ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2012
ÎNSCRIS: 01.10.09
AUG-2010

la PMM* = 145 USD

Exotism si liniste

A trecut mai mult de un an de cand am fost in vacanta in Rep. Dominicana, totusi la vremea respective mi-am notat niste impresii in agenda, si acum pe baza lor si pe baza pozelor incropesc cateva amintiri despre sejurul la Gran Bahia Principe Ambar. Inainte de toate trebuie spus ca in momentul in care am facut aceasta excursie, locuiam la New York, deci era mai usor si mai ieftin sa ajungem acolo. Deci pretul se refera la sejurul all inclusive, cu transport cu avionul inclus, insa cu zbor de la New York, nu de la Bucuresti.

Buun, si acum impresiile. Dupa un zbor de vreo 6 ore de la NY, cu escala in Philadelphia, am ajuns pe la orele pranzului. Aeroportul din Punta Cana e in aer liber, cu cladiri de piatra si lemn, acoperite cu stuf. Am platit 10$ viza turistica, care se acorda pe loc. Ne-au intampinat cu localnice imbracate in costum national, care ne-au incadrat si ne-au facut o poza. La plecare am putut cumpara poza cu 9$ (bineinteles nu ne-a mai dat nimeni rest la hartia de 10$). Formalitatile pe aeroport se respecta, totusi personalul este mult mai prietenos decat in oricare aeroport prin care am trecut, Bucuresti de exemplu.

Transportul de la aeroport catre statiune s-a facut cu un microbuz relativ infect, cu miros de mucegai. In momentul ala am avut o strangere de inima. Insa din momentul in care am intrat pe poarta resortului, m-am relaxat. Alei incadrate de vegetatie luxurianta, vile curate si luminoase, tot felul de flori exotice si liniste, multa liniste. Grand Bahia Principe Ambar este o statiune ‘adults only’ - sintagma care nu are nicio insemnatate kinky, ci doar ca nu are niciun fel de facilitati pentru copii.

Camera si baia erau mari, cu un pat imens cu baldachin, aer conditionat eficient care se inchidea automat cand deschideai usa la balconul pe care se aflau o masuta si scaune.

Partea cea mai buna este ca aceasta statiune mica era foarte aproape de plaja. In spatele ei se intindea Bavaro si cei de acolo cred ca trebuiau sa ia minicarul ca sa ajunga la plaja, asta in cazul in care nu doreau sa stea toata ziua la piscina. Invers, noi ca sa ajungem la teatrul de seara, unde aveau loc spectacole date de personalul statiunii, trebuia sa luam minicarul (erau doar 10-15 min de mers, dar dupa o masa copioasa, si lenea era pe masura). Ca urmare, la show-urile de seara n-am prea ajuns, nu stiu ce sa va spun despre ele.

Si in statiunea noastra era o piscina, un colt din ea era amenajat ca jacuzzi, iar in mijloc se afla un pool bar, unde se serveau tot felul de bauturi alcoolice si non-, servite incepand cu ora 10:00. Coctailurile un pic cam dulci, bazate pe premixuri.

Plaja: mare, presarata cu palmieri, multe sezlonguri, apa calda, verde-smarald, transparenta de ti se vedeau picioarele pe fundul apei.

Mancarea, ca la orice all inclusive, multa, prea multa, variata, oricat de putin ai vrea sa mananci, incercand mai multe, pleci full de la masa. Aici am mancat fructe exotice ale caror nume nu le pot pronunta si din fericire, nu am facut nicio alergie.

Personalul servea vin si apa la mese si erau foarte atenti sa iti umple paharul sau sa debaraseze. La sfarsit le-am lasat o bancnota pe masa, desi teoretic totul era inclus, mi s-a parut ca asteapta. Personalul este selectat din localnici, ca urmare vorbeste spaniola in primul rand, iar engleza mai greu. Suficient totusi ca sa ne exprimam dorinte primare si sa fim intelesi.

Am avut vouchere pentru 3 cine la restaurantele a la carte din statiune, si la unul, El Olivo, am fost de doua ori, pentru ca am mancat acolo cea mai buna friptura de vita din viata mea. N-o ratati daca ajungeti acolo. Sa va luati si o camasa in bagaj pentru aceste restaurante, o camasa la buticul din statiune costa vreo 100$...

Minusuri:

- prosoapele, desi schimbate zilnic, nu mai erau tocmai albe, aveau o nuanta cenusie. Insa, pe parcursul sejurului, ni s-a oferit un chestionar in care am spus lucrul acesta, de a doua zi am primit prosoape albe, noi

- desi minibarul era inclus in prêt, trebuia sa-i aducem aminte cameristei sa il reumple (cel mai bine isi amintea cu 10$)

- sezlongurile de pe plaja, desi suficiente, erau oarecum incomode, mai ales daca voiai sa stai pe burta

- orele de aerobic pe plaja promise lipseau cu desavarsire, din lipsa de amatori, abia in ultima zi ne-am strans 3 fete si s-a tinut ora. Se mai facea niste aqua gym, dar in nici un caz ceva care sa arda miile de calorii ingerate la mese.

- desi la capatul lumii, statiunea era plina de rusi si alte natii est europene, care aveau prostul obicei de a “rezerva” cu prosopul sezlongurile de la piscina, cam ca la Eforie asa, desi acest lucru era descurajat prin anunturi politicoase lipite din loc in loc, pe care acestia le ignorau. Am sezizat din nou managementului, care in cuvinte frumoase ne-a dat de inteles ca nu au ce face, .

Intr-una dintre zile au gatit in aer liber, paella si au facut coctail-uri direct in nuci de cocos proaspat taiate, o minunatie.

Cam asta a fost sejurul nostru in Rep. Dominicana, merita vazut daca va nimeriti prin zona, nu merita daca trebuie sa platiti 4000 euro ca sa ajungeti de la Bucuresti.

Trimis de graclari in 30.03.12 22:41:10
Validat / Publicat: 31.03.12 09:19:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4549 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (graclari); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Nu poti rata apa asta nici daca nu stii sa inoti, ca mine.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 145.20 USD pe cameră

adri-nico
    [31.03.12 14:37:17]

Se pare ca am ramas cu un sindrom post Punta Cana si de cite ori vad un review din aceasta locatie, ma duc ca orbul...

Imi pare rau ca tu ai avut parte de citeva minusuri la aceasta locatie. Eu am fost la Catalonia Bavaro si... daca ar fi sa mai ajung pe acele meleaguri, tot in acelasi loc m-as duce pentru ca a fost la maxim!!!

Ai ratat ceva minunat daca nu ai ajuns la spectacolele de la teatrul in aer liber.

In ceea ce priveste gimnastica si aqua gymul, animatorii de la resortul la care am fost eu, ne luau aproape fortat. Si erau atit de haiosi incit nu le puteam rezista. Abia aveam loc in piscina sau pe marginea apei la cit de multi doritori erau.

Nu mai spun de celelalte activitati si concursuri de pe plaja ca te plictiseai asteptind sa iti vina rindul si goleai citeva zeci de cocktailuri ca tot erau la indemina si erau free. Umblau angajatii resortului cu tava in mina si luai cind vroiai si ce vroiai. Si nu imi amintesc sa fi dat prea multe bacsisuri, nu din zgircenie ci datorita faptului ca umblam toata ziua intr-un costum de baie minuscul si nu aveam nici un buzunaras secret pentru a tine dolarii.

Umplerea minibarului se facea zilnic si chiar daca nu consumai cele ce le aveai acolo, ei puneau altele. Asa ca in zilele in care aveam excursii (din 2 in 2) aveam ruxacul plin de bauturi. Si luam teapa pentru ca in fiecare excursie am avut bautura si mincarea gratis, asigurate de organizatori si eu aveam o greutate in plus in bagajel.

In ultimul rind vreau sa comentez despre pretul pe care tu spui ca l-ar putea avea un turist din Romania. Eu incurajez pe oricine care are in plan o excursie in acest loc de poveste ca e posibil de indeplinit cu pina la 1000 de euro/persoana, vreo 10 nopti cu toate alea incluse, inclusiv zborurile si minim 2 excursii.

Felicitari pentru poze! Minunate!

[01.04.12 08:13:24]

M-am adancit inca din aceste prime ore ale diminetii mohorate de duminica in peisajele aproape ireale pe fondul albastru caraibian pe care le-ai surprins acolo unde exotismul e la mama lui acasica.

La cat mai multe vacante de acest gen!

[02.04.12 22:03:02]

@le_maitre: multumesc pentru aperecieri, daca ti-a placut povestea te invit sa citesti si amintirile mele din vacanta in Bahamas din 2011

[02.04.12 22:05:53]

@adri-nico: multumesc pentru pontul cu Catalonia Bavaro, e bine de stiut pentru cand ne vom mai duce in Caraibe.

[02.04.12 22:18:06]

@graclari: Ohooo, a fost lecturat si votat in consecinta inca dis-de-dimineata, cu cafeluta de rigoare in fata, intr-un mod relaxat si... imaginar, presarand nisipul incredibil din poze printre degete.

Te congratulez din nou si astept scripturi exotice cu proxima ocazie!

[06.04.15 12:52:15]

@le_maitre - le maitre, daca inca mai esti amator de exoticarii, tocmai mi-am gasit ragaz ieri sa postez review-ul la Jamaica. Lectura placuta!

[06.04.15 14:19:07]

@graclari - Always! Citit, plăcut, votat în consecință și... tot pe o vreme mohorâtă outside ca și data trecută! Mulțumesc pentru pont și... aștept alte aventuri când mai ai timp!

[06.04.15 14:24:09]

@le_maitre - ma bucur ca ai gasit o poveste agreabila! sa ne reauzim sanatosi!

adri-nico, graclari, le_maitre
    Alte impresii din această RUBRICĂLuxury Bahia Principe Ambar: