ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.04.2012
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 30.03.12
SEP-2011

Vacanta Kusadasi

Salutare la toata lumea. Asa cum am promis am revenit cu un review, de data asta despre vacanta in Kusadasi.

Am ales pentru 2011 sa ne petrecem concediul din vara tot in Turcia dar am zis sa mergem la Kusadasi la Aqua Fantasy cu ALL ICLUSIV. Eu nu sunt mare amatoare de aquapark-uri temandu-ma intr-o oarecare masura de apa (desi stau la mare si sunt si zodia racului :))))) dar am vazut poze, mi-a placut hotelul si... am zis sa incercam si zona asta a Turciei. Sa putem compara :))) !

Am pornit cu masina de acesta data ca am zis sa mai vedem si noi lumea dar... atat de obositor si costisitor (benzina la turci e 8 lei litrul) de mai bine mergeam cu avionul si intr-o ora jumate eram acolo bine merci. In fine. Cand am plecat spre Kusadasi am facut un popas de o noapte la Canakale unde am stat la hotel Helen si unde ne-a placut. Cand ne-am intors am avut proasta inspiratie sa o luam prin Istanbul, sa stam si acolo o noapte (sau 2 ne gandeam noi dar ne-a trecut) si am stat mai mult in masina decat in hotel sau prin oras la plimbare. Am nimerit un trafic infernal (nu stiu daca asa e mereu pe la ora 17 sau...) asa ca aveti grija mare pe la ce ore va propuneti sa ajungeti pe acolo. Am parcurs 16 km in 4 ore jumatate si asta nu e tot. Am ajuns in centru si dai si cauta hotelul. Nu stia nimeni de el. Si uite asa am ajuns la hotel la 11 jumatate noaptea. Aveti grija si cu gps-urile. Noi am avut 2 (am fost 2 masini) si ne-am ratacit de vreo 2-3 ori deoarece la ei sunt mai multe strazi cu acelasi nume dar au niste abrevieri. noi nestiind am ajuns la un moment dat intr-un cartier mai rau decat cartierele noastre rau famate. In fine, m-am cam lungit cu vorba dar cred ca ar trebui sa stiti toate lucrurile astea.

Drumul spre Kusadasi e destul de bun, se circula chiar bine in momentul cand treci granita dintre bulgari spre turci.

Ajunsi la Kusadasi, la Aqua Fantasy, ne-am cazat imediat. Noi am luat camera in World nu in Club si a fost mult mai bine. Cei cu care am fost au luat in Club si cu siguranta camerele nu sunt de 5 stele. Poate de 3jumate :). Era un miros inchis si... in fine, nu aratau de 5 stele. In schimb camera noastra da. Am fost surprinsi ca noi platisem pentru world double room si am primit world family room (practic erau 2 camere despartite de 2 usi culisante cu vedere din terasa si putin spre mare. Servciile de curatenie erau OK. La baie se schimbau consumabilele in fiecare zi, se aspira in fiecare zi, se schimbau proasoapele doar daca le lasai pe jos, mai asezau patul (dar nu se omorau decat sa intinda cearceaful si cam atat). Am lasat si un vestit bacsis ca sa ne spele si noua in baie pe jos ca normal asa trebuia. Internetul era gratis doar in looby-bar. In camera era 2 euro pe zi dar mergea dezastruos. Mai mult nu mergea decat mergea.

Piscinele erau destule dar nu atatea cat trebuiau. Zic asta pentru ca desi erau foarte multi care mergeau in Aqua parc (noi cei cazati la acest hotel aveam intrare gratuita la Aquaparc) la piscinele de la hotel nu era loc sa arunci un ac. Erau foarte multi englezi, nemti, suedezi (nordici in general). Foarte galagiosi si cam prost crescuti. Nu ii interesa ca stropesc pe cineva sau ca dau peste cineva in apa. Nuuuuuuuuuuuuuu... Noaptea la fel. Se imbatau pana abia se mai tineau pe picioare si faceau o galagie pe holuri si in camere... mama mama!

Revenind la piscine, erau 3 mari (una langa Aqua parc, a 2a aveam noi vedere spre ea si inca una langa amfiteatru. Erau destul de mari. Pe langa astea mai erau vreo 2 speciale pentru copii cu niste topogane micute.

Restaurante erau 2 principale in care se putea manca zi de zi (Oasis-aveam noi vedere din camerea spre el si Tropicano care era langa amfiteatru). In amandoua era f f curent de aceea am si stat vreo 2-3 zile mai mult prin camera cu dureri ingrozitoare de cap, gat si nas infundat) Mai erau si cateva restaurante a la cart dar... noi am facut rezervare intr-o seara la cel chinezesc si mancarea a fost de tot rasul. Fiecare seara era seara speciala ba turceasca (singura in care am avut baclavale din tot sejurul si asta m-a infuriat maxim si m-a si indignat in acelasi timp) ba chinezeasca unde surpriza, am avut tot mancarea aia asa zisa chinezeasca de la seara a la cart (niste pachetele care numai de primavara nu erau :) si noodles care de fapt erau spaghetti normale s. a. m. d.), seara mediteraneana unde s-au servit o gramada de preparate din peste, creveti, fructe de mare (nici asta pe mine nu m-a dat pe spate ca nu sunt amatoare de asemenea delicatese) Seara asta a fost cred ca cea mai asteptata. Mai erau bineinteles si o gramada de feluri de mancare pe care o gaseai in fiecare seara. Una peste alta aveai ce sa mananci, de unde sa alegi.

Bauturile asa si asa. Cocktail-urile slabute rau de tot, facute cam in scarba (de fapt erau niste lichioruri locale colorate si cu gust din diferite fructe pe care le amestecau cu gheata si cu o imitatie de Sprite. Berea foarte slaba (sotul a zis ca incomparabila cu cea din Antalya). La barul de pe plaja doar cateva mese cu scaune si jos pe nisip niste canapele cu mese. Fara formatie seara (mai era un bar aproape de camera noastra dar unde era mai mereu gol).

La amfiteatru seara spectacolele jalnice, fara haz, fade.

Plaja destul de lata, frumoasa, cu ponton. Mi-a placut ca erau asezate sezlongurile mai aerisit asa, nu bagate unul in altul ca in alte locuri. Aveau si cateva hamace tot pe plaja unde te puteai relaxa. Era superb la apus sa stai acolo asa, in liniste. Mi-a placut in tot resortul, care este mare, ca e foarte multa verdeata, sunt foarte multe flori, niste iazuri amenajate foarte frumos. Se organizau seara pe la ora 18 concursuri de tir sau de tras cu arbaleta. Ziua animatia la piscina tinea cam 1 ora si se faceau diferite concursuri si aici.

Orasul Kusadasi este la 4 km de resort si e destul de curat, cu magazine multe, cu un bazar. Preturile sunt ca de statiune normal, dar dupa mine sunt mai dispusi la negocieri decat cei din Antalya. Aveti mare grija cand plecati de acasa sa va luati pastile pentru orice. Eu am omis sa iau de gat si uite-asa m-am trezit duminica ca abia mai vorbeam si nu aveam ce sa iau. Si... surpriza. Am fost pana in oras la farmacie ca omul sa imi cumpar pastile si farmaciile toate inchise. La ei farmaciile sunt inchise duminca asa ca mare mare grija mai ales cei cu copii. Eczane se cheama in turca. Mi-a sunat acest eczane in cap inca vreo 4 luni dupa ce m-am intors acasa! :)))))))

Aqua parc-ul numai de bine. E foarte frumos. Pentru impatimiti e un loc minunat atat pentru cei mari cat si pentru cei mici. Multe piscine, una cu bar, alta cu valuri, un rau pe care te puteai plimba cu colacul (simplu sau de 2 persoane) Pe toate topoganele te puteai da numai cu colacul sau cu barcute gonflabile. Mai erau niste topogane lungi pe care te dadeai cu un fel de placa si pe care stateai pe burta. V-am zis. Pentru impatimiti, de vis. Piscina pentru copii este imensa, cu diferite animalute pe care se pot urca prunculetii sa se joace, cu topogane... f frumos.

Eu in mare am povestit cam despre toate cate putin dar oricum astept intrebari daca va intereseaza ceva anume.

Nu vreau sa par snoaba sau fitoasa vis a vis de ce am scris si sa supar pe cei care au scris numai de bine si au fost incantati 100% dar asa am vazut eu treaba in comparatie cu Antalya. Nu zic ca a fost un concediu nereusit pentru ca nu este asa dar nu a fost nici cel mai reusit. Adica la cele 5 stele si la banii pe care i-am dat (+ ca pretul de receptie al unei camere pe noapte era 500 de euro cu AI) ma asteptam la ceva mai mult, la altceva!

Sper ca review-ul meu sa nu va intoarca inapoi daca v-ati hotarat sa mergeti acolo sau aveti biletele luate ci doar sa stiti la ce sa va asteptati. Si daca v-a fi mai ok decat am scris eu cu atat mai bine.

Trimis de nicolcrys in 09.04.12 12:27:38
Validat / Publicat: 09.04.12 15:21:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya,Lara- hotel Kervansaray Lara

VIZUALIZĂRI: 7778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicolcrys); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

MCM [09.04.12 16:16:17] »

P10 este superba.

nicolcrys [09.04.12 22:39:41] »

@MCM: Da, asa e! Multumesc!

cozmin_t [11.04.12 13:26:00] »

Am citit cu interes si aceasta impresie despre Turcia.

Si acum imi aduc aminte de experienta mea din 2011 cand, pentru vizita de 3 zile din Istanbul am stat mult si m-am gandit ce solutie sa aleg:

-cea aleasa de tine, adica mersul pe sosea, intrarea in Istanbul si traversarea Bosforului pe unul din cele 2 poduri, sau

- traversarea marii Marmara cu ferry.

Am ales traversarea cu Fast-Ferry (compania IDO-Turkey) din Bandirma din mai multe motive:

1- te lasa chiar in cartierul Sultanahmet

2- traversarea dureaza 1,5-2 ore, iar conform programului din 2011 la ora 17.30 eram in Istanbul

3- Este traseul mai scurt cu ~300km

4- Costa aproximativ 220 lire turcesti 1 auto cu 2 pasageri (soferul inclus in pret masina)

Desi a costat destul de mult, am fost incantat de alegere, confortul oferit fiind cu mult peste ferry de la Eceabat-Cannakkale, dar mai ales pentru prima seara din Istanbul.

Asa ca pentru cei care doresc sa viziteze Istanbulul, in functie de statiune, recomand ferry din Bandirma sau din Yalova.

Cu stima si sper ca nu am deviat mult de la subiect.

nicolcrys [11.04.12 21:32:34] »

@cozmin_t: Multumesc de sfat. E binevenit chiar daca acum zic ca nu imi mai trebuie Turcia cu masina ))). Niciodata sa nu zici niciodata nu?!?

cozmin_t [12.04.12 09:15:04] »

Si ca o ultima completare:

Biletele se pot cumpara folosind cardul bancar (la un curs de schimb foarte avantajos) din KUSADASI.

Exista in principiu la unele statii SHELL birouri de vanzare IDO. In Kusadasi era la statia Shell de langa KIPA (pe soseaua principala la iesirea din oras).

Avantajul este ca biletele au pret ce variaza, astfel, cu cat cumperi mai devreme cu atat pretul este mai bun, si poti sa alegi locuri mai bune.

nicolcrys [12.04.12 18:21:28] »

@cozmin_t: OK merci mult de informatii.

adryana [18.04.12 17:08:49] »

@nicolcris, din poze mi-am dat seama ca ati stat intr-o camera identica cu a noastra. Sunt multe de discutat la acest complex, nici eu nu am dat nota 10, dar noua ne-a placut mai mult decat tie. La noi zilnic se schimbau prosoapele si lenjeria de pe pat, chiar nu era nevoie, dar zilnic se intampla acest lucru. Prosoapele nu trebuia sa le punem pe jos.Acest complex are in total 15 piscine , cu cele de la aquaparc, sa stii. Eu zic ca erau absolut suficiente.Si eu am observat ca mai multa lume era la piscine decat la mare, poate si din cauza culorii marii dar si a celuilalt aspect de care am pomenit. Oricum marea nu merita o asa nota mare, dar plaja este relativ buna. Gandeste-te ca sunt multe hoteluri de 5 * care nu au plaja si la pret sunt tot asa ca aici. Cat despre mancare, mie mi s-a parut o reala risipa de mancare, caci am vazut farfurii intregi cu fructe, torturi, fripturi, aruncate la gramada, mare pacat. Multi nu au invatat sa isi puna in farfurii atat cat pot ei manca, nu mai mult. Sau te duci de mai multe ori si te servesti, daca vrei. Oricum tu, fata de mine, ai ajuns si in Antalia, asa ca astfel poti face tu comparatie. Eu mi-am luat definitiv la revedere de la acest superb loc deoarece ne costa acum in jur de 2000 E un sejur acolo, pe toti 4.

nicolcrys [19.04.12 09:30:16] »

@adryana: Da adryana, de asta am fost asa de reticenta fata de acest hotel. Am fost si in Antalya si nu se compara. La nimic!!! Acolo a fost minunat, de vis. Eu am facut comparatie intre cele 2 hoteluri. Ca daca ar fi sa facem comparatie intre Aqua Fantasy si vre-un hotel de la noi sau din Bulgaria, Grecia... nici nu cred ca mai e nevoie sa scriu ceva ))))) Oricum m-am bucurat ca am reusit sa ajung. Macar o data, asa sa vad cum e. In Antalya as merge si de 2 ori pe an dar dupa cum ziceai si tu... bugetul nu ne permite nici macar o data. Si noua cred ca ne sare randul anul accesta ca si noi ne-am interesat si ne costa pe amandoi cam 1700 de euro cu avion si... stii tu... credite, nevoi! ). Urmeaza sa plec acum de 1 mai vreo 3 zile la Nisipurile de Aur, la hotel Kaliakra Palace. Sunt foarte curioasa cum o sa fie.

adryana, MCM, nicolcrys
    Alte impresii din această RUBRICĂAqua Fantasy Hotel & Spa [Pamucak]: