Mănăstirea Putna

înscris/ă în 24.03.12
JUL-2010
+ COPII: 1 -- varsta: 9 ani

Deosebit

Acum 2 ani am fost la Manastirea Putna. Ea este manastire de calugari, manstire ortodoxa. Ea dateaza din anul 1466. Situata in judutul Suceava, din nordul Moldovei, a fost ctitorita de Stefan Cel Mare.

Acolo se afla mormantul lui Stefan cel Mare, al Mariei Voichita (cea de a treia sotie a lui Stefan cel Mare), al Mariei de Mangop (cea de a doua sotie a lui Stefan cel Mare), si a fiilor, Bogdan si Petru. Se spune ca acea candela asezata pe mormantul lui Stefan cel Mare, domnitor al moldovei, nu sa stins niciodata.

Tot la Manastirea Putna este si Chilia lui Daniil Sihastrul. Cuviosul Daniil Sihastrul este inmormantat la Manastirea Voronet din judetul Suceava. Pe piatra de mormânt care s-a făcut la dorința lui Ștefan cel Mare stă scris: "Acesta este mormântul părintelui nostru David, schimonahul Daniil". Pe peretii exteriori ai Manastirii Voronet,care se spune ca au o culoare de albastru unica, Daniil Sihastrul este reprezentat ca sfant.

Manastirea Putna este un loc deosebit. As vizita aceasta manastire de cate ori as avea ocazia.

Impresii încărcate de mereuinvacanta* in 28.03.2012 10:36:22

Validat / Publicat: 28.03.12 13:08:42

VIZUALIZĂRI: 1982

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (mereuinvacanta*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  1800 PMA (din 3 voturi) nota2

[28.03.12 12:29:22]

Articolul fiind scris de un utilizator sub 16 ani, va fi publicat fără note.

Notele vor fi restaurate după mutarea in noua secțiune preconizata a fi înființată în viitor pe site - AmfostAcolo jr.