ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2012
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 04.10.09

In loc de bilant...

Lara Fabian - I am who i am

A sosit momentul de a face un scurt bilant al Intalnirii din acest an a comunitatii AmFostAcolo, de la Tarlungeni. N-am intentionat sa scriu imediat deoarece emotiile au fost prea mari si gandurile ravasite (nici acum nu mi-am pus multa ordine in idei), dar am citit cu mult drag impresiile pline de sensibilitate ale celorlalti participanti. Pe aceasta cale le multumesc din suflet pentru cuvintele frumoase adresate organizatorilor.

Foarte putini cunosc regretul si in acelasi timp dezamagirea lui Cornel de a nu fi reusit in urma cu un an sa concretizam cea de a doua Intalnire, din acest motiv pentru acest an dorinta unei revederi a depasit orice obstacol care ar fi putut anula si aceasta Intalnire. Stiti foarte bine ca AmFostAcolo inseamna un singur om care a facut din acest site al treilea lui copil, de la conceptia programului si pana la partea financiara, toate sunt organizate de el, in timpul lui liber, de cele mai multe ori in afara orelor de servici si in detrimentul familiei. Nu insist foarte mult, insa trebuie sa stiti ca era pe punctul de a amana si aceasta Intalnire din cauza timpului insuficient alocat pentru organizare, este un perfectionist, iar daca nu reuseste sa faca totul asa cum doreste, mai bine renunta.

Multi si-au dorit aceasta mare Intalnire inca de anul trecut, chiar daca intalniri mai mici au mai existat, o MARE intalnire era binevenita si dorita, mai ales de catre cei care pana la momentul Tarlungeni nu au cunoscut live pe nimeni. De aceea, impreuna cu @cristi_an3000, caruia doresc sa-i multumesc pentru toata munca depusa pentru organizarea acestei Intalniri, l-am convins pe Cornel sa mergem inainte si sa ne ocupam noi de aspectele care nu-l implicau direct pe el. Bun.

Urmatorul pas a fost sa alegem un hotel care sa indeplineasca cumulativ urmatoarele conditii: sa fie undeva in centrul tarii cat mai accesibil tuturor, gradul de ocupare sa fie cat mai mic, pentru a putea inchiria o capacitate cat mai mare, sa existe o sala de conferinte de minim 100 de persoane si un restaurant cu o capacitate asemanatoare, pretul pachetului sa fie acceptabil in urma negocierii si nu in ultimul rand sa ofere posibilitati de agrement si distractie in zona.

Au existat mai multe propuneri, insa au cazut rand pe rand datorita uneia sau mai multor conditii care nu puteau fi indeplinite, au ramas in cele din urma doua, cea de la Tarlungeni si un hotel din Moeciu. In urma votarii, a castigat detasat Grand Hotel Perla Ciucasului Tarlungeni, datorita pretului oferit, a accesului facil auto si a posibilitatilor de distractie din zona.

V-am povestit aceste lucruri deoarece multi m-ati intrebat la Tarlungeni de ce am ales tocmai GHPC si nu hotelul x sau y. Au existat foarte multe cautari si interpelari, toate avand scopul de a gasi solutia cea mai buna pentru satisfacerea tuturor participantilor, membrilor AmFostAcolo. Acum, dupa aceasta Intalnire, imi dau seama ca mai putin a contat confortul, toata distractia si voia buna a facut totul, de fapt a suplinit ceea ce ar fi putut lipsi.

Am racolat-o si pe @krondia in munca de organizare, doresc sa-i multumesc si ei pentru tot sprijinul acordat, impreuna cu @cristi_an3000 am creionat un program pentru acel weekend, destul de maleabil pentru toti cei care ar fi dorit sa viziteze si altceva, in zona sunt posibilitati nenumarate pentru petrecerea catorva ore de relaxare si de distractie. @Krondia a planificat o vizita in Brasov cu vizitarea catorva obiective importante, privind retrospectiv a avut un deosebit succes, iar toata lumea a fost satisfacuta. Multumesc @Krondia, multumesc @urjanclaudiu, nu doar din punctul de vedere al turistului care a beneficiat de serviciile voastre. Brasovul este un oras deosebit cu o istorie bogata si cu foarte multe obiective turistice importante, cu oameni deosebiti si foarte atenti care stiu sa exploateze la maxim potentialul turistic al zonei.

Revenind la partea de organizare a Intalnirii, vreau sa-mi cer scuze daca v-am bombardat cu telefoane sau mailuri pentru diferite probleme legate de organizare, ne-am dorit ca totul sa fie perfect, riguros organizat pentru a nu mai exista problemele care au fost in urma cu doi ani la Piatra Mare. Din acest motiv am ales dintre mai multe variante de meniu pentru Cina festiva, ne-am dorit sa evitam bufetul suedez, personal cred ca a fost cea mai buna varianta, iar toti participantii au fost multumiti. Cine nu a fost multumit sa spuna acum sau sa taca pe vecie :).

Meniul pentru copii nu s-a diferentiat de meniul pentru adulti desi era la jumatate din pretul unuia intreg, preparatele au fost gustoase, bine pregatite, variate si in cantitate destul de mare, eu si fetele mele ne-am simtit super, m-as bucura ca toti participantii sa se fi simtit la fel.

Meniul excelent, bauturile si mai ales muzica deosebita, a constituit reteta de succes, cu raitingul cel mai mare, coeziunea intre diferiti membrii care s-au intalnit prima data, altfel decat online pe site, a facut ca aceasta comunitate virtuala sa devina 3D (expresia ii apartine lui fii-mea mare care m-a cenzurat), iar diferite nick-name-uri sa devina prieteni reali dincolo de acest eveniment anual.

Mi-am propus sa nominalizez doar persoanele care au contribuit din plin pentru organizarea si reusita acestei Intalniri, iar una dintre ele este @Alex Macedo, un om cu suflet mare care din pacate nu a putut fi prezent la Intalnire. Diplomele, cea pentru Cornel scrisa in stil banatean si cea pentru userii prezenti la Intalnire au fost conceptia sa, ii multumesc din toata inima pentru acest lucru, chiar daca diferite probleme l-au impiedicat sa fie printre noi acolo, el de fapt este prezent astazi in casele tuturor, prin acele diplome concepute cu foarte mult suflet. Multumesc maestre!

In aceeasi masura @TEOANCA merita multumirile noastre, chiar daca nu a putut fi prezenta printre noi, a dorit sa-si aduca tributul prin surpriza care i-am facut-o lui Cornel, cadoul efectiv a fost realizat de ea cu multa dragoste si daruire, ii multumesc din toata inima pentru intreaga implicare.

Nu in ultimul rand doresc sa-I multumesc @Sanzianei pentru ajutorul dat la fata locului pentru diferitele probleme aparute, fara ea mi-ar fi fost destul de dificil sa gestionez anumite situatii, este un om pe care te poti bizui si care niciodata nu te lasa la greu. Multumesc din suflet.

Sunt convins si stiu sigur ca au existat si nemultumiri, multe dintre aceste legate de amplasarea la mese, totul a fost dat peste cap de cativa factori pe care nu aveam cum sa-i anticipam. Regret sincer si imi pare rau daca nu a iesit asa cum ne-am dorit, as fi vrut ca toti sa fie multumiti. Imi cer scuze pentru orice neplacere.

Trecand insa peste orice, afirm cu mana pe inima ca AmFostAcolo este un fenomen, ca sa citez un clasic in viata :), o multime de @nick-name-uri care se cunosteau doar virtual, venite din toata tara chiar si de peste hotare, s-au intalnit pentru prima data live, bariera conventionala fusese depasita inca din prima clipa, toti eram prieteni de-o viata, cu toti ne simteam minunat, eliberati de orice griji cotidiene. Am descoperit ca nu doar interesul turistic ne atrage si uneste, am cunoscut oameni cu inima mare, speciali si foarte entuziasmati de aceasta Intalnire, oameni carora li se parea imposibila o astfel de coeziune, oameni care n-ar fi conceput niciodata ca o relatie virtuala se poate transforma intr-o prietenie cat se poate de reala, oameni cu suflet mare care si-au dorit sa lege cat mai multe prietenii si care vibreaza oricand aud de AmFostAcolo.

Va multumesc pentru ca existati si pe zi ce trece imi faceti viata mai frumoasa prin toate impresiile care le citesc, alaturi de voi sunt pe toate meridianele planetei, ma bucur odata cu voi si sunt trist cand lucrurile nu merg foarte bine.

Deja suntem cea mai mare comunitate turistica din Romania, am devenit o voce de care tin seama atat hotelierii cat si agentiile de turism, pe langa informatiile si notele deosebit de importante acordate diferitelor unitati turistice, AmFostAcolo a reusit performanta de a coagula o multime de oameni sufletisti din diferite medii sociale, care interactioneaza din ce in ce mai mult si in afara website-ului care i-a imprietenit.

AmFostAcolo.ro reprezinta un stil de viata, daca vreti un ghid al turistului, dar si o modalitate eficienta pentru planificarea si desfasurarea concediilor, deja vacantele sunt planificate in functie de notele acordate, iar de la aparitia acestui site, sansele ca o vacanta sa fie ratata au scazut considerabil.

Au aparut diferite rubrici in cadrul altor site-uri de turism denumite AmFostAcolo, a aparut chiar si un blog cu aceeasi denumire, in opinia mea este un furt pe fata pentru care vor raspunde la momentul potrivit; insa, oricate rubrici AmFostAcolo vor apare pe net, AmFostAcolo este unul singur, si asta datorita comunitatii de prieteni sufletisti care nu exista nicaieri in alta parte. Apropo…suntem singura comunitate turistica din Romania care periodic initiaza campanii de ajutorare denumite Initiative AmFostAcolo, ultima dintre ele desfasurandu-se in aceste zile Iepurasul vesel. Inca mai aveti posibilitatea de a nu fi indiferenti la suferinta unor copii.

Pustoaica cea mare ma intreaba « de unde stiu eu ca toti sunt sufletisti »? :) In momentul in care te hotarasti sa scrii cateva impresii despre un hotel sau loc vizitat, rapind din timpul tau, asta inseamna ca depui putin suflet pentru ca cel care va veni in urma ta sa stie la ce anume sa se astepte si sa fie pregatit. I-am explicat cam pe limba ei, insa a inteles fara probleme. Pe limba noastra va spun doar atat: Va multumesc ca existati!

Pentru mine a fost o onoare deosebita sa va cunosc, va multumesc pentru faptul ca faceti parte din aceasta comunitate de oameni sufletisti, cu siguranta vor exista si alte intalniri de diferite marimi, imi doresc ca AmFostAcolo.ro sa stranga in jurul sau acei oameni deosebiti, care dezinteresat doresc sa ajute turistul si in acelasi timp sa traga un semnal de alarma, daca ceva nu merge bine, mai ales cand este vorba de tara noastra. Pentru ca altfel nu se poate.

Pe… data viitoare, in Delta :) !

Trimis de pepsi70ro in 07.04.12 19:21:22
Validat / Publicat: 08.04.12 08:19:13

VIZUALIZĂRI: 2754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cadoul pentru Cornel - un ceas personalizat, pictat manual pe sticla
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

Larissa
[08.04.12 08:53:56]

Și noi îți mulțumim, pepsi, pentru tot efortul pe care l-ai depus în organizarea acestei întâlniri! Eu am fost una dintre persoanele care s-au bucurat de această întâlnire, am cunoscut câteva persoane deosebite, pe care le prețuiesc și le stimez. Nu a fost timp să-i cunosc pe toți cei prezenți dar vom avea timp în anii următori. Felicitări pentru dăruire și pentru sufletul tău frumos!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Costi
[08.04.12 09:16:20]

@pepsi70ro

Păi, eu eram ăla cu bilanţurile...

Sunt însă convins că al tău nu va supăra pe nimeni

Îţi mulţumim şi noi pentru tot şi le mulţumim şi celorlalţi care s-au ocupat într-un fel sau altul de organizare şi lui Cornel, pentru că există şi astfel există şi AFA.

Mulţumiri se cuvin şi celor care au participat, pentru că şi-au rupt din timpul lor liber ca să ne cunoaştem, sau să ne revedem, ca şi celorlalţi, cei mai mulţi, care nu au putut să vină, dar de-acolo, unde se aflau, şi-au îndreptat pentru un moment gândul spre Tărlungeni...

Şi apropo de Tărlungeni, a fost o alegere foarte potrivită, nu cred că se găsesc multe astfel de locuri, care să îndeplinească toate condiţiile impuse.

Noi ne-am simţit excelent, ne-am bucurat că am revăzut vechi prieteni şi că ne-am făcut alţii noi, aşa că vom reveni ori de câte ori vom mai avea prilejul.

Trăiască AFA!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
amero
[08.04.12 09:18:14]

buna dimineata

Se cuvine noi sa va multumim voua, lui Cornel in special, tie si frumoasei tale familii, krondiei, lui urjanclaudiu (ghizii si gazdele noastre brasovene), Sanzienei si celor pe care din pacate nu i-am putut cunoaste personal, dar care au muncit pentru aceasta organizare.

am fost onorata sa va cunosc pe voi toti AFA si va doresc tuturor un Paste luminos.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
magdalena
[08.04.12 10:47:41]

Chiar ma intrebam cand ai sa povestesti de intalnire, spre deosebire de tine eu am scris imediat, dar nu am apucat sa incarc impresiile, din cauza timpului liber extrem de redus in ultima perioada, tinand cont ca trebuia sa caut si prin sutele de poze.

Cred ca fara implicarea ta si a celorlati useri inimosi care au pus umarul, intalnirea nu ar fi fost la fel...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
TEOANCA
[08.04.12 11:54:45]

Si eu va multumesc pentru ca mi-ati acordat incredere si mi-ati incredintat misiunea de a realiza efectiv o parte din cadourile pentru Cornel si pentru invitati.

Ii multumesc si colegei @roth fara de care distantele Constanta- Campina-Timisoara -Oradea n-ar fi ajuns la un click.

Maestre Macedo, ma bucur ca ti-am putut materializa creatiile. Oricand, cu placere. Daca razbim in lupta zilnica istovitoare cu sistemul, sper sa va mai pot fi de folos si sa pot aduce personal tot ce realizam impreuna pentru urmatoarele intalniri AFA.

Chiar ma gandeam, daca numai cu mine @pepsi70.ro a stat pe telefoane de multe multe ori din dorinta de a iesi totul asa cum trebuie oare cat timp si-a alocat si cata energie pentru toata organizarea? Si nu numai el.

Grea organizare dupa parerea mea tocmai pentru ca majoritatea erau necunoscuti cu pregatire diferita, conceptii diferite, pretentii diferite, uniti doar de pasiunea pentru turism si pentru AFA.

Importanta este bucuria pe am vazut-o in priviri, in gesturi, in atitudine.

Bucurie care a ramas "prinsa" in imagini si in amintirile celor prezenti.

Si nu, nu cred ca este un bilant. Nu seamana a bilant. Este mai degraba... un "how is made"

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
urjanclaudiu CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[08.04.12 14:27:52]

@pepsi70ro: Si eu ma simt dator sa iti multumesc inca o data pentru tot efortul depus in organizarea acestei intalniri extraordinare.

Iti urez sa ai parte de sanatate, putere de munca si sa iti pastrezi "obiceiurile", sa mai avem parte de astfel de intalniri, la fel de bine organizate.

P. S. Sper sa ne intalnim cat de curand (ca imediat vine vara si litoralul ne asteapta).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
balasa violeta
[08.04.12 21:05:09]

Imi permit si sa nu crezi ca folosesc cuvinte mari dar trebuie sa-ti multumim pentru reusita acestei intalniri! Tu sprijinit de Mihaela ati reusit sa ne oferiti clipe de neuitat! Cine se apropie de voi, va dori sa va castige ca prieteni. Avem incredere in tine, iti multumim ca ne aduni iar noi va vom rasplati cu vorbe frumoase si dulci!

TraianS
[09.04.12 09:52:47]

Multumesc si eu organizatorilor - celor vazuti si celor nevazuti. Ce sa zic?

A iesit de pomina.

Bravo si sa ne vedem sanatosi la urmatoarea.

La multi ani!

Alex_Macedo
[09.04.12 10:30:33]

Sunt oameni care sfinţesc un loc, oriunde i-ar duce pasul... sunt oameni care pot însufleţi o intenţie de bine sau o acţiune de aceeaşi factură, atunci când cei din jur îşi pierd cheful sau nu vor... Unii mai înţelepţi ca mine spun că, “Este uşor să faci Rău dar, Bine faci... mai deloc”. Eu aş adăuga, fără să-mi dau dreptate că, este mai greu să faci bine şi să şi transpiri pentru un lucru, o acţiune, câştigând... NIMIC!

De aceea, zic eu, sunt oameni ca DOMNUL Ovidiu, cunoscut de mai toată lumea ca pepsi70ro, care e parte din acei care... adună PET-uri aruncate de “iubitorii” naturii de prin păduri, curăţă plaja de chiştoace şi hârtii de îngheţată aruncate tot de nişte “iubitori” ai mărilor şi oceanelor sau în cazul de faţă îşi fac timp pentru organizarea unei întâlniri care să mulţumească majoritatea celor prezenţi, totul, sub semnul voluntariatului.

Dacă acest tip de oameni nu ar exista, planeta noastră s-ar duce pe apa sâmbetei, duminicii sau... alegeţi voi o zi din săptămână, lună sau an!

P. S. Acest ecou expune părerea mea vis-a-vis de Ovidiu şi colaborarea mea cu el, care a mers şnur şi aproape telepatic dar nu-i pot uita nici pe: krondia, TEOANCA, Sanziana, cristi_an3000, binenţeles Cornel sau prietenul creivean. Sunteţi mai mulţi şi îmi cer scuze că nu vă menţionez pe toţi dar acest ecou s-ar transforma într-o biblie.

Făr'de voi AmFostAcolo ar fi un televizor fără telecomandă!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
pepsi70roAUTOR REVIEW
[09.04.12 17:28:13]

Eu va multumesc pentru ca existati si faceti parte din familia AmFostAcolo, fiecare are ceva special care il face unic si in acelasi timp atat de natural, va multumesc pentru ca voi ati reusit sa faceti din AmFostAcolo un site viu, cladit cu foarte mult suflet si multa pasiune.

Sunt mandru ca fac parte din aceasta comunitate, sunt mandru sa spun ca aici, pe AmFostAcolo sunt intre prieteni.

@Alex M, @balasa, rolul meu este mic, fara voi sunt zero absolut, cuvintele voastre frumoase se adreseaza unui singur om de pe site. Cel care din nimic a reusit sa dea viata unei comunitati, formata dupa sufletul sau.

Ii multumesc, va multumesc si voua, pe... data viitoare!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
pepsi70roAUTOR REVIEW
[09.04.12 21:59:06]

Rog atasarea urmatorului fond sonor, o melodie pe care o iubesc mult... " Lara Fabian - I am who i am"

Multumesc

----------------------------

Rezolvat!

Alex_Macedo, amero, balasa violeta, Costi, magdalena, TEOANCA, TraianS
Alte articole din această RUBRICĂ2012 Întâlnirea AFA - Grand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]: