ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.03.2012
ÎNSCRIS: 01.03.12
JAN-2011

Relaxare

am ales acest hotel datorita spa-ului si a piscinelor din aquaworld - desigur si oferta de 4 nopti cu demipensiune mi s-a parut convenabila.

plusuri:

- shuttle bus-ul hotelului - se plimba cam toata ziua intre centrul Budapestei si inapoi

- zona de spa a hotelului - vreo 4 saune, 2 piscine de relaxare cu apa de 36 grade si respectiv de 38 grade (silent pool), zona de masaje (am platit cam 60 euro pe masaj - nimic spectaculos insa relaxant - aveau programe mai complexe insa mi s-au parut destul de scumpe, peste 100 eur)

- aquaworld-ul si sauna world - aici erau piscine si saune pt toate gusturile (vreo 13 saune, piscine pt inot, pt relaxare, tobogane, jacuzzi-uri, etc)

- snack - bar-ul de la piscina - aveau destule sandwich-uri, prajituri si soiuri de mancare la preturi decente

minusuri:

- la silent pool (unde e interzis accesul copiilor) intr-una din zile era plin de copii, de cativa rusi ce tipau unii la altii sa-si aduca paharele, etc - so, numai silent nu era

- mancarea dimineata e aceeasi si nu excelenta; seara e ok - o combinatie ce vrea sa aduca a gourmet, insa nu intotdeauna - depinde de gusturi (orice bautura va costa in plus)

- distanta fata de centru (cam 10 km) insa puteti merge cu autobuzul

la si altele:

- autobuzul hop on hop off - nu costa mult si poti vizita destul de multe - poate fi achizitionat si de pe net inainte (sunt mai multe firme, multe programe, preturi, etc) - noi am vizitat in timpul zilei si dupa amiaza am stat la piscine

- nu ratati Citadella - se vede tot orasul - peisajele sunt spectaculoase

- daca va hotarati sa luati funicularul, nu platiti si pt urcare si pt coborare (nu are nici un rost, faci 5 min la intoarcere si biletul costa destul de mult)

- nu incercati cu prioritate primele restaurante/baruri ce apar pe net ca recomandari caci sunt special pt turisti (preturi mari, atmosfera kitsch)

concluzie: noua ne-a placut mult mini sejurul si daca vom avea ocazia ne vom intoarce.

cam atat cred...

Trimis de sabooky in 14.03.12 21:19:32
Validat / Publicat: 14.03.12 22:22:29

VIZUALIZĂRI: 2109 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sabooky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 85.00 EUR pe cameră

creivean
    [14.03.12 22:30:49]

Pe ce te bazezi când spui asta? Ai fost tu în toate, sau şi tu...ca tot românu'... generalizezi?

Si dacă nu mergem la primele de pe net, tu ce ne recomanzi?

Uite, eu aici am facut 4 recomandari cu foto, preturi, etc., pentru restaurantele din Budapesta.

Peste tot am mâncat bine la preţuri absolut decente, în vona Vaci Utca, adică în plin centrul Budapestei. Astept acolo review-urile tale, de la restaurantele pe care le recomanzi şi pe care le-ai vizitat.

În rest, mă bucur că ai găsit Aquaworld-ul ca pe o destinaţie de recomandat. Şi în opinia mea, ea este de luat în calcul.

Seara buna.

sabookyAUTOR REVIEW
    [14.03.12 23:21:19]

@creivean:

buna

ai dreptate, am generalizat pt ca vroiam doar sa fie o atentionare si nimic mai mult - am fost la 2 baruri luand in considerare review-uri ale americanilor si mie nu mi-au placut (nu imi aduc aminte numele insa incerc sa imi amintesc si revin).

pe de alta parte, in Budapesta, "cautatul la fata locului" pt mine a fost mai potrivit.

iti multumesc pentru interventie dar fraza de inceput mi se pare un pic cam agresiva pt un site in care ne exprimam pareri proprii si atat

o sa tin cont de parerea ta si de acum o sa incerc sa fiu mai specifica pentru a nu crea confuzii.

seara buna!

creivean
    [14.03.12 23:30:24]

@sabooky

Asta şi era idea, să ne prezentăm impresiile noastre, nu să generalizăm. Nu sunt agresiv, ci doar EXTREM de precis în exprimare.

De altfel, mai nou chiar dacă citesc tot ce se urcă pe sait (la review-uri mă refer), intervin acolo unde am ceva de spus. Şi, din păcate, mie nu mi-a plăcut că ai generalizat fără să oferi nici o explicaţie plauzibilă, din propriile-ţi percepţii.

Aşa, pot şi eu spune... în Budapesta nici un restaurant nu are preturi mari şi atmosferă kitsch-oasă.

În opinia mea, ar fi fost corect să-ţi spui punctul de vedere, ceva de genul: "Am văzut 2 baruri, scumpe şi kitsch-oase", nu să generalizezi şi să extrapolezi această percepţie şi asupra restaurantelor (categorie din care văz că n-ai vizitat, dar ai recomandat să le evităm, măi, măi... ).

Nu te supăra, dar review-ul tău lasă o cu totul altă impresie decât ecoul care aduce lămuriri utile.

Mulţumesc pentru intervenţie, eu mă opresc aici, am lămurit ce era de lămurit.

Seară frumoasă.

Aqvila
    [16.03.12 16:45:44]

Din câte am văzut pe hartă, este în apropierea autostrăzii M0, la câţiva paşi de Pesta. Spune-mi, te rog, ai fost cu maşina personală, sau cu autocar?

sabookyAUTOR REVIEW
    [16.03.12 17:34:14]

@Aqvila: buna

am fost cu masina - intr-adevar e foarte aproape de autostrada (de la iesirea de pe autostrada mai faci cateva minute).

cred ca e mult mai convenabil cu masina - sunt cam 12 km pana in centru (se fac foarte repede, traseul e foarte simplu)

Aqvila
    [16.03.12 18:00:31]

@sabooky: Salut! Cunosc destul de bine Budapesta, am fost de câteva ori. Categoric, sunt adeptul concediilor pe cont propriu! Mulţumesc!

Aqvila, sabooky
    Alte impresii din această RUBRICĂAquaworld Resort (ex Ramada) :