ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2012
ÎNSCRIS: 01.03.12
JUN-2009

Berlin - un oras complet

am fost cateva ori in Berlin si de fiecare data cand plec imi promit ca voi reveni cat mai curand...

e un oras superb care are cate ceva pt toate gusturile. in acest review voi incerca sa va recomand chestii ce mie mi-au placut (le scriu cum mi le aduc aminte):

muzee / galerii de arta /etc:

- muzeul Pergamon - sunt de fapt 3 aripi in acelasi muzeu - mi-a placut f mult pt ca am vz placi intregi din cladiri antice, sculpturi, placi imense de mozaic

- zidul Berlinului - ce a mai ramas din el - mi-a trezit sentimente contradictorii - pe langa incarcatura istorica, e plin de picturi/graphitti nostime

- poarta Brandenburg - nu ai cum sa nu dai de ea, e fix in centru :) (despartea RDG de RFG)

- zona universitatii de drept / biblioteca de stat - absolut superbe, mai mereu se intampla evenimente prin zona (expozitii de arta, de caricatura, etc)

- Deutscher Dom - frumos - vizitati si mormintele de la subsol

- Memorialul Holocaustului (aproape de poarta Brandenburg) - impresionant de-a dreptul - destul de modernist ca monument (arhitect din new york - spune totul). de-a dreptul impunator prin mesaj.

- Biserica memoriala a regelui Wilhelm (aproape de blv Kurfurstendamm) - e interesanta apropierea de vechi si nou - mi-a placut ca e memorial anti razboi

- Noua Sinagoga - are cupola din aur (e pe Oranienburger strasse) - frumoasa si impunatoare - nu mi-a placut ca era pazita non stop (sau ca trebuia sa fie pazita... au fost multe incercari de incendiere, etc)

- Reichstag - cladirea parlamentului (aproape de Brandenburg) - cladire reprezentativa, nu ratati!

- Primaria (e denumita cladirea rosie a primariei - are culoare caramizie, nu aveti cum sa o confundati) - nu am vizitat insa si interiorul

- The Neues Museum - expozitii permanente si temporare - aici am vazut o expo cu maxim 30 de exponante dintre care bustul lui Nefertiti, manuscrise si sculpturi de mii de ani si... Pasarea lui Brancusi - am explodat de mandrie - imi venea sa-i trag pe toti de maneca sa le spun ca e roman (m-am multumit cu un ranjet usor stupid pt ceilalti presupun)

- pe langa fiecare muzeu amintit mai sus sunt si altele a caror nume, din pacate nu mi-l aduc aminte, insa merita sa intrati sa vedeti despre ce e vorba - chiar sunt multe galerii de arta, muzee mici insa cu exponate valoroase (daca nu financiar macar prin continut)

de vazut

- Alexanderplatz - e un loc de intalnire pt tineri

- Gradinile Lumii - (2,7 hectare) un parc ce aduna mai multe gradini - din zona Bali, japoneza, chinezeasca (cea mai mare din Europa), de trandafiri, etc - luati-va pantofi comozi si beti un ceai la Casa ceaiului din gradina chinezeasca

- Oranienburger strasse - strada plina cu baruri, restaurante, cafenele - e o strada cu "de toate" - de exemplu la inceputul strazii am vazut prostituate (frumoase rau! - erau ca un set de papusi Barbie pt toate gusturile); in partea cealalta se afla Hof, o cladire ce nu a fost renovata din timpul razboiului, cu urme de gloante, unde la parter gasesti ateliere de arta moderna iar in curtea interioara gasesti toti ciudatii posibili (ciudati pt mine) - creste enorme, chei nazisti cu caini, drogati in ultimul hal de nu se mai ridicau de jos - ok de mers acolo ca experienta (la inceput mi-a fost cam frica sincer - prima data cand am mers acolo eram imbracata elegant, in alb - va inchipuiti cum se uitau la mine?!).

- Turnul de televiziune (aproape de alexanderplatz) - se vede tot orasul de sus, daca vrei sa si mananci acolo, restaurantul e mai scump decat media orasului si trebuie sa astepti la coada sa prinzi masa.

- Gradina Zoologica - sunt mai multe, eu am vizitat-o pe cea de langa Kudamm (prescurtare de la Kurfurstendamm) - e frumoasa, mare, animale multe, pelicani liberi prin zoo care vin dupa mancare

- Postdamer platz - vezi si Sony Center de langa - gasesti de toate - baruri frecventate de artisti internationali, bar cu exterior de cladire facut din peretii interiori ai unei camere vechi (acoperit cu sticla bineinteles), mall, cinematograf, restaurante - este de vazut pt cupola asezata pe 2 cladiri ce se deschide/inchide in fct de soare

-AquaDom - e in cadrul hotelului Radisson din proximitatea Dom-ului - e un acvariu imens cu un lift din sticla interior - te simti ca si cum tu ai fi in acvariu si pestii se uita la tine :)

- zona Hackescher Markt - zona cu baruri, restaurante (gasesti si magazine cu preturi ok)

- Kudamm - cred ca e cel mai cunoscut bulevard din Berlin, plin de magazine (de firma, preturi pe masura). gasesti cafenele, restaurante, expo masini daca esti pasionat (au expuse masini gen Bugatti, Lamborghini, etc)

- KaDeWe - cica e cel mai mare magazin universal (nu mall!) din Europa - e ok insa nu pt achizitii curente :) - au lucruri de calitate, exclusiviste

in afara Berlinului

- Tropical Islands - cam 80 km - super! - locatie acoperita de 60.000 mp cu temperatura constanta de 26 grade Celsius - are saune, restaurante, baruri, piscine, padure tropicala, spa, loc campare cort, etc - e ok sa stai si la unul dintre spectacole. au si hotel insa eu nu am stat peste noapte acolo.

- Polonia - sunt vreo 100 km pana la granita - asta doar daca te plictisesti...

nu ratati evenimentele din oras pe perioada cand mergeti - sunt multe si variate - de la opera, la concerte pana la "parade ale minoritatilor sexuale", asa cum le numesc Ei. (eu nu sunt de-a lor :) insa am vazut pe strada intr-un an parada CSD, cu care alegorice si regine si a fost distractiv - oarecum :) :))

sunt convinsa ca am uitat lucruri pe care vroiam sa le mentionez insa atat imi aduc aminte acum. revin cu adaugiri daca e cazul :)

Trimis de sabooky in 16.03.12 18:12:00
Validat / Publicat: 16.03.12 19:25:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 3649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sabooky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

mariana.olaru
[17.03.12 16:09:16]

Să stai 30 zile în Berlin și să ne povestești atât de puțin, zău, e mare păcat! Măcar să fi compensat concizia asta nemeritată de noi cu niscaiva fotografii de pe acolo pe unde te-ai plimbat, potolindu-ne măcar în parte curiozitatea. Am vizitat și eu Berlinul (doar două zile), mi-a plăcut nespus de mult, l-am descris în câteva review-uri așa cum l-am perceput eu. Citesc la rându-mi cu mult interes orice se scrie despre Berlin și-mi face plăcere să reeditez astfel atmosfera marii capitale care m-a cucerit. De aceea regret că ai condensat totul doar într-o pagină...

sabookyAUTOR REVIEW
[17.03.12 21:13:53]

@mariana. olaru: buna! am trecut 30 zile caci am fost de mai multe ori am incercat sa condensez caci m-am gandit sa nu plictisesc... crede-ma, nu m-as mai fi oprit...

oricum, la oricare din cele de mai sus pot detalia la cerere

[08.04.17 11:15:54]

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Berlin, BERLIN" (nou-creată pe sait)

mariana.olaru, sabooky
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Berlin: