ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
MAR-2012

Salina Tirgu-Ocna - minunea din adincul pamintului

Aflindu-ma la Slanic Moldova in weekendul trecut am descoperit ca nu la mare departare se afla si Salina Tirgu Ocna pe care nu o vazusem.

Am hotarit ca la plecare sa dam o raita si pe acolo si la numai citiva kilometri distanta fata de statiune, am vazut un indicator spre stinga care ne arata directia spre salina. Pe aceeasi strada se afla strandul cu numele "Salina" si fiind inchis, era cit pe ce sa facem cale intoarsa, numai ca, mi s-a parut mie curios faptul ca nu e lume care misuna pe acolo si m-am dat jos din masina ca sa cercetez mai bine.

Asa am aflat ca Salina este la citeva zeci de metri mai in fata. Am gasit o parcare destul de spatioasa si niste indicatoare care ne aratau unde este casa de bilete. Tot acolo se afla si o terasa unde vizitatorii puteau astepta cele 40 de minute dintre 2 curse. (timpul maxim de asteptare).

Desi afara stralucea un soare imens, m-am intors la masina sa imi iau haina, dupa ce am citit pe un panou cum ca gradele din subteran nu depasesc cifra 12 la cei 134 metri adincime.

Dupa ce am trecut biletele pe la intrare, am fost poftiti sa asteptam in curtea minei pina la sosirea autobuzului. De fapt acesta era parcat dar a trebuit sa asteptam (probabil) sa se adune un anumit numar de persoane. Si era asa de soare si cald... si nici o bancuta pe care sa te odihnesti... Noroc cu niste trepte pe care mi-am pus haina si m-am asezat. Cam 30 de minute a fost timpul nostru de asteptare.

Cind soferul a dat semnalul de urcare, turistii erau chiar atiti cit trebuia ca sa se ocupe locurile. Dupa un drum in forma de melc, am ajuns in subteran cam in 10-15 minute.

Statia era in dreptul unui panou mare de lemn (pal) si cu doua usi de apartament pe care era cite un afis cu "va rugam inchideti usa". Nimic din ceea ce era acolo nu ma pregatea pentru frumusetea de dinauntru. de cum am pasit pragul, unul cam inalt... am intrat pe un tarim de vis. Totul sculptat in sare. M-am minunat de cit de frumos si captivant era interiorul acelei saline.

La intrare, imediat in dreapta se afla o biserica, Sfinta Varvara, toata numai in sare. Am citeva poze care va ajuta sa va dati seama cit de frumos e in interiorul acestei biserici. Desi am vazut niste locurii special amenajate pentru "vii si morti", nu am gasit de unde sa cumpar o luminare ca sa aprind.

Mergind mai departe am constatat ca sint destule locuri de agrement, unde turistii sau bolnavii se pot relaxa, juca. Exista internet gratis si o sala de net cu 3 lei /ora, pe linga terenuri de baschet, fotbal, tenis, mese de ping pong si alte tipuri si modalitati de a-si petrece timpul cei ce vor sa faca tratament acolo. Pentru copii mai mici sint leagane si tobogane.

Am vizitat si un muzeu al sarii. Sint destule exponate interesante si un tambal la care nu m-am putut abtine ca sa nu zdrangan si eu un pic.

Peste tot sint ecrane unde se poate privi la emisiunile tv. Un afisaj electronic arata ce temperatura si ce ora e. In momentul in care am trecut pe linga el, arata 16 grade, deci nu era chiar nevoie de imbracaminte groasa.

De la un chiosc alimentar se pot cumpara bauturi racoritoare si ceva dulciuri sau cipsuri. Am vazut si doua terase cu mese si scaune.

Undeva, inspre finalul galeriei, se afla un lac foarte frumos amenajat. Cu ratuste si nuferi (artificiali) dar foarte bine lucrati.

Nu am reusit in cele 40 de minute sa colindam toata galeia asa ca a trebuit sa asteptam alta cursa. Si nu ne-am plictisit deloc.

Daca aveti drum in zona, nu ocoliti Salina. E ceva foarte frumos si veti ramine cu amintiri placute.

Trimis de adri-nico in 25.03.12 00:43:56
Validat / Publicat: 25.03.12 08:17:10

VIZUALIZĂRI: 7145 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Indicatorul ce ne arata drumul spre salina

Larissa
[25.03.12 15:15:54]

Dragă adri-nico, la câțiva km de stațiune nu este un indicator la stânga ci un sens giratoriu în care virezi dreapta, spre Tg. Ocna, apoi urmează indicatorul la stânga pentru salină. În rest, de acord cu tine, salina merită văzută este frumoasă și des folosită de cei cu afecțiuni respiratorii! Mai făceai vreo 25 km și veneai la Moinești, locul meu natal, unde puteai bea o apă puturoasă dar bună tare la tratat ochi și stomac! Că tot îți plac locurile cu izvoare... Numai bine!

adri-nicoAUTOR REVIEW
[25.03.12 16:08:28]

@larissa2012:

Draga mea, Larisa,

asa o fi, cum ai zis tu, in ceea ce priveste traseul spre salina, insa eu am retinut doar ca undeva am cotit spre stinga. ca pina acolo cite drepte si stingi au fost, nu stiu...

Din fericire, nu am nici o problema cu ochii. Am mincat multi morcovi la viata mea (tineri) si nici cu stomacul nu stau rau, asa ca... merci pentru sugestie. Dar cred ca e frumos Moinestiul si pentru vizitare, nu doar pentru puturosenia apei.

Daca mai ajung in zona, promit sa dau o tura.

jessie*
[04.08.13 10:37:13]

Si eu am fost acolo, dar mai demult E super!

adri-nico, jessie*
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Tîrgu Ocna: