ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.03.2012
ÎNSCRIS: 10.05.10
MAR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Muzeul 'Casa Muresenilor' - un muzeu nu doar frumos ci si interesant

Recunosc ca daca nu era @krondia, in mod sigur nu ajungeam sa vizitez acest muzeu, care imi va ramane in memorie mult timp de acum incolo.

Poate va veti intreba ce m-a putut "da atat de tare pe spate" la un muzeu. Nu este doar un motiv, ci sunt mai multe.

La prima vedere Casa Muresenilor nu iese cu nimc in evidenta fata de celelalte muzee vizitate: o casa, cateva poze si articole de mobilier. INSA, la o privire mai atenta in momentul cand am inceput sa privesc fotografiile agatate pe perete am intrat efectiv intr-o alta lume, aceea a secolului al XIX-lea.

Expozitia din muzeu cuprinde fotografii ale descendentilor familiei Muresianu, incepand de la Iacob Muresianu, compozitor si scriitor, fiind trecuti in revista toti membrii familiei care s-au facut remarcati prin eforturile artistice pe care le-au sustinut in domeniul muzicii, dansului, literaturii.

Fotografiile de pe pereti ne atrag atentia nu doar asupra personalitatilor (feminine) ale familiei ci si asupra modei secolului al XIX-lea, in poze putandu-se observa rochiile cu crinolina sau turnura, camasile brodate manual sau evantaiele care devenisera adevarate opere de arta. La fel, am putut observa coafurile la moda in acea perioada sau moda hainutelor pentru copii.

Imi pare sincer rau acum ca nu am achitat taxa de fotografiat, insa motivul principal pentru care m-am razgandit de la a o mai achita a fost faptul ca nu era permisa folosirea blitzului, iar camerele mi s-au parut intunecate si deci, nu ar fi iesit nicio poza de calitate. Acum regret, dar Brasov nu e f departe si poate voi reusi pe viitor sa revizitez acest muzeu.

Spre uimirea mea, dupa ce am vizitat partial muzeul, am fost readusi intr-una din camerele principale ale institutiei unde la un televizor de ultima tehnologie se pusese o inregistrare cu dansul Romana, renumit in perioada secolului al XIX-lea, compus de Iacob Muresianu in anul 1850, dans ce are in componenta sa pasi din mai multe dansuri traditionale romanesti, care sunt si astazi interpretate de unele ansambluri folclorice (am avut bucuria sa pot interpreta si eu, pe vremea cand faceam parte din colectivul Chindiei dansul Hategana si Brasoveanca): Hategana, Brasoveanca, Invartita, Pe picior sau Ardeleana. Dansul pe care l-am urmarit la televizorul din muzeu fusese interpretat in 2007 de dansatori de la Opera din Brasov. Mi s-a parut extrem de interesanta ideea reinvierii acestui dans. Am aflat apoi ca Romana a mai fost interpretata si pe alte scene romanesti si internationale, ca un omagiu adus parintelui sau, Iacob Muresianu.

Am vizitat apoi si partea din spate a casei, unde ne-am "clatit" ochii cu alte lucruri interesante. Astfel, am descoperit o camera dedicata instrumentelor muzicale, o camera inchinata aparaturii muzicale din cele mai vechi timpuri si pana in prezent, incepand cu cutiile muzicale pe baza de zimti si terminand cu casetofoanele de la inceputul anilor 1980. Cea din urma camera mi s-a parut insa de departe cea mai interesanta, pe peretii ei fiind impartite, in functie de vechimea lor, tot felul de instrumente de stocat muzica, incepand cu discurile din metal cu perforatii, care se foloseau la cutiile muzicale si terminand cu CD-urile cele mai actuale. Foarte, foarte interesant!!!

Am avut surpriza apoi sa descoperim, iesind din aceasta parte a cladirii si urmarind ghidul care ne-a dat tot felul de informatii interesante, o alta parte din muzeu, care este dedicata expozitiilor lunare, pe care cei de la muzeu la modifica mereu, pentru a prezenta lucruri noi si interesante.

Mai degraba ca pentru o joaca de adulti, am intrat in ultima camera a acestei parti din muzeu, unde se gaseau cate o costumatie de pe vremuri, pentru doamne si pentru domni si locuri bine delimitate unde puteai sa stai si sa te fotografiezi, astfel incat sa dai impresia ca erai imbracat ca in secolul al XIX-lea. Evident ca nu am putut sa ratez ocazia de a ma imbraca in rochita cu crinolina. Sotul meu si-a luat si el jobenul pe cap si am trecut la poze: "Hai mai in stanga! , Putin mai la dreapta! , Capul inspre oglinda! , Ridica-te pe varfuri! , Stai asa, Nu te mai misca... " :)). Ma simteam mai ceva ca dupa o ora de aerobic, si inca nici nu facusem poza :)) Multumim pe aceasta cale si @Daneinecula, fara ea nu am fi avut poze asa dragute! Vizitarea muzeului alaturi de ea a fost o placere!!

Cand am plecat din muzeu aveam un sentiment tare ciudat de parere de rau ca trebuia sa parasim aceasta casa. M-am simtit tare bine acolo si nici n-am simtit cand au trecut cele doua ore pe care le-am petrecut in muzeu!

Dragii mei, daca cumva mai ajungeti in Brasov si aveti timp si chef de vizitat muzee, va recomand cu placere Casa Muresenilor. In mod sigur nu va veti plictisi!!

Informatii utile: taxa de vizitare pentru adulti – 4,5 lei, pentru elevi si studenti – 1,5 lei iar pentru pensionari – 3 lei. Muzeul este deschis de marti pana vineri intre orele 09 si 17 iar luni si sambata intre 10-17, duminica fiind inchis.

Trimis de spezam in 13.03.12 23:12:42
Validat / Publicat: 14.03.12 08:18:11

VIZUALIZĂRI: 2391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (spezam); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Blondina, cu jobenul in care ar fi intrat cu usurinta pana la gat :) si ghidul muzeului, care ne-a povestit tot felul de lucruri interesante despre familia Muresenilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)

[14.03.12 10:38:32]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

krondia*
[14.03.12 11:54:08]

Mă bucur că v-a plăcut Casa Mureşenilor, am vizitat şi eu muzeul de câteva ori şi nu încetează să mă surprindă. Este acolo o echipă de oameni foarte inimoşi care, cu fonduri puţine dar multă pasiune şi muncă, reuşesc să desfăşoare o mulţime de evenimente/activităţi interesante menite să atragă vizitatori de toate vârstele şi preocupările. În Braşov se ştie în mod special de Recitalul de la ora 5, concerte care au loc împreună cu soliştii de la opera din Braşov în fiecare miercuri la 17:00 la sediul muzeului dar au şi programe cultural-educaţionale pentru copii, printre care "Vacanţa artelor la muzeu". Mai multe detalii găsiţi pe site-ul lor, muzeulmuresenilor.ro/.

Un alt muzeu interesant dar din păcate destul de puţin cunoscut este Casa Memorială Ştefan Baciu, primul muzeu închinat memoriei unui român din diaspora. Muzeul aparţine de Casa Mureşenilor dar este situat în zona Poarta Schei –Complexul Sportiv „Ion Ţiriac”, într-o casă aparent ca oricare alta dar care ascunde o bogată şi frumoasă colecţie de lucrări de artă decorativă şi plastică (mobilier stil Biedermeier, portelanuri, picturi), fotografii, manuscrise şi o impresionantă bibliotecă, obiecte care au aparţinut întregii familii poetului Baciu, „poetul oraşului” cum este supranumit la Braşov. Se poate face şi un tur virtual al muzeului: vrbrasov.ro/culturabrasov ... efanbaciubrasov

Sper că este un motiv in plus să reveniţi la Braşov…

Costi
[14.03.12 12:41:43]

@spezam

Ba, să ştii că vă stă bine amândurora şi în costume de epocă!

Cât timp v-a luat îmbrăcatul şi dezbrăcatul?

Recunosc că nu am vizitat acest muzeu, cu siguranţă, după ce l-ai descris aşa frumos, la următoarea vizită în Braşov, nu-l voi rata. Mulţumesc pentru informaţiile oferite.

Să ne revedem cât mai curând, la alte întâlniri AFA.

Petrescu*
[14.03.12 13:00:55]

Initial am crezut ca este gresit

dar am vazut si pe siteul lor ca asa este dar inca mi se pare cam aiurea ca un muzeu sa fie ichis duminica, tocmai cand vin turistii in vizita. Dar nu am sa ma apuc eu sa le fac o analiza SWOT despre cum sa se promoveze.

Felicitarile si multumirile noastre pentru acest Minighid AFA!

Larissa
[14.03.12 20:58:14]

@Petrescu: Dragă coleg/ă, nu vii la mine la servici să mă ajuți, pentru că toți îmi cer câte o analiză Swot și eu nu am timp să le fac?!!!

spezam: frumoase costume iar fetița ta este foarte frumușică, părul ei este superb, ca al daneinecula!

ARA
[14.03.12 21:14:01]

Felicitari curajosilor!

Noi am "taiat-o" cand ne-au propus sa ne costumam. Marele meu regret va ramane muzeul civilizatiei urbane unde nu am mai ajuns!

spezamAUTOR REVIEW
[14.03.12 21:36:50]

@krondia. Am apucat sa vizitam doua dintre muzeele recomandate de tine, pe cel de-al treilea il vom vizita pesemne data viitoare cand mai ajungem in Brasov. Oricum, inca o data: MULTUMESC! Si te pup!!

@Costi. Sa stii ca nu a durat asa mult. Doar 2 ore si jumatate!! Glumeam, evident! Intr-un minut eram cu sireturile incheiate, gratie ajutorului dat de @Dananecula.

@Petrescu. Multumesc pentru aprecieri, m-au bucurat f mult!

@larissa2012. Asa-i, parul ei este superb. Si seamana cu al mama-sii. Si asa e, si Dana are parul ca noi. Cei de la muzeu au crezut ca suntem rude

@ARA. Stai linistita, poate reusim sa-l vedem impreuna, noi inca o data, chiar m-as intoarce acolo fara probleme sa-l revizitez.

ARA, Costi, Petrescu*, spezam
Alte impresii din această RUBRICĂMuzee din Brasov și zonele apropiate: