ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2012
DIN: Bucium [AB]
ÎNSCRIS: 27.03.12
MAR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

Le monde magique de Disney!

Chiar ma gandeam deunazi cum ar fi fost daca generatia noastra ar fi beneficiat atunci cand eram mititei de accesul la un asemenea taram de vis cum este Disneyland... insa raspunsul concret a intarziat sa apara. Dar ce? Acum este prea tarziu sa mai fim copii? No way, raspund cu aplomb oricarei interpelari de genul "esti ditamai omul, mon cher"!

Canalele de desene animate prezente in patria noastra, atat de variate si pline, uneori, cu informatii utile, aduc in prim-plan de multe ori personaje din desenele animate Disney. Dar ce ar fi daca, intr-o buna zi, i-ai spune copilului tau ca exista o lume magica in care toate aceste personaje prind viata? Pot exista doua sau mai multe raspunsuri la aceasta intrebare mai mult sau mai putin retorica: 1) Te va privi cu ochii mari si va spune "oare asa este"? sau 2) Te va "toca" cu aplomb si sarguinta la cap everyday sa-l duci acolo. Noi ne-am apropiat mai mult de varianta 2, adicatelea ne-a crezut din prima si a zis "vreau sa vad". Consecinta: intra pe net, cauta filmulete cu parade, atractii, personaje si prezinta-le micutului uimit si nedezlipit din acel moment incolo de ecranul monitorului. Si continuam... "daca vei fi cuminte, poate, intr-o zi, vom merge acolo, dar trebuie sa fii foarte-foarte cuminte ca sa-ti indeplinim acest vis"! Hai sa nu fim ipocriti... si noi ne doream la fel de mult sa ne teleportam practic acolo!

Si, intr-o buna zi povestea a prins viata si personajele au fost la o atingere de deget a micutei noastre "cicalitoare", intr-o buna zi de martie a "apocalipticului" an 2012 (vorba ceea: sa mergem acum ca cine stie daca mai apucam!).

Ne-am urcat nerabdatori in low-costul avand destinatia Paris-Beauvais, din aeroportul Beauvais am luat bus-ul spre Porte Maillot - Paris (15 euro de persoana, fara tarif redus pentru "enfant") iar din Paris, a doua zi am purces spre hotelul Santa Fe Disneyland si, dupa formalitati, direct in paaarc!

Si, dupa controlul bagajelor, efectuat la intrarea in Disneyland Park, ne-am apropiat de hotelul Disneyland, atat de bine integrat in "urbanismul" zonei incat credeam ca am ajuns deja. Dar, totusi, trebuia sa trecem si prin validarea tichetelor de intrare si abia atunci a inceput magia!

Iata, i-am spus fetitei noastre, aici este taramul magic al tuturor personajelor... dar deja era la cinci metri in fata noastra: "uite, uite, o caleasca"; "wow, uite-l pe Mickey"; "wooow, uite-l pe Winnie"; "mami, tati... imi luati urechi de-astea de Minnie" si n-am mai apucat sa spunem nimic!

Imediat dupa intrare, daca o iei putin la dreapta sau la stanga nu observi castelul Frumoasei Adormite situat chiar in piata centrala a parcului, astfel incat dupa cateva minute bune am auzit o noua exclamatie: "caaasteluuul Aurooreeei... wow" si l-am vazut si noi. Intr-adevar magia exista, era chiar ca-n filme (de desene animate, bineinteles).

Si iata cum prima zi in parcurile Disney ne-a dus dintr-o atractie in alta, haotic, deoarece socoteala de acasa nu s-a potrivit cu dorintele manifestate la fata locului, vroiam sa mergem peste tot, sa ne dam in toate cate cele, chiar daca stabilisem conform hartii sa facem cate o "regiune" pe rand. Da, am uitat sa precizez, Disneyland Park este impartit in patru mari zone: Frontierland, Discoveryland, Fantasyland si Adventureland, cu atractii nebanuite si variate functie de genul respectivei regiuni. Elegant si bine este sa fie terminate pe rand ca nu cumva sa ramai "fara picioare" din prima zi. Dar cine sa respecte indicatiile pretioase stabilite de acasa cand totul ti se oferea pe o tava magica chiar in fata ochilor tai?

Acum, dupa efuziunea debutului, sa ne calmam si sa incercam a trece in revista atractiile principale din fiecare zona. Imediat dupa intrare puteti gasi statia centrala a trenuletului care inconjoara tot parcul si are cate o statie in fiecare zona, dar farmecul initial este sa le strabati pe jos, parerea noastra fiind ca trenuletul poate fi folosit cand nu mai poti efectiv sa te mai "aduni" sau la sfarsitul zilei, asa... pour la bonne bouche.

Frontierland - "Phantom Manor" este si pentru pitici si pentru mamici/tatici, daca va plac casele bantuite... uuuuuu! Se intra intr-o casa gen "haunted mansion" (pentru cei care au jucat Heroes of Might &Magic ceva precum casa vampirilor :) tare rau!) apoi, in prima camera, podeaua incepe usor-usor sa coboare si esti dus intr-un tunel de unde te imbarci pe un fotoliu mobil care te plimba printr-o galerie bantuita in toata regula.

Adventureland - "Pirates of the Caribbean" - cea mai tare atractie a acestei zone, o combinatie intre o plimbare cu barca simpla si un montagne russe, printre epave ale unor corabii esuate, scheleti si alte surprize pe care nu le dezvalui, o atractie deosebita la care am stat de doua ori la coada pentru a ne da. "Le passage enchante d'Alladin", adicatelea o naratiune in diorame situate intr-o pestera a povestii lui Alladin si a frumoasei Jasmine, pentru cunoscatorii si iubitorii genului, cu muzica de rigoare - in zona castelului Agrabah. "Pirates Beach" - un loc de joaca pentru copii intre 3-9 anisori unde parintii obositi isi mai pot trage sufletele si isi pun "acumulatorii" la incarcat in timp ce micutii alearga de colo-colo, se urca pe funii, trec podulete suspendate facute din franghii si se dau pe tobogane.

Fantasyland - Ei bine, parintii fetitelor sa fie convinsi ca pana aici le-a fost! Aproape toate atractiile din aceasta zona sunt pretabile si pentru copii mai mici, asadar toata familia se va "da" de zor si de mai multe ori daca va permite timpul. "Alba ca Zapada si cei 7 pitici" - o reeditare a povestii prin intermediul unei plimbari cu o masinuta pe sine prin intunecata padure, efecte de sunet speciale, copaci inspaimantatori si piticii de rigoare totul spre un final fericit - hai-ho! "Peter Pan's flight" - aici ne imbarcam intr-o corabioara prinsa in partea superioara de o sina pentru a trece din lumea reala in lumea capitanului Hook, a lui Tinkerbell si a celorlalte zane - not to be missed! "Mad Hatter's Tea Cups" - sunt celebrele cescute ale Palarierului Nebun din Alice in Tara Minunilor in care incepi sa te invarti folosind o miscare deloc rectilinie si uniforma dar senzationala pentru cei mici. "Casey Jr. Micul tren al circului" - un trenulet extrem de simpatic care urca si coboara o serie de delusoare si se inclina atat cat sa nu-ti dea vreun sentiment de panica - aer curat si entertainment. "It's a small world" - una dintre cele mai cautate atractii din aceasta zona, cozi cat cuprinde, in mod constant - ne suim pe o barca ce isi incepe lin calatoria printr-o lume a papusilor ce reprezinta mai multe tari si nationalitati, intr-o feerie de sunet si lumina. Singura problema identificata este aceea ca veti fredona "It's a small world" inca vreo 2-3 zile dupa aceasta aventura, deoarece este melodia-tema a atractiei si este cantata neincetat de toate figurinele (pont: daca va dati de mai mult de 3 ori, "damage-ul" se prelungeste la o saptamana).

Si acum, "la piece de resistance" a acestei zone - "Princess Pavilion". Povestea acestuia este luunga astfel incat voi cauta sa o scurtez altfel review-ul s-ar transforma in serial. Cum bineinteles ca s-ar astepta orice parinte de fetita, printesele reprezinta ceva cu totul si cu totul deosebit in "economia" personajelor favorite/indragite/deosebite. Ei bine, "durerea" maxima este faptul ca a fost construit acest mini-castel al printeselor (incepand cu toamna lui 2011) unde acestea dau autografe si fac poze cu fanii lor intre orele 10:30-15:00, teoretic in fiecare zi. Inainte de a fi construit acest spatiu, cele aproximativ 7 printese (nu le-am identificat "in teren" pe toate: Aurora, Cenusareasa, Alba-ca-Zapada, Tiana, Jasmine, Ariel si Belle) mai coborau in "lumea muritorilor" si dadeau autografe pe tot spatiul parcului. Mai nou, "dansele sed si cugeta" in acest pavilion, in fiecare zi fiind prezente 2 sau 3 dintre ele la datorie dar nimeni nu iti dezvaluie care dintre acestea sunt prezente in ziua respectiva, cica e surpriza. Si iata cum ne-am asezat noi la o coada care a durat aproximativ 2 h si 30 minutele batute pe muchie, ca sa ajungem la locul unde eram invitati fie in stanga, fie in dreapta, putand "accesa" doar o singura "printzesuca". Am nimerit la Belle, copilul a fost multumit, 3 poze pac-pac, o filmare scurta, flash-uri, zambete si am fugit repejor deoarece coada fusese cat continentul asiatic si necesitam aer proaspat. In rest, pe printese le-am zarit doar la paradele de la ora 17, ele incheind defilarea sau la cate vreo filmare in interiorul parcurilor, dar nici nu se punea problema de autografe deoarece erau pazite mai ceva ca Robert de Niro cand apare la Oscar-uri. Dar, una peste cealalta, Belle a fost frumoasa, cum ii spune si titulatura, autograf am luat, per total am scapat de o grija, asa ca nu ma mai plang.

Discoveryland - Desi aici cea mai cunoscuta si dorita atractie este "Space Mountain", nu ne-am "dat" deoarece inaltimea minima era 1.32 m iar domnisoara noastra nu atingea aceasta "urias". Asa ca ne-am indreptat spre "Buzz Lightyear laser blast" unde am inceput o calatorie dintr-un fotoliu ce putea fi controlat de pasager si, folosind un laser am inceput sa tragem in tinte, uitandu-ne cu coada ochiului si la punctajul afisat in fata noastra, sub arma mobila - fun all the way! "Star Tours" ne-a dus in lumea venerabilului Star Wars prin intermediul unui simulator de zbor condus de un robotel cam "stricat" in timp ce pe ecranul din fata noastra se desfasurau scene apocaliptice in care nava noastra era atacata din toate partile sau se ferea de meteoriti - experienta a la 6D. "Autopia" a fost, de asemenea, o prezenta placuta in contextul unei plimbarici lejere cu o masina de raliu gen anii '60.

Sa nu uitam cumva si de celalalt parc Disney - Walt Disney Studios. Cea mai "adevarata" experienta (only for adults, zic eu) o puteti trai in "The Twilight Zone Tower of Terror" unde te situezi intr-un hotel "bantuit", te urci intr-un lift gen "cage", pe un scaun cu centuri de siguranta si... incepi sa cazi etaje intregi sau sa urci etaje cu o rapiditate demna de un roller-coaster, din cand in cand fiind deschise si usile pentru a privi afara si a vedea intregul parc - excitement maxim! "Armagheddon Special Effects" - se intra in lumea celebrului film pentru a filma o... noua scena in care noi suntem actorii - fun! "Cinemagique" o istorie interactiva a cinematografiei ce dureaza aproximativ 30 minute - nice! Pentru copii ar fi de recomandat: "Animagique" - un mini-spectacol cu personaje indragite de copii, "Covoarele zburatoare ale lui Alladin", "Slinky Dog" - gen broscutele noastre din parc, un picut mai rapid, "Cars Rally" - gen cescutele Palarierului din parcul alaturat si "Stitch Live" - un spectacol interactiv cu celebrul extraterestru Stitch care a disparut si trebuie sa-l gasim!

Dar, la cat ne-am plimbat, dat in cate cele si distrat ni s-a facut si foame/sete. Sa vedem cam ce ar putea fi acceptabil pe aici: in Disneyland Park se poate lua o gustarica incepand de la 10 euro la unul din restaurantele semnalate pe harta. Noi am mancat la Hakuna Matata, in zona Adventureland ceva gen KFC (aripioare de pui) cu garnitura de orez si sos + cate un suc la 0,5 L.

In alta zi ne-am "suparat" si am mers in Disney Village la Mc iar o a treia varianta a fost urmatoarea: am luat trenul RER de la Disneyland pana la prima statie - Val d'Europe unde se gaseste un mall maricel care are in componenta sa si un Auchan, de unde am luat si mancare calda si "material" pentru sendvisuri. Calatoria ne-a costat, dus-intors 8,70 euro, doi adulti + copilul beneficiind de tarif redus.

Exista si chiosculete prezente in toate zonele parcurilor de unde poti lua un suc la 0,5 L cu 3,10 euro, pret identic peste tot.

Despre shopping sa mai scriu cateva cuvintele: in Disneyland Park, lateral stanga-dreapta strazii centrale se gasesc doua galerii comerciale unde ma intreb chiar ce nu au fara vreo inscriptie Disney. Daca aici nu gasiti vreun cadou adecvat puteti merge in parcul Disney Village unde veti gasi imediat dupa intrare pe partea stanga, ghiciti ce? Disney Store - maaare de tot, de unde nu puteti pleca fara sa lasati cativa euro pe un breloc, o sepcuta, o insigna, un tricou, o rochita, vreun maimutoi simpatic (sau mai multi) un magnet cu Disney etc.

Atmosfera de basm, personajele indragite si chiotele de bucurie ale copilei atunci cand mai zarea cate ceva nou ne-au facut sa uitam cozile interminabile existente chiar si la intrarea in parc in zilele de sambata si duminica cand, cred eu, cam toata Franta s-a miscat spre parcuri pentru a se distra, dupa calculele mele numarul persoanelor depasind 2 stadioane in zi de derby, numarati ochiometric doar in dreptul cozilor.

Ce sa mai tura-vura: dragi colegi AFA, dragi cititori care nu ati fost (INCA) acolo, va doresc un Early Booking sau un Last Minute placut si cat mai rapid!!!

Trimis de le_maitre in 27.03.12 19:46:54
Validat / Publicat: 27.03.12 21:26:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 8754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (le_maitre); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Agrabah

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 43
roth
[27.03.12 21:35:56]

Disneyland... un loc unde ani nu conteaza, unde timpul se masoara in personaje de basm, o lume care merita "incercata" macar pret de o zi.

Despre rw ce sa zic...combati clar expresia: "ce e mult nu e bun" fiindca ai pus in randurile povestii multe informatii utile si a iesit ceva foarte bun pentru calatorul dornic de povete.

bitnic
[27.03.12 22:03:19]

Foarte frumos povestit. Si noi am fost acolo... ! 800 de la pret sejur ce reprezinta, € sau RON? Mi se pare cam ieftin, include si biletele de avion si biletele de intratre in parcuri? pentru ca noi am gasit in februarie acum 2 ani cazarea foarte convenabila dar cu avion si intrarile in parc am urcat la 1500€

Larissa
[27.03.12 22:21:59]

Foarte util, frumos povestit, dacă nu știai deja, îți confirm acum, ești un povestitor înnăscut! Te rog să ne împărtășești constant din deplasările tale, review-uri ca ale tale le-aș citi, mereu, cu mare plăcere!

[27.03.12 22:23:50]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[27.03.12 22:31:27]

@roth: Multumesc mult, ma bucur ca ti-a placut si ai gasit puncte utile in naratiunea, recunosc, un pic cam lunga!

[27.03.12 22:50:40]

@bitnic: Inainte de toate iti multumesc pentru ecoul pozitiv! Apoi, eu am scris 800 in cifre si euro in litere dar poate nu s-a salvat corespunzator si, cu aceasta ocazie, rog pe webmaster daca poate sa rezolve aceasta problema pentru a nu intampina confuzii pe viitor.

In aceasta suma sunt incluse:

1) cazare 3 nopti la hotel Santa Fe si bilete de intrare in parcuri valabile 4 zile=486 euro, oferta achizitionata la o agentie de turism in luna septembrie 2011, tip Early Booking;

2) biletele de avion le-am achizitionat separat la o companie low-cost la sfarsitul lui septembrie dupa "sapaturi" zilnice pe ofertele de Paris si ne-au costat 195 euro, 2 adulti si un copil, doar cu bagaje de mana;

3) transportul din aeroportul Beauvais catre Paris ne-a costat 45 euro total pana la Porte Maillot, apoi din Paris catre Disneyland cu RER - 17,75 euro dus si la fel intors. Dupa ce ne-am intors in Paris am luat trenul TER Picardie din gara de Nord catre gara SNCF din Beauvais, acesta costand 33 euro.

Totalul a fost 795 euro - transport avion, fara bagaj de cala, transport shuttle Beauvais-Paris, RER Paris-Disney si retur, tren Paris-Beauvais + cazare si bilete in parc.

Papica cotidiana, suvenirurile si alte cheltuieli nu le-am inclus pentru ca difera de la caz la caz.

Din cate stiu eu, ofertele difera in functie de agentie, sezon, tipul ofertei Early Booking, Last Minute, booking regular sau numarul de locuri disponibil la un hotel ca si de tipul si facilitatile hotelului respectiv, astfel incat este posibil sa gasesti preturi total diferite.

[27.03.12 23:08:11]

@larissa2012: Ma prezint din nou cu multumiri si sper ca ti-am fost de folos referitor la ecoul adaugat de tine in rw-ul meu anterior. Voi cauta, in scurt timp, sa adaug si alte impresii din calatorii, acum fiind intr-o efuziune scriptica in urma recentei noastre "expeditii'.

Andox
[27.03.12 23:18:43]

Wow, frumos scris, poze minunate, multe informatii, ti-ai facut un debut excelent pe AFA. BRAVO!

Si ai mare dreptate, cu totii ne dorim sa mergem la Disneyland, nu doar cei mici.

Si daca se poate de mai multe ori

amero
[28.03.12 09:06:17]

da mi-a placut si acest rew. nu numai cel in care ai povestit despre cazare.

ti l-am notat in consecinta mai ales ca ai dat foarte multe informatii utile.

stilul este savuros si il apreciez in mod deosebit

felicitari

sunflower
[28.03.12 13:30:57]

le_maitre, ai de la mine votul cu superbonusul!

Imi place mult verva cu care scrii si descrii locuri si intamplari si trairi, ai un umor efervescent!

Imi plac si fotografiile, fetita ta e adorabila, mai "belle" decat Belle!

[29.03.12 00:13:18]

@Andox: Iti multumesc Andox pentru primirea calduroasa, pentru comentariul elegant si pentru aprecieri. Si da, desigur, ai dreptate: de cat mai muulte ori la Disney!!!

[29.03.12 00:15:40]

@amero: Ma bucur nespus ca ti-a fost util si, in aceeasi masura, ca ai gasit rabdarea sa-l citesti. Iti multumesc pentru comentariu!

[29.03.12 00:20:33]

@sunflower: Iti multumesc pentru votul favorabil si ma bucur ca iti plac micile-mi naratiuni! Si Ada, fetita mea, ti-ar multumi si s-ar umfla in pene pentru comparatia deosebita dar acum face nani astfel incat ma declar emisarul ei si imi permit sa ma inclin in fata comentariului tau!

rusu76
[29.03.12 22:26:43]

@le_maitre: interesant rew. am ceva intrebari avand in vedere ca esti proaspat sosit iar eu vreau sa achit avansul pt 4 nopti 5 zile de pe 11 iunie (de luni pana vineri) si nu stiu pt ce cazare sa optez; Santa Fe sau Adagio Aparthotel? ideea e ca suntem 5 din care 3 copii de 5,6, 7 ani si la Adagio avem bucataria noastra utilata iar la Santa Fe suntem obligati sa mancam numai din parc.

intrebarea e daca pot intra copii in parc cu pachet pt pranz tip sandwich ca seara mancam "acasa", te intreb pt ca am citit de controlul bagajelor la intrare in parc si nu vreau sa traversez momente penibile la intrare. multumesc.

Dragoș_MD
[29.03.12 22:39:23]

@rusu76: le_maitre a răspuns deja la o întrebare asemănătoare; iată, vin şi eu şi întăresc spusele sale cu experienţa mea personală - am intrat fără probleme cu mâncare şi băutură în rucsac.

[30.03.12 01:07:18]

@rusu76: Salut! Despre Adagio nu cunosc date, in schimb la Santa Fe am avut micul dejun inclus si puteai sa mananci pana faceai poc!

Cred ca, indiferent daca aveti bucatarie sau nu, cu siguranta la pranz va trebui sa mancati in parc iar in ceea ce priveste cina... noi chiar daca am fi avut cele necesare pentru a pregati o cina calda homemade nu stiu daca am fi fost in stare fiind deja pe modul "offline" seara.

Noi am fost cu amandoi piticii anul trecut in Sicilia, pe langa Taormina, la plaja-mare-soare-buna dispozitie, fiind cazati 8 zile intr-un apartament inchiriat, cu toate utilitatile. Fara a avea mult de alergat deoarece venisem pentru peisaj si sa ne prajim italieneste ne-am apucat sa cumparam de toate pentru supica/ciorbica/felul doi si am pierdut cam o zi sa facem mancare pentru urmatoarele trei zile si tot asa la terminarea proviziilor. La Disneyland nu prea ar fi timp de pierdut pentru ca sunt multe de vazut si oboseala isi va spune cuvantul la sfarsitul zilei.

[30.03.12 01:10:47]

@Dragos: Iti multumesc pentru completari si link!

rusu76
[31.03.12 12:27:25]

multumesc pt sfaturi !!

MCM
[01.04.12 15:50:40]

Na, ca m-am mutat unde trebuie

Make it double, treaba cu scuzele pt webmasteri. Nu va suparati, promit ca nu mai fac (eu sunt "divina" , urmatoarea intrebare legata de Disneyland o pun unde trebuie. Ceea ce se si vede.

In alta ordine de idei, nu pot schimba data/ziua, pt ca posesorul masinii lucreaza in timpul saptamanii si we este singura optiune. Asa ca... o facem lata cu ce avem. Sunt pregatita deja sufleteste sa fac fata asediului, dar sunt si obisnuita, din Roma, Taipei, Beijing cu aglomeratia. Simt ca ma incarc (oi fi un vampir energetic, te pomenesti). Oricum abia astept sa ajung. Este limpede ca cerul ca am dat in mintea copiilor de mult

Multumesc pt raspunsuri. Farfuria cu ciorba asteapta pe masa, am pus langa si cateva fire de ceapa verde, bonus ))

[01.04.12 16:06:16]

@MCM: Hai ca nu se supara, am implorat iertaciune-n cor!

Am priceput faza cu datele si o inteleg perfect, iar referitor la aglomeratiuni, banuind ce este la chinezoi, trebuia sa-mi inchipui ca esti rezistenta!

Normal, pe noi ne-a socat un pic ceea ce am vazut in uichend, poate si din cauza faptului ca nu ne asteptam sa fie chiar in halul acela in afara sezonului.

Placerea a fost de partea-mi si iti stau la dispozitiune, cand ma mai lasa copchii sa folosesc netu', pentru a abera cu drag pe orisice teme!

P. S. Si iau si bonusul de cepsoara, cu multumirile de rigoare, caci e o bonificatie-surpriza, miam-miam!!!

Elena_Iuliana
[24.04.12 21:16:28]

@le_maitre: @le_maitre: Referitor la transfer am o intrebare. Nu exista transport direct de pe aeroportul Beauvis catre Disney? In iunie urmeaza sa ajungem si noi si tot pe aeroportul Beauvis ajungem. Ati preferat aceasta varianta pt. a vizita si Parisul?

Multumesc anticipat!

[27.04.12 15:02:16]

@Elena_Iuliana:

Sarut mana,

Exista un shuttle - naveta intre aeroportul Beauvais-Tille si Disneyland care trece si prin terminalul 2 din aeroportul Charles de Gaulle si are ca punct final zona Disneyland. Acesta are ca ore de plecare din aeroportul Beauvais-Tille (asa este denumit de catre francezi) din zona terminalului Sosiri: 09:30,11:15 si 19:30 orele de atingere a destinatiei (Disneyland - hoteluri) fiind, in ordinea fireasca, 12:00,13:45 si 22:00.

Transportul este efectuat de catre compania Terravision si costa 24 de euro calatoria pentru adult si copil mai mare de 2 anisori, infantii calatorind gratuit. Biletul dus-intors costa 48 euro/persoana, astfel incat nu exista nicio reducere daca se cumpara in avans ambele calatorii.

Noi am mers pe varianta ocolitoare, cu bus de la Beauvais spre Paris, etc, deoarece am fost cazati o noapte in Paris inainte de Disneyland iar ultima noapte inainte de zborul spre acasica am petrecut-o in oraselul Beauvais, pentru a fi mai aproape de aeroport si pentru a nu obosi prea tare pitica.

Daca mai doresti si alte informatii, mi-s pe aici si-ti voi raspunde cat pot de repede si la obiect.

O zi excelenta!

Elena_Iuliana
[27.04.12 17:25:53]

@le_maitre: Multumesc frumos pt. raspunsul prompt., dar mai am o intrebare. De la aeroportul Beauvais-Tille catre aeroportul Charles de Gaulle trebuie sa schimbam shuttle-ul? Nu de alta dar cu bagajele sa ne tot trambalam nu este chiar usor! Cam cat face autobuzul de la Beauvais la Disneyland?

Inca o data multumesc pt. raspunsuri si daca mai am nelamuriri mai te sacai un pic.

Merci beaucoup!

[29.04.12 08:11:34]

@Elena_Iuliana: Nu se schimba shuttle-ul deloc, doar are o "statie" importanta pe aeroportul Charles de Gaulle, pentru a prelua alti pasageri, daca mai sunt locuri.

Distanta se parcurge in aproximativ 2 ore si jumatate: autobuzul de la ora 09:30 - Beauvais ajunge la 12:00 in Disneyland, cel de la 11:15 ajunge la 13:45 iar cel de la 19:30 la ora 22:00.

Bonne chance!

alexionescu
[18.05.12 17:00:13]

Am vazut foatre multe informatii si va multumesc, dar nu a povestit nimeni mai in amanunt cum este cu mancatul seara.

Avem ceva terase sau mici locatii si la ce pret?

Cineva povestea de niste preturi "inmultite cu anul de nastere".

O sa stam la Santa Fe, care sunt sansele sa mancam?

[18.05.12 21:05:06]

@alexionescu: In afara planului de mic-dejun specificat in rw referitor la Santa Fe (click aici) am remarcat la restaurantele hotelului pranz/cina la nivel de "cat poti sa mananci" cu preturi situate in jurul a 20 euro/persoana.

Deoarece nu am vrut sa depasim bugetul alocat sejurului am hotarat sa mancam "la pachet" dupa ce am zarit panoul informativ cu scorurile astronomice ale cinei, iar "componentele" unei mese nu le-am studiat, astfel incat nu pot spune din ce este compus acel "all u can eat".

In rest, asa cum am detaliat si intr-unul din ecourile postate la rw cu Santa Fe, ne-am "destrabalat" o singura data la un restaurant din parcul Disney, iar apoi la Mac-ul din Disney Village, acestea avand preturile cele mai "decente".

Mai multe detalii referitoare la tipurile de restaurante din parcurile Disney poti gasi pe linkul disneylandparis.com, aici poti sa-ti faci setarile in functie de buget sau preferintele culinare.

Pour la bonne bouche... preturile sunt piperate peste tot asa ca variantele le vad cam asa:

a) ori va duceti cu bani "grei" la voi si atunci nu mai conteaza unde serviti cina/pranzul;

b) ori mergeti pe low-budget si atunci treceti pe la Auchan-ul din Val d'Europe pentru a va face pachetzele;

c) ori treceti pe la Mac-ul din Disney Village seara unde puteti manca indestulator cu aproximativ 25-30 euro (calculat pt. 3 persoane);

d) finally... o cina da - una ba la restaurantul hotelului, pentru ca oricum va "retrageti" la "baza" spre seara.

adighh
[31.05.12 15:32:48]

Buna ziua,

as dori sa stiu daca foc de artificii este in ambele parcuri. As sta o noapte la Santa Fe (in rest am cazare in alta parte langa Paris) si 2 zile intrari in parcuri, fiind cu copii mici (4 si 5 ani) ma gandesc sa merg dimineata intr-un parc, sa ne retragem la pranz la hotel (sfarsit de august, probabil cald...) si sa intram dupa masa in celalalt parc. Daca nu sunt artificii in amandoua sa alegem ordinea corecta pentru a le vedea, pentru a vedea parada de seara... Am gandit bine? Ce sugerati? Multumesc mult!

[07.06.12 12:08:38]

@adighh: @adighh: Din cunostintele mele, care nu-s perfecte, zic ca acel foc de artificii se executa numai in zona celebrului castel-emblema al Aurorei din Disneyland Park si numai in sezon (adica iunie-iulie-august).

Noi nu am avut placerea de a zari vreun asemenea "fire" pentru ca amfostacolo in extra-sezon si frantzujii au fost zgarciti cu noi din acest punct de vedere (pana si paradele erau scurte... cam la aproximativ 20 minute).

De asemenea, din cate mai stiu, acest foc de artificii nu este every night/every day, programul difera de la o saptamana la alta si cel mai bine este sa luati un pliant la intrarea in parcuri (din locurile special amenajate) care va explica clar si pe ore programul tuturor activitatilor destinate amuzamentului piticilor/parintilor, desfasurate intr-o anumita perioada. Aceste programe detaliaza si orele de parada din fiecare parc, astfel incat va veti putea face o idee despre cum sa actionati la fata locului.

In cazul, fericit de altfel, in care gasiti cazare de acum pentru luna august (rezervarile stiu ca se fac cu mult timp inainte, totul fiind super-full in preajma verii) este o alegere buna, dupa parerea-mi, sa mergeti dimineata intr-unul si seara intr-altul.

Daca ati putea sa evitati si week-end-ul in cele doua zile petrecute acolo... ar fi excelent, deoarece, in caz contrar, nu veti vedea decat niste cozi... interminabile!

O zi insorita!

adighh
[08.06.12 11:40:24]

@le_maitre: Multumesc foarte mult! Anul acesta vom merge o singura zi in "recunoastere", urmand sa mergem intr-un an doi, cu copiii mai mari, in extrasezon, la un sejur mai bine gandit si numai in acest scop. Multa sanatate. Adina

[08.06.12 23:16:36]

@adighh:

Cu cea mai mare placere, oricand! Distractie maxima si, daca mai aveti nevoie de mici tips-uri... i'll be around!

adighh, adryanna, alexionescu, amero, dorgo, Elena_Iuliana, le_maitre, loreda, MCM, roth, rusu76, sunflower, titigeolgau, yohanna
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):