ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2012
ÎNSCRIS: 09.08.10
MAR-2012

Zăpada mieilor

Plecarea:

Potrivit tradiţiei, după Zilele Babei se cam încheie cu iarna. De fapt, este o denumire generică a timpului schimbător, cu ninsoare, lapoviţă şi vînt, care urmează după Zilele Dochiei. Zăpada mieilor, aşa se numeşte zăpada care cade atunci când nimeni nu mai vrea zăpadă, adică spre primăvară, este ultima zăpadă înainte de anotimpul liliacului.

Dimineata... ura!!! E soare si Luni orele 7, dau desteptarea "trupei" ce sarbatorise copios in seara precedenta (eu nu), bagajele erau aliniate in pozitia de drepti (pregatite "de cu seara") ce mai incolo si incoace... imbarcarea "ura si la gara" de fapt la auto personal.

Iesim agale (dehh aglomeratie) din mirifica capitala si purcedem serios pe DN1pe ruta: Bucuresti - Sinaia - Brasov Sibiu - Cisnadie - Rasinari - Paltinis. Oprim in Sinaia pentru binemeritata cafea de dimineata, orasul pustiu, turisti ioc, din loc in loc se auzeau melodiile transmise de Kiss FM in niste megafoane antice O luam la pas spre parc, mizerie de nedescris... zapada pretutindeni (pe trotuare si alei) taximetristii stau si ne pandesc fiecare miscare, barfesc... oare ce cauta astia pe aici... Sotia se uita la mine, imi citeste si rosteste gandul: "hai sa plecam" Pornim.

Dupa cateva sute de metri (la iesirea din oras la bifurcatie) un echipaj de politie... Buna ziua, plt. Pruprucea Vasile... actele la control... nu ati pornit faza de intalnire... cand am plecat am uitat sa aprind faza de intalnire... pac proces verbal si 2 puncte de penalizare conform art. 108 al. 1a si art 99 al. 2 din OUG 195/2002... hait ca am inceput bine ziua de luni. Totusi dl. politist a fost amabil indicandu-mi urmatoarele "capcane" de la Azuga si Predeal.

Intr-un sfarsit ajungem la destinatie si purcedem spre receptia Hotelului Cindrel, complexul fiind situat la altitudinea 1450m (statiunea Paltinis este cea mai inalta statiune din Romania: vezi impresii). Fac o paranteza pentru a va aduce la cunostinta urmatoarele: Hotelul CINDREL a trecut printr-o perioada de modernizare (acum 3 ani) si, va pune la dispozitie urmatoarele:

17 camere de 3* cu doua paturi individuale (twin), tarif 195 lei;

21 camere de 4* cu doua paturi individuale (twin), tarif 250 lei;

4 apartamente 4* cu dormitor cu pat matrimonial si living cu canapea extensibila, tarif 380 lei.

Toate camerele dispun de televizoare plasma panoramic, DVD-player, minibar, climatizare proprie, internet, seif propriu, garderoba de camera si telefon. Clientii hotelului au la dispozitie gratuit piscina interioara incalzita la 30 grade Celsius, acces internet prin cablu din fiecare camera, parcare supravegheata video, sala de fitness dotata cu aparatura profesionala, divertisment (tenis de masa, table, sah, rummy) si contra-cost sauna la 18 lei/pers/30 minute si masaj de relaxare la 35 lei/sedinta/persoana. Restaurantul hotelului are o capacitate de 90 de locuri interioare si o terasa exterioara acoperita de 36 de locuri. Taxa hoteliera in valoare de 1% din pretul de cazare se percepe pentru fiecare zi de cazare si nu este inclusa in tarifele de mai sus.

Camerele de 3* sunt pozitionate in "spatele hotelului, deci cu vedere spre munte iar cele de 4 * au vedere pe partea din fata deci... spre statiune si telescaun. Diferenta de pret nu este foarte mare dar merita sa locuiesti in cele de 4* Camerele sunt mobilate cu mobilier modern si sclipesc de curatenie. Personalul tanar si foarte atent. Curatenie se face zilnic iar asternuturile se schimba la 3 zile.

Micul dejun destul de abundent si "satios", pranzul si cina nu am servit la hotel deci nu cunosc amanunte.

Foarte putini turisti cazati doar 3 camere erau ocupate, deci liniste deplina.

Recomand acest hotel tuturor

Asta a fost tot. Dar si natura ne-a oferit altceva, ca si voua, celor care nu va considerati "turisti de vreme buna": muntii au fost imbracati sarbatoreste in alba "blana de miel". Sfarsit.

Trimis de RossoNerro in 19.03.12 21:18:13
Validat / Publicat: 19.03.12 22:58:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PĂLTINIȘ [SB].

VIZUALIZĂRI: 2399 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RossoNerro); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cindrel- vedere din parcare.

• Alte impresii din această RUBRICĂCindrel Hotel:

• pagină generată în 0.053383111953735 sec