ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2012
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 23.01.12
APR-2012

Am fost in Bulgaria…

De multi imi propusesem sa va spun cum am petrecut eu in Bulgaria si ce impresii am despre aceasta destinatie de vacanta.

De la inceput trebuie sa va spun ca eu nu prea am putut pleca in vacanta pentru o perioada mai mare de timp, dar mi-am permis sa merg de cateva ori de Paste, 1 Mai si Revelion si doar in statiunile de pe litoral.

Am fost in 2010 de 1Mai la Sunny Beach la hotel Iberostar si am fost super impresionat de absolut tot: cazare, masa, personal… mai putin parcarea care era foarte mica si neincapatoare.

Am fost in 2010 de Revelion la Obzor la hotel Miramar… superb absolut totul.

Am fost in 2011 de Paste la Dunni la hotel Marina Royal Palace aici chiar nu ne venea sa credem ca poate fi atat de… superb (daca pot spune asa).

Daca cineva doreste sa-i spun pe larg cum am petrecut in fiecare locatie de mai sus nu trebuie decat sa-mi ceara acest lucru si cu cea mai mare placere o voi face. Nu insist acum pe aceste destinatii pentru ca a trecut ceva vreme de atunci si dupa cum mi-am dat seama, bulgarii sunt foarte adaptabili SI IN BINE SI IN RAU si se poate sa se mai fi schimbat ceva de cand am fost eu acolo.

In schimb va voi povesti cum am petrecut anul acesta de Paste la Nisipurile de aur la hotel BERLIN GOLDEN BEACH.

Voi incerca sa fiu cat se poate de corect si sa fac unele comparatii cu celelalte locatii unde am fost.

Voi incepe cu drumul. Drumul de la intrare de la Vama veche, pe teritoriul Bulgariei este bunicel (e el carpit cam peste tot dar e circulabil) si mai mult pot spune ca este in refacere si modernizare (un 10 pentru acest fapt pentru bulgari).

In schimb ca de obicei, cu indicatoarele rutiere stau prost. Cu toate ca vazusem hotelul de pe sosea nu stiam cum sa intram in statiune ca sa ajungem la el. Am reusit intr-un final sa intram dar am ajuns pe interzis si ne-am intersectat cu masina politiei care cred ca ne astepta si vroiau sa ne amendeze. Noi intrebam cum ajungem la hotel si ei ne intrebau de ce nu am respectat indicatorul… am facut pe prostii ca nu intelegem sa intoarcem si sa-i urmam unde vroiau ei sa ne duca si am inaintat si am ajuns intr-un final in parcarea hotelului. (nu au venit dupa noi)

Ne-am cazat si totul a fost perfect: personal foarte serviabil incepand de la receptionere pana la cameriste, camerele mari si spatioase, curate cu bai dotate si curate, (e adevarat ca televizorul era mic si de generatie mai veche), camera era cu vedere la mare, mare care era foarte aproape de hotel, doar plaja ne despartea, plaja superba, ingusta fata de cele romanesti, dar foarte, foarte curata (precizez ca stau in Constanta si stiu cum arata plajele noastre…)

Hotelul e amplasat in partea de nord a statiunii unde este foarte liniste. Cu toate ca era Pastele (data de 15.04.2012), statiunea era foarte animata, foarte multe hoteluri deschise, baruri si terase de asemenea si majoritatea standurilor din bazar deschise si inca se muncea de zor la amenajarea statiunii. Daca nu ar fi fost destul de racoare as fi spus ca suntem in plin sezon (inca UN MARE 10 pentru asta bulgarilor).

Dar sa revin la hotelul nostru… per total am spus a fost bine, dar… caci exista si un dar si am spus ca voi face o comparatie si cu celelalte locatii unde am mai fost, trebuie sa spun si ce nu mi-a placut, sau mai corect spus unde cred eu ca era loc de mai bine…

Noi am avut regim ALL INCLUSIV. Fata de celelacte locatii unde am mai fost, bucataria a lasat de dorit, nu ca nu ar fi fost buna sau ca nu am avut ce manca dar cred ca nu aveau loc de expunere al mancarii destul de mare astfel ca aduceau felurile de mancare pe rand, astfel daca mancai la inceputul programului de masa si nu te grabeai foarte tare aveai surpriza sa vezi ca dupa ce te ridicai de la masa se servea alta mancare.

Barmanii foarte serviabili si fata de celelalte locatii foarte rapizi dar se vedea ca nu prea erau “artisti” cum s-ar zice in meseria asta.

Piscina interioara cu apa foarte rece si cum pentru perioada asta a anului ar fi fost o mare atractie… a fost o mare deziluzie…

Si acum sa va spun ce nu mi-a placut cel mai mult si cel mai mult. Cel mai mult m-a dezamagit compania care am avut-o… turistii care au fost cu mine in hotel. Marea majoritate eram romani (cred ca 99.5%) cu foarte multi copii de varste diferite si care nu prea erau supravegheati umbland peste tot in hotel si in timpul mesei ajungand sa se serveasca singuri si direct din preparatele care le placea, cu bunicute foarte grijulii care plecau in camera cu farfurii intregi de prajituri boluri intregi de stafide si cate o sacosa de fructe (mere) si parinti care uitand de copii se dedau bauturii, ajungand ca anumite zone ale hotelului sa PUTA ca ultima carciuma de cartier. Va rog sa ma scuzati dar va spun adevarul care chiar ma doare… si eu sunt roman.

Am avut un grup de la Bacau care au venit pregatiti cu statii de amplificare si care pana la un moment dat au fost chiar placuti antrenand marea majoritate a turistilor intr-o mare distractie pe terasa din fata hotelului. Apoi s-au imbatat si totul a degenerate pana acolo incat a trebuit sa intervina managerul hotelului si sa sparga “distractia”.

Poate spuneti ca exagerez… dar nu exagerez, initial si eu am participar la aceasta distractie care chiar a fost frumoasa pana cand au inceput sa vina bidoanele de vin de butuc aduse din tara, cu toate ca eram la all inclusive si chiar era destula bautura si din partea hotelului.

Acum cand stau si rememorez ce a fost acolo, imi dau seama ca acest lucru s-a putut intampla si din cauza lipsei aproape totale a personalului pentru divertisment compus cam din doua domnisoare, simpatice chiar, si a vreo doi baieti… si adevarat in ultima seara am avut un program de dansuri traditionale si o trupa de dans modern… dar cam slabut programul de divertisment…

Cam asta a fost…

Trimis de gummy in 16.04.12 16:25:07
Validat / Publicat: 16.04.12 18:50:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: sunny beach, obzor, dunni

VIZUALIZĂRI: 3679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gummy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotelul Berlin Golden Beach vazut din lateral de pe faleza

webmaster10 [16.04.12 18:09:51] »

Uite, eu sunt unul dintre cei care doresc amanunte despre fiecare hotel amintit in review. Notele oferite sunt foarte importante pentru stabilirea unei medii cat mai obiective, in cazul tau, argumentele care au generat notele pentru review-ul de fata sunt pertinente si dupa parerea mea cu o doza foarte, foarte mica de subiectivism.

cosminap [16.04.12 21:24:50] »

Din motive "obiective" (a se citi "financiare") n-am reusit sa ajungem pe litoralul bulgaresc de Paste. Dar abia asteptam sa citesc review-urile ca sa-mi fac o idee asupra celor ce ma vor astepta la vara!!! Cele cateva postari referitoare la sejurul de Paste m-au cam speriat asa ca-ti multumesc ca ai adus o "raza de speranta'! Sunt convinsa ca fiind din Constanta vezi cumva altfel decat noi cum sta turismul pe litoral asa ca astept si celelalte postari! Spor la scris! Si... un vot de la mine!

ema.1 [16.04.12 21:54:33] »

Da, e foarte adevarat cu balamucul facut de romani, de copiii lasati sa faca aproape tot, fara ca vreunul din parinti sa le faca observatie, noi la GHV am avut un "liftier" de 10-11 ani care nu pleca nici "rupt" din lift, apasa pe toate butoanele, clientii hotelului fiind nevoiti sa se deplaseze pe scari.

Alt client, asta ma face sa rad amar, a stat in ziua de paste in halat de baie in mijlocul restaurantului, cu o burta mare si plina de par, urland in gasca lui cat e el de frumos, destept si cu bani.

Cand o sa mai merg in Bulgaria la hoteluri accesibile o sa-mi iau si calmante . Bun review, ar trebui sa se scrie mai mult, sa nu mai mergem sa ne enervam.

alex1968 [16.04.12 22:20:37] »

Si eu m-am reintors in aceasta seara din minivacanta de Paste petrecuta in Bulgaria. Din ceea ce am citit pana acum, se pare ca - la fel ca si tine - am avut noroc sa nimeresc bine. Eu am fost la Sol Nessebar Palace (am ajuns acolo deoarece hotelul la care cumparasem bilet - Iberostar Sunny Beach - a anuntat, cu 3 zile inainte de data plecarii, ca nu se va deschide pentru Paste, iar agentia ne-a oferit alternativa Sol Nessebar Palace). Voi posta si eu impresii din aceasta minivacanta, insa acum am simtit nevoia sa spun ca au fost si hoteluri in Bulgaria care si-au pastrat standardele si in perioada Pastelui.

Felicitari pentru review, ofera multe informatii utile.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [17.04.12 18:24:06] »

Am revenit si eu din minivacanta de Paste. Dupa ce anul trecut am fost la Astera in Nisipurile de Aur- foarte bine din punct de vedere al cazarii, piscinei cu apa foarte calda, salii de fitness dar dezastru in privinta organizarii- anul acesta am ales o vacanta fara all inclusive la Yantra Grand Hotel din Veliko Tarnovo si am venit incantati. Ma bucur ca Berlin Golden Beach nu a dezamagit pentru ca acesta este hotelul pe care l-am ales pentru vacanta de vara la sfarsitul lunii iunie. Sper sa fie bine.

Vacante placute in continuare!

gummy [17.04.12 19:45:38] »

@webmaster10: Am promis si ma voi tine de cuvant.

In 2010 de 1Mai am fost pentru prima data in Bulgaria. Auzisem de la cineva de resortul de la Dunni ca ar fi ceva de vis, dar nu ne-am facut rezervari din timp si nu am mai gasit locuri libere, dar ni s-a propus sa mergem la Sunny Beach la hotel Iberostar si nu mi-a parut de loc rau. Pentru prima data in viata m-am simtit efectiv rasfatat. Absolut totul a fost impecabil de la cazare pana la plecare mai putin parcarea pe care o aveau foarte mica in comparatie cu spatiul de cazare dar si pentru aceasta au avut solutie trimetandu-ne sa parcam intr-o parcare alaturata a unui alt hotel ne deschis dar care avea paza.

Camera exceptionala cu lenjeria impecabila, prosoape care se schimbau zilnic si gaseam in fiecare zi o figurina facuta din prosop asezata pe pat, in fiecare zi alt model, mancare foarte diversificata si pe toate gusturile, din belsug chiar risipa, bautura nu mai vorbesc, aveau absolut toate bauturile uzuale dar e adevarat autohtone (nu ca nu ar fi avut si straine, dar noi fiind la all inclusiv trebuia sa platim ce nu era autohton), servirea desavarsita, personalul foarte bine pregatit si serviabil. Aveau un grup de animatori exceptionali, ziua nelasandu-te sa te plictisesti si seara prestand un show superb, altul in fiecare seara. Aveau sala de spectacol separata cu scena si tot ce trebuia ,,bar si altele. Intro zi am avut parte de o situatie incredibila: vrand sa ies din holul hotelului pe o usa am dat nas in nas cu o doamna din staful hotelului dupa cum arata imbracata. Am inceput sa ne invitam reciproc care sa intre primul, pot spune ca daca a vazut ca nu vreau sa ies si tot insist sa intre ea prima mi-a dat de inteles ca daca nu cedez sa ies eu primul, o va lua pe alta usa…am ramas masca, eram interzis, nu-mi venea sa cred ca se poate intampla asa ceva.

Hotelul e format din doua corpuri asezate simetric legate intre ele pe una din laturi formand astfel o curte interioara unde gasim doua piscine enorme. Piscina interioara era micuta dar nu am testat-o deoarece am prins o vreme superba si nu am avut chef sa stam in interior (sa nu intelegeti ca am facut baie in cea exterioara, era totusi 1 Mai.)

Vreau sa mai spun ceva si despre drum. Am ales atunci sa iesim din tara pe la Negru Voda, mergand spre Dobrici si apoi Varna unde luindune dupa indicatoarele lor ne-am invartit vreo ora pana am gasit drumul si iesirea spre Sunny Beach iar atunci cand am ajuns la Sunny Beach am mai bajbait vreo jumatate de ora pana am gasit hotelul, ajungand chiar si la sectia de politie unde dupa mai multe incercari am dat peste un politist care sa ne indrume (specific, sectia era in Sunny Beach!!!).

Cam asta ar fi prima experienta in Bulgaria. Si ne-a placut enorm fapt care a facut ca data urmatoare sa mergem un grup de 7 persoane.

nicole33 [17.04.12 19:57:54] »

@gummy:

Am fost in 2010 de Revelion la Obzor la hotel Miramar… superb absolut totul.

Sigur este vorba de revelionul 2010?

Din informațiile mele, deși trebuia, Hotelul Miramar nu s-a mai deschis pentru revelion, din motive ”tehnice”. Am avut și eu bilete acolo, dar am fost nevoită să aleg altceva.

Chiar mă interesează să aflu și după 2 ani care a fost adevărul, măcar pentru a alege mai bine agenția altă dată.

gummy [17.04.12 21:25:06] »

@nicole33: Mii de scuze... este vorba de Revelionul2011. Prima iesire a fost de1Mai 2010, urmeaza Revelionul2011, Pastele2011 si Pastele2012. Inca o data mii de scuze, nu a fost intentionat...

webmaster10 [17.04.12 21:56:31] »

@gummy, excelente completari

nicole33 [17.04.12 21:58:52] »

@gummy:

Mulțumesc pentru precizări. Acum m-am liniștit. Mă enervasem la gândul că am fost mințită și mutată la un hotel mai prost în aceiași bani.

Sunt convinsă că a fost super de revelion. Poate ne povestești și despre asta.

Am ajuns și eu până la urmă la Miramar, dar câteva luni mai târziu, pentru Paștele 2010, când deși hotelul a fost plin exclusiv de români, ne-au dovedit că pot fi niște gazde excelente.

balasa violeta [18.04.12 01:00:48] »

Da, cam asa ceva a fost la toate locatiile din Nisipuri... LUMEA COPIILOR! Copii, niste scumpi, parintii orice se pot numi dar mai putin PARINTI!

Stiu povestea de la Berlin, toata statiunea o stie! Ati avut numai manele! Conducerea trebuie sa despagubeasca cateva familii din Campina!

Va rog, spuneti-mi cat ati platit parcarea? Multumesc!

cosminp [19.04.12 08:56:04] »

din pacate, Nisipurile au fost pline de romani, in special pentru ca in celelalte statiuni au fost foarte putine hoteluri deschise.

astfel, concentratia de romani care ne fac cinste pe unitatea de masura a fost foarte mare.

noi am fost tot in Nisipuri, dar la Kristal, pe care l-am ales pentru pretul foarte mic... 27 euro/noapte/persoana si copiii pana la 13 ani gratuit.

avantaje si dezavantaje. avantajul pretului mic a fost "compensat" de calitatea mancarii, adica erau gatite fara gust si al bauturilor foarte diluate. legea compensatiei trebuia sa functioneze.

dar lumea a fost destul de civilizata, cu mici exceptii care nu au sarit prea mult peste cal.

cel mai rau a fost cu parcarea, pentru ca hotelul are doar vreo 30 de locuri. pe noi ne-a dus intr-un sir indian si a doua zi prima masina a vrut sa plece la plimbare. a trebuit sa scoatem vreo 6 masini pentru plimbarea lor, dar cu ceva observatii catre reprezentantii hotelului. Ulterior, in camera am gasit cate o sticla de vin, doua pahare si o carte de vizita a managerului hotelului.

aglomeratie mare a fost duminica dimineata si la pranz la masa, pentru ca au venit multi doar pentru o noapte.

una peste alta, sejurul de Paste a fost relaxant si ieftin, ceea ce pentru noi a contat foarte mult.

este a doua plecare cu agentia respectiva, foarte serioasa si cu preturi foarte bune. detalii in privat.

p. s. : pretul poate sa-ti dea calitatea, dar nu garanteaza bunul simt.

webmaster10 [19.04.12 09:01:24] »

@cosminp, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a destinatiei. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI, personalizat pentru hotelul Kristal.

cosminp [19.04.12 09:10:12] »

@webmaster10: stiu, dar lipsa timpului ma omoara.

sunt mai multe de povestit despre Kristal, asa cum sunt dator fata de voi cu multe alte povestiri din Mexic (sept. -oct. 2011), de Revelion la Caciulata, Moscova (in urma cu 2 saptamani), Turcia din vara trecuta...

din pacate, dupa 12-14 ore de munca pe zi iar sambata si duminica cu odihna sau treburi, nu mai reusesc sa va scriu, dar printre picaturi va mai dau cateva informatii sau mai fac cateva remarci, sper sa fie si utile, pana cand voi avea din nou timpul necesar sa va scriu.

poate voi reusi sa incep cate un rw si sa scriu putin cate putin pana va creste mai mare.

ionut_tuta [20.04.12 17:23:51] »

@ema. 1: Buna ema.

Asa cum se spunea si mai sus am mers cu speranta ca voi petrece si eu un Paste minunat si consecinta, am plecat mai devreme cu o zi decat era prevazut.

De ce? Voi care ati fost acolo si aveti ceva respect fata de voi ca oameni, stiti: datorita tiganelii...

Nu te puteai simti ca intr-un hotel de 4 stele care numai conditii de 4 stele nu avea...

-piscina rece, plina de clor, mancarea numai mancare nu era, personalul depasit de situatie, tiganeala peste tot...

Eu am trimis o sesizare agentiei si o sa mai fac si altele la alte institutii sparand ca altii sa nu mai pteasac la fel ca mine.

Daca vreti sa schimbam ceva, faceti si voi la fel...

ema.1 [20.04.12 17:36:05] »

@ionut_tuta: Buna, eu am o agentie de turism si iti spun sincer ca nu mai pot vinde nimic pe vorbe, de cand am vazut ce teapa am luat, vazut-promovat ca altfel nu se mai poate. Cat despre bunul simt... e greu. Nicio stea in plus nu inlocuieste comportamentul unora.

gummy [21.04.12 22:37:54] »

@balasa violeta: Cu parcarea a fost bine. E in spatele hotelului si acum de Paste cand a fost ocupat doar corpul cu sase etaje al hotelului, au fost destule locuri de parcare dar nu stiu cum e cand e tot hotelul deschis si ocupat in intregime... cred ca nu e loc de parcare pentru toti. Parcarea a fost pazita in permanenta si ne-a costat 5 leva pe noapte pe care i-am platit la plecare.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [06.05.12 15:31:13] »

Incepand cu 23 iunie voi merge in vacanta timp de 9 zile la Berlin Golden Beach. Am fost si eu pe litoralul bulgaresc atat de Paste cat si vara si stiu ca este diferenta intre seviciile oferite dar am citit ca hotelul nu mai face parte de anul acesta din lantul german LTI si mi s-a parut orarul meselor destul de ciudat, mai ales cina, intre 18-20. Cum mie imi place sa stau pe plaja mai ales seara, o sa ma incadrez cu greu in orarul stabilit si presupun ca majoritatea turistilor se vor inghesui intre 19-20. Puteti, va rog, sa-mi spuneti daca si de Paste cina se servea in acest interval orar?

Multumesc!

alex1968, balasa violeta, cosminap, cosminp, ema.1, Floria, gummy, ionut_tuta, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂBerlin Golden Beach Hotel: