:14
Validat / Publicat: 21.04.12 08:28:48
  • A fost prima sa vizită/vacanță în THAILANDA

VIZUALIZĂRI: 3882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Insula din The Beach

[21.04.12 07:53:32]

@vgaby, fiind vorba despre un review de tip calatorie, am retras notele acordate pentru cazare, masa si servicii.

Poate cand ai timp, scrii un review separat despre hotelul la care ati fost cazati.

MCM
[21.04.12 10:09:28]

Foarte frumoasa vacanta ati avut.

Asa este cu udatul, zilele trecute am vazut pe Discovery un reportaj despre asta. Semnificatia udatului: aducatoare de noroc/prosperitate si tine departe spiritele rele.

Alt obicei interesant: la masa nu se mananca niciodata cu furculita (nu se baga in gura cu mancare, este extrem de nepoliticos), ea este folosita doar pt a incarca lingura cu mancare. Cutitul nu exista pe masa thailandezilor (vorba vine, pt ca ei mananca cu betisoarele).

Pacat ca la unele poze ai avut obiectivul murdar cand le-ai facut.

Diaura*
[21.04.12 15:14:35]

Superb.

Daca in foto P014 te referi la domnisoara din planul doi, raspunsul meu este " da".

M-a distrat faza cu politistii udati. Banuiesc ca ei nu aveau in dotare pistoale cu apa; doar o incasau.

bessondm
[21.04.12 21:28:27]

Desi utopica, mi-a placut ideea din The Beach. Existenta pe o insula rupta parca din paradis, intr-o societate deschisa, bazata doar pe petrecerea timpului liber impreuna intr-un mod cat mai placut, fara griji cotidiene, fara bani, fara autoritati... doar distractie - ar surade oricaruia dintre noi (mie, cu certitudine). N-ai fost tentat sa sari din barca, sa inoti pana acolo sa verifici personal?

[24.04.12 09:15:42]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

bessondm, Diaura*, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thailanda: