ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.03.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10

Lista cu lucruri pentru calatorii

Fiindca fiecare dintre noi ne gandim deja la vacante si pentru ca de fiecare data cand ne facem bagajele tot timpul ne gandim sa nu uitam ceva acasa, m-am gandit sa va ,,ajut’’ intr-un fel. Eu personal aceasta lista o am facuta de 2 ani, o pastrez cu grija si cand mergem undeva o am in fata mereu. Este mereu langa valiza cand facem bagajele. Asa, cu lista in fata, am garantia ca sigur nu uit ceva acasa. Cat de neplacut este cand strabati zeci, sute de km si ajungi acolo unde iti doresti si constati ca ai uitat ceva acasa? Doamne fereste cand ma gandesc ca unii isi uita acasa actele sau chiar bani si sunt intorsi din drum, dati jos din autocar sau cine mai stie ce! cunosc cazuri concrete. Dar a uita acasa ceva este posibil si omenesc si sigur ni se intampla multora dintre noi La cati oare nu ni s-a intamplat acest lucru? Mie personal mi s-a intamplat mereu sa uit acasa cate ceva, lucruri marunte, dar care totusi deranjeaza... asta pana cand nu mi-am facut aceasta lista.

Este bine sa stiti ca lista se potriveste pentru toate anotimpurile si destinatiile si de aceea cand o studiati si va faceti bagajele, va alegeti voi fiecare dintre lucruri, care doriti. Pe care nu doriti sa vi le puneti cu voi, treceti peste ele (cu siguranta ca daca mergeti la mare nu veti pune cu voi fularul si costumul de ski).

1) Tricouri, bluze, maieuri (de iarna sau de plaja), camasa, rochie, pulovar, jacheta, jerseu

2) Lenjerie intima (chiloti, sutien), dresuri, sosete, pijamale.

3) Fusta, pantaloni (lungi si scurti), costum de ski, trening.

4) Slapi, papuci, sandale, cizme, ghete, clapari

5) Palarie de soare, ochelari de soare, caciula, fular, manusi.

6) Costume de baie, slip (cate 2 buc).

7) Medicamente, absorbante, plasturi.

8) Cosmetice-piaptan, perie de dinti, pasta de dinti, sapun, sapuniera, sampon, gel de dus, spirt, creme de bronzat, crema de fata, demachiant, oja, acetona, creion ochi, farduri, ruj, bijuterii (daca e cazul)

9) Rogojina de plaja, saltea pneumatica, colac, prosoape, umbrela de soare, sanie, schiuri (barca, undita, bicicleta, motocicleta, etc-daca e cazul).

10) Acte (de cazare, bilete de avion, actele masinii, pasapoarte, etc), bani, asigurari. Este bine sa stiti ca pasaportul si buletinul mai trebuie sa fie valabile cel putin 6 luni, cand mergeti intr-o tara unde va trebuie pasaport si (sau) buletin.

11) Mancare pentru drum, nealterabila, bauturi-apa, suc, cafea, fierbator de apa, tacamuri, cani, craticioare si farfurii (daca e cazul), servetele umede, hartie igienica. Pentru cei cu bebelusi dupa ei binenteles ca vor duce si mancare speciala, pampersi, haine si vesela corespunzatoare.

12) Aparat foto, carduri de rezerva ,camera video, telefon mobil, GPS, detector radar (daca e cazul), incarcator telefon, incarcator aparat foto si GPS, harti si (sau) ghiduri turistice, dictionare-daca e cazul.

13) Franghie pentru rufe si clesti pentru balcon, sapun de rufe, spray tantari si (sau) creme impotriva tantarilor.

14) Ac si ata, foarfeca, superclue, trusa de unghii.

15) Lanturi de iarna pentru roti, lopata.

Inainte de a pleca de acasa cu masina este bine intotdeauna sa faceti revizia tehnica si sa pregatiti masina pentru o calatorie mai lunga cu tot ce trebuie (cauciucuri de iarna pentru anotimpul rece si invers).

Si nu in ultimul rand sa nu va uitati acasa pe cei cu care calatoriti, fie ei membrii de familie sau prieteni, sotul, sotia, amanta, amantul, copiii, catelul, pisica, etc.

In speranta ca v-am putut fi de folos, va doresc tuturor sa aveti parte de vacante cat mai frumoase si mai linistite pe oriunde mergeti! Daca ati ajuns acolo dintr-o pura intamplare, invitati de prieteni si nu va place, sau daca voi ati dorit sa mergeti acolo si nu v-ati informat dinainte de cum este acolo, incercati sa va faceti zilele cat mai frumoase, sa nu va suparati mereu, sa incercati sa va simtiti bine, caci este concediul vostru si oricum nu mai aveti ce face.

Vacante frumoase oriunde si oricand!!!

Trimis de adryana in 19.03.12 12:15:36
Validat / Publicat: 19.03.12 13:27:21

VIZUALIZĂRI: 8644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[19.03.12 12:37:31]

http://youtu. be/ouaygt-DrSA

web, te rog sa atasezi acest frumos filmulet, sper ca facutul bagajelor sa fie mai placut cand ascultati si putina muzica pt. inima si suflet.

Pami*
[19.03.12 15:06:55]

adryana lista pe care ai facut-o tu este super dar lasa-ma sa adaug si eu cateva idei care mi-au fost de folos in ultimele concedii.

Luati cu voi doar haine care va sint comode si care va plac si duceti-le la spalatorie in timpul concediului (in tarile asiatice costa circa 1 dolar pe kg spalat si calcat!) in america sau caraibe multe hotele au zona cu masini de spalat si uscat in hotel sau in malluri.

scanati toate documetele, de ex. biletele de avion, voucherele si chair si pasaportul si trimiteti documetele pe o adresa de email care poate fi accesata oriunde in lume. In cazul in care va imbolnaviti la fata locului (ma refer in special la diaree, alergii, muscaturi de insecte) cumparati medicamentele acolo in farmacii -localnici vor stii cu siguranta mai bine de ce medicamente aveti nevoie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
ileanaxperta*
[19.03.12 15:20:52]

Draga Adryana, sunt foarte utile aceste randuri. Sper sa tina cont de sfaturile tale cat mai multi turisti.

Am zambit super larg, pot scrie chiar ca am ras cand am citit sa nu uitam acasa membrii de familie. De ce? Pt ca m-am inchipuit pe mine uitand-o uite-asa, uneori... pe fiimea, care de fiecare data "se intampla" sa-mi manance din zilele de vacanta... cu fitele si nemultumirile ei, caracteristice "varstei" atat de luuungi si de rebele prin care tot trece de atatia ani (si cati ma vor mai astepta!!! ) Cu fiimiu nu am treaba, e doar barbat!!!

Si daca ar fi dupa lista ta cea completa, cred ca as avea nevoie de cel putin juma de autocar pt. m-ai intra toate cele atat de necesare!!! )) Bine ca eu sunt ceva mai... modesta ) in luatul bagajelor. Deh, eu sunt "carausul" principal!...

Te pup, numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!

TEOANCA
[19.03.12 15:45:46]

Buna si folositoare lista ne-ai facut si iti multumim.

Stii cum este... asa ca lucrurile pe care ai impresia ca le stii foarte bine dar cand chiar trebuie sa le pui in aplicare observi ca tot ai uitat ceva.

Cred ca lista ta ar trebui folosita cu rigurozitate cand mergem in concediu la unitati de cazare cu clasificare mai mic sau egal de 2*, cele care au mai mult ca si clasificare au deja multe din articolele din lista si ar fi normal sa nu le mai caram degeaba.

Si... ai uitat ceva, cand mergem in croaziere pe vapoare de 4-5 * avem nevoie de...rochii de seara si pantofiori cu toc. Si cateva bijuterii...

Ca daca avem de mers pe jos prin caldura zeci de km asa cum ii sta bine unui turist, doar pantofiorii cu toc si bijuteriile ne mai lipsesc

Iar ideea lui Pami cu scanatul documentelor si trimisul pe o adresa de mail mi se pare grozava. De retinut!

Si inca o idee a unei prietene care nu are o lista cu bagaje niciodata pentru ca " actele si vreo doua carduri cu sume considerabile sunt cele mai usoare bagaje ".

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
santana*
[19.03.12 15:56:57]

Şi punctul 16, dragă Adryana, dacă îmi permiţi: de două ori mai puţine cîrpe în geamantane şi de două ori mai mulţi bani în buzunare.

[19.03.12 16:16:07]

@Pami, interesant ce propui tu. Eu sunt insa hotarata tare si cand merg undeva departe imi place sa tin toate actele si banii strans in poseta.

@ileanaxperta, esti o draguta ca de obicei. Stii, scriam de faptul sa nu uitam acasa pe cei cu care calatorim si imi aduceam in paralel aminte de o intamplare hazlie dar absolut reala care s-a intamplat cu multa vreme in urma: un maghiar conducea masina care avea si rulota. In rulota in spate era sotia lui care dormea. Fiind noapte cand au intrat la noi in tara, pe langa Arad omul a oprit ca fiecare noaptea sa isi faca nevoile fizice. A oprit si apoi a plecat. Dar nu a stiut ca intre timp a coborat si sotia lui, care nu il anuntase. Era si in camasa alba de noapte. El a pornit, ea a ramas in plin camp in camasa de noapte, nu stia nimic romaneste. Imagineaza-ti o femeie in alb, in plina noapte, ca striga si se agita. El a mers mai departe si pe la Brasov si a constatat ca ii lipseste nevasta. Intr-un tarziu a recuperat-o.

@TEOANCA, multumesc, sper sa va ajute lista asta, eram o egoista sa nu v-o arat si voua, caci eu o folosesc deja de mult.

@santana, sigur ca ai dreptate, bine ar fi sa avem in buzunar cat mai multi bani.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[19.03.12 18:13:37]

'geaba căraţi GPS-uri în bagaje, dacă nu le actualizaţi hărţile (sau chiar programul de navigaţie, cu totul), periodic!

[19.03.12 19:14:30]

@Dragos, asa este, si eu sunt de acord. GPS-ul trebuie reactualizat periodic. Noi anul trecut am facut 14 ore pana la Canakkale in loc de 8-9 si datorita faptului ca hartile GPS-ului erau din 2006 si prin Orestiada efectiv nu se recunostea drumul, ne spunea mereu sa o luam in dreapta. Soseaua noua pe care se circula acum e cumva paralela cu cea veche, cine a fost, stie acest lucru. Si am luat-o pe camp, prin furtuna, hai-hui, prin lanuri de grau, ne indepartam de Xanthi si de granita turca si mergeam in sens opus. Harnici grecii astia, totusi printre lanuri de grau aveau sosele asfaltate!!! si multe indicatoare.

La un moment dat dupa o curba mare de vreo 40 km am ajuns iar in Orestiada. Sa va spun cum am ramas? masca. Binenteles ca ne-am pierdut si de ceilalti.

gheisa
[19.03.12 19:57:43]

@adryana: daca te duci la camping sau self catering gasesc utile unele obiecte enumerate. Oricum, dintre toate obiectele ochelarii de soare sunt indispensabili, te scutesc de multe explicatii...

As mai adauga ceva pe lista asta: bateriile.

Vacante frumoase tuturor!

celeste
[19.03.12 22:51:48]

Draga @adryana, super rw-ul tau ti l-am pus la... favorite.

[20.03.12 07:17:11]

@gheisa, uite, datorita tie mi-am dat seama ca nu am pus cortul in lista, pentru cei care merg in camping. In ceea ce priveste bateriile, m-am referit la incarcator pt aparat foto, etc. Binenteles ca fiecare cand isi face bagajele isi face o selectie din lista, asa cum am si spus in rw. Este o lista generala, am vrut sa cuprind tot.

@celeste si ceilalti, va doresc vacante frumoase si m-as bucura ca datorita acestei liste sa nu va mai uitati nimic acasa si facutul bagajelor sa fie mai usor. Pe mine ma ajuta mult lista asta, caci inainte de a pleca la drum lung sunt destul de incordata si nu prea dorm si atunci in momentele acelea lista m-a ajutat. Veti vedea doar atunci.

ileanaxperta*
[20.03.12 11:21:45]

@adryana, nici eu nu dorm niciodata bine cand e sa plec undeva. Si tocmai de aceea, cred eu ca ar trebui sa ne incarcam mai intai propriile noastre baterii (ma refer la forta, la puterea noastra interioara dar si cea fizica) pt a face fata distractiei!

Si, daca stau si ma gandesc mai bine, in bagajul meu eu v-as lua doar pe voi, AFA-istii mei dragi, cu toate vacantele voastre de pretutindeni, cu amintirile voastre si cu toata forta si determinarea voastra! si chiar nimic nu mi-ar mai trebui! Ah... poate doar un ID acolo... )

Va imbratisez pe toti si nu uitati: fiecare isi face bagajul in functie de destinatia lui de vacanta: oriunde si oricand in vacantele voastre nu va uitati acasa entuziasmul, fericirea, zambetele, voia buna, distractia si infinite vise... (si apoi impresii si poze la greu, aici, pe AFA! )

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
TORA INGRID
[20.03.12 18:05:49]

@adryana: foarte util review-ul tau, vorba ceea cine n-are batrani sa isi cumpere, cine nu stie face liste s-o printeze pe a adryanei! Te recunosc, organizata si ordonata, facand instructie cu cei din familie si verificand: catel... este! (l-am parcat la mama, sa vada de el cat suntem plecati) sotul... este! (draga, aseaza-te pe geamantan ca trag eu fermoarul) copiii... este! (daca nu sunteti cuminti data viitoare ramaneti acasa) banii... este! (mare lucru daca dadeau astia lichidarea cu doua zile inainte) masina... este! (Georgica, ai spalat-o, ai facut plinul?) cafeaua, algocalminul, hartia igienica, soacra (hai, pe bune, cat de masochist sa fii?!) prezervativele si ciocolata... totul este!! Putem sa plecam!

Institutia listelor e veche si utila. Personal pendulez intre extremele: bagaje multe, lucruri inutile, ca nu sunt decisa ce si cum sa port pe unde ajung - si - geanta pe umar cu cardurile in portofel. Daca esti cu masina personala, prima varianta e ok, nu cari tu cara masina, daca mergi pe a doua, esti usor la plecare si mai greu la intoarcere, pentru ca inevitabil o sa-ti cumperi cam tot ce era pe lista.

Listele sunt utile, ele ne scutesc de neplaceri si ne economisesc timpul si nervii chiar daca pe moment, pentru familie o sa parem niste tipicari obsedati de bifa. Dar cata satisfactie cand unul dintre ai nostri sau si mai bine, unul din grup se intreaba: o avea cineva un/o... si tu zici: este!!

Multam, adryana!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
adri-nico
[20.03.12 21:53:55]

@adryana

Eu as zice sa arunci acolo si niste carti. Nu plec niciodata la drum fara un roman, doua... sau chiar 4. Depinde de durata vacantei.

Qvadratvus
[20.03.12 22:52:51]

Hmmmmm! Eu am constatat duminica pe la prinz ca-mi lipseau din trusa o sufa de remorcare si ceva mai multa imaginatie... Fara sufa de remorcare a mai mers, dar cu imaginatia norc de faptul ca a trecut un tip care avea destul de multa incit sa dea si la altii. Nu de alta, dar altfel ar fi trebuit sa merg vreo 7 km pe jos prin zapada ca sa caut o sufa + mai ales un tractor forestier, care sa ma scoata de acolo de unde intrasem...

gcorneille*
[21.03.12 01:59:35]

@Qvadratvus: in anumite situatii, un sofer e tare bun... Glumesc, desigur, oricui i se poate intampla sa ajunga intr-o situatie complicata. Tocmai de aceea, lanturile din lista nu sunt deloc de neglijat, chiar daca nu pleci in varf de munte in toiul iernii. Pe mine m-au scos din niste noroaie in august anul trecut. Nu le luasem special in week-end in august, dar erau lasate la un loc cu roata de rezerva sub mocheta prtbagajului, si tare bine a fost.

Cat despre lista Adryanei, e foarte utila, mai ales daca pleci cu masina proprie e bine sa iei cam tot ce ti-ar putea folosi.

@dragos: Luati, fratilor, o harta cu voi, ca nu stii niciodata cand crapa gipiesul (de frig, de cald, de cafea - stiu eu unul caruia i-a stat inima dupa o cafea fierbinte si noroc cu harta din torpedo...).

@pami: excelenta ideea cu scanatul documentelor.

Din punctul meu de vedere, actele, telefoanele, incarcatoarele, cardul si lenjeria intima sunt singurele lucruri indispensabile, atat timp cat masina are reviziile la zi si plinul facut (a propos de asta, asistenta rutiera de pe polita Casco, acolo unde exista, mi se pare excelenta). Si mai ales, nu uitati asigurarile de sanatate (e tare bine sa le platesti si sa nu le folosesti niciodata, dar doamne fereste...) Nu-i problema, ca are sotia grija sa nu ramana niciun spatiu de depozitare din masina gol, si absolut nimic de pe lista neluat, indiferent daca este absolut necesar sau nu. Noi mergem si cu cearsafuri, preventiv, ca nu stii ce gasesti la hotel.

@adryana: soferul maghiar nu stia ca in Europa nu ai voie sa transporti persoane in rulota, din motive de siguranta, nu-i asa? Eu stiu pe cineva care a plecat in concediu fara baiatul de 4 ani, lasat la bunici, si a descoperit la granita cu Turcia ca baiatul era bine-mersi, in portbagaj. Norocul lor ca era trecut in pasaportul mamei. Mai greu a fost sa le explice vamesilor turci de ce copilul nu era in masina si era in portbagaj. Se intampla in 2006, dar la bulgari nu i-a pus nimeni sa deschida portbagajul, ca aflau mai din timp. Oricum, e bine sa verifici ca ai toti partenerii de drum si ca nu ai pasageri clandestini.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[21.03.12 08:01:24]

@gcorneille: referirea mea era strict legata de GPS, nu de necesitatea unor harti tiparite (care sunt deja cuprinse pe lista autoarei).

Daca punem problema asa, e bine ca inainte de a porni la drum sa vizualizati pe Google earth/maps portiunile mai "intortocheate" (de obicei, cele finale) ale traseului.

[21.03.12 09:42:55]

@TORA INGRID, multam si eu. E bine sa oscilezi intre extreme, dar e bine sa fii si cumpatat cand ,,incarci'' masina, autocarul, etc. Este bine sa te gandesti ca vezi ceva pe acolo si iti doresti si cand sa il cumperi te gandesti unde sa il mai pui? Eu de exemplu in 2009 mi-am cumparat din Grecia un cycas in ghiveci, marisor, si stii unde l-am pus? in fata cu mine, langa picioare, in dreapta soferului, caci nu mai avea loc in spate. Dar acum e o frumusete si imi aduc aminte de acea calatorie spre tara cand mi-au amortit picioarele datorita ghiveciului. In privinta bagajelor, m-ai nimerit in plin, caci eu sunt ,,creierul'' actiunii.Eu ii intreb pe ceilalti: ti-ai pus aia, aialalta ?...Ce bine e cand ajungi acolo si constati ca nu iti lipseste nimic.Asta doar cand cineva e ,,vinovat'' de toate-eu si lista mea draga.

@gcorneille, intamplarea cu rulota este f. veche, mai mult de 20 ani si atunci altele erau legile, dar e reala intamplarea. In ceea ce priveste lenjeriile de pat, nu luam de acasa, nu le mai caram si pe astea. Dar cosmetice -sampon, sapun, etc, totdeauna le-am folosit pe ale noastre, niciodata nu de la hotel. De exemplu sapunurile alea mici mie nu imi plac si nici sampoanele de la hoteluri.

@adri- nico, este bine daca ai si timp de o carte. Eu una nu imi voi pune carti de citit pe unde plec, caci chiar si asa nu am avut timp sa vedem tot ce ne-am propus. Mie imi place sa stau la soare, la plaja, sau sa ma plimb si sa vad toata zona aceea pe unde merg, cat se poate.

Va doresc la toti multe concedii frumoase si va imbratisez cu mult drag pe toti.

Denyssa
[13.05.12 00:28:41]

@adryana: Noi in 2009 am facut multe ore pana la Canakkale datorita faptului ca ne-a luat in jur de 8 ore sa traversam Bulgaria. Nu aveam GPS si am folosit harta si ne-am tot invartit intr-un munte si mai era si vremea rea. De atunci stim: ori imprumutam un GPS (nu avem unul) ori ne tinem dupa cineva care il are actualizat.

Si articolul tau imi pare foarte folositor. Eu sunt copil si imi pun in valiza multe lucruri dar mereu se intampla sa mai uit ceva. Ma mir cum mamele se pot organiza in asa fel incat rar uita ceva.

[13.05.12 08:24:11]

@Denyssa, poate cand vei fi mare si vei avea si tu copii vei intelege cel mai bine de ce mamele sunt atat de grijulii si verifica bagajele sa nu se uite nimic acasa. Toate la timpul lor.

Cat despre GPS, cei mai multi cumpara unul fara harti, care e si cel mai ieftin, si isi copiaza hartile cele mai noi pe un card sau in memoria GPS-ului, daca se permite acest lucru.Oricum hartile trebuie reactualizate in fiecare an.

Multumesc ca ma citesti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

adri-nico, adryana, celeste, Denyssa, gcorneille*, gheisa, ileanaxperta*, Pami*, Qvadratvus, TEOANCA, TORA INGRID
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: