ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2012
ÎNSCRIS: 22.06.11
JUL-2011
4 AD. + 2 COPII -- v: 9, 7, 3

Un altfel de concediu...

La Campingul GPM am ajuns prima data din intamplare, la sfarsitul lunii august 2010, cand am mers din nou la mare in acea vara si, pentru ca deja era un moft si nu ne permiteam 2 concedii la mare pe an, am decis sa incercam varianta cu cortul. Am ales la intamplare Camping GPM din Mamaia Nord pentru ca nu stiam si nici nu am avut timp sa ne informam despre acest subiect inainte de plecare, fiind, cum am spus, o decizie luata in pripa.

Am ajuns in jurul orei 9 dimineata. Soare, briza... Ne-a placut din prima, desi cei de la receptie ne-au indicat sa mergem sa dam intai o raita si sa vedem dca ane convine sau nu. Am gasit un loc aproape de plaja, am montat cortul si ne-am aruncat vitejeste in apa calda a marii. Atunci am stat doar 2 nopti, dar suficient cat sa decidem ca mai vrem un astfel de concediu.

Zis si facut. Inca din ianuarie 2011 am pandit reducerile de la Dechatlon pentru a ne lua un cort de Doamne ajuta, fiindca cel cu care fusesem cu un an inainte era un cort mic, tip iglu, in care intram si din care ieseam pe burta. Am avut noroc si am cumparat un cort cu 2 camere plus living!!! Pe buna dreptate, se merita. Este incapator, poti sta in pozitie verticala si poti sa te organizezi foarte bine cu toate bagajele. Drept pentru care, am cumparat si ceva rafturi demontabile si, pe 30 iunie, iata-ne porniti la drum.

Numai cine s-a incumetat sa plece in concediu in aceeasi perioada cu noi isi poate aminti ce vreme era afara la data respectiva. Din pacate, pentru noi nu era cale de intors: aveam deja perioada de concediu programata. De vreo 10 zile se racise considerabil, ploua mocaneste, iar seara si dimineata era de-a dreptul frig. Totusi, ne-am luat inima in dinti si am plecat. Prietenii nostri, care aveau si o fetita de 3 ani, au decis sa ia o aeroterma. Incarcati bine, am ajuns la Camping GPM. De cum am patruns, am observat ca e mult prea liniste, semn ca nu toata lumea e nebuna ca noi si pleaca la mare pe ploi si vant. Dar faptul ca nu erau multi temerari ne-a picat la fix. Am campat aproape de plaja si chiar in acea zi soarele ne-a suras strengareste pentru cateva ore, drept pentru care am mers si la plaja. Din pacate, in urmatoarele 2 zile lucrurile nu au mai stat deloc asa... Nu-i bai, ca la cort gasesti ceva de facut. m jucat carti, am facut gratare, am baut cate o bere si am stat de povesti. Am mersi si prin Mamaia, am plimbat copiii cu telegondola, ba chiar am vrut sa ii ducem la Delfinariu, dar pentru ca ploua, cei trei delfini nu prestau, bazinul fiind in aer liber. Totul a fost perfect! La dusuri si la toalete, curatenie aproape ca acasa. La autoservirea in aer liber (denumita si restaurant), locuri libere, nu cozi, nu inghesuiala.

Dar, asa cum spuneam, dupa 2 zile, a venit vara! Si o data cu ea, un val ametitor de turisti nerabdatori sa isi inceapa concediul. Imediat, ca la un semn, campingul s-a umplut ochi! Nu a trecut mult ca si toateletele au fost luate cu asalt, motiv pentru care mirosul de lavanda care pana mai ieri plutea in preajma locurilor cu pricina a fost estompat de altele...

La autoservire, oameni care nu fac diferenta intre plaja si afara plajei, stateau linistiti in slipuri la coada sau deja postati la mese, cu burtile expuse, in asteptarea mancarii.

Daca treci peste aceste 2 aspecte oarecum neplacute (igiena la toalete in perioadele aglomerate si inghesuiala de la autoservire in jurul orelor de masa) totul este ok.

Preturile la autoservire sunt o idee cam mari, dar pot spune ca mancare de aici ne-a placut. Anul trecut, o ciorbita de burta costa 9 lei, iar un fel doi, compus din carnita si ceva garnitura se ridica undeva in jur de 13-14 lei.

Una peste alta, noua ne place la Camping GPM. Ne place sa ne trezim dimineata privind rasaritul de soare direct din mare, ne place ca putem supraveghea copiii la plaja fara sa fie chiar nevoie sa stam langa ei, ne place ca ne petrecem mult timp afara, nu ca acasa, inchisi in apartamentele noastre de bloc. Ne place, ce-i drept, mai mult cand nu sunt multi turisti, dar ne impacam cu toata lumea, caci la cort oamenii sunt mult mai prietenosi, saritori si deschisi. Ne place plaja de la Campingul GPM care este deja mult mai lata decat cea din Mamaia. Ne place linistea si mai putina forfota care este aici in comparatie cu Mamaia. Ne place si ca nu am avut experiente neplacute cu vecinii, in sensul de a fi campat langa oameni zgomotosi, galagiosi si care sa nu te lase sa asculti valurile marii.

Anul acesta am decis sa plecam la mare tot la sfarsitul lunii iunie. Speram sa nu mai ploua, dar si daca nu e vreme chiar de plaja, nu ne suparam, avem alte avantaje. Si, in plus, ne-am hotarat sa facem si ceva vizite pe la Cetatea Histria si alte obiective pe care nu le-am vazut.

Bugetul nostru pentru vara aceasta este undeva la 1600 de lei pentru o saptamana. Am socotit cazarea 250 de lei, banzina - 250 de lei, mancarea - 600 de lei (obisnuim sa ne mai facem si aprovizionarea din XXL sau Lidl Navodari), iar restul pentru serile in care vom iesi la plimbare in Mamaia. Daca nu ne incadram, nu e problema, avem carduri de credit...

Parerea mea? Merita sa incercati macar o data senzatia de a petrece un minisejur direct la malul marii.

Trimis de rubianacirstea in 28.03.12 10:29:20
Validat / Publicat: 28.03.12 13:47:30

VIZUALIZĂRI: 6780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rubianacirstea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 asta e zona de care vorbesc, langa plaja

banal [28.03.12 13:57:34] »

Ai un vot de la mine, ca ai adus aminte de vremea din perioada respectiva cand am baut 2 litri de tarie in 2 zile la Eforie N. Parca venea sfic de zapada.

rubianacirstea [28.03.12 13:59:55] »

@banal: daaaaaaaa... dar, totusi, a fost frumos, nu? daca mai tii minte ca au fost 2 litri de tarie, inseamna ca nu a fost asa de rau! si, apoi, mai aveam acum ce povesti daca nu se intampla asa?

banal [28.03.12 14:02:27] »

@rubianacirstea: Ai dreptate macar anul asta sa avem parte de soare.

commandorsteel* [28.03.12 19:24:28] »

deci, cat a costat pe zi cazarea? conteaza dimensiunea cortului? ce include pretul? sunt panouri de curent electric ptr a te putea cupla la priza? ai idee cam cat ar costa o priza pe zi?

multumesc

rubianacirstea [28.03.12 20:03:13] »

@commandorsteel:

cazarea costa si anul acesta ca si anul trecut, adica, pana la 1 iulie, 14 lei/pers adulta pe zi si 7 lei/zi copil pana in 7 ani. Dupa 1 iulie, pretul este de 18 lei/pers pe zi si 9lei/ copil. In plus, platesti pentru masina 10 lei, pana la 1 iulie si 13 dupa, iar daca este foarte aglomerat, e posibil sa se introduca si taxa de cort, de 10 lei pe zi. Noua nu ne-a mai luat-o. Sunt panouri electrice si te poti cupla fie pentru lumina, fie pentru alte nevoi (prietenii nostri, cum am spus, au avut aeroterma). Lumina costa 14 lei/zi. Noi nu am avut, doar prietenii nostri. Cat despre cort, ce sa iti spun, nu conteaza dimensiunea decat pentru tine si confortul tau. sper ca ti-am fost de ajutor.

commandorsteel* [28.03.12 20:08:26] »

multumesc ptr detalii.

rubianacirstea [28.03.12 20:09:12] »

@commandorsteel:

M-ai mai intrebat ce include pretul si abia acum am sesizat. Pai, pretul include camparea, accesul la dusuri, toalete, locurile special amenajate pentru spalat vase, utilizarea spalatoriei (unde daca te duci cu detergent poti sa iti bagi la masina de spalat rufele) si posibilitatea de a-ti incarca telefonul mobil sau alte aparate electonice mici. Ai asistenat medicala, paza. Mai pot sa iti spun ca erau acolo oameni inclusiv cu frigiderul de acasa, cu televizoare, pentru ca ai acces si la cablu TV, ai internet wireless si... mult aer liber! Masina nu e obligatoriu sa o bagi in camping, o poti lasa in parcarea de la intrare care e si ea pazita.

banal, commandorsteel*, rubianacirstea
Alte impresii din această RUBRICĂGPM Holiday Camping: