ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2012
ÎNSCRIS: 17.04.11
APR-2012

La taverna Irene, la Potos, in lunea Pastelui

Si cum in duminica Pastelui ne-am desfatat in Theologos cu o masa traditionala (vezi impresii) nu am putut rata in drumurile noastre o escala la taverna Irene din Potos.

Ne-am intors din Limenaria usor dezamagiti de localitate si mergand spre Arhanghelos unde avea sa fie o procesiune religioasa, aducerea Sfantului Cui de la manastirea din Theologos, despre care voi scrie in alt rew. am vizitat si Potosul. Localitatea este mica, insa pe malul marii sunt insirate taverne. Nu erau toate deschise, una ne-a atras atentia caci doi tineri frumosi, un baiat si o fata te indemnau sa iei loc la mesele intinse la soare pe malul marii.

Cum ideea era sa mancam altceva decat carne, firesc am optat pentru o masa de peste, ceva specialitati. Ne-am uitat la oferta afisata si tanara auzindu-ne vorbind romaneste ne-a invitat. O cheama Otilia, lucreaza acolo de 3 ani si este o frumusete de romanca. Patronii ar trebui sa se poarte cu ea cu cea mai mare grija pentru ca prin amabilitatea ei indemna turistii la taverna Irene.

Ne-a spus ca cei mai multi turisti au fost anul trecut romanii, ceva bulgari si ceva nemti. Dar baza au fost romanii, care sunt si clienti foarte buni.

Dupa ce ne-am asezat la masa ne-a adus din partea casei o carafa de vin.

Am comandat 1 platou cu scoici, preferatele mele si 2 platouri combinate.

Veti vedea din fotografii ce au continut, scoici, creveti, calamari, somon, rechin, etc. pe pat de cartofi, cu un mujdei de usturoi facut in stil grecesc, adica mult mai concentrat si condimentat.

Am comandat de asemenea inca 2 sticle de vin Resina (Melamatina) de care bausem si cu o zi inainte la Teologos.

Ne-am straduit sa terminam platourile si ce nu am putut am avut cui sa dam, caci in Thassos clanul pisicilor este foarte puternic. In contextul in care 6-7 pisici isi asteptau portiile am intrebat-o pe Otilia, romanca noastra daca stie de ce sunt atat de multe pisici in insula si ne-a explicat ca s-a incercat starpirea lor insa nu a fost o solutie, caci invazia de serpi trebuia oprita.

Ca desert ne-a invitat la inghetata, insa nu prea mai incapea, asa incat am optat pentru cafeaua aromata si fierbinte.

Oricum in cele 2 ore petrecute in taverna cu mese pe malul marii au venit 4 familii de romani la masa.

A fost un pranz pe gustul meu, cu specialitati perfect preparate si servite frumos.

Masa a fost impecabila, pahare si vesela curate, debarasare rapida, ospitalitate si bunavointa

Nota de plata ne-a fost adusa de "casiera" care atenta la tot ce misca a venit sa incaseze. Oricum am avut grija sa ne luam la revedere de la Otilia, care cu amabilitate ne-a dat cartea de vizita, invitandu-ne sa o sunam daca avem nevoie de cazare sau rezervare de masa in taverna in sezon.

Trimis de amero in 20.04.12 22:12:23
Validat / Publicat: 21.04.12 07:13:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Salonic, Atena, Delfi, Serres, Nea Moudania, Metamorfosi

VIZUALIZĂRI: 6487 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 cartea de vizita inmanata de Otilia, in cazul in care dorim cazare si rezervare la taverna Irene din Potos

radar
[01.07.12 16:26:38]

multumim pentru impresii.

tocmai ne-am intors din concediu din thassos.

ne-au ghidat foarte bine impresiile tale...

nu puteam sa trec peste a nu-ti mutumii.

[10.07.15 01:34:06]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Taverne în sudul Thassosului (Potos, Limenaria etc) " -- nou-creată, între timp, pe sait.

radar
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Potos: