ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2012
ÎNSCRIS: 23.08.11
SEP-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 3,5

ARTICOL ARHIVAT

Vila Bran, se doreste a fi un mini-resort

Am fost la Vila Bran la inceputul lunii septembrie 2011. Am avut o camera tripla, in vila Nr. 5 (chiar sus, pe creasta). Camera a fost foarte mare (cam 27-30mp) si luminoasa, avind o panorama superba asupra vaii si asupra Castelului Bran.

Izolarea fonica este proasta, auzind perfect ce faceau si discuteau vecinii de deasupra noastra...

Tot ansamblu se doreste a fi un mini-resort, insa noi nu l-am perceput asa, si va spun si de ce: terenul este destul de accidentat (panta mare), iar densitatea camerelor este destul de mare. E adevarat, gasiti si o mini-gradina zoologica, un restaurant rustic, insa eu va spun drept ca a doua oara nu m-as mai duce! Mi se pare mult mai OK ansamblul "Cheile Gradistei", care e la doar 20km mai departe, desi acolo am unele rezerve... ! Preturile nu-s deloc mici pentru serviciile oferite...

Perceptia acestui "mini-resort" depinde de dispozitia fiecaruia si cu ce a fost obisnuit fiecare dintre noi, atunci cand a mers la munte.

Trimis de kukikuki in 01.04.12 13:00:43
Validat / Publicat: 01.04.12 14:44:42

VIZUALIZĂRI: 2850 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kukikuki); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

Larissa
    [01.04.12 15:05:57]

kiku san destul de zgârcit (ă) la vorbă ești, mai ales că e o locație despre care am auzit câteva lucruri interesante, pe care tu tocmai le infirmi. Pe lângă faptul că nu ai atașat poze, ce înseamnă percepție, deprindere, obișnuință în accepțiunea ta? Adică, prea multe psihologisme într-o descriere a unei unități de cazare! Curățenia, mâncarea, distracțiile pentru copii cum erau? În afară de terenul accidentat și proasta izolare fonică, mai există și alte motive concrete pentru care nu te-ai mai întoarce?

[01.04.12 19:17:05]

@larissa2012: draga laryssa, mie pur si simplu nu mi-a placut acest concept! Poate altora le place... ! De aceia am si inserat la sfarsit ultima fraza.

De curat e curat, nu-i nicio problema!

Tu tinzi sa minimezi problema (proastei) izolari fonice, insa crede-ma, ca atunci cand deasupra ta copiii tropaie pina pe la 2 dimineata, se ride si se vorbeste tare, te cam scoli cu fata la cearceaf... Parerea mea ca si noi, si cei de sus aveam dreptul sa ne bucuram de frumusetea peisajelor.

Mie conceptul asta (pe care il propune Vila Bran) pur si simplu nu-mi place! Cand merg la munte vreau altceva, nu vreau inghesuiala si condominium-uri (ca in BG si TR).

Inteleg ca tu (inca) nu ai fost la Vila Bran. Iti propun sa mergi, si sa stam de vorba dupa aceia, in deplina cunostiinta de cauza. Ce zici, nu e mai bine asa?

Kuki (sau kiku cum imi spui tu...)

O seara buna!

adryana
    [01.04.12 20:31:12]

@kukikuki, am fost si eu acolo si am stat langa tine, la vila 11. Ca tot ai facut o comparatie cu Cheile Gradistei unde am inteles ca ai fost si tu, poti face comparatii dar si asemanari. Comparatii ar fi preturile mai mari la restaurantul de la Cheile Gradistei, acolo nu au pentru copii nici pe departe acele multe posibilitati de distractie cum sunt dincoace la Club Vila Bran, nici zoo nu exista. Am spus in rw meu- Club Vila Bran este un loc ideal pentru copii, cei care doresc sa mearga la munte ca sa se distreze. Parerea mea este ca la Club Vila Bran este mult mai frumos decat dincolo.

Larissa
    [01.04.12 22:09:34]

@kukikuki: nickname-ul tău mi-e imposibil de redat de aceea l-am prescurtat. Nu e nici pe departe o încercare de a-l lua în derâdere. Izolarea fonică pentru mine e vitală, cine îmi cunoaște opiniile știe că nimic nu mă deranjează mai mult decât gălăgia, oboseala mea fiind proverbială. Eu ți-am votat toate review-urile, dacă nu-mi plăcea ce scriai nu votam. Doar că, în acest review, opinia ta a fost însoțită de prea puține argumente și detalii concrete. Atât!

[03.09.12 14:58:32]

am fost in weekend si am luat masa acolo, deci nu am fost cazati acolo, dar nici nu mi-as fi dorit. Doamne, daca si acela se doreste a fi un resort!!!

Spatiile comune f neingrijite, sub pretextul amenajarii ,,rustice ,,totul este prafuit si neingrijit, de-abia poti ajunge cu masina acolo, terenul f accidentat in incinta complexului, stiu ca tine de gusturi, dar nici chiar asa, nici pic de asfalt pe nici-o portiune de drum, deh, ''rustic''.

[03.09.12 15:33:23]

@valeria2012:

Draga Valeria, noi am fost in august 2012 4 nopti la Hotel Mistral Resort din Moeciu de Sus (la capatul ulitei din Stinga, chiar linga Bariera de intrare in rezervatia Bucegi)

A fost super-bine! Incepind cu camera duplex (vreo 14 mp jos si vreo 16 mp sus), continuind cu Micul Dejun foarte bun si variat (copiii nostri mofturosi chiar au mincat) si terminand cu trambulina (gratuita) de 4 m in diametru pe care au sarit Alex (4,5 ani) si Maria (6,5 ani) pina la epuizare... Pretul a fost de 240 ron/camera duplex, inclusiv micul dejun. Hotelul a fost deschis acum ca. 3 ani, deci totul este (inca) in buna stare. Noi vom reveni in decembrie, pt un sejur tot de 3-4 nopti! Mistral Resort este cu 3 clase peste Vila Bran, si cu 1 clasa peste Cheile Gradistei, care mie mi se pare " prea stup". Kuki

[03.09.12 15:44:33]

@kukikuki: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l - cu eventuale ajustari, completari etc - folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI de la Mistral Moeciu: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=6845

[03.09.12 15:51:14]

@kukikuki: Buna Valeria, imi poti da adresa ta de mail, pt a-ti trimite un mesaj privat continand o recomandare pt Moeciu de Sus? Noi am fost in august si ne-am simtit excelent! Kuki

[03.09.12 21:28:33]

@kukikuki: puteti sa-mi trimiteti un mesaj privat.

[04.09.12 08:26:50]

@valeria2012: Buna dimineata Valeria! Nu prea ma pricep eu sa trimit mesaje private, de aceia te intrebam de adresa de mail. Vroiam sa-ti recomand cu caldura hotelul " Mistral Resort" din Moeciu de Sus (e la capatul ulitei din stinga, chiar linga bariera de intrare in rezervatie). Au si camere duplex (noi am avut asa ceva) f. faine, micul dejun este foarte ok. gasesti mistral resort si pe amfostacolo.ro, iar comentariile sunt foarte favorabile! am incercat sa-ti trimit un mail mai detaliat, insa webmaster-ul mi l-a "taiat"... Kuki

[04.09.12 08:37:35]

@kukikuki:

Ce-a facut???

Nu ti-a taiat nimeni nimic - eventual 'pofta' de a publica informatii personale (adrese de mail), lucru interzis de Legea de protectie a datelor personale si de Regulamentul AmFostAcolo.

Pentru a trimite mesaje personale:

click pe numele utilizatorului respectiv, apoi pe linkul Trimite mesaj pers.

In cazul valeriei - linkul direct il gasesti aici

[04.09.12 13:41:53]

@kukikuki: cazarea in sine in aceasta zona nu prea ma preocupa, ca mai bine stau acasa la mine ca-i mai confortabil, ci zona in sine pe care o gasesc neinteresanta, am fost si eu in weekend si n-am avut ce sa fac acolo, in afara de o plimbare pana la Poiana Brasov si o masa la un restaurant, nu ai ce sa faci, nici macar cadrul natural nu a avut o bila alba. Zona este pt grupuri extinse, care merg la gratare si sa evadeze din apartamente, dar eu care stau la casa nu am nici-un motiv sa mai merg in aceasta zona.

[04.09.12 19:24:03]

@valeria2012: draga Valeria, sa stii ca nu-ti dau dreptate. Cunosti bariera de pe ulita din stanga a Moeciului de Sus? (de unde incepe rezervatia bucegi) Mistral Resort fiind cu 10m inainte de aceasta bariera (pe stinga) am mers cu cei 2 copii ai nostri (aproape 5 ani, respectiv 6 ani si jumatate) in numeroase drumetii (usoare de 1-2 ore) pe acest drum. Nu am intalnit grataragii sau alte specimene din astea. OK, iti dau dreptate ca mai mult de 4 nopti nu ai ce cauta in Moeciu de Sus. 1 data pe an merita sa treci pe aici. " Pararea mea" ca sa parafrazez un ilustru in viata... O seara buna! Kuki

adryana, kukikuki, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Vila Bran: