ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.04.2012
STATUS: APOLLO
MAY-2010
2 AD. + - COPII -- v: --

ARTICOL ARHIVAT

Un sejur plăcut. Voi reveni și a treia oară

Precizez de la început că impresiile mele se referă la două vizite făcute la acest hotel în doi ani consecutivi, 2009 și 2010, iar pozele pe care le voi urca sunt din ambele sejururi.

Nu voi repeta detaliile referitoare la traseul până la Elenite și la parcare despre care am scris la rubrica despre Royal Bay și la cea despre resort.

Cazarea

Hotelul este excelent poziționat în centrul resortului, aproape de majoritatea zonelor de interes (Broadway Animation Hall, Galaxy Night Club, Aquapark Atlantida) și beneficiază de cea mai lată și mai frumoasă plajă cu nisip fin din tot resortul.

Ora 14.00 stabilită pentru check-in este respectată cu sfințenie de către personalul de la recepție, care lasă mult de dorit la capitolul amabilitate și solicitudine. Ambele dăți noi am ajuns la acest hotel chiar la deschiderea pentru sezonul respectiv, hotelul era gol, deci explicația că am primit camera fix după ora 14 pentru că aceasta nu ar fi fost gata sau că nu ar fi fost eliberată la timp de către turiștii dinaintea noastră nu se poate aplica. Mai degrabă aș crede că întârzierea cazării s-a făcut în scopul începerii sejurului cu masa de seară, deoarece fără brățară nu puteam lua prânzul. Povestea se repeta în ultima zi prin tăierea brățărilor la ora 12, astfel că cei care plecau ratau și prânzul din ultima zi. Nouă nu ni s-a întâmplat acest lucru, însă alții au pățit-o.

Aș remarca aici arhitectura deosebită a holului de la recepție, nota de eleganță, comparabilă cu a unui hotel de 5 stele.

Am plătit și primit cameră cu vedere la mare, de fiecare dată la etajul 5, a fost OK, nu am avut motive să cer schimbarea. Camera era dotată cu două paturi simple lipite, foarte comode, noptiere, o canapea de două locuri extensibilă, o măsuță, televizor de tip vechi și minibar, pe jos era mochetă. Aerul condiționat în sistem centralizat nu ne-a fost de folos prea mult, având în vedere că nu era foarte cald la sfârșit de mai. În ultima seară a fost chiar destul de răcoare, astfel că prietenii noștri m-au rugat să sun la recepție pentru a solicita o pătură suplimentară pentru copil, pătură care le-a fost adusă în câteva minute. Balconul mi s-a părut destul de mic, dar încăpeau în el două scaune și o măsuță. Lipsea suportul de uscat prosoape. Baia era curată, cu cadă, o combinație interesantă de alb-negru la gresie și faianță. Deși eram abia la început de sezon, cameristele erau deja plictisite sau poate încă nu-și intraseră în ritm, astfel că toată curățenia zilnică era doar de suprafață. Nu am considerat necesar să motivez cumva financiar camerista. Prosoapele ne-au fost schimbate zilnic doar dacă le lăsam pe jos, lenjeria nu a fost schimbată niciodată în cele patru zile de sejur. Nu m-a deranjat acest lucru, dar eram curioasă la câte zile trebuia schimbată. În ultima seară am rămas fără hârtie igienică. A fost prima dată când mi s-a întâmplat așa ceva în multele concedii petrecute în străinătate. Am completat de la toaleta restaurantului, mașina fiind parcată prea departe pentru a mai umbla noaptea pe coclauri. Poate a fost un incident izolat, dar oricum unul neplăcut. În baia de la Royal Bay aveam în permanență o rezervă de 2 suluri, astfel că o asemenea întâmplare era exclusă.

Una peste alta am fost mulțumită de confortul camerei, care arăta mai bine decât cea de la Royal Bay, mobilierul era mai nou, instalațiile sanitare la fel. Curățenia s-a făcut zilnic, însă cu multă superficialitate.

Noi am stat în corpul principal al hotelului, cel mai înalt, paralel cu marea. Nu știu cu exactitate câte lifturi deserveau hotelul. Eu am folosit doar patru, poziționate câte două, la capătul dinspre recepție, respectiv la capătul dinspre bar. Funcționau bine, dar asta în condițiile în care hotelul era doar la maxim 30 % din capacitate. În sezon, când hotelul este plin, cu siguranță sunt insuficiente, timpii de așteptare crescând considerabil. Chiar și acum vedeam copii apăsând în joacă pe toate butoanele, în amuzamentul părinților, ceea ce ducea la opriri inutile la fiecare etaj, dar și turiști care apăsau atât pe butonul de urcare, cât și pe cel de coborâre și apoi comentau că de ce liftul nu merge în direcția dorită de ei.

Restaurantul și barurile

Față de nivelul recepției, restaurantul se află la subsol. Privind dinspre mare acesta este la nivelul piscinei. Contrar celor afirmate în alte impresii, mie mi-a plăcut mult restaurantul elegant al acestui hotel, unde, deși făceau grătare în fața turiștilor, nu am simțit fumul, nu am stat la coadă la grătar. Dacă erau 2-3 persoane înaintea mea nu am considerat asta ca fiind o problemă, deoarece era normal să dureze ceva timp până când se făceau fripturile. Varietatea sortimentelor de mâncare mi s-a părut foarte mare. Am mâncat mai bine și mai variat decât la Royal Bay. Nu am găsit mâncare stricată. Oricât de mofturos ai fi era exclus să nu găsești ceva să-ți placă. Am preferat să mănânc pe terasa restaurantului, aflată în imediata vecinătate a piscinei. Poate pentru că fiind la început de sezon și hotelul nu era plin, erau mese suficiente, pe alese, mâncare suficientă, tăvile care se goleau erau înlocuite într-un interval de timp rezonabil, am avut și fructe, dar și înghețată. Nu am întâlnit oameni disperați să apuce mâncare, fiecare își lua cât considera că poate mânca, chiar dacă mai rămânea prin farfurii. Așa se întâmplă mereu la all inclusive, sunt multe preparate, iar oamenii vor să guste din cât mai multe feluri.

Voi pune câteva poze din restaurant pentru a vă lăsa pe voi să apreciați dacă restaurantul arată sau nu ca o cantină, așa cum l-au descris alții. Ce mi s-a părut cel mai curios și nu doar în cazul acestui hotel este faptul că tocmai cei mai vehemenți și nemulțumiți nu postează și poze care să le confirme afirmațiile.

Pentru cei care vor o alternativă la restaurantul principal, există patru restaurante a la carte:

-Restaurantul Sozopol, cu specific bulgăresc, program 18.00-22.30;

-Restaurantul SunShine, cu specific european, program 18.00-22.30;

-Restaurantul Taliana, cu specific barbeque, program 18.00-22.30;

-Restaurantul Mediteranean (pește), cu plată.

Accesul la primele 3 este gratuit și nelimitat, fiind necesară rezervarea prealabilă făcută în dimineața zilei respective. Eu nu am stat la coadă, dar nu neg că este posibil acest lucru. Am fost doar la restaurantul bulgăresc Sozopol și am fost mulțumită atât de mâncare, cât mai ales de modul de servire.

Alte alternative de luat masa pe parcursul zilei ar fi:

-The Ship, program 10.00-17.30, hot dogs, bere și băuturi răcoritoare;

-The Champignon Gabkata, program 10.00-17.00, pizza, kebap, bere și băuturi răcoritoare;

-Snack bar Philipopolis, program 10.00-22.30, sandwich, biscuiți, prăjiturele, bere și băuturi alcoolice și răcoritoare.

Lobby barul aflat la nivelul recepției, cu fotolii și canapele elegante, dar și cu două terase suprapuse, oferă toată gama de băuturi locale incluse în concept, combinate în cocktailuri diverse la solicitarea clientului. Barmanii nu excelează prin amabilitate, i-aș caracteriza ca fiind mai degrabă acri prin comparație cu cei de la Royal Bay, însă eu m-am înțeles bine cu ei, m-au recunoscut că mai fusesem și cu un an înainte și m-au servit cu destulă promptitudine, deja învățând ce preferințe am în materie de băuturi. Dimineața, cum mă vedeau, anticipau că voi cere invariabil două espresso duble cu lapte. Aici și la lobby barul de la Royal Bay am băut printre cele mai bune espresso-uri din Bulgaria, comparabile doar cu cele băute la Duni la Marina Royal Palace.

Mai există un bar la subsolul hotelului, în zona galeriei comerciale, destul de liber.

Barul de la piscină pe care l-am folosit și noi chiar dacă veneam de pe plajă servește toată gama de băuturi incluse, însă în pahare de plastic de unică folosință, destul de mici.

Mai există un bar chiar la intrarea pe plajă pe partea dinspre Andaluzia, dar tocmai îl deschideau și nu avea, fiind la început, decât bere și sucuri la dozator.

Plaja și marea

Hotelul beneficiază de cea mai lată și mai bună plajă din tot resortul. Nisip fin atât pe plajă, cât și în apă. Intrarea în apă este relativ lină. Apa, deși puțin cam rece, era incredibil de curată. Pe plajă sunt multe rânduri de șezlonguri și umbreluțe, gratuite la fel ca și cele de la piscină. Am fost surprinsă să văd că mulți preferau să facă plajă la piscină, dar nu și baie în piscină. Erau probabil atrași de apropierea de barul de la piscină.

Piscina hotelului avea apa destul de rece, poate și din cauză că era amplasată prea aproape de hotel, fiind destul de devreme umbrită de acesta.

Turiștii cazați oriunde în resort au acces gratuit la parcul acvatic Atlantida. Din păcate, doar accesul este gratuit, șezlongurile și umbrelele fiind contracost (5 leva bucata), la fel și consumația la barul din incinta aquaparkului. Parcul acvatic este compus din două zone cu mai multe tobogane, una pentru adulți și una pentru copii.

Clubul pentru copii Aladin, cu piscină pentru copii, animatori și destule locuri de joacă, este destul de departe de hotel, acesta aflându-se spre capătul resortului, lângă piscina de la Royal Bay.

În fiecare seară avea loc minidiscotecă pentru copii, urmată de spectacole pe teme diverse la Broadway Animation Hall. Cei care preferau să danseze sau doar să asculte muzică o puteau face la Galaxy Night Club.

Pentru cei dependenți de internet, la subsolul hotelului există club de internet (contracost), dar și semnal wireless în zona recepției.

Cu ocazia ambelor vizite m-am simțit foarte bine la acest hotel, motiv pentru care am hotărât să revin pentru a treia oară începutul lunii iunie 2012. Deși pe voucher scrie, ca de obicei, Royal Park, n-ar fi deloc exclus să nimeresc tot la Royal Bay.

Recomand acest hotel celor care-și doresc un sejur liniștit și relaxant la un hotel care oferă un raport calitate/preț foarte bun, dar nu în vârf de sezon, când este posibil să nu facă față afluxului mare de turiști și, de aici, inevitabilele nemulțumiri.

Trimis de nicole33 in 02.04.12 23:57:35
Validat / Publicat: 03.04.12 06:13:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: 2xAquaazur-Constantin și Elena, Kaliakra Superior - Albena, 2xMarina Royal Palace - Duni, 2xRoyal Bay - Elenite, 2xRoyal Park - Elenite, Miramar- Obzor, Viva - Nisipuri, Grand Hotel Primorsko - Primorsko

VIZUALIZĂRI: 3766 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Hotel Royal Park - plaja și marea

M'Liviu [10.04.12 21:50:59] »

Cand o sa ne hotaram sa plecam intr-o anumita destinatie o sa revenim cu intrebari. Observ ca ati fost printr-o gramada de locuri si chiar ati revenit la anumite hoteluri. Si eu si sotia ne-am propus sa facem cat mai multe vacante sau mini vacante in general peste hotare. Suntem la inceput doar de cativa ani am inceput sa colindam dar daca ne da Dumnezeu sanatate vrem sa hoinarim cat mai mult. La urma urmei o viata avem. Sa aveti concedii placute si drumuri usoare.

liptay [27.06.12 16:11:50] »

Buna ziua, sa va spun sincer m-a cam speriat tot ce-am citit pina acum despre impresiile unora si altora. Nu stiu ce sa mai cred. De cinci ani imi fac concediul in Bulgaria impreuna cu familia si niciodata nu am fost dezamagiti nici de cazare nici de mincare nici de servcii. Acum, sincer as fii dorit sa mergem anul asta la Elenite la hotel Royal Park, dar nu stiu daca sa cred sau sa iau in serios toate impresiile negative la adresa acestei locatii. Va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc anticipat Am uitat sa precizez ca perioada in care as vrea sa ma duc este dupa 15 septembrie.

nicole33 [27.06.12 23:27:45] »

@liptay:

Dacă nu aș fi fost personal acolo, și nu doar o dată, ci de trei ori, probabil că și eu m-aș fi speriat de cele citite.

Am fost la acest hotel la începutul lunii în week end-ul prelungit de Rusalii și a fost totul excelent.

Nu am apucat să scriu impresiile despre minivacanța de la Royal Park, dar pot să-ți spun, pe scurt, că a fost totul perfect, așa cum mă așteptam.

Cazarea s-a făcut imediat ce am ajuns (ora 11.00).

Camera a fost cu sea view așa cum am plătit și în afara faptului că a doua zi camerista a luat prosoapele să le schimbe și a uitat să pună altele în loc (doar în camera noastră, în cea a prietenilor noștri de alături a fost ok), nu am nimic de reproșat.

Lifturile au funcționat foarte bine, dar nici hotelul nu era plin.

Mâncarea a fost proaspătă și variată, fără cozi.

De când cu noua lege adoptată în Bulgaria de la 1 iunie, nu au mai permis fumatul pe terasa centrală a restaurantului, ci doar pe extreme. La fel, au interzis fumatul la Broadway Animation Hall și la discoteca Galaxy și pe noi ne-au pierdut de clienți.

Parcarea tinde să devină o problemă din ce în ce mai serioasă. Au construit mult. În locul vechii parcări apăruse acum o farmacie și un viitor bazar.

Plaja este la fel de frumoasă, curată, cu nisip și șezlonguri gratuite. Am găsit locuri în primul rând. Marea începuse să se încălzească, astfel că am putut face baie în fiecare zi.

Aquapark-ul nu a funcționat decât în zona pentru copii.

Am regăsit același resort foarte verde și foarte bine îngrijit.

Dacă prognoza meteo pentru jumătatea lunii septembrie este optimistă, îți recomand Elenite cu toată încrederea.

manuta_1969 [21.01.13 22:03:44] »

Buna nicole, as vrea sa merg la unul din cele 4 hoteluri, tu pe care mi le-ai recomanda avand in vedere ca suntem 3-4 familii cu copii? care este mai aproape de aqua sau niste detalii care sa ma ajute sa fac alegerea potrivita pentru toata lumea.

nicole33 [22.01.13 06:37:12] »

@manuta_1969:

Hotelul Royal Park este poziționat cel mai aproape de Atlantida Aquapark și pe acesta ți l-aș recomanda pentru că are cele mai bune servicii de masă dintre cele 4, dar și plaja cea mai lată.

În funcție de vârsta copiilor din grup și de interesul vostru de a-i duce la activitățile de la Aladin-clubul pentru copii, cel mai apropiat de acesta este Royal Bay. Cu ocazia ultimei mele vizite la Elenite de la începutul lunii iunie 2012, am remarcat că au mai construit un corp nou la Royal Bay, care era aproape finalizat, astfel că mă gândesc că o cazare în aceste camere absolut noi ar fi o idee excelentă.

În cazul în care doriți mai mult lux și dispuneți și de un buget pe măsură, ar mai fi varianta alegerii hotelului Royal Castle 5*, aflat ceva mai departe de plajă, în vârful dealului, dar aproape de aquapark, însă acest hotel nu oferă all inclusive, conform ofertelor agențiilor de la noi, astfel că pentru mine iese din discuție.

Aș mai face o atenționare referitoare la numărul locurilor de parcare, mult redus față de anii precedenți, cele mai multe cu plată.

liptay, M'Liviu, manuta_1969, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Park Hotel [complex Royal Club Victoria]: