ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2012
    DIN: Craiova
    ÎNSCRIS: 30.03.12
    JUL-2011

Multumitor

M-am hotarat sa scriu acest review pentru ca si mie mi-au fost de folos alte review-uri si poate parerea mea va ajuta pe cineva in luarea unei decizii.

Statiunea Dassia din Insula Corfu este o statiune linistita care s-a potrivit perfect cu nevoia noastra de relaxare.

Am fost cazati in acest hotel la inceputul lunii iulie. Dupa un drum destul de obositor cu autocarul pe parcursul caruia s-au facut decat 2 opriri, am ajuns in jurul orei 13 la hotel. Am primit o camera la demisol cu iesire la piscina, dar nu ne-a placut si am solicitat alta. Mi s-a dat o cheie de la alta camera, de la etajul al 2-lea, am mers s-o vedem si am ramas acolo. Si noi am remarcat ca sunt camere speciale pentru romani pentru ca acolo unde ne dadusera prima camera erau numai romani cazati, iar dupa ce am citit alt review pe acest site, mi-am dat seama ca si unde am stat noi, era pentru romani. Asta probabil tine de operatorul de turism care isi rezerva anumite camere si nu neaparat de cei de la hotel.

Conditiile nu sunt de 4 stele, clar. Mobilierul este destul de vechi, dar nu ne-a deranjat, saltele erau bune, lenjeriile albe si curate, prosoapele destul de uzate, dar curate. Ni se facea curatenie zilnic, iar prosoapele cred ca au fost schimbate o singura data in 8 zile. Oricum le foloseam pe ale noastre de acasa.

Camera noastra era orientata spre intrarea principala in hotel, exact in aproprierea gurilor de evacuare de la instalatia de aer conditionat care facea foarte mult zgomot, dar cand inchideam usa de la balcon, nu se mai auzea aproape deloc. Am avut o mica problema cu uscatorul de par in sensul ca nu avea acel furtun, am spus la receptie aproape in fiecare zi, dar nu s-a rezolvat pana la plecarea noastra. Doamnele de la receptie isi notau de fiecare data intr-un caiet, dar degeaba. Pana la urma deranjul nu a fost atat de mare pentru ca mi-am uscat parul stand pe scaunelul de langa uscator.

Mancarea a fost buna si foarte buna, diversificata. Aveai de unde alege. La micul dejun aveam iaurt (excelent), 7-8 feluri de cereale, compoturi, gemuri de fructe, omleta, oua ochiuri, oua fierte, niste placinte cu branza excelente, sucuri la dozator, dar erau destul de bune. La pranz si la cina erau mai multe tipuri de salate, supe, in fiecare zi alta, de rosii, de morcovi, etc., carne de porc, peste, pui, paste, mai multe feluri de prajituri, torturi si bineinteles pepene galben si rosu. Ca bauturi, am consumat apa plata si vin alb si rosu, vinul alb era mai bun.

Am mai interactionat si cu alti co-nationali care se plangeau de mancare, dar asta nu-i impiedica sa-si umple mai multe farfurii pana la refuz si sa se mai duca si a doua oara. De asemenea se plangeau si de mocheta din camera ca era patata, dar inainte lor acolo au stat tot romani. Deci...

Serile le petreceam pe terasa hotelului, era o priveliste superba asupra golfului, programul animatorilor era mai mult pentru copii. Pana la ora 23, bauturile de la bar erau gratis (cu exceptia cocktail-urilor).

Hotelul nu este pe plaja, trebuia traversam strada si imediat ajungeam. Am facut plaja in fata hotelului Chandris care este foarte frumos, dar si scump, ne-am interesat. Plaja este cu pietre, la fel si intrarea in apa, dar dupa ce mergeam putin, era nisip. Sunt multi pestisori in apa, dar nu ne deranjau cu nimic. Prietenul meu era fascinat de diversitatea pestilor si a vegetatiei acvatice si petrecea mult timp urmarindu-i. Sezlongurile erau cu plata, 3 la inceput si apoi 5 euro, dar puteai sa stai si pe iarba. Plaja nu era aglomerata, erau mai multi straini pentru ca romanii stateau la piscina hotelului unde bauturile erau gratis. In fiecare dimineata, inainte de ora 8 isi trimiteau plozii sa puna prosoape pe sezlonguri ca nu cumva sa le ocupe altcineva locurile.

Ca o concluzie, hotelul este ok, potrivit pentru persoanele cu buget mai mic, dar zona Dassia si insula Corfu merita.

Trimis de Daidha* in 30.03.12 11:33:39
    Validat / Publicat: 30.03.12 14:08:36
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 8078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Daidha*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster28 [30.03.12 11:42:20] »

@Daidha: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

• Alte impresii din această RUBRICĂMagna Graecia Hotel: