ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2012
    DIN: Herculane
    ÎNSCRIS: 14.04.10
    MAR-2012

Ziua femeii la sarbi

Din pacate nu am putut onora invitatia la intilnirea AFA, si sincer va spun ca mi-a parut nespus de rau, numai ca aceasta iesire a noastra era programata cu mult timp inainte, aveam deja dat avansul si nu mai puteam renunta, dar sper ca urmatoarea intilnire sa nu o mai ratez, dar pana atunci va impartasesc si voua citeva impresii de la vecinii nostrii de peste Dunare.

De acest hotel, LEPENSKI VIR, auzisem de peste 20 de ani, era unul dintre cele mai renumite hoteluri din zona, iar de putin timp a fost renovat [vorbesc de zugravit si vopsit lemnaria].

Am luat legatura cu reprezentantul lor din zona. care ne-a ,,incantat" cu balurile organizate de sarbi, si cu preparatele lor sarbesti...

Am pornit din Herculane 4 masini, 40 km pana la vama Portile De Fier ,,am trecut repede vama, iar in 30 minute am parcurs ceilalti aproximativ 45 km pana la Donji Milanovac... peisajul in dreptul Cazanelor noastre, privind in jos spre fluviu, face cat toata excursia.

Hotelul este situat pe un deal, se intinde pe o suprafata destul de mare, este inconjurat de cateva terenuri de sport[din aceasta cauza aici vin pentru cantonamente multe echipe de sportivi], are 500 de locuri de cazare, camere orientate spre Dunare si spre padure, cam micute pot spune, pentru cele 3 stele, dar curate, cu lenjerie alba pat matrimonial si balcon.

Baia la fel de micuta, cu cabina dus, prosoape albe, sapun, sampon.

Recent sa deschis in hotel si un centru SPA, foarte frumos, numai ca am avut ghinionul ca bazinul olimpic sa nu functioneze in acea perioada, doar piscina si jacuzzi. Ca o constatare personala, ceea ce se vede in pliantele de reclama a hotelului nu se mai regaseste la fata locului, adica acoperisul nu mai este verde, culoare exterioara a zidurilor este acum cenusie, au mai ramas doar cateva capete de elefanti cenusii si colti lor albi... nu am reusit sa aflam ce reprezentau acestia...

Restaurantul, aici uimire mare, ... stil cantina, 500 locuri, un singur set de pahare de apa, apoi veneau ospatarii cu carucioarele printre mese sa puna portiile, bautaura mai deloc, adica aveai voie sa ceri in pretul biletului un 50 grame rachiu si o apa, apa o puteai schimba daca vrei cu un suc, nu si cu o cafea, restul plateai separat.

Am primit un aperitv, apoi un peste cu o felie de lamaie, iar la friptura un rulou de vita umplut cu branza si garnitura de legume, salata asortata de cruditatii,

Desertul a sosit imediat, o prajitura cu multa crema rece.

As vrea sa mentionez faptul ca in sala mai mult de jumatate eram romani, iar muzica lor nu a putut sa ne cante macar ceva romaneste, dar distractie si voie buna a fost din plin...

As mai vrea sa fac o precizare si anume ca nu ne asteptam ca in 30 de euro de persoana -cazare si trei mese-sa fim super satisfacuti, dar impresia mea si a sotului meu a fost ca personalul din restaurant abia astepta sa plecam, altfel nu avem cum sa ne explicam graba cu care am fost serviti, mai ales la pranzul de a 2-a zi, cand realmente ospatari ne stateau in spate cu felul doi-chiftele cu pireu!!! -, sotul meu avand si o discutie pe aceasta tema cu tipul respectiv...

Concluzia... o fi fost renumit acum 20 de ani, dar acum, cum am mai spus in unul din reviurile mele, baietii de peste Dunare au ramas la acelasi stadiu... cel putin in zona si serviciile la care am facut referire.

Sa auzim numai de bine.

Trimis de any* in 28.03.12 23:42:30
    Validat / Publicat: 29.03.12 06:53:19

VIZUALIZĂRI: 4425 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (any*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 La piscina...

TEOANCA
    [29.03.12 10:27:56]

Bine ai revenit any.

Am Fost si eu Acolo. Nu m-ar fi dus mintea si nici prietenul google sa petrec acolo cateva zile desi zona este tare frumoasa si asa cum spui, Dunarea la Cazane merita tot efortul. Si de la Bucuresti de unde am plecat noi e ceva drum...

Am fost la un team building organizat de niste parteneri care ne-au strans din toata tara si ne-au intalnit acolo. Vreo patru autocare.

Am fost inainte de renovarea hotelului, nu aveau piscina si jacuzzi iar de bazinul olimpic nici macar nu ni s-a spus ca ar exista pe undeva.

Camerele erau mici, cu mobilier vechi, iar sala de mese imensa si asezata undeva la un demisol (nu stiu cum sa-i zic, coborai destule trepte de la Receptie sa ajungi acolo iar spatiul era deschis) ne-a dat senzatia asa cum spuneai de o cantina comunista.

Dar intarziasem mult pe drum, eram rupti de foame si de oboseala si nu ne-a mai deranjat nimic. Nici fumul gros de tigara care se ridica din "cantina" in Receptie si pe toate holurile.

Si apoi... "calul de dar " stiti voi.

Mancarea a fost la fel de "subtire" iar ospatarii la fel de grabiti asa cum spui.

Mai erau pe langa noi multi localnici care sarbatoreau ceva. Noroc cu ei si cu formatia ca s-a incins un chef grozav pe muzica sarbeasca. Si cu vinul adus de acasa de cativa colegi.

Cu noi in hotel si alaturi la masa in fiecare zi erau si o multime de copii probabil sportivi.

Am iesit in orasel si am facut poze cu elefantii. Pe acolo, am vazut pentru prima oara garaje sapate direct in pamant.

Cred ca sunt 4 ani de atunci. Tot sper ca voi ajunge sa vad adevarata Serbia pentru ca bucatica asta vazuta mi-a cam lasat un gust amar.

TEOANCA
    Alte impresii din această RUBRICĂLepenski Vir Hotel [Donji Milanovac]: