ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2012
DIN: Branesti Ilfov
ÎNSCRIS: 02.02.12
JUN-2004

Casa Arcasului un raport corect pret calitate

SItuat in orasul Targul Neam, motelul Casa Arcasului, ne-a fost gazda de cateva ori, in nenumaratele noastre pelerinaje prin Moldova.

Situat la poalele Cetati Neamt, exact la baza drumului care urca catre cetate, este un punct de plecare foarte bun, pentru a vizita obiectivele turistice din zona Neamtului.

Prima oara cand am ajuns sa trecem pragul acestei locatii, a fost in anul 2004, cand mergand pentru prima data in pelerinaj in Moldova, ajunnsi in Targul Neamt si necunoscand locatiile din zona unde puteam gasi cazare, am oprit pe strada si am intrebat un cetatean unde putem gasii un hotel sau o pensiune pentru a dormi peste noapte.

Domnul respectiv ne-a recomandat Casa Arcasului, spunandu-ne ca respectivul motel este destul de ok si la bani pe care ii vom platii o sa fim multumiti. Ne-a indicat pe unde sa ajungem la locatie si am plecat.

Ajunsi la motel, prima impresie a fost un foarte placuta, arhitectura exterioara fiind una deosebita, lasand in acelasi timp impresia de rustic si modern.

Intrati in motel prima impresie sa mai diluat, holul receptiei, cat si camerele, fiind mobilate in stilul clasic socialist, cei mai in varsta vor intelege exact ce vreau sa zic. Cu toate ca mobilierul era unul vechi, totul arata foarte bine intretinut, curatenie peste tot, lenjerie curata, baia deasemeni foarte curata si ingrijita.

Avand in vedere ca ajunsesem destul de tarziu dupa pranz, foamea isi cerea drepturile :), prima noastra intentie a fost sa urcam in masina si sa cautam in oras un restaurant unde sa luam masa.

Coborand la receptie, si dandu-ne seama ca deja pierdusem 1 ora si ceva cu dusul bagajelor, dusurile de rigoare si pregatirea de plecare, si dorind sa vizitam si Cetatea Neamt in aceasi zi, am decis sa incercam restaurantul motelului.

Sincer sa fiu, a fost cea mai buna decizie, meniul nu era unul extrem de variat, dar felurile de mancare comandate au fost proaspat preparate si foarte gustoase, mai ales ca atunci pentru prima data am incercat bucataria Moldoveneasca la ea acasa, surpriza cea mai mare fiind, ciorba radauteana pe care o comandasem si care ne-a fost servita, intr-o supiera , de unde te puteai servi cat doreai, adica cate portii puteai manca si la cat de gustoasa era...

Dupa vizita la Cetate, si o noapte de odihna, dimineata am servit micul dejun si intrucat ne-am dat seama ca ziua acea o vom petrece in vizita la manastirile din zona, si nestiind daca va fi suficienta o singura zi, am decis sa ramanem inca doua zile la motel.

O singura problema am intampinat in cele 3 nopti petrecute la Casa Arcasului, pentru ca nu am stat decat noaptea in hotel, si anume seara de Sambata, cand, in cadrul restaurantului hotelului a fost organizat un bal studentesc sau ceva de genul, iar in camera noastra aflata la etajul 2 fix deasupra restaurantului, sa transformat in discoteca ad-hoc.

Am mers la receptie si am cerut sa se gaseasca o solutie, pentru ca nu se putea dormi absolut deloc, doamna de la receptie sa dovedit extrem de amabila si ne-a oferit o alta camera situata in latura opusa a hotelului, la cel mai inalt nivel.

Am plecat de la motel, cu o impresie placuta, si constienti ca raportul pret calitate a fost unul foarte Ok.

Am mai revenit de atunci la acest motel de cateva ori, ultima oara anul trecut, cand am gasit hotelul complet schimbat, meritandu-si din plin cele 3 stele.

Nici preturile nu sau schimbat prea mult desi motelul a fost complet renovat, mobilierul schimbat, baile redotate si renovate, inclusiv restaurantul.

In incheiere, doresc sa precizez, ca in oras mai sunt si alte unitati de cazare, mai scumpe sau mai ieftine, functie de posibilitati, dar noi, in Targul Neamt nu am stat decat aici, fiindu-mi imposibil sa fac comparatii intre Casa Arcasului si alte locatii.

Trimis de zambarescu in 30.03.12 00:16:54
Validat / Publicat: 30.03.12 06:01:18

VIZUALIZĂRI: 2274 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zambarescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[30.03.12 06:26:50]

Fiind vorba despre un sejur mai vechi de 3 ani, in conformitate cu Regulamentul saitului review-ul se publica fara PMA, el putand fi insa votat cu +/-1.

iulianic
[30.03.12 11:14:48]

@zambarescu: De-ai sti cat ma doare faptul ca la niciunul dintre reviews-urile tale nu atasezi poze!

Urmaresc cu interes tot ceea ce se scrie despre zona Neamt pentru ca acolo mi-am petrecut cei mai frumosi ani: copilaria si adolescenta.

Am plecat de mult, m-am intors atunci cand am putut, dar ma leaga inca amintiri nostalgice despre tinutul Neamtului. Intotdeauna, oriunde am avut ocazia, am privit cu drag imagini din tinutul copilariei mele.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

iulianic