ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 22.06.11
MAR-2012

UN sejur perfect!!!!

Ne-am hotarat la aceasta destinatie la recomandarea unor prieteni, dupa ce ne-am documentat pe internet si aici pe site. A fost o oferta relativ last minute avand in vedere ca am gasit-o si am platit cu 3 saptamani inainte cu regretul ca nu puteam pleca imediat pentru ca fiind plin sezon nu se gaseau usor locuri la anumite hoteluri. am plecat putin ingrijorata pentru ca citisem cateva opinii pe trip advisor cum ca mancarea nu e buna, camerele sunt mici si alte detalii negative. am ramas foarte surprinsa sa constat ca nu erau nici pe departe adevarate (nu e prima data cand citesc ceva si realitatea este alta).

Sa o luam cu inceputul :))

Drumul- din Madrid- obositor si plictisitor. 9 ore de zbor... dar a meritat din plin.

Cand iesi din avion te loveste o caldura placuta si un aer de vacanta!! Aeroportul foarte interesant, fara geamuri, cu acoperis din frunze de palmieri. intrarea 10dolari, cu bon fiscal;)

De acolo ne-a luat un autocar direct spre hotel. dupa un drum de 30 minute pe o strada cu 1 banda si jumatate am ajuns. Riu este un complex format din 5 hoteluri. receptia, la fel ca aeroportul, fara geamuri, totul open space. cu o mica atentie ni s-a schimbat camera care mi s-a parut sadisfacatoare, 1 pat matrimonial si unul single (desi eram doar 2 persoane). balcon cu vederea spre piscina (nefiind direct pe plaja nu are camere cu vedere la ocean), baia curata, minibar cu apa, bere si sucuri cu reumplere la fiecare 2 zile. un dispenser de bauturi, rom alb si negru, seiful inclus in pretul camerei. Camera nu este una de lux cu siguranta dar este de bun simt, confortabila.

Masa- hotelul are un rest cu bufet si unul a la car la care se face rezervare in ziua in care doriti sa mergeti. noi nu am fost pentru ca mancarea la bufet era extrem de buna. micul dejun destul de variat, fructe proaspete si fresh-uri.

Pranzul l -am luat o singura data la restaurantul cu bufet pentru ca pe plaja aveau un alt restaurant mai mic unde aveau salate, carne, fructe si dulciuri. nu era varietate atat de mare dar fiind pe plaja nici nu era nevoie de mai mult.

Cina in schimb a fost cea care ne-a placut cel mai mult. varietate foarte mare: vita, curcan, scoici, creveti, somon si multe altele.

Bauturile sunt si ele variate, tot felul de cocktailuri care de care mai colorate :)) imposibil sa nu gasiti ceva pe gustul vostru!

Plaja- SUPERBA!!! pentru asta am mers si nu ne-a dezamagit. exact ca in wallpaper-uri! sezlongurile printre palmieri, multe ca numar, gaseai si la ora 10 libere. apa de o culoare incredibila si calda! erau zile cand probabil datorita valurilor avea la mal niste plante dar nici pe departe ca algele. chiar nu deranjau. oricum le strangeau pe cele care ramaneau pe mal. pe plaja se ajungea pe Caraibean street, o strada cu cateva magazine de suveniruri, in cateva minute. prosoape pt plaja se dadeau pe baza unor carduri pe care le primeai la check in. se innopteaza foarte devreme, in jur de ora 7 este intuneric deja. soarele arde foarte tare desi nu se simte pentru ca bate vantul dar aveti grija la creme. noi am folosit 20 protectie dar tot ne-am ars :)) asa ca atentie la soare!

am avut si dolari si euro. acestia puteau fi schimbati la receptie cu un curs bun. unele lucruri erau mai avantajoase in dolari, unele in pesos. 1 dolar=38pesos. pentru fumatori nu se gasesc toate marcile, marlboro la magazine costa 6 dolari si pe plaja 4-5dolari. umbla pe plaja localnici cu tot felul de suveniruri dar nu sunt agresivi deloc.

Personalul foarte amabil si serviabil. si daca le dadeai si un bacsis erau in stare sa-ti faca orice :)).

Vremea- minunata! desi in ultimile 2 saptamani verificam zilnic prognoza si ploaia era la ordinea zilei nu a plouat decat 5 minute intr-o seara. pe internet spuneau ca ploua si nu ploua absolut deloc :))

Cu alte cuvinte fost o vacanta de vis!!! m-as intoarce si maine :)) dupa cum observati nu sunt asa poetica precum altii. imi place sa dau detalii exacte si utile pentru cei care cauta hotelul potrivit. sper ca v-am fost de folos!

Trimis de dana83 in 24.03.12 19:10:19
Validat / Publicat: 24.03.12 20:42:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 5521 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[24.03.12 20:43:20]

@dana83

Am introdus pagina web oficiala in caseta tehnica (vezi mai sus). Imi poti spune daca despre hotelul ala vorbim?

Multumesc!

[24.03.12 20:48:15]

Bine ai venit pe site! Si... cu destinatia mea favorita... Felicitari pentru faptul ca ai reusit sa ai o vacanta de vis. La fel a fost si a mea in Punta Cana, unde sper sa ma reintorc.

Astept si poze pentru ca mi-e un dor de locul ala...

Sa ne scrii si daca ai facut excursii, unde si cum a fost.

Si primul vot maxim pentru tine.

P.S. Ai platit cam mult pentru excursia asta.Noi am gasit la 1750 de euro,din Madrid,tot pentru 9 nopti.

[25.03.12 00:51:56]

@webmaster15: exact! asta e hotelul!

[25.03.12 01:00:48]

@adri-nico: multumesc! pretul include si avionul pana la Madrid si cazarea o noapte acolo. cam pe unde m am uitat asta era pretul. oricum astept sugestii pentru agentii mai avantajoase, eventual din Spania. asta e si ideea, sa dam cat mai putin! intotdeauna e loc de mai bine am vazut ca Orbest cu care am zburat vand si numai biletul de charter fara hotel.

Am fost la Saona- minunat! am luat excursia de pe plaja la 70dolari/pers. conditiile au fost excelente, microbuz de 10 locuri, speed- boat la dus si catamaran la intors. nu am luat excursia cu languse: P. dar acolo aveau homari vii, ii alegeai pe loc si ii aruncau pe gratar! 30dolari am platit pe unul mare! traseul a fost clasic cum am mai citit ca au fost si altii. ne am oprit la un magazin de suveniruri la supra pret, apoi imbarcarea pe speed boat, oprire la piscina naturala vreo 20 minute si apoi pe insula 3 ore. la 7 eram la hotel inapoi cu o sticla de mamajuana ) drumul e lung dar merita! apa e mai cristalina decat la hotel (daca se poate sa fie mai ceva ca acolo asta e) ! m-am mai incumetat la parasailing si cam atat!

[25.03.12 01:11:19]

@dana83:

Eu am luat excursia la saona cu 65 de dolari si am avut lighioanele alea vii, gratis. Dar cine s-a atins de ele? Cum sa dai 30 de dolari pe unul?

Pretul biletelor a fost de 1700 + drumul de la Bucuresti -Madrid si 50 de euro o noapte la hotel Aeropuerto. Foarte misto hotelul. Tot cu Orbest am zburat.

Nu ai fost la delfini?

Tot ai scris putin. Odihneste-te si ia-o de la capat... cu descrierea excursiei mai pe larg... cu parasailingul, ca desta nu am facut niciodata... si baga, soro, poze... Vad ca sint 2 in asteptare.

[25.03.12 11:47:22]

@adri-nico: super pret! in ce perioada? poti da mai multe detalii de unde ai luat ca visez cu ochii deschisi la Mexic...

Cu delfinii ar fi o problema- nu stiu sa inot deci cam a iesit din discutie sa inot cu delfinii )

Nici cu pozele cu sunt o impatimita, nu zic am facut vreo 200 dar toate mi se par la fel... un peisaj superb cu nisip alb si apa turcoaz...

Parasailingul a fost o experienta inedita mai ales ca mi e frica de inaltime (si cam de orice) dar m am lasat convinsa de sotul meu in ultima zi. am platit 70 dolari/2 persoane. te duce cu barca mai spre larg, te leaga in niste chingi si incepe sa-ti dea drumul pe frangie pana ajungi la vreo 100 de metri am estimat eu, poate mai putin. senzatia este foarte placuta, de frica la inceput dar apoi te relaxezi cd iti dai seama ca nu prea ai ce sa patesti. te plimba cam 10 min deasupra apei si a plajei. privelistea e minunata. se vede tot complexul si cele din jur. chiar mi-a placut si nu mi-a parut rau! acum nu m-as mai lasa asa greu convinsa sa urc...

Ce ar mai fi de adaugat... despre distractia de seara. Nu am iesit singuri din resort, desi ne am intalnit cu niste romani la plecare de fusesera cu taxiul prin imprejurimi pe la asa zisele mall uri si au zis ca era absolut sigur. Spectacolele de seara erau chiar dragute (nu mi-a placut niciodata sa stau la hotel sa le urmaresc prin alte parti dar aici nu prea aveai ce sa faci altceva), cu dansatoare si dansatori, cu coregrafii chiar reusite, costume si alte acareturi, bingo: P, karaoke. oamenii chiar se straduiau sa distreze turistii. Un cazinou este in resort la care am fost de 2-3 ori: P. nu ne-am imbogatit si bineinteles "faimoasa" Pacha. ce sa va spun de discoteca- jalnica daca este sa o compari cu ce e pe la noi. mica si ponosita. de obicei nu este intrare dar intr- o sera era nu stiu ce invitat si am platit 10 dolai. /pers. era plina. erau si localnici. "doamnele" erau 99% dintre ele dame de consumatie in cautare de turisti. credeti-ma ca nu a fost doar o impresie de a mea. oricum amuzant intr- o alta seara am avut un mare soc. in 5 minute s-a umplut de tineri americani intre 16-18 ani care erau f entuziasti, genul scapati din lesa. incepuse spring-break ul la ei si erau veniti in vacanta. ziceai ca suntem in American Pie reloaded

Drumul de intoarcere, de seara, la fel de obositor... in aeroport la duty free aveau unele preturi f bune. la tigari de ex. am gasit unele de nu sunt pe la noi cu 36 dolari/cartusul si am luat 5. ne a facut reducere substantiala si am platit in euro- 95. in frankfurt era 55 euro/cartusul. marlboro era vreo 3 dolari pachetul si probabil la fel faceau reducere. nu mai zic de paritate euro/dolar la care iti incasau euro. 1euro=1.40dolari. imi venea sa schimb toti euro in dolari. si la bauturi avea preturi buna dar deja aveam 2 litri de alcool de pers

[25.03.12 14:37:53]

@dana83:

Am fost in octombrie, anul trecut. Am cumparat biletele on line de la o agentie spaniola.

In ceea ce priveste inotul cu delfinii, se pare ca n-ai citit reviewurile mele despre Punta Cana, caci erai la perfuzii de atita ris...

Cauta unul cu "am pus mina pe Vasilica" si ai sa intelegi. Nici eu nu stiu sa inot dar... am riscat placerea vietii.

adri-nico, dana83
Alte impresii din această RUBRICĂRiu Naiboa Hotel: