ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2012
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 24.07.10

Fenomenul AFA

Compact - Cantec pentru prieteni

Voi incepe prin a mentiona ca poate unora li se va parea cunoscut titlul ales. Da! Este acelasi pe care l-am folosit si atunci cand am scris despre Intalnirea AmFostAcolo 2012 (vezi impresii). Defapt, textul ce urmeaza se poate considera a fi continuarea a ceea ce am postat la acea vreme (din pacate, timpul nu mi-a permis sa atasez aceasta „continuare” mai devreme).

De ce „Fenomenul AFA”? Pentru ca, pur si simplu, asa am ajuns eu sa percep tot ceea ce inseamna AmFostAcolo.ro. Chiar daca au trecut mai putin de doi ani de cand am hotarat sa ma alatur acestei comunitati, in tot acest timp am avut parte de momente ce m-au facut sa ma gandesc ca totusi nu putem vorbi doar despre un simplu site de impresii turistice. Poate in viziunea multora este doar atat, dar pentru multi AFA a depasit demult acea bariera.

„Varful aisbergului” l-a constituit binenteles ceea ce s-a intamplat la Tarlungeni. Asa cum am mai spus si am sa tot repet, nu mi-am putut imagina vreodata ca de la momentul in care mi-am facut un simplu cont de utilizator, voi ajunge la ziua in care sa am ocazia de a cunoaste oamenii din „spatele” nickname-urilor, oameni veniti din toate colturile tarii si chiar de peste hotare, toti uniti de aceleasi ganduri si simtaminte. Si totusi, s-a intamplat! Despre aceasta intalnire s-a tot povestit (vezi aici) si sunt sigur ca se va mai povesti mult timp de acum inainte.

In continuare, chiar daca poate par nesemnificative, vreau sa va istorisesc cat se poate de sumar, cateva intamplari care (zic eu) au legatura cu subiectul nostru sau cel putin arata ca acest site este destul de cunoscut. Oricum, banuiesc ca nu sunt singurul care a avut parte de patanii de acest gen.

Intr-o buna zi mergeam cu autobuzul cand o doamna necunoscuta care statea langa mine, probabil vazandu-mi tricoul personalizat, mi se adreseaza: „Sa stiti ca si mie imi place tare mult site-ul asta si mereu cand plec pe undeva ma documentez de acolo”. Stand apoi putin la discutii, am vazut ca stia exact despre ce e vorba si am indemnat-o sa-si faca un cont si sa isi scrie propriile impresii.

Alta data eram la receptia unui hotel, unde urma sa ne cazam. Dupa ce imi vede numele, la un moment dat doamna de acolo se uita la mine si usor ezitant ma intreaba: „Dumneavoastra nu cumva ati scris despre noi pe AmFostAcolo? ”. Dupa ce i-am confirmat a urmat o intreaga discutie, incepand cu „Ne bucuram ca v-a placut si ca ati avut cuvinte de lauda la adresa noastra” pana la „Sa stiti ca pe noi chiar ne intereseaza parerile clientilor si mai cautam sa citim ceea ce se scrie despre noi”. Va dati seama ce surprins am fost de acest episod, sa nu mai vorbesc de sotie, care razand mi-a „marturisit” ca nu stia ca are in casa o „vedeta”.

O alta intamplare s-a petrecut la un restaurant, local unde mai mancaseram de cateva ori. Desi comportamentul ospatarilor nu era chiar de frunte iar privirea incruntata a sefei de sala completa „imaginea” acestora, mancarea era buna si mai ieftina decat in alte locatii. Intr-o seara parca totul s-a schimbat. Dupa ce am intrat la terasa, sefa de sala ne-a zambit si ne-a pofim sa luam loc la masa, apoi fata ce ne-a servit parca invatase peste noapte ce inseamna amabilitatea. Era putin ciudat ce se se intampla, zambetele din jur fiind ceva nou. Stateam la masa si ne intrebam uimiti: oare chiar au invatat sa se poarte de la o zi la alta sau acest „tratament” avea cumva legatura cu faptul ca in acea zi amandoi purtam tricourile cu sigla AmFostAcolo? Cine stie, poate chiar a fost o coincidenta, desi...

Poate gresesc dar se pare ca AFA incepe sa aiba o notorietate din ce in ce mai mare in ceea ce inseamna turism. Cu riscul de a fi criticat, as merge mai departe, afirmand ca aceasta comunitate ar putea avea un rol destul de important in ceea ce priveste incercarea de redresare a turimului romanesc (eu inca ma incapatanez sa cred cu tarie acest lucru). Cred ca impreuna realizam ceva, chiar daca poate nu ne dam seama.

Vorbind despre ceea ce se intampla in lumea virtuala, este cert ca numarul celor care decid sa se alature comunitatii AFA este din ce in ce mai mare. E drept ca pentru o parte, inceputul este mai ezitant insa odata ce acest „drog” pune stapanire pe tine, e greu sa il mai dai deoparte (multi dintre noi deja simtim „pe pielea noastra” ce inseamna). Pe de alta parte, sunt sigur ca nu sunt putini nici cei ce acceseaza acest site doar din postura de vizitator. Ce mie mi se pare cel mai imbucurator este faptul ca printre membrii incep sa-si faca aparitia si reprezentanti ai unor unitati de cazare. Din punctul meu de vedere, dreptul la replica este binevenit iar interventia acestora nu poate fi decat benefica, indiferent ca doresc sa isi exprime propriul punct de vedere, sa vina cu explicatii asupra unor aspecte sau doar sa cunoasca pretentiile si nemultumirile celor ce le-au calcat pragul dar care nu si-au expus problemele la fata locului. Nu vreau sa par avocatul nimanui dar trebuie sa recunoastem ca sunt destule astfel de locatii, unde chiar se doreste si se face tot posibilul sa se ofere servicii de calitate, dar si turisti cu niste pretentii de-a dreptul aberante. Asa ca se pare ca aici este locul potrivit pentru o „punte de legatura” intre reprezentantii unitatilor de cazare si clienti (sau posibili clienti) ai acestora.

Binenteles ca nu puteam sa omit nici campaniile de ajutorare organizate de aceasta comunitate, care nu a putut sa ramana indiferenta la greutatile pe care le infrunta unii semeni de-ai nostrii. Au fost copii care au zambit, au fost parinti care au lacrimat, au fost familii care s-au bucurat. Si totul a fost posibil doar datorita implicarii celor cu suflet mare, care au inteles ca daruind, vor aduce o raza de speranta in casele unor oameni carora viata nu le-a oferit prea multe. E mare lucru sa il poti ajuta pe cel de langa tine si sunt convins ca aceste campanii vor continua (vezi aici).

Asadar, iata de ce am ajuns eu sa consider ca AmFostAcolo.ro nu mai este doar un site de impresii turistice, este un adevarat fenomen.

In incheiere, profit de ocazie pentru a-i adresa (atat in numele meu cat presupun si al multor alti membrii) felicitari si multumiri celui ce mai intai a pus bazele apoi a facut ca aceasta comunitate sa ajunga ce este in prezent. Totodata trebuie sa le multumim si tuturor celor ce prin efortul lor „vegheaza” la bunul mers, la buna organizare a site-ului. Si poate ca e corect sa ne mentionam aici si pe noi toti, cei care am facut o placere din a scrie si a posta review-uri. Se pare ca aceasta tripleta (Admin-Webmasteri-Membri) functioneaza de minune si sta doar in puterea noastra sa ducem mai departe Fenomenul AFA.

Trimis de urjanclaudiu in 04.04.12 11:27:37
Validat / Publicat: 04.04.12 12:36:29

VIZUALIZĂRI: 973 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

urjanclaudiuAUTOR REVIEW
[04.04.12 11:33:11]

Daca se poate, rog atasarea piesei Cantec pentru prieteni (trupa Compact).

Va multumesc.

webmaster20*
[04.04.12 11:42:45]

Atasat fondul muzical solicitat.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[04.04.12 13:44:54]

În urmă cu două săptămâni am lipit un acțibild cu AmFostAcolo.ro pe mașină, în spate. De atunci sunt claxonat și flash-uit intr-una. Greu am realizat de ce.

Mă bucur însă că sunt din ce in ce mai mulți care (re)cunosc și apreciază site-ul. Deja este un fenomen!

maryka
[04.04.12 16:25:16]

Mult adevar in tot acest rw., ne dam seama cu totii, pe zi ce trece, ca nr. membrilor creste, iar acest lucru nu poate fi decat folositor, pt. ca inseamna informatie suplimentara despre locuri si destinatii in care am fost sau ne propunem sa ajungem. Ori chiar si numai pt. a calatori virtual, prin ochii altora.

Felicitari pt. rw! Fie ca acest site sa fie puntea de legatura intre potentialii clienti (turisti) si reprezentantii unitatilor hoteliere sau restaurante, toti avem de castigat si de invatat din experienta AFA.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Michi
[05.04.12 16:12:44]

La Sibiu la Imparatul Romanilor, receptionera vazandu-ma ca tot pozez prin holuri a intrat in vorba cu mine si a spus ca citeste afa; doamnele de la agentia de turism de unde mi-am luat niste bilete sunt si ele admiratoare afa. Si eu sunt o persoana cu putine contacte sociale. Este un site cunoscut de multa lume.

Nu spun ca sejurul de sapte zile la Budapesta pe care n-o cunosteam a avut ca material documentar postarile pertinete de pe afa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
roth
[06.04.12 22:11:03]

Cuvinte simple ce merg la inima. Orice membru AFA e bucuros cand vede ca prin actiunile lui a adus o schimbare, un zambet.

maryka, Michi, roth
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: