ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.03.2012
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 28.04.09
MAR-2012

Fantasia Dream

Dupa zilele geroase din tara am plecat catre tari mai calde, prima destinatie GENOVA, locul de imbarcare al vasului MSC FANTASIA.

Excursia a fost un vis din toate punctele de vedere, atat traseul cat si facilitatile vasului au fost la superlativ.

Sejurul a durat 12 zile pe traseul GENOVA - BARCELONA - CASABLNCA - SANTA CRUZ DE TENERIFE - FUNCHAL/MADEIRA - MALAGA - CIVITAVECHIA/ROMA

Traseul a fost excelent, desi in mare parte din destinatii am mai fost.

Pe mare am avut 5 zile, cu tot felul de evenimente de nu aveai cum sa te plictisesti, de la aerobic, lectii de dans, concursuri la seri festive.

Este pentru a doua oara cand merg pe un vas de croaziera si am ramas tot la impresia ca nu exista nici un altfel de sejur sau excursie mai reusita decat o CROAZIERA.

Trimis de Emma M in 27.03.12 13:37:51
Validat / Publicat: 27.03.12 15:09:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: MSC SINFONIA

VIZUALIZĂRI: 4095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Emma M); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1 PMA (din 1 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[27.03.12 15:06:47]

In forma in care se prezinta momentan, articolul nu este punctabil - nu poate participa la concurs. Speram sa gasesti timp si sa completezi un set minim de aspecte - referitoare, de exemplu, la conditiile de cazare, bucatarie & masa, amabilitatea personalului, drumul pana acolo etc -, astfel incat sa putem totusi reda articolului "votul site-ului", incluzandu-l astfel, in concurs.

dorupetre
[27.03.12 15:57:28]

Emma mai detaliaza putin, cum ai plecat, de unde ai procurat biletele?

Iti cer aceste lucruri, deoarece si eu sunt tentant de o astfel de vacanta.

cryss27
[27.03.12 16:51:07]

Pretul este de 600 euro 2 persoane 12 zile? Cum de este asa de mic? Si 600 de persoana si mi s-ar parea putin pentru 12 zile.

vlado2
[27.03.12 18:14:21]

Banuiesc ca ai tinut sa ne arati pozele mai mult decat sa ne dai detalii despre acest circuit ce ar trebui sa fie intr-adevar unul de vis. Ce sa zic? Dragutza.

Larissa
[27.03.12 18:54:07]

@vlado2: Nu draguță ci chiar frumușică, sigur, foarte zgârcită la vorbă...

emma: Așteptăm detalii iar prețul, e vreun bonus pentru că mi se pare și mie suspect de mic?! Niște poze din cabină sau de pe vas ar fi binevenite, pare destul de luxos! Ca să nu mai zic și de orașele pe care le-ai vizitat, câteva cuvinte, depre răul de mare (cred că nu ai avut că pari prea încântată).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
iulianic
[27.03.12 21:56:33]

@Emma M: Pe AmFostAcolo s-a mai scris despre croaziere. Ai citit ce au scris si mai ales cum au scris alti colegi de-ai nostri despre croaziere? Ei ne-au facut sa credem ca sunt frumoase si cu adevatat de vis vacantele pe mare.

De ce nu incerci si tu sa ne convingi? Da-ne mai multe amanunte! Asteptam si fotografii mai multe daca ai! Si nu neaparat din cele personale.

Emma MAUTOR REVIEW
[28.03.12 12:15:11]

Imbarcarea s-a facut din Genova, noi ajungand la ora 12 deja am putut urca la bordul vasului. Cabina interioara in care am stat arata exact ca o camera de hotel, dar in locul geamului fiind o oglinda. Nu pot spune ca mi-a lipsit geamul (in croaziera anterioara am avut geam, dar chiar nu conteaza! Diferenta este doar finaniara). Din port am plecat la ora 17, s-a facut exercitiul de salvare care a fost in afara de necesar si extreme de amuzant, iar apusul de soare peste oras…. o feerie.

A doua zi am ajuns la BARCELONA pe la ora 14, am facut o plimbare pe Rambla si in port, nefiind pentru prima oara aici nu eram staini de locuri. La ora 18 am plecat din port indreptindu-ne catre CASABLANCA dar urmatoarea zi a fost doar pe mare.

Ziua 4 CASABLANCA – oras cu specific marocan similar cu cele din Egipt si Tunisia, o lume pestrita imbinata intre saracie si lux, bazare cu piete de fructe si aur, praf si mancare. Moscheia orasului este amplasta intr-o frumoasa zona, chiar de la baza ei incepand oceanul.

Ziua 6 SANTA CRUZ DE TENERIFE – locul debarcarii a fost exact la 10 min de centrul orasului, locul care-mi place extrem de mult. Am mai fost aici, deci acum mi-a fost usor sa o iau la plimbare prin locuri deja stiute. La noi era frig si zapada iar aici erau flori si o temperatura de aprox 20 de grade.

Ziua 7 FUNCHAL/MADEIRA – orasul florilor – un colt de rai, cu parcuri la tot pasul. Noi am fost si am vizitat Gradina Botanica, care pe langa faptul ca a costat extrem e putin 3 euro a fost cel mai frumos loc pe care l–am vazut in aceasta deplasare. Mii de specii de flori si arbori pe care nu i-am intilnit nicaieri in lume (eu fiind pasionata de plante). Relieful spectaculos, in trepte, strazile au pante de aproape 80% inclinare, iar mijloacele de trasport in comun merg cu viteza pe stazile care nu au sens unic...

Ziua 9 MALAGA – dupa un rasarit senzational am ajuns in oras, unde am hoinarit aproape o zi pe strazi si parcuri, muzeul Picasso, cetatile mediecvale, ruine, …magazine. Un oras senzational, aici mi-ar place sa mai revin.

Ziua 11 - CIVITAVECHIA/ROMA – un « cartier » la aprox 90 de km de Roma. Se poate ajunge cu trenul care costa 15 euro biletul dus/intors. Noi nu am mai mers, Roma fiind orasul meu de suflet si il cunoastem foarte bine, dar am ramas in CIVITAVECHIA care m-a surprins extrem de placut. Liniste, curatenie…. magazine cu super preturi si aerul acela de port antic. Aici am intalnit si « connationali » de-ai nostri care dansau pe strada, interesant era ca stainii gustau « ritmul de manea » si intrau si ei in joc. INEDIT, nu???

Ziua 12 am revenit la Genova pentru debarcare. Aici am fost nevoiti sa mai luam o noapte de cazare pentru ca nu am fi avut timp sa ajungem la aeroport in timp. Un oras fascinant, imi place extrem de mult GENOVA, cu nou si vechi, acvariul si portul senzational, corabia pe care a fost filmat « Piratii din Caraibe », catedrala, muzeele, scolile si palatele toate cladirile au urme de istorie. Este o nebunie frumoasa si o nebunie de... magazine. Cred ca nicaieri nu am vazut atat de multe magazine si de abundenta de produse la preturi extrem de mici. IUBESC ITALIA!!! VIVA ITALY!!!

Pe mare am avut 4 zile, cu tot felul de evenimente de nu aveai cum sa te plictisesti, de la aerobic, lectii de dans, piscine acoperite si descoperite incalzite, spectacole, concursuri si seri festive.

Dimineata si la pranz era bufet cu de toate iar seara era masa « a la carte » organizata in unul din restaurantele vaporului. Aceasta iti este repartizata odata cu imbarcarea, mereu aceeasi. Meniul deosebit, servire ireprosabila, seri festive (Seara italiana – numai cu meniu italian, Seara bucatrilor – cu desert special).

Serile erau pline de animatie, spectacole de revista, cabaret, circ, opera... discoteca pentru toate varsele, cu concursuri si muzica excelenta, inclusiv romaneasca.

Ne putem mandri ca avem romani multi la bordul vasului, foarte multi fotografi, la restaurant inclusiv sefi de sala dar in primul rand un violonist MARIAN CRISTEA care ne-a incantat cu Ciocarlia denumita acolo ROMANIAN FANTASY

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
alessia-diana
[03.04.12 11:17:38]

@Emma M: ce bauturi erau gratis? apa din piscina era incalzita?

lukman
[03.04.12 23:22:50]

am gasit si eu si chiar asta cautam ptr la anu in dec sau feb

Ziua 1. Genova, Italia: imbarcare (17:00)

Ziua 2. Barcelona, Spania: sosire (13:00) - plecare (18:00)

Ziua 3. Pe mare

Ziua 4. Casablanca, Maroc: sosire (08:00) - plecare (22:00)

Ziua 5. Pe mare.

Ziua 6. S. Cruz de Tenerife, Spania: sosire (08:00) - plecare (16:00)

Ziua 7. Funchal, Portugalia: sosire (09:00) - plecare (17:00)

Ziua 8. Pe mare.

Ziua 9. Malaga, Spania: sosire (07:00) - plecare (14:00)

Ziua 10. Pe mare

Ziua 11. Civitavecchia, Roma-Italia09:00) - plecare (19:00)

Ziua 12. Genoa, Italia-debarcare09:00)

ma intereseaza cam cat chieltuiesti in plus pe vas fara excese sau taxele ca sunt si ele ceva??

lukman
[03.04.12 23:27:07]

am uitat preturile

fara taxe (130 euro/ pers) ???

poate ne spune emma cat sunt

08 decembrie 2011

485 euro /persoana /cabina exteriora

569 euro /persoana / cabina exterioara cu balcon

iulianmecla
[04.01.13 17:22:06]

Emma-te rog spune-mi daca ma pot imbarca prezentind cartea de identitate si nu pasaportul. Plec pe acelasi traseu cu Divina in feb. Multumesc ptr raspuns. Adresa mea este iulian***@yahoo.com

Ion Negru
[08.08.13 11:16:25]

@Emma M: "Dimineata si la pranz era bufet cu de toate iar seara era masa « a la carte » organizata in unul din restaurantele vaporului. "

aş dori să fac doar o mică completare: atât bufetul cât şi restauratul "a la carte" sunt deschise pt fiecare masă (atât la mic dejun, cât şi la prânz şi cină), însă e drept că majoritatea preferă micul dejun să-l servească la restauratul tip bufet, la prânz sunt plimbările prin oraşele-porturi sau alte excursii (cu excepţia zilelor când navele se pot afla doar pe mare, neacostând în vreun port), iar la cină cei mai mulţi preferă restaurantele "a la carte", unde eşti servit ireproşabil (cel puţin aşa s-a întâmplat în cazul nostru), iar ţinutele sunt elegante;

Pe MSC DIVINA, în mai 2012, nu am sesizat o îmbulzeală la bufet, însă pe MSC FANTASIA, în mai-iunie 2013, am resimţit din plin asta şi mi-a displăcut (a trebuit, într-una din situaţii, să fac două tururi de restaurant-atoservire, care este foarte mare, pt a găsi, într-un sfârşit, o masă la care să ne aşezăm; dacă nu am fi avut deja mâncarea pe tavă, ne-am fi mutat la "a la carte").

în rest, şi eu merg pe aceeaşi sugestie, ca şi tine, că e cel mai bun raport preţ-calitate, pt o vacanţă (existând şi cabine ieftine şi foarte ieftine, în situaţii de oferte, cât şi cabine, foarte mari, de lux, în funcţie de dorinţele şi bugetul fiecăruia)

[08.08.13 11:28:37]

@Ion Negru:

Ion Negru
[08.08.13 13:28:08]

@webmaster: ai dreptate; când îmi voi face un pic mai mult timp şi mă voi învrednici niţel, voi scrie un rw despre mica mea experienţă, din croaziere;

cu privire la destinaţie, sunt convins că ştiţi că navele îşi schimbă periodic itinerariile, astfel că nu este aceeaşi destinaţie: am făcut o repoziţionare cu MSC DIVINA (un fel de mediterană centrală - chiar la inaugurarea navei) şi o mediterană de est, cu Fantasia (din rw-ul "fantasia dream" al EmmeiM, rezultă că făcea mediterana de vest); sau voi scrie un singur rw comparativ, după ce voi efectua, în ac. toamnă, şi croaziera din fiorduri

andromeda
[20.03.15 14:49:58]

@Emma M - poti sa-mi recomanzi un hotel in Genova aproape de port?

alessia-diana, andromeda, cryss27, dorupetre, Ion Negru, iulianic, iulianmecla, lukman
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Fantasia: