ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2012
ÎNSCRIS: 30.01.11
OCT-2011

Hanu Ancutei - Ospetie ca in vechea poveste

George Hazgan - La Hanul Ancutei

O zi de toamna, o zi care ne va purta tocmai in tinutul de legende al Neamtului. Aici, s-au scris atatea file din istoria glorioasa a neamului moldovenesc. Parca si azi, de-aici rasuna strigatul de lupta al bravului Stefan….

Dar dincolo de-aceste file de istorie stau ascunse povestile. Povestile cu hangite, povestile pitoresti ale oamenilor savurand ospetia traditionala, povesti cu aroma de vin rosu si de berbecut sfaraind atat de suculent si atat de ispititor.

Aici, unde Sadoveanu si-a scris viata, aici unde povestile sadoveniene sunt nemuritoare, aici…unde lasi cotidianul deoparte si-ti rasfoiesti singur clipele de poveste din nemuritoarul Han al Ancutei. Iata-ne asadar, in comuna Tupilati, de-a lungul drumului E-85, aici unde Hanul din poveste este acelasi, iar statuia lui Mihail Sadoveanu sta impozanta in dreptul hanului. Parca si auzim soaptele lui Sadoveanu poftindu-ne inauntru…acolo, unde lumea este altfel, acolo unde pribeagul isi opreste pasii din lunga calatorie spre Bucovina legendelor. Se opreste, se-aseaza la o masa, tragandu-si sufletul in timp ce hangita voluptoasa cu dulcele-i grai si cu mandru-i port se aproprie de el. Dar…pribeagul sunt eu. Povestea este a mea. Iar Hanul…e al Ancutei. Imi place aceasta lume de lemn, aceasta lume plina de traditie si-mbracata in obiecte reprezentative, practic rezultate ale vredniciei si iscusintei mesterilor populari din aceste locuri. Ce bujori are hangita, ce zambet…si ce veselie in jurul ei. Lumea rade, paharele se aud ciocnind… iar ea se apropie. Nici in cazul meu, vinul nu va lipsi din poveste, vin rosu ca sangele aprig. Nu puteam sa nu incerc si tochitura moldoveneasca ce abia astept sa-mi umple farfuria, pe marginile careia gasesc scrise randuri din povestea reprezentativa a locului – Hanu Ancutei.

In han, atmosfera aminteste de vremurile de-altadata, viorile inca mai canta iar arcusul naste armonii care te imbie la visare; apoi tinerii ce se prind in hore ametitoare fac sederea noastra mult mai placuta. Practic, nici dupa ce am terminat de mancat nu ne-am lasa furati din povestea pe care am gasit-o aici.

Hanul-restaurant are o capacitate de aproximativ 300 de locuri.

Am apreciat foarte mult aceasta pastrare a traditiei moldovenesti, felul in care ospatarii vorbesc si mai ales, felul in care te servesc. Ambianta este una de nota 10, iar hanul se pastreaza exact cum ar trebui sa se pastreze orice spatiu recomandat de valoare, recomandat de cultura si mai ales, recomandat de generatiile si generatiile care i-au trecut pragul.

Iar voia buna si mirosul bunatatilor moldovenesti plutesc in aer. Iar Ancuta... Ancuta iti zambeste, de-acolo de undeva... de unde nici nu te-astepti.

Trimis de private_rayen in 01.04.12 12:09:09
Validat / Publicat: 01.04.12 13:31:31

VIZUALIZĂRI: 2810 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (private_rayen); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Obiecte traditionale populare pe care le gasim in han

[01.04.12 12:43:27]

As solicita ca si melodie, daca se poate: George Hazgan - La Hanul Ancutei. Multumiri si HAI NOROC!

Rezolvat!

[01.04.12 13:30:37]

Pentru ca nu ai fost cazat acolo, beneficiind doar de servirea mesei, am mutat review-ul la rubrica "Restaurante in zona Roman".

Larissa
[01.04.12 15:13:26]

Te-am votat pentru prezentare artistică, informația turistică tinde spre zero. Dar am fost de multe ori acolo așa că nu mă simt frustrată că nu am înțeles nimic din frumoasa compunere. E o locație care poate incita la metaforă, mai ales dacă ești într-o companie potrivită! Pozele pe care le faci sunt foarte reușite, felicitări, valabil pentru tot ce ai postat până acum!

iulianic
[01.04.12 15:27:47]

@private_rayen: Citesc cu atentie si mare interes tot ceea ce se scrie despre tinutul Neamtului pentru ca este tinutul in care mi-am petrecut cea mai frumoasa perioada a vietii: copilaria si adolescenta.

Scrii frumos si reusesti sa-l captivezi pe cititor. Felicitari!

Nu inteleg totusi de ce a fost nevoie sa dublezi textul. S-a intamplat ceva la editare? Oricine citeste atent, observa ca textul tau se repeta.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[01.04.12 15:36:21]

@iulianic: oricine citeşte şi mai atent, observă ca nu se repetă întocmai...

[01.04.12 16:26:17]

@larissa2012: Va multumesc frumos pentru cuvinte. Am ales, pe propria-mi raspundere o astfel de abordare si in dorinta mea de a puncta foarte clar atmosfera pe care turistul/oaspetele/clientul o va regasi din clipa in care patrunde in acest han. La urma urmei, asa cu si istoria o zice, hanul este un loc de poveste... iar eu am incercat sa-i redau povestea. Desigur, sunt persoane strict interesate pe detalii mai exacte, fie culinare fie privind capacitatile si detaliile de cazare... insa am si astfel de prezentari. De aceasta data am zis sa schitez fix starea pe care am avut-o, atmosfera pe care am regasit-o si sa bucur probabil pe unii cititori, aratandu-le ca mai sunt si astfel de locuri care traiesc romaneste, care petrec romaneste.

[01.04.12 16:28:31]

@iulianic: Acum am recitit si eu si am semnalat problema unui administrator. S-a dublat cumva textul... posibil sa fii dat eu copy-paste din greseala aceluiasi text din wordul meu. Multumesc ca mi-ai semnalat si multumesc frumos pentru aprecieri. Sper in continuare sa "rapesc" atentia cititorului iar cei ce vor gasi stilul meu de apreciat... sa-l aprecieze intocmai. Multumesc

- -

NOTA WM: Sters fraza dublura.

iulianic, private_rayen
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în zona Roman? :