ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
NOV-2011

Statiunea Heviz

O zona mai putin frecventata de turisti romani, majoritatea prefera statiunile balneare din apropierea granitei sau vizita la Budapesta.

Am ajuns aici pentru a doua oara, prima vizita aici a fost ceva mai deosebit si pe fuga fiinca a fost doar o vizita de o zi, am plecat din Timisoara dimineata la ora sase cu masina prin vama Cenad si seara inainte de ora 24 intram in Timisoara.

Despre acea vizita scurta am scris mai demult: vezi impresii.

Asa ca e o destinatie unde se ajunge usor, principalul e sa vrei.

Unde e Heviz--linga Keszthely, prea putini ati auzit de aceste doua locatii, eu zic sa le luati in seama pe ambele chiar merita.

De la Keszthely pina la Heviz sunt citiva kilometri cam 10--15 minute cu masina.

Keszthely e la celalalt capat al Balatonului si al doilea oras turistic la Balaton dupa Siofok. Balatonul e principalul loc de vacanta pentru cei din Budapesta pe timp de vara.

E ca si pentru Bucuresteni Valea Prahovei cu diferenta ca aici se merge la lac, peste 70 km pe o parte si la fel peste 70 km pe cealalta parte a lacului, plin de statiuni.

Heviz

Renumele acestei statiuni vine de la lacul termal, acest lac e natural si pare sa fie al doilea ca marime in lume, temperatura din lac e vara intre 33--36 grade si iarna nu coboara sub 24 grade.

Aici se face baie in lac si iarna si vara.

Turistii care vin aici vin in primul rind pentru tratament si pe planul doi e agrementul.

Tratamentul cu aceste ape este recomandat in primul rind pt reumatism, fracturi, probleme ginecologice, sistem nervos, diabet etc.

Cazare pentru toate buzunarele de la hotel de lux de 5* cu all inclusive deschis tot anul pina la pensiuni de toate categoriile.

Eu am stat la o pensiune rezervare pe Booking.com.

Zona e frecventata majoritar de turisti din Germania adusi aici cu autocarul sau cu avionul, linga Balaton exista un aeroport special construit pentru aceasta statiune.

Am vizitat si un hotel de 4* care la acea data, trebuie sa tinem cont ca era noiembrie, era plin de turisti nemti veniti la bai.

Peste tot unde mergi esti intrebat prima data ce doresti in limba germana, inclusiv la bai sau la restaurant sau la piata.

In caz ca odata veti ajunge si la... HEVIZ... trebuie sa stiti ca bai termale se fac in doua locuri

1 La baile termale de la lac unde se face baie in interior sau in lacul termal afara indiferent de anotimp. Aici merg majoritatea turistilor.

2 La spital sau sanatoriu unde sunt alte bai termale, spitalul e foarte aproape de centru statiunii linga lac, e alceva e diferit, baile sunt la etaj.

Nu trebuie stat in apa termala mai mult de 30 minute o data.

Nu e voie cu copii mici, la baile de la spital am vazut copii cam de 15 ani care nu erau lasati in bazinele cu apa termala si erau trimisi la bazinul cu apa calda.

In perioada aia (noiembrie) am intilnit si turisti din Timisoara acolo, la placea sa spuna ca sunt din Tm dar erau stabiliti in Austria si veneau in fiecare an la bai la Heviz.

In acea perioada era foarte frig acolo fata de Tm, ceata deasa, la baile de la lac plin de nuferi si o imagine deosebita cu lacul in ceata, un amestec de ceata si aburi din cauza temperaturii apei lacului.

Traseul acestei mini vacante a fost urmatorul

De data asta cu trenul

Timisoara tren direct pina la Budapesta

Budapesta -Keszthely traseul a fost pe partea sudica a lacului Balaton pe tot traseul de linga lac a fost ceata si toate statiunile de pe traseu erau pustii, adica km multi plin cu vile, hoteluri si malul lacului fara nici un om, imaginea spre lac era ca la mare, asta cam peste 70 km pe linga lac.

Keszthely din spatele garii autocar 10 min pina la Heviz.

Complexul de bai este chiar in mijlocul lacului, acolo e construit acest complex.

Heviz e cea mai cunoscuta statiune balneara din Ungaria, mai putin cunoscuta in Romania. Aici e altfel fata de celelalte statiuni, nu se mai pune problema de limba straina, din start esti intimpinat in limba germana.

Pentru amatori de Spa si wellnes e locul ideal, un pic mai scump ca in celelalte statiuni din Ungaria, poate si din cauza renumelui acestei statiuni mai putin cunoscute la noi.

Incercati --poate o sa va placa.

Trimis de Nicu in 13.04.12 15:55:56
Validat / Publicat: 13.04.12 18:16:58

VIZUALIZĂRI: 19197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Complexul balnear in mijlocul lacului.

NicuAUTOR REVIEW
[13.04.12 16:41:37]

As dori acest videoclip. youtube

Am ataşat videoclipul cerut. (păcat că nu e tradus...)

[13.04.12 17:18:36]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[18.04.12 13:23:42]

Mutat la rubrica "Descopera zona Keszthely - Heviz" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

cecip
[18.05.12 14:45:27]

Buna

Spune-mi te rog, daca merg cu baietelul de 5 ani, ar avea ce sa faca acolo? Nu am inteles exact, nu lasa copii mici in apa?

Multumesc

NicuAUTOR REVIEW
[20.05.12 12:21:06]

@ cecip

Pentru copii mici sau mari este o piscina separat care nu e cu apa termala si e amplasata chiar in complexul balnear la lacul termal.

Piscine pentru copii mai sunt si la unele hoteluri.

Daca mergeti la Heviz faceti o vizita si la Keszthely e la 10 min cu masina la Balaton.

Uite un filmulet cu piscina de la Heviz youtube.

cecip
[21.05.12 11:46:12]