ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2012
ÎNSCRIS: 04.03.12
SEP-2011

În buricu' târgului Neos Marmaras

De această dată mă voi referi strict la cazarea din Neos Marmaras, rezervându-mi spaţiu şi timp pentru o postare mult mai amplă despre Halkidiki, Sithonia şi turul de pe Kassandra.

Locaţia Papatzikos House o găsisem pe Internet, deci nu mi-a fost recomandată de nimeni şi, în consecinţă, nu aveam nici cel mai mic habar, nici despre Noes Marmaras şi cu atât mai puţin despre acest Papatzikos. Puţinele ilustraţii postate pe pagina de web erau interesante, dar, o ştiţi şi voi, pe afară-i vopsit gardu', înăutru-i leopardu'. Soţiei îi plăcuse o anumită cameră, de unde se vedea marea şi oraşul, o panoramă demnă de orice pliant turistic. Ne-am spus că n-ar strica să ne încercăm şansa, trimiţându-i un e-mail proprietarului, solicitând disponibilitatea pentru perioada 5 - 14 septembrie şi, desigur, tariful. Mi-a răspuns în decursul a câtorva ore, punctând clar că pentru perioada solicitată este liberă camera respectivă, iar tariful este de 30 euro per noapte. Am confirmat rezervarea, fără nicio reţinere.

Papatzikos House este chiar în centrul orăşelului Neos Marmaras, cea mai importantă staţiune turistică de pe braţul Sithonia a peninsulei Halkidiki. Deşi solicitasem în prealabil numele străzii pentru a o introduce în GPS, în Neos Marmaras nu ştiu dacă sunt două străzi "botezate", iar cea pe care se afla această casă nu figura printre ele, motiv pentru care mi-am notat câteva repere mai importante din jurul locaţiei. Am ajuns la destinaţie nesperat de uşor, fără prea multe bătăi de cap, dar nu cu ajutorul GPS-ului, ci cu ajutorul vecinilor.

Am fost întâmpinaţi de parcă ne-am fi cunoscut de-o viaţă. Un tip cald, elegant şi jovial, marcat de o oarece timiditate. După un protocolar schimb de cuvinte, am fost conduşi la camera rezervată, la ultimul etaj. De fapt, nu a fost un etaj propriu-zis, ci chiar terasa clădirii. Ştiam asta, deci n-a fost o surpriză. Am fost însă surprinşi de panorama ce ne era oferită. Tot golful şi portul principal al oraşului, cu complexul de lux Porto Carras în stânga şi cu braţul Kassandra în dreapta. Practic, aveam tot oraşul la picioare. Toată terasa (să fi fost de vreo 150 de metri pătraţi) ne aparţinea. Nu era amenajată în mod deosebit, dar era curată, îngrijită, vopsită şi dichisită ca pentru oaspeţi. Oriunde întorceam ochii aveam ceva de văzut: culmile munţilor Itamos şi Tragoudeli, oraşul dinspre şoseaua principală (Perimetriki Sithonia), portul mare, centrul oraşului, biserica din inima urbei (Sfinţii Arhangheli), plus alte multele.

Mobilierul camerei nu depăşea cu mult standardul cunoscut, însă, pe ici, pe colo, mici elemente de artizanat local ambientau mai prietenesc casa. De altfel, întregul cămin este ornamentat cu un gust deosebit, iar "cauza" aveam să o aflăm mai târziu, la o discuţie de seară, ca între, deja, prieteni, cu bere şi cu UZO, chiar pe terasă. Domnul Papatzikos a fost unul dintre arhitecţii implicaţi în proiectul Porto Carras, complex în care a continuat să lucreze până la pensionare. Camera era dotată cu televizor, aer condiţionat, aparat impotriva ţânţarilor şi... un balcon. Mai aveam la dispoziţie o bucătărie în toată regula, atât ca dimensiune, cât şi ca utilare: aragaz (electric), frigider, masă, scaune, absolut toată vesela necesară, detergent pentru vase, cârpe, mănuşi de protecţie tot, tot, tot. Nici din baie nu lipsea ceva, iar curăţenia a fost impecabilă.

Curtea interioară era precum grădina botanică. Un palmier de toată frumuseţea trona în centru, iar la umbra sa a fost aşezată o masă şi scaunele aferente pentru odihna turiştilor, sau, pur şi simplu, pentru o seară de şuetă la comun. Seara, farmecul era amplificat graţie luminilor amplasate strategic, pentru efect maxim.

În fiecare zi ne era dereticată camera, golit coşul de cunoi, schimbat prosoape, curăţat bucătăria. Nu s-a întâmplat, dar, cu siguranţă, şi vasele ar fi fost spălate dacă, din întâmplare, le-am fi uitat în chiuvetă. La modul sincer, nu cred că mi-aş fi dorit altceva din punctul de vedere al cazării. Parcarea nu a ridicat nicio problemă, poate doar faptul că unghiul de rampă al străzii cred că depăşea 10 grade.

Totuşi, inconvenienţa locaţiei s-ar numi... plaja. Până la "Plage", adică plaja din sudul Neos Marmaras, traversam oraşul, iar după circa 10 - 15 minute puteam considera că stăm tolăniţi pe nisipul uşor roşcat, destul de grunjos, dar plăcut pentru picioare. Fiindcă nu am prea stat locului, plaja a fost întotdeauna departe pentru noi, aşa că nu a contat în mod capital. În schimb, eram în centrul distracţiei. Doar coboram din casă, iar animaţia oraşului ne înghiţea cu totul, pentru că tot ceea ce înseamnă bună dispoziţie, promenadă, viaţă de noapte sau o masă copioasă, se concentra aici, practic, la parterul lui Papatzikos House.

Despărţirea a fost mai mult decât amicală. S-a lăsat cu cadouri de ambele părţi şi cu promisiuni de a ne revedea cât mai curând. Ajuns acasă, i-am remis prin e-mail câteva fotografii, iar după scurt timp am regăsit una dintre creaţiile mele pe site-ul său de promovare, evident, cu acordul meu.

Trimis de Aqvila in 15.03.12 17:54:41
Validat / Publicat: 15.03.12 19:03:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Salonic, Thassos, Skiathos, Atena, Olympia etc

VIZUALIZĂRI: 4780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Aqvila); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Papatzikos House este localizată în centrul oraşului Neos Marmaras, la 150 m distanţă de portul principal.

webmaster15 [23.03.12 19:37:11] »

Am atasat clipul de mai sus, pentru a ilustra review-ul, urmare a unei solicitari venite via PM, din partea autorului.

Vizionare placuta!

nils1 [15.05.14 09:12:44] »

Bună ziua,

Am rezervat și eu acest apartament/studio la sfârșitul lunii iunie. M-a încântat ideea terasei și, implicit, panorama asupra stațiunii. Imi puteți spune cum este compartimentat apartamentul, dacă are intrare separată și dacă sunt probleme cu semnalul wi-fi?

Nu în ultimul rând, ați putea să-mi recomandați o tavernă/taverne în Neos Marmaras - nu neapărat în proximitatea Papatzikos House?

Aqvila [15.05.14 13:20:38] »

@nils1: Bună ziua!

Cu siguranţă aţi rezervat acelaşi apartament. Apartamentul este complet separat de restul imobilului, în sensul că nu mai aveţi vecini de palier, iar accesul se face direct de pe terasă, cu uşă separată. Odată deschisă uşa de intrare, în stânga este dormitorul, cu fereastră către terasă şi o uşă cu geam spre un mic balconaş. În faţă este baia, iar în dreapta aveţi bucătăria, complet utilată, iar dacă, eventual, mai aveţi nevoie de ceva gazda vă va rezolva imediat problema.

Locaţia este în proximitatea zonei centrale a staţiunii, Ori că veţi merge către plaja mare, în stânga privind de pe generoasa terasă a vilei, adică spre Porto Caras, fie că în dreapta staţiunii aveţi de unde alege o tavernă. Totuşi, vă recomand locaţiile din dreapta, de lângă portul cu ambarcaţiuni. Este zona mai elitistă. O ultimă recomandare, dacă mergeţi cu maşina: nu ezitaţi să cutreieraţi Sithonia şi să vă alegeţi în fiecare zi o altă locaţie pentru vitare, plajă şi servit masa. Ar fi păcat!

Vă doresc o vacanţă minunată, iar dacă mai aveţi întrebări vă stau cu mare plăcere la dispoziţie!

nils1 [15.05.14 13:48:23] »

@Aqvila: Mulțumesc fff mult. Exact așa mi-am planificat acest sejur: în fiecare zi vom explora o anumită zonă/plajă/stațiune. La fel ca pentru dvs, pentru noi apropierea plajei nu a fost un criteriu al locației de cazare, pentru că umblăm foarte mult. Și plec cu ”temele” făcute: informații despre stațiuni/plaje/puncte de atracție/ magazine/ locuri de luat masa etc. În 10 zile cred că vom reuși să acoperim toată peninsula.

Acum aștept să treacă timpul mai repede până pe 20 iunie )

Aqvila [16.05.14 11:37:06] »

@nils1:

10 zile? Supeeerrr! Noi am stat 9 zile şi am bântuit pe toate trei digitaţii ale peninsulei Halkidiki, cu amendamentul că Athos poate fi vizitat doar în mică parte, în nord, cea monahală, sudică, nu poate fi vizionată decât de pe vapor în cazul femeilor, iar pentru bărbaţi trebuiesc făcute nişte demersuri complicate. În schimb, la Ierissos se poate mânca bine, iar plaja este spectaculoasă.

Te invit să citeşti postările mele despre Halkidiki şi mai ales să vizionezi filmuleţele ataşate! Te vor ajuta şi mai mult să "suferi" până la concediu. Glumesc!

nils1 [17.05.14 16:50:26] »

@Aqvila: V-am citit demult toate postările și sunt pregătit de plecare O ultimă întrebare: cum este semnalul wi-fi la Papatzikos House? Depind în mare măsură de net, chiar dacă suntem în vacanță.

Și ca să ne ”săturăm” de Grecia, la începutul lui septembrie vom fi în Thassos (iar). Anul trecut am bătut Lefkada. Anul viitor, cine știe...

Aqvila [17.05.14 17:45:03] »

@nils1:

Nu vă pot da nicio informaţie despre Wi-fi, pentru că nu am folosit. Oricum, nu vă puneţi mari speranţe în net-ul din Grecia, oriunde aţi fi. Conexiunile sunt la nivelul investiţiilor în comunicaţii şi lasă mult de dorit.

Anul acesta fac o pauză cu Grecia. Încercăm şi altceva, tot cu maşina: Coasta de Azur, până la Barcelona. Sănătoşi să fim şi baftă maximă!

Aqvila, nils1