ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2012
DE MCM
ÎNSCRIS: 29.02.12
DEC-2011

Brugge - ca va? ca va?

„Ca va? Ca va? ” Asa va va intampina un belgian, in loc de salut.

Si intr-adevar „ca va bien”, pentru ca si in acest an, sarbatorile de iarna le-am petrecut la Bruxelles. Va aduceti aminte cum inainte de 1989, visam fiecare dintre noi sa avem neamuri in strainatate? Ei bine visul meu s-a implinit, asa ca vacanta de iarna am petrecut-o la Bruxelles.

Pe 29 dec am fost la Brugge/Bruges

Ileanaexperta si kmy au descris minunat acest aceasta minune de oras. Grand Place este cu adevarat minunata cu arhitectura ei gotica, a devenit parte a patrimoniului UNESCO in anul 2000. Tot aici se gaseste si turnul Belfort, emblema orasului. Se poate vizita (daca va tine suflu’ sa urcati cele peste 300 de trepte), de marti pana duminica intre orele 9:30 – 17:30, intrarea este 5 euro. Dar merita, pentru ca vedeti de acolo „panarama” orasului, superba, si mecanismul ceasului cu foarte multe clopote (nu mai tin minte), clopote care dau un concert adevarat cand „canta” orele fixe si parca si jumatatile.

Dar nu asta vroiam sa va spun, m-a luat valu’, scuze.

Vroiam sa va spun ca in fiecare an, de la sfarsitul lui noiembrie pana la jumatatea lui ianuarie este un festival de sculpturi in gheata, intr-un cort special amenajat in spatele garii centrale.

Intrarea costa 13 euro pt adulti si 9 euro pentru copii. Este deschis in fiecare zi intre orele 10-19. Sunt cozi si la casa de bilete si la intrarea in cort. Dar asteptarea merita, odata intrati, chiar daca atmosfera este cool :) -6 grade (mergeti bine imbracati), ochii iti fug in toate partile (bine ca amandoi in aceeasi directie). Anul acesta a fost anul Disney, o lume de basm cu adevarat. Si astfel s-a confirmat zicala ca asa cum sfarsesti anul asa il incepi. Aduceti-va aminte despre expozitia Disney pe care am vizitat-o la Muzeul de Istorie din Taipei, anul acesta in martie. Singurul lucru dificil mi s-a parut sa fii suficient de ager ca sa poti face poze exponatelor, cu alti 100 de oameni in jur. Dar, fiind la a doua experienta de genul acesta, am reusit.

Mai multe informatii puteti vedea pe icesculpture.be

Dupa ce am stat cca o ora inauntru (eu, ca restul neamurilor cedasera mult mai repede, si i-am recuperat de la un ceai fierbinte la iesire), cu cardul din aparat plin, am plecat spre Grand Place unde era targul de Craciun. In mijlocul pietei era un patinoar, se cantau cantece de Craciun, se mancau nustiucumwursti. Am mancat si noi ca ne era foame. Nu erau foarte buni, dar foamea mai machiaza gustul mancarurilor.

Am terminat seara, tarziu dupa ora 9, printr-o plimbare usoara – 30 min- pana la gara, unde aveam masina parcata. Am ajuns acasa la Bruxelles plini de minunile orasului Brugge, care noaptea arata senzational. Am dovezi. Puteti sa le vedeti.

Si asa „pour la bonne bouche” as dori sa va spun ca anul acesta:

- intre 30 aug – 2 sept va fi weekendul berii la Bruxelles

travelsignposts.com/Belgi ... -beer-festivals

-Intre 16-19 aug va fi Festivalul Florilor, unde begoniile sunt la mare cinste, fiind floarea preferata a belgienilor. Cu aceasta ocazie, toata suprafata Grand Place din Bruxelles va fi acoperita de un covor de flori. Acest spectacol stradal are loc din doi in doi ani. Anul acesta este al doilea an.

A bientot.

Trimis de MCM in 17.03.12 00:20:11
Validat / Publicat: 17.03.12 06:48:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX. A mai fost în/la: Bruxelles, Anvers, Ghent, Brugge, Dinant

VIZUALIZĂRI: 3862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe partea stg este un sfert din coada de la intrarea in cortul cu sculpturi de gheata. In partea dr, dar nu se vede, o codita mai mica

MCM [17.03.12 00:31:46] »

Draga webmeister x, s-ar putea melodia "Comment ca va"? Tot niste flamanzi, dar din Olanda, nu din Belgia.

Multumesc

webmaster15 [17.03.12 06:48:05] »

Am adaugat ilustratia muzicala solicitata. Auditie placuta!

L.E.e viitor, cel mai simplu, pentru a nu atasa o alta melodie, din greseala, ar fi sa postezi intr-un ecou link-ul spre melodie ( de preferat de pe trilulilu.ro, sau youtube.com )

MCM [17.03.12 09:35:54] »

@webmaster15:

OK, OK!!!

Larissa [17.03.12 12:28:22] »

@MCM: felicitări pentru debutul fulminant pe afa, scrii frumos și haios și, spre norocul tău, chiar ai despre ce scrie! Dacă îmi permiți, e mai puțin probabil ca în Bruges (în limba română) să te întâmpine un belg cu ca va?, mai degrabă cu ceva echivalent în neerlandeză, adică olandeză, varianta flamandă, limba utilizată acolo. Există și belgi care te întâmpină în franceză (enclava Bruxelles, împrejurimi și Valonia) dar și în germană în estul Valoniei. Am vizitat Belgia acum trei ani și jumătate și cu cât mă depărtam de Bruxelles, cu atât nu mai reușeam să mă înțeleg cu nimeni în franceză. Vacanțe frumoase și să ni le împărtășești și nouă!

MCM [17.03.12 16:06:34] »

@larissa2012:

Asa este, ai dreptate, si este chiar contraindicat sa vb fraceza in Bruges. Multumesc pt completare.

tinem aproape.

C

Costi [18.03.12 11:05:19] »

@MCM:

Ei, să nu exagerăm, chiar "contraindicat", nu cred că este! Neştiind neerlandeza, m-am descurcat foarte bine şi cu franceza în Antwerpen (Anvers), oraş get-beget flamand.

Ba chiar, la un moment dat, neştiind cum vor reacţiona cei de pe-acolo, când am intrat într-un magazin să cumpărăm nişte ciocolată, m-am scuzat că nu vorbesc decât franceză, iar vânzătoarea mi-a răspuns că nu e nicio problemă, chiar dacă flamanda e limbă oficială acolo.

Chiar mi-a dat o scurtă lecţie de flamandă, când am întrebat-o cum pronunţă ei în flamandă België. Mi-a spus: belhie

E drept, în prezent sunt ceva probleme între flamanzi şi valoni, întreţinute de unele grupări politice care exagerează aspectele naţionaliste (ca şi în Olanda), dar oamenii simpli nu gândesc aşa. Doar tinerele generaţii se lasă mai uşor influenţate de unele idei naţionaliste (ca peste tot).

Din această cauză, există totuşi riscul (foarte mic) al unor mişcări ce ar putea avea drept rezultat separarea completă a celor două comunităţi (unele "voci" flamande cer alipirea regiunii flamande la Olanda, dar nu am auzit până acum ideea alipirii Valoniei la Franţa). Oricum, ar fi păcat, pentru că s-ar distruge tocmai simbolul unităţii în diversitate, ce a făcut din Bruxelles capitala Uniunii Europene.

MCM [18.03.12 11:16:31] »

@Costi:

Asa este, ar fi pacat.

Bine spus, multumesc

C

balasa violeta [18.03.12 11:31:10] »

Am citit cu placere iar pozele m-au incantat.

MCM [18.03.12 11:37:08] »

@balasa violeta:

Multumesc din suflet.

Mai am pe teava inca vreo 5 rws despre Belgia. Dar sa termin calatoriile mele din Asia (Beijing, Taipei). Ma bucur ca ne-am cunoscut (nu inca din partea mea, ma duc sa vad de a scris dna Balasa Violeta

C

kmy [18.03.12 23:12:25] »

te invidiez ca ai atat timp sa scrii, dar totusi ma consider norocoasa ca te pot citi.

MCM [19.03.12 00:23:16] »

@kmy:

intotdeauna ne gasim timp ca sa facem ce ne place.

dorm mai putin

balasa violeta, Costi, kmy, MCM