ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2012
ÎNSCRIS: 02.02.12
JUN-2010

Cozia cea Batrana

Richard Clayderman - Fur Elise

Sub un soare puternic de Iunie, urmand cursul serpuitor al Oltului, ajungem in sfarsit la manastirea Cozia unde vorba poetului:

Ale turnurilor umbre peste unde stau culcate,

Către ţărmul dimpotrivă se întind, se prelungesc,

Ş-ale valurilor mândre generaţii spumegate

Zidul vechi al mănăstirii în cadenţă îl izbesc.

Istoric

Situat la 3 km de statiunea balneo-climaterica Calimanesti-Caciulata, pe malul drept al Oltului, ansamblul manastiresc de la Cozia, cu hramul ”Sfanta Treime”, lt a fost cunoscut initial, sub numele de ”Manastirea Nucet”, abia mai tarziu primind numele de ”Cozia”, dupa muntele din vecinatate.

"Una dintre cele mai importante ctitorii ale Voievodului Mircea cel Batran, a fost zidita intre anii 1386-1388 si 1393. Dea lungul timpului, mai multi Voievozi au adus infrumusetari si imbunatatiri manastirii. Pictura a fost renovata in 1517, in vremea lui Neagoe Basarab; intre anii 1706-1707 i-a fost adaugat pridvorul, s-a refacut pictura din incinta si s-au adaugat cerdacurile, chiliile si s-a reconstruit havuzul cu apa (baptisteriul din fata bisericii). Toate acestea s-au facut de catre paharnicul Serban Cantacuzino.

Constantin Brancoveanu, de numele caruia se leaga minunate constructii arhitectonice din tara noastra, a impodobit si el Cozia, adaugându-i un frumos pridvor de piatra. De asemenea, a mai zidit aici un paraclis, o fantana si un foisor din care se vede o minunata priveliste de-a lungul Oltului."

Aceste informatii au fost preluate in lipsa ghidului de rigoare, de pe siteul oficial al manastirii.

In 1818, manastirea a fost folosita de Tudor Vladimirescu ca fortareata. Tot in acea perioada, turcii, urmarind armatele eteriste, ataca manastirea Cozia, pe care o vandalizeaza, stricandu-i picturile.

O data intrat in Biserica manastirii in partea dreapta vizitatorului i se serveste o bucata din istoria acestui neam, m-am simtit coplesit la fel ca si la Putna, de constientizarea faptului ca ma aflam in vecinatatea , unuia dintre cei mai mari Voievozi ai Tarii Romanesti, si de numele caruia este strans legata si istoria manastirii tarii noastre cat si ctitorirea Manastirii Cozia, respectiv Mircea cel Batran al carui mormant se gaseste acolo. Sincer intreaga Manastire cu insusi locul in care este asezata, emana o atmosfera de sacru, de spiritualitate dar mai ales de armonie de echilibru, simti ca cel care a ctitorit acel loc era un om deosebit, puternic si echilibrat, un intelept asa cum il descriu cronicarii, fapt care ia atras si numele de Mircea cel Batran.......putand astfel sa numim fara teama de a gresi si manastirea dupa numele lui Cozia cea Batrana.

In ciuda umiditatii destul de ridicate din zona, data probabil si de situarea pe malul Oltului pictura interioara sa pastrat foarte bine. Din pictura originala in naos, se gaseste, portretul lui Mircea cel Batran si fiul sau Mihail, iar in stanga este reprezentat paharnicul Serban Cantacuzino.

La iesirea din biserica in partea stanga, am aflat fantana din piatra, zidita dupa cum se poate citi pe epitaf de catre Matei Basarab.

Continuind firul aleilor ajungi si la muzeul manastirii, dupa cum am fost informati, construit in vremea lui Constantin Brancoveanu de catre acesta, desi nu foarte mare, istoria neamului nostru este foarte prezenta aici, te simti parte din istorie, admirand tipariturile vechi, icoane si broderii, precum si vesmantul lui Popa Sapca, cel care a adunat masele taranesti pe Campia Izlazului, unde a fost citit programul revolutiei de la 1848.

Mareata ctitorie a Marelui Mircea, Cozia cea plina de istorie, si credinta, ramane in urma noastra spre a fi martorul vremurilor ce vor venii, spre a fi prilej de mandrie nationala si reper de viata crestina generatiilor urmatoare, iar noi ne indepartam si traversam Oltul in directia surorii mai mici a Coziei, Manastirea Turnul.

Trimis de zambarescu in 01.04.12 14:35:48
Validat / Publicat: 01.04.12 20:05:52

VIZUALIZĂRI: 2050 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zambarescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[01.04.12 15:52:51]

@zambarescu, cel puțin un paragraf din articolul de fata a fost preluat din alte surse. Te rugam sa marchezi corespunzător textele care nu iți aparțin (ghilimele, formatare diferita etc.) si sa precizezi totodată sursele din care te-ai "inspirat", in conformitate cu Regulamentul AmFostAcolo, capitolul 1, litera A, punctul 8.

Ai folosit cumva şi la celelalte articole scrise zilele trecute şi azi, această "tehnică"? Dacă da, acum e momentul să scrii câte un ecou la locurile respective, unde să specifici acest lucru, dacă este cazul.

Mulţumesc,

[01.04.12 17:26:10]

@webmaster:

webmaster, daca bine observi nu am publicat nici o fotografie... desii am intentionat am renuntat in speranta ca in cateva zile voi avea acces la propriile mele fotografii.

In ceea ce priveste istoricul, manastirii e adevarat ca am preluat de pe siteul oficial aceste informatii, intrucat la Cozia nu am avut ghid care sa ne dea aceste informatii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[01.04.12 17:34:18]

@webmaster:

In ceea ce priveste celelalte articole... remarca mi se pare cel putin tendentioasa. Daca consideri ca exista in ele ceva care sa nu fie real, sau inspirat din alte surse si nu vazute de mine, atunci am rugamintea sa fie sterse.

Se pare ca, comunitatea este foarte unita pe acest site...

Ma scuzati ca mi-am permis sa public impresiile mele.

[01.04.12 19:57:58]

@webmaster:

Apropo va grabiti sa validati rewiew-ul. Sa nu cumva sa incurc pe cineva...

Ce am postat aseara a fost validat astazi la pranz... extrem de rapid, multumesc.

[01.04.12 20:15:25]

[Nota pentru toti cititorii : Am decis sa public acest ecou, provocat de o iesire fara rost a userului semnatar al acestui review, la adresa echipei de moderare, dupa ce m-am gandit bine. In fond, acuzele gratuite, aduse echipei de moderare trebuie cunoscute, iar echipa de moderare are dreptul sa-si faca cunoscute toate argumentele in aparare. Corectati-ma daca gresesc!]

@zambarescu

Acum ti-am verificat postarile. Te rog sa-mi indici la ce review faci referire in urmatoarea fraza:

pentru ca din verificarile mele este o afirmatie gratuita.

1. Review-ul Putna cea de suflet al Marelui Stefan l-ai incarcat pe sait in 31.03.2012 ora 03:02:10 si a fost validat in 31.03.12 ora 07:38:33;

2. Review-ul Voronet... cerul Gradinii Maicii Domnului l-ai incarcat pe sait in 31.03.2012 ora 14:27:22 si a fost validat in 31.03.12 ora 16:33:18;

3. Review-ul Sucevita... pe-un picior de plai, pe-o gura de rai l-ai incarcat pe sait in 31.03.2012 ora 15:33:06 si a fost validat in 31.03.12 ora 18:08:40;

4. Review-ul Moldovita... nume de alint l-ai incarcat pe sait in 31.03.2012 ora 18:06:59 si a fost validat in 31.03.12 ora 19:56:35;

5. Review-ul Viata e un vis, moartea o desteptare. Sapanta 2011 l-ai incarcat pe sait in 31.03.2012 ora 19:42:45 si a fost validat in 31.03.12 ora 21:12:17;

Cu toate ca nu sunt sigur ca am sa le accept, astept scuzele tale si infirmarea acelei afirmatii total gratuite.

andrei44*
[01.04.12 20:47:44]

@zimbarescu,

-da-ne si noua adresa site-ului oficial am Manastirii Cozia din care ai utilizat informatii (este foarte corect si specificat ca sursa dar e utila si adresa).

-inteleg ca nu ai avut ghid dar, din cit stiu eu, mai exista ceva personalitati politice si religioase pe acolo - atit in biserica, precum si in cimitirul de peste drum.

-cred ca este o eroare de tastare cu privire la Tudor Vladimirescu; el in 1818 cred ca era micut copil, daca se nascuse.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
andrei44*
[01.04.12 20:58:27]

@andrei44: Cu privire la Tudor Vladimirescu, din punct de vedere al virstei, eu sint in eroare; avea cam 38 de ani si era capabil de ceea ce a fost scris in rw.

[02.04.12 01:36:52]

@andrei44:

manastirea-cozia.go.ro - site-ul oficial al manastirii.

Fiecare are dreptul sa aleaga despre ce eveniment sau persoana doreste sa vorbeasca... fiecare ramane cu o impresie a lui personala, altfel ce rost mai are publicarea rewiew-urilor?

[02.04.12 01:45:25]

@webmaster15:

Ar trebuii sa va raspund, in momentul in care veti invata sa va adresati, nu ne cunoastem personal, si din exprimarea dumneavoastra deduc ca nici macar nu avem aceasi varsta...

Remarca mea, pe care o considerati dumneavoastra "o iesire fara rost" a fost una motivata... ironica si poate prea subtila.... dar pentru ca cineva trebuie sa cedeze... "I-mi cer scuze".

[02.04.12 08:29:12]

Imi inchipui ca, la serviciu, simplu inginer fiind (vorbind dpdv pur teoretic!), mergi la directorul care e cu vreo 10 ani mai tanar si i te adresezi cam asa: "Pustiu', vezi ca azi termin proiectul ala important, te astept cu prima!"

Cam asa si pe aici... nu doar varsta trebuie sa impuna respect, uneori si functia ar trebui sa impuna (cel putin) acelasi respect! Dar se pare ca unii sunt 'mai egali' decat ceilalti...

Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca peste tot pe internet, ca regula generala, este adresarea colocviala la "per tu", tocmai pentru eliminarea barierelor artificiale create de o politete excesiva. Evident, fara a cadea in cealalta latura, a arogantei fara motiv - din pacate, vad ca pentru tine partea aceasta din urma nu prea se aplica...

bartholomeu
[02.04.12 08:39:17]

@webmaster0:

Am promis in alt rewiew (NOTA WM: de fapt ecou) ca nu voi mai posta pe acest site.

O saptamana cat mai placuta va doresct.

[02.04.12 08:51:38]

@zambarescu (alias bartholomeu; chiar, oare de ce ai simtit nevoia sa iti faci 2 conturi?!?), singurul care are ceva de pierdut cu o astfel de atitudine esti tu.

Noi nu putem decat sa regretam faptul ca nu reusesti sa crezi ca nu esti nici persecutat, nici rau vazut sau mai stiu eu de ce ne acuzi, doar pentru ca esti "new entry".

Iti doresc si eu sa ai nu doar o saptamana, ci chiar o primavara intreaga frumoasa, luminata de caldura apropiatei sarbatori pascale.

[02.04.12 10:16:06]

Am retras PMA ale acestui articol, ca urmare a autovotarii sale de catre autor, de pe un cont 'clona'.

Vezi aici.

Utilizatorii care doresc si retragerea voturilor deja acordate, sunt rugati sa solicite printr-un ecou acest lucru.

De asemeni, aici m-am decis sa refac publica "discutia" avuta cu tine inaintea publicarii pe site a articolului, pentru o mai buna intelegere de catre cei interesati a intregului "curs" al evenimentelor.

neimportant
[02.04.12 21:52:29]

Detaliile tehnice ale picturilor sunt extrem de savant expuse. La fel putem spune si despre descrierea Marelui nostru Voevod, randurile fiind grandilocvente. Eu sunt unul care merge la Cozia cel putin odata pe luna, dar n-am reusit sa surprind maretia acestui asezamant monahal asa cum bine ati facut-o dumneavoastra. Am totusi un mic off la lingurica, scuzata fie-mi exprimarea... Nu ati reusit sa traversati vechia cuhnie cu celebrul horn afumat spre meterezele impunatoare riverane batranului Alutus? Bancutele postate pe langa zidurile falnicei manastiri ofera momente de meditatie profunda, aducand o oarecare impresie despre asceza. Conditia este ca odata asezat pe una dintre cele trei-patru bancute, sa intorci privirea spre defileu, acolo unde Oltul isi lasa trudit obolul prin deversoarele modernei hidrocentrale.

Priveste peste acestea, catre crestele de la „Cuibul dracilor” (asa e denumita una dintre crestele muntilor din amonte) si ai sa intelegi poate cate ceva din statornicia manastirii.

Apoi, daca ghidul nu se grabea, ati fi reusit sa aruncati o moneda cat de mica in fantana de care ati pomenit, cu dorinta aferenta asezata in moneda (figurativ, biensur mon ami).

La fel de importante sunt si imprejurimile lacasului de cult, mai putin expuse valorii esteticii si artei pure, dar foarte pragmatice. Bunaoara, vis-a-vis de manastire, in parcare se poate observa MCV-ul radar al politiei care sade la pescuit indrazneti vitezomani, viteza legala in acest sector fiind de 40 de km/ora. Nu de putine ori i-am vazut in actiune, dand amenzi. Ar mai fi cate ceva despre micutii cersetori care te intampina la intrare si la iesire, talonati de la distanta de supraveghetori vigilenti la ce si cat au produs. Merita amintiti si vanzatorii ambulanti de obiecte de artizanat (linguri de lemn) care fac concurenta micutilor cersetori din momentul in care nu reusesc sa comercializezeceva.

Ehe, pana la Manastirea Turnu sunt o multime de furci caudine de trecut, v-ati cam zorit...

Ca sa inchidem rotund, postez un vechi proverb latin cu semnificatii in perceptiei lucrurilor: Oculi plus vident quam oculus - Mai multi ochi vad mai mult decat unul. Timid mai incerc unul: E fructu arbor cognoscitur - Arborele se cunoaste dupa fructe.

Cu stima si devotiune,

Z...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[09.04.12 13:59:51]

@webmaster0:

E usor sa acuzi pe cineva atat timp cate el nu se poate apara... dar este si josnic in acelasi timp.

In primul rand contul bartholomeu nu i-mi apartine ci este al sotiei mele, in regulamentul site-ului nu este interzis ca doi utilizatori sa foloseasca acelasi computer, am posta de pe acel cont fara sa stiu ca sotia mea avea unul si ramasese logat la site, dar normal ca tu mai intai tai si dupa acea numeri...

Ca moderator forum ar trebuii sa stii ca prima ta obligatie este sa fii impartial, si sa nu te implici emotional sau de alt fel, ori tu tocmai asta faci, iei decizii manat de propriile tale impresii si pareri, retragi dupa care republici ecouri functie de interesul tau personal.

Ar trebuii sa spui public in cadrul tuturor ecourilor la rewiew-rile mele unde mai denigrat faptul ca am refuzat orice premiu oferit, desi ma incadram la mai multe in urma punctajului acumulat.

Preluarea de informatii din alte surse este permisa conform regulamentului deci nu am incalcat nici o regula din punctul asta de vedere, ca nu am mentionat sursa in faza initiala este adevarat, DAR NU STIAM CA ESTE OBLIGATORIU SA O FAC, NU CITISEM REGULAMENTUL.

Inainte sa acuzi fii sigur ca ceea ce afirmi e conform cu realitatea, si deciziile tale se bazeaza pe fapte concrete si nu pe supozitii ale tale personale cum ca eu as fi incercat sa fraudez ceva... de-a-lugul scurtei perioade in care am postat pe acest site, PMA-urile obtinute m-au indreptatit de mai multe ori sa revendic premii de la concurs, DAR AM REFUZAT DE FIECARE DATA SI ASTA SPUNE FOARTE CLAR CARE AU FOST INTENTIILE MELE.

Rog toate persoanele care vor citii acest rewiew, sa ia de aici exact ceea ce am vrut eu sa reliefez, sa faca abstractie de comentariile mele, intrucat acestea au fost off topic, si provocate de cei care se erijaza in ATOATESTIUTORI...cei care tin neaparat sa se bage in seama, sa arate cat de culti si plimbati sunt ei, uitand esentialul... domnilor chibitzi, atat eu umilul narator, cat si cititorul acestor randuri suntem aici benevol... nu ne platiti nici voi nici moderatori acestui site sa scriem sau sa citim.

Bagati-va in cap ideea ca, atata timp cat eu fac ceva voluntar, normal este sa va abtineti de la a comenta prosteste, de la a pune etichete... cei care trebuie sa aprecieze sunt cei care citesc pentru a se informa nu voi care cititi doar pentru a combate.

[09.04.12 15:04:44]

@zambarescu: "scuza" ta poate fi reala sau nu. Personal, mi se pare cusuta (rau) cu ata alba, si o sa explic imediat de ce:

ca urmare la cel de-al treilea ecou al tau din acest topic (ecouri pe care initial le stersesem, nefiind de interes public, daca nu s-ar fi escaladat ulterior evenimentele),

Ai primit pe AMFOSTACOLO. RO o sanctiune administrativa - AVERTISMENT

MOTIVUL: Nu cred că eşti în măsură să stabileşti cum să-şi facă echipa tehnică treaba! Mai ales când TU nu ţi-ai făcut-o pe a ta bine de la început, ca să avem noi mai mult de lucru!

E vorba despre acelasi ecou, care a determinat si reactia de clarificare a colegului WM15.

Dar asta in loc sa iti dea de gandit, te-a inrait mai tare. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca, atunci cand ti s-a oferit posibilitatea sa corectezi eventuale erori similare celei intalnite aici la celelalte articole, ai reactionat vehement:

"Tendentiozitatea" din pacate s-a dovedit a fi bazata pe fapte, asa cum s-a dovedit ulterior la articolele tale despre Barsana, Putna, Moldovita... Si vorbesc de DOVEZI clare, vizibile oricui, nu de "impresii si pareri"!

Faptul ca (pana in prezent) ai refuzat sa soliciti vreun premiu nu este o dovada sine qua non a bunei tale credinte. Si chiar daca sa presupunem ca ar fi asa, de ce sa ocupi un loc nemeritat in clasament?

Oare mai are rost sa intreb, atunci cand ai scris ecoul la care ma refer mai sus (cel pentru care ai fost avertizat) si ai vazut ca apare ca scris de catre "sotia" (sau "sosia"? ...) ta, de ce nu l-ai editat/sters, ca sa te deloghezi si sa scrii apoi ceea ce aveai de spus de pe contul tau? Explicatia cea mai logica este ca erai obisnuit sa folosesti acel cont ca fiind al tau, nu al altcuiva, iar aparitia unui alt nume de utilizator nu te-a alarmat catusi de putin, pentru ca-l mai folosisesi si pe acesta...

Dar hai sa admitem si ca ai dreptate si (macar in privinta asta) ai spus adevarul - era contul sotiei. Atunci cum explici voturile acordate? E drept, mai sunt cazuri de utilizatori multipli de pe acelasi calculator, dar din cate stiu eu, niciunul nu si-a votat "perechea"! Asta nu se cheama cumva "manipulare"?!?

Inchei aici, cu un proverb romanesc din mosi-stramosi: "Hotul striga cel mai tare HOTUL!!! " Iar acesta nu ramane "negustor cinstit" decat pana cand este prins... Iar tu, din pacate, ai fost prins!

Editare ulterioara

Pentru ca intre timp ai mai adaugat unele amabilitati ecoului de mai sus, revin cu precizarile:

- necunoasterea legilor/regulilor nu te scuteste de pedeapsa, daca le incalci. E valabil peste tot!

- desi poate parea de necrezut, si eu tot munca voluntara fac aici! (de fapt, toata echipa tehnica, nu doar eu ca o exceptie!) Asadar, daca vrei sa fii respectat, respecta tu primul! Si, apropo, si chestia asta e valabila oriunde!

[09.04.12 15:36:28]

Si ca sa nu se creada ca vorbesc prostii, hai sa vedem cum scrie "sosia" si sa comparam cu scrierea lui Smiley:

pot sa va spun ca am ramas surprins de ceea ce am gasit aici...

si eu sunt surprins ca o femeie sa spuna ca "e surprins", nu "surprinsa"...

Alte 'perle':

La Nucii / sigur vine de la nenumarati copaci (in loc de "nenumaratii") / te aflii / totul [... ] ma costat / etc.

cam toate, inclusiv constructia atipica a frazei, le regasim in textele publicate de catre utilizatorul @zambarescu. Sa fie doar o simpla coincidenta? oare...

[09.04.12 23:47:53]

Domnule detectiv... in orice crima trebuie sa existe un motiv... MOTIVUL VA ROG CARE ESTE MOTIVUL?

Tu chiar nu pricepi? e ata de greu? Nu dau 1 leu pe premiile voastre, pe parerile tale sau ale altor comentatori de profesie.

Ce am vrut eu a fost sa relatez despre experientele mele, si necunoscand date istorice despre respectivele obiective (asa cum cunoasteti tu si alte persoane gen iulian, care suteti experti in istorie, geocrafie, cultura si exprimare) am cautat pe net si am pus in rewiew pentru a face mai lesne de inteles celor ce doreau o informare, care sunt atuurile si datele cronologice ale respectivului obiectiv turistic.

Daca tot afirmi ca rewiew-rile mele sunt plagiate de ce le nai tineti pe site??? ... am cerut stergerea rewiew-rilor mele... mi-ati spus ca nu se poate... oare?? Ai tu vreun drept asupra a ceea ce am publicat eu?? Ai mare grija ca deja intram pe un domeniu alunecos si ceea ce afirmati voi e de natura penala.

CEEA CE AM POSTAT EU AICI IMI APARTINE EXCLUSIV SI SUB ACEST PRETEXT VA SOMEZ PUBLIC SA STERGETI TOATE REWIEW-RILE MELE.

IN CAZUL IN CARE REFUZATI ACEST LUCRU MA SIMT INDREPTATIT SA APELEZ LA ORICE MIJLOACE LEGALE PENTRU REALIZAREA ACESTUI LUCRU

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[10.04.12 00:02:29]

@webmaster0:

Si ca sa i-ti dau masura afirmatiilor eronate pe care le faci continu i-ti voi posta disclamerul pe care eu l-am citit in momentul in care mi-am facut cont pe site:

Restrictii asupra informatiilor si materialelor trimise

Nu sunt acceptate texte si alte materiale cu continut ofensator la adresa persoanei, precum si la adresa etniei, rasei sau religiei unei persoane. Webmasterul isi rezerva explicit dreptul de a sterge asemenea materiale si de a aplica sanctiuni administrative la adresa autorilor. Nu sunt acceptate pe site impresii postate de proprietarii unitatilor turistice sau de catre apropiati ai lor, fiind considerate tentative evidente de manipulare a liberei alegeri a turistilor. Orice astfel de tentative, dovedite sau doar suspectate in urma unor indicii concrete, pot fi sterse de webmaster, iar impotriva autorilor pot fi luate masuri administrative. Sunt interzise postarile multiple ale aceluiasi punct de vedere asupra unui sejur, de pe acelasi cont sau de pe conturi multiple. Deasemenea, membrii unei familii sau grup cazat in aceeasi camera (apartament) au dreptul la o singura opinie despre acel sejur. Webmasterul isi rezerva dreptul de a sterge toate postarile multiple a unui punct de vedere asupra aceluiasi sejur, dovedite sau doar suspectate in urma unor indicii concrete, in vederea impiedicarii tentativelor de manipulare a mediei calculate a tuturor impresiilor din acea destiantie.

Preluat din Termeni si Conditii de Utilizare - AmFostAcolo.ro

VREAU SA IMI ARATI SI MIE UNDE SCRIE CA NU AM VOIE SA POSTEZ INFORMATII PRELUATE DIN ALTE SURSE???

CUM E PRIETENE??? Pai orice nou utilizator asta citeste cand isi face cont... atumci de unde doresti dumneata sa stie ca nu are voie sa preia informatii din alte surse???

Si mai e o problema, de aici nu rezulta ca nu ai voie sa postezi de pe 2-3 sau 50 de conturi, DIN CONTRA.

de aici reise ca poti detine conturi multiple,atata timp cat nu posteaza 2 mebri ai familiei rewiew-ri la acelasi obiectiv.

Exista o explicatie??? VREAU SA O AUD?

neimportant
[10.04.12 15:21:16]

Hai că ne-ești simpatîc! Te dai vexat, cu sincope deliberate în corecta editare a textelor!

Democrația instaurată și etalată în ecourile lu’ matale este de urmat. Auzi dumneata să nu știi că ”jumătatea de consoartă” deține cont, ba mai mult că și postează? Eu să fiu în postura asta, aș achiziționa din second-hand un PC la care să stau să ”botonez” convins că altcineva nu mai intră peste mine, fie și din propria casă. Dar astea sunt utopii… Important este subiectul postării și anume Mănăstirea Cozia.

Cu permisiunea dvs. aduc niște completări la acest minunat obiectiv turistic, mai bine spus împrejurimilor acestuia. Cămările în care frații călugări își depozitează conservele și toate alimentele sunt impunătoare. Sute, poate chiar mii de borcane multicolore sunt orânduite cu precizie teutonă. Peste drum de impunătorul complex monahal, se găsește o parcare, la al cărei capăt sudic începe zona comercială. Vânzători de chinezării, comercianți (oare și producători!?) de produse lactate (cașcavaluri și brânzeturi afumate), apicultori în straie de neguțători, etc. își etalează mărfurile. Frapant este meșterul de naiuri și fluiere, nimeni altul decât tatăl Dalilei Cernătescu, marea noastră interpretă la nai. Are o metodă sigură de a-și vinde fluierele. Când trec copiii însoțiți de părinți pe lângă dumnealui, ia la iuțeală un mic fluier, îl pune la buze și trage niște țignale. Fermecați copiii stau în loc și arată cu degetul către nenea, apoi îngaimă siderați că vor fluiericea. Părintele, semi-adormit, scoate mălaiul și plătește. 1-0 pentru meșter. La vreo două săptămâni, aceeași escapadă, același scenariu. Fluiericea la buze, țignalul aferent, copiii în transă, dar părintele avertizat, îi mână pe cei mici mai departe cu surâsul pe buze aruncat producătorului de instrumente în semn că îi cunoaște rolul. 1-1.

Nu te mai supăra și dă-i ‘nainte cu impresiile, plagiate au ba, vor fi evaluate oricum.

[10.04.12 18:31:54]

@zapacitu:

Mon cher... esti foarte tare

Ai adus niste completari extraordinare, al dreaqu mosul ala cu fluiere jmecher tare... si borcanele cu zacusca... mama mama

Oricum indemnul nu ti-l pot urma, pentru ca aici cenzura functioneaza si inspiratia din alte surse este interzisa

regulamente peste regulamente

Ce sa mai... "caldura mare mon cher"

andrei44*, neimportant, zambarescu
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Cozia [Călimănești]: