ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2012
ÎNSCRIS: 22.01.10
AUG-2011

Extrem de nemulțumit

Camping Durankulak - paragina comunista

La recomandarea unor cunoscuti, am incercat si noi vestitul camping.

Drumul:

Mergand impreuna cu niste prieteni, nu ne-am inteles asupra traseului si orei de plecare, asa ca ei au lecat cu o ora mai devreme din Bucuresti, pe drumul mai scurt, prin Giurgiu-Ruse si apoi cumva paralel cu Dunarea, noi pe Constanta - Vama Veche. Desi ne-am tarat cu incetineala pe tot litoralul nostru, am ajuns cu o ora mai devreme decat ei. Si apropo de tarat pe litoral, la intoarcere am facut 4 ore de la Vama Veche la Agigea!

Conditii:

Campingul este o ruina periculoasa, nerenovata de pe vremea lui Jivkov.

La tot pasul ruine de foste cladiri, in care iti poti rupe picioarele daca esti neatent, umbli in papuci sau ai proasta inspiratie sa umbli noaptea.

Gropi mari, in special in zonele verzi, unde se prabusise canalizarea. Nu una, ci multe.

Prin zona trece o canalizare, pentru ca in partea cu ceva copaci si umbra, unde erau si gropile, plutea permanent un miros pestilential de canal. Spre mare nu gaseai loc de campare si oricum era in plin soare. Privelistea ar fi fost frumoasa de la inaltimea falezei (atentie pt cei cu copii!!!), dar nu aveai acces datorita celor care campasera acolo.

Facilitatile:

Prin camping se tarasc fel de fel de cabluri improvizate care contin 220V (atentie noatea si pe ploaie, atentie pt copii!!!). Una din surse pleaca de pe stalpul metalic care sustine un spalator in aer liber (da, sa-si spele acolo vasele cine o vrea! Eu nu am avut curaj, si oricum era jumatate infundat). Alta sursa pleaca de pe peretele wc-urilor si trebuie sa fii atent mai ales daca ai curaj sa te duci la buda (eventual si noaptea!)

Igiena:

Un corp de cladire proaspat tencuit cu un spatiu MIXT care contine 2 dusuri despartite cu perdele si OSB mucegait, fata in fata cu 2 cabine de wc tot din OSB.

Din decenta incercam sa ma duc la toaleta dupa ora 23, dar si atunci era lume si in plus, nu erau o placere cele 2 wc-uri folosite o zi intreaga de catre un camping intreg...

Cam astea sunt amenajarile pentru cort-isti.

Exista si niste casute de lemn darapanate, pline de paianjeni si emanand un miros greu, nerenovate probabil de pe vremea comunistilor, in care nici nu as fi indraznit sa intru (stateam cumva in fata lor si simteam cand eventualii locatari deschideau usa)

Raspandite prin camping sunt si niste rulote prafuite, habar n-am cum o fi in ele, in afara de cald :) Probabil ele constituie investitia post-comunista.

Restaurantul:

Exista, mi s-a spus ca nu apartine campingului (este la intrare, intr-o parcare care deserveste si plaja). Berea este ieftina si se poate bea pe terasa rustica. Am vazut in farfuriile oamenilor ca portiile sunt foarte mici.

Am intrat si este greu de imaginat ceea ce am vazut. Un bar cu mobila si peretii si decorurile negre de fum de tigara adunat de ani grei (si mirosul corespunzator!), o sala de mese nefolosita ramasa neatinsa de 20 de ani (praful, negreala de pe geamuri, mirosul, aspectul scaunelor pe vremuri tapitate o confirma). Toaleta, nu numai ca avea faianta "comunista" cazuta si robineti lipsa, dar avea niste improvizatii de fire electrice innadite pe jos, prin balta - am dus copilul afara sa faca pipi la gard.

Sunt curios cum o fi bucataria!

Lumea:

Preponderent localnici, in general linistiti dar cam rurali - pe plaja goala cu loc berechet te trezeai ca se aseaza cate unul la un metru de tine, de nu puteai sa-ti intinzi picioarele!!!

In weekend se umplea de masinile din zona, venite la plaja dar si la showroom - parcate mai rau ca in Bucuresti, fara tobe de esapament, curgand rugina din ele si facand drifturi in parcare pana noaptea tarziu. Asta in loc de manele.

Plaja:

Relativ goala in cursul saptamanii, nisipul ok, apa relativ ok, se intra destul de lin, cam multe scoici (recomand espadrile pt copii). Tone de alge imputite pe mal, asa cum au fost si la noi, pe care intr-o zi au venit sa le adune cu caruta, si n-au facutdecat sa le intinda pe toata plaja.

Ca sa ajungi la plaja trebuie sa iesi din camping, sa strabati parcarea printre harburile parcate aiurea si sa cobori niste trepte abrupte, distruse si periculoase. Placut surprinzator, pe plaja exista un chiosc (tot darapanat), cu bauturi reci si inghetata, iar alaturi de el chiar un dus salvator (cu apa rece, evident).

Personalul:

Nu am vazut decat 2 femei bine imbracate care umblau prin amping sa incaseze banii dimineata, nu aveau chitante si erau foarte iritate (in bulgareste si 5% engleza) ca nu ne-am dus mai devreme sa ne inregistram - dar noi nu am descoperit unde au biroul nici macar dupa aceea, pt ca cei de la restaurant spuneau ca nu e campingul lor, iar alta cladire nu e pe acolo...

La intoarcere am trecut prin Zodiac. Ce-i drept, lume multa, dar ce conditii... !!! Incomparabil.

Trimis de Geo2005 in 26.03.12 15:39:59
Validat / Publicat: 26.03.12 17:18:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 8471 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Geo2005); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Victoras
[26.03.12 17:42:09]

Probabil ca la Vama Veche ai fi avut conditii mai bune. Asteptam inca o rubrica, cea de "preturi", pentru a le putea compara cu cele de la noi.

Larissa
[26.03.12 22:23:28]

Geo, mă sperii! Cum ai reușit să reziști acestor condiții, cred că ghetourile din Harlem sunt o dulce provocare pe lângă ce povestești tu! Eu nici măcar nu vreau să aud de prețuri, chiar, nu-mi imaginez că nu te-au plătit să stai acolo, decât așa ceva mai bine pe litoralul nostru, dragă Geo, la Saturn te costa mai puțin și aveai un nisip și o faleză pe cinste!

Geo2005AUTOR REVIEW
[30.03.12 22:09:56]

@larissa2012:

Sesizez o fina bascalie? Daca da, mergi acolo si povesteste dupa aceea

Din pacate, la Saturn nu era mai ieftin (cred ca m-a costat cam 2/3 dintr-un camping romanesc) iar ca avantaj recunoscut de mine era plaja relativ goala (mai ales comparativ cu viermuiala de la noi!!!) si LIPSA MANELISTILOR!

As fi plecat a doua zi, dar era o impolitete fata de prietenii nostri care, hm, nu au fost chiar atat de deranjati - si in plus, nu aveau copil; daca isi rupeau picioarele sau se electrocutau, erau doar ei si nu un copil!

Ai copii?

Al meu are voie sa se bage in noroi, sa se catere in pomi, sa faca in general lucruri pentru care parintii nostri se urca pe pereti dar... totul are o limita!

Victoras
[31.03.12 19:59:42]

Avantajul financiar fata de Saturn este iluzoriu.

Daca socotim si vigneta bulgaresca (5 euro pe 7 zile, cca. 22 ron) si combustibilul in plus (vreo 14 litri adica 84 ron), castiga Romania.

Decat sa ma electrocutez sau sa-mi rup picioarele in bolovani ori sa cad intr-o groapa, mai bine ma fac ca nu aud manelele (imi pun castile pe urechi) si ignor devoratorii de seminte.

Geo2005AUTOR REVIEW
[31.03.12 21:12:35]

@Victoras:

da, dar nu te ignora ei

klinutzu
[04.05.12 15:53:13]

Acum hai sa va spun si eu parerea mea: depinde foarte mult cu ce esti obisnuit. Daca mergi des la all inclusive, atunci da, Durankulak nu este pt tine. Noi suntem rulotisti de vreo 10 ani. Cand spun rulotisti vorbesc despre toate conditiile in rulota: apa rece, apa calda, frigider, congelator, aer conditionat, tv satelit. Am fost la Durankulak in 2010 si am stat 17 zile. Recunosc ca nu a fost aglomerat, de fapt am fost max 5 rulote si corturi in toata perioada. Am ajuns acolo fugind de litoralul romanesc, in conditiile in care ani la rand am stat in camping S din Navodari, dar cand am inceput sa platim 45 euro pe zi, ca in campingurile dee 5 stele din Europa si ne-am trezit cu un cort legat de carligul de la masina, am hotarat ca e prea mult. Mancarea? Foarte buna, gustoasa si multa: ca ex, in 2 mai am dat pe hamsii 13 lei pt 100 gr, iar aici 7 lei in leva pt 200 gr. Am intrat si in bucatarie, pt ca atunci cand am ajuns am vrut sa gasesc pe cineva sa imi spuna cat ma costa pe zi, iar toata lumea era acolo. La 5 leva de persoana pe zi, chiar cu cativa km in plus si cu vigneta lor, tot eram muuuuuuuult sub pretul din Romanica. Am scapat si de manele, deci ne-am super odihnit. A, era sa uit: nu puteam dormi mai tarziu de ora 7, ne trezeau pasarelele. Ce nu ne-a placut intr-adevar a fost vechiul grup sanitar, situat in spatele restaurantului. Copii avem si noi, dar in orice camping exista cabluri electrice pe jos...

[04.05.12 16:02:56]

@klinutzu asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

klinutzu
[04.05.12 20:26:11]

revin cu alte detalii, eram intr-un curs si nu am trecut abslout totul.

marele dezavantaj al acestei locatii il reprezinta tantarii, campingul fiind pe malul lacului cu acelasi nume, iar in zona este rezervatie, deci nu se stropeste. acest lucru implica faptul ca nu veti putea sta cu cortul, noi stand seara, adica de la ora 7 pana tarziu dupa miezul noptii doar in rulota, pt ca altfel nici macar sprayurile sau alte mijloace de combatere a tantarilor. nici macar gratar dupa ora 6 nu mai puteam face. deci, daca vreti sa veniti cu cortul, sfatul meu este sa nu, pt ca toti cortistii care au nimerit pe acolo au plecat cat au putut de repede a doua zi!...

despre casute nu pot spune decat ca nu merita sa stai in ele, pt ca intr-adevar sunt vechi.

ca o concluzie: daca ai rulota destul de spatioasa si cu aer conditionat (pt ca si noaptea este cald...) poti sa stai la durankulak, in rest nu prea se merita. nu se compara ca si conditii cu campingurile de la noi de pe litoral sau cu cele din sudul bulgariei (de la varna incolo), distractii nu ai, decat in vama veche (10km) sau in balchik (40km)...

Geo2005, klinutzu, Victoras
Alte impresii din această RUBRICĂCamping Cosmos [Durankulak]: