ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2012
ÎNSCRIS: 12.03.12
MAR-2012
2 AD. + - COPII -- v: -

Aer curat si mancare buna, la Poiana Marului

Spre sfarsitul lunii martie am petrecut, alaturi de un cuplu de prieteni, un week-end cu multa relaxare si aer curat in muntii Piatra Craiului, la 10km de Rasnov si 2km de satul Poiana Marului, intr-o zona pe care am descoperit-o cu mare placere si in care voi reveni cu siguranta.

De Ranch-ul Poiana Marului am aflat de pe un site de oferte. Am fost putin suspicios pana sa ajung acolo, mai ales ca nu gasisem impresii pe AFA ori pe alte siteuri de profil.

Dar, destul cu vorba - sa incepem cu impresiile. :)

Drumul pana acolo

Ranch-ul Poiana Marului se afla la aproximativ 10km de Rasnov (drumul pe care l-am urmat a fost Bucuresti - Ploiesti - Sinaia - Predeal - Rasnov - spre satul Poiana Marului), la 2km inainte de intrarea in satul omonim. Noi am ajuns noaptea si am ratat bannerul de deasupra drumului, cu indicator spre pensiune. Am ajuns pana in sat, acolo nimeni nu stia ("Renci? Ce renci, maica? "), dar am primit indrumari telefonice, de la proprietarul pensiunii.

Asadar, cu 2km inainte de intrare in sat, inainte de a incepe serpentinele, veti vedea un indicator unde trebuie sa faceti la dreapta, pe un drum semi-forestier, pe care veti merge 2.5km. Dar nu va ingrijorati, se poate ajunge cu orice masina - eu am garda joasa si nu au fost probleme.

Prima impresie

Cand ne-am dat jos din masina, la zece noaptea trecute fix, ne-a intampinat un cer instelat, un aer tare de munte si, pe un platou, dincolo de padurea deasa, pensiunea unde urma sa petrecem 2 zile. Ne-a urat bun-venit proprietarul pensiunii, care ne-a inmanat cheile si ne-a asteptat la un restaurant, la un pahar de vorba.

Camerele

Camerele sunt curate, mari si dotate cu toate cele necesare. In camere veti regasi lenjerie curata, sifonier, masuta, televizor (dolce tv, cred), mini-frigider. Baia este dotata cu plicuri cu gel de dus, prosoape si halate de baie, dar nu si cu papuci (asta nu a fost o problema pentru noi). Foehn-ul este disponibil in capatul holului, pentru fiecare etaj (pensiunea are 2 etaje).

Camerele sunt de trei tipuri:

- camere cu pat matrimonial, baie (cu cada) si balcon

- apartamente, care se intind pe doua nivele - la primul nivel regasiti pat matrimonial, canapea, baie (cu cada) si televizor, iar la al doilea nivel, mansardat, pat dublu si geam deasupra patului. Noi am stat intr-un apartament de acest gen si este o frumusete, atat seara la culcare, sa adormi privind cerul senin, cat si dimineata, cand te trezesc razele soarelui.

- apartament prezidential, unul singur - format dintr-o camera foarte mare, cu pat cu extensii, masa de protocol, oglinzi mari si un separeu cu canapele din piele, foarte confortabile. Baia este dotata cu jacuzzi si bideu. Intr-o astfel de camera au stat prietenii nostri.

Apartamentele au cate un mini-semineu in camere. Veti regasi poze din cele doua tipuri de camere in galeria foto.

La baie, in prima seara am avut apa calduta, dar am vorbit a doua zi cu proprietarul si s-a rezolvat (a doua noapte era fierbinte-fierbinte). In camere am avut tot timpul caldura.

Restaurantul

Meniul restaurantului este stufos, reunind atat feluri de mancare uzuale, cat si specialitati precum purcel de lapte / vitel / berbecut / miel la jar. Desigur, preturile sunt pe masura - dar pentru un chef de zile (si nopti) mari, merita cu siguranta. :)

Noi am incercat pui la jar (cu cartofi-butoias si salata de muraturi) si a fost foarte bun. De-asemenea, platoul de branzeturi traditionale este formidabil - vi-l recomand! Preturile sunt medii (o ciorba 9-10 lei, un platou de branzeturi pentru doua persoane 29 lei).

Restaurantul are un frumos semineu si o terasa, la care am servit dimineata micul-dejun.

In cadrul Pensiunii este si o crama, unde veti regasi atat soiuri uzuale, dar si cateva sticle cu vin vechi, de calitate.

Relaxare & Imprejurimi

Copiii vor regasi la Poiana Marului o multime de activitati, precum: parculet cu tobogan, teren de fotbal & baschet (cand am fost noi era destul de deteriorat, dar probabil ca, odata cu venirea sezonului cald, va fi refacut), masa de ping-pong, ponei, catei, un acvariu la parter, langa receptie.

Pentru cei putin mai mari, vara pot incerca piscina exterioara si am inteles ca este in lucru sauna. La recepti aveti acces la jocuri de societate (carti / poker / table / sah). Totodata, va puteti plimba cu troscoleta (o caruta cu motor: D) prin imprejurimi sau, daca sunt minim 30 de persoane, la ursarie. Noi am ales sa ne plimbam pe jos, prin padurea din jur.

Personalul

Din discutia pe care am avut-o, am aflat ca proprietarul are experienta de vreo 15 ani in turism. Este ospitalier si deschis cu clientii sai - cel putin asa a fost in cazul nostru.

Cam atat despre calatoria noastra la Poiana Marului. Daca aveti intrebari, dati-mi de veste.

Acestea fiind spuse, va doresc bon voyage! :)

Trimis de MihaiCD in 05.04.12 00:05:20
Validat / Publicat: 05.04.12 07:04:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POIANA MĂRULUI [BV].

VIZUALIZĂRI: 2452 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MihaiCD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 62.00 EUR pe cameră

commandorsteel*
    [05.04.12 09:05:22]

complet review, felicitari.

ceva poze?

[05.04.12 09:15:26]

@commandorsteel: A pus si poze, dar din cauza unui watermark personal nefericit ales (link spre site personal), acestea nu au putut fi acceptate. Speram ca autorul sa isi refaca semnatura si sa revina cu un nou set de poze.

MihaiCDAUTOR REVIEW
    [05.04.12 10:37:48]

@commandorsteel: multumesc!

@webmaster: cum este afectata aceasta comunitate de faptul ca pozele pe care le-am facut eu au link spre blogul meu? Nu este ok ca pozele mele sa aiba watermark spre un blog non-comercial, dar este ok sa le puneti automat watermark spre afa?

[05.04.12 12:28:09]

@MihaiCD, iata ce scrie (printre altele) in pagina de termeni si conditii de utilizare a acestui site:

Orice utilizare a Continutului Site-ului de catre terte persoane in alte scopuri decat cel personal se poate face numai cu acordul scris, expres si prealabil al AmFostAcolo.ro si in conditiile stabilite in mod exclusiv de catre WEBMASTER. Astfel este interzisa copierea, preluarea, reproducerea, publicarea, transmiterea, vanzarea, distributia partiala, integrala sau modificata, facuta pe un site de internet sau in orice alta parte, a Continutului Site-ului sau a oricarei parti a acestuia efectuate in alte scopuri decat cel personal si necomercial.

Cum crezi ca s-ar putea demonstra preluarea unei poze deja prezente pe site-ul Amfostacolo.ro, daca aceasta nu ar purta niciun fel de watermark?

Pe de alta parte, promovarea site-urilor/blogurilor/etc. de orice natura (comerciala sau nu) trebuie mai intai aprobata de catre Admin.

Te rog sa ma crezi, nu esti nici primul, nici singurul caruia i s-a sters o referire spre o astfel de adresa, fie ca a fost continuta in text, fie imprimata pe foto (cazul de fata).

Sper ca am reusit sa dezleg nelamurirea si asteptam (asa cum am spus), un nou set de poze.

alexandru.bobe
    [13.08.12 23:21:19]

MihaiCD am luat teapa cu review-ul tau. Daca tie ti-a placut, nu am cum sa-ti contrazic gustul, ci doar sa-l ierarhizez.

alexandru.bobe, commandorsteel*, MihaiCD
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Turistică & Ranch Poiana Mărului: