ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2012
FEB-2012
team-building

Taipei- episodul 4 si ultimul

Taipei - Episodul 3

Si iata ca incet, incet am ajuns si in ziua plecarii. Aveam o stare „turbo” in fizic. Rezervorul era plin si am pornit singura, fara balast, ca sa nu ma incetineasca.

Ora 9. Drumul catre metrou Da’an. Mers 9 statii. Ajuns la Maokong Gondola. Locatie langa Zoo. Fara ploaie. Uffff, am incercat stilul scurt, scurt, da’nu-mi place. Parca nu-s io.

Revenim

1-Maokong Gondola

Imi propusesem inca din prima zi sa merg cu gondola, fiind langa Zoo, dar aduceti-va aminte ca ploua atunci si am renuntat.

Mi-am cumparat bilet 50NTD- pomana curata, adica aproape 2 USD pt 4 km dus si 4 km intors pe cablu. Asa o fi si la Cota in Sinaia? Neeee, e peste milion pt 5-10 min de mers cu telecabina. Am urcat repede la etj 3 al cladirii. Acolo am fost intrebata de ” line number”. Sa vezi dracie ca nu-l aveam. Adica, dupa ce se achizitioneaza biletul (de la automate), iesi din cladire, mergi la un automat asistat de o doamna, care-ti mai da un bilet, pe care scrie ora la care ai dreptul sa intri. Chestie tare desteapta si care evita total aglomeratia. Multi da’destepti taiwanezii astia! La 10,15 urcam (eu si cu 4 taiwanezi, 2 fete, 2 baieti) in gondola cu podea de sticla. Foarte tare! Mentionez ca la 12 trebuia sa fac check out la hotel. Intelegeti, asadar starea de turbo. Am mers cu gondola 40 de min. Dus. Pe sub picioarele mele s-a perindat intreaga „panarama” a muntilor, extrem de frumos. Am incercat sa vorbesc cu taiwanezii, dar nu stiau o boaba de engleza. Oricum ne-am pasat unii altora aparatele foto in dorinta de a ne imortaliza pentru nepoti :) Am ajuns sus si era deja ora 10,55. Am avut timp sa fac cateva poze in sistem foc automat, am luat „line number”pt intoarcere de la 11 si m-am urcat in gondola, de data aceasta una normala pt ca nu aveam timp sa astept din cea cu podea de geam (erau mai rare, una la 10 cabine obisnuite). La 11,40 eram deja in taxi, pt ca nu aveam timp sa merg cu metroul (faceam pe putin 30 min), iar la 11,58, inainte sa se dezactiveze cardul, eram in camera. Usurata. Si atunci am luat „pe loc repaus”.

M-am primenit :) (de asta nu facusem check out inainte sa plec la plimbare), am scos bagajul (facut cu o seara in urma), l-am lasat in receptie si am plecat la:

2 - Taipei 101

Scurt istoric: din 2004 a fost cea mai inalta cladire din lume (508 m, pana in varful antenei si 448 m pana la acoperis), pana in 2010 cand s-a inaugurat Burj Khalifa din Dubai (828 m pana in varful antenei). Care am auzit/vazut (nu mai stiu unde, Discovery cred) ca va fi detronat la anul de un turn din Japonia. Are 101 etaje deasupra si 5 etaje sub pamant. Este construit ca sa reziste taifunelor si cutremurelor care sunt destul de dese in Taiwan. Contrabalansul pe vreme de furtuna este dat de o bila enorma fixata intre 92 si 88 printr-un sistem de cabluri si pivoti. Are cel mai rapid ascensor din lume, 1010 m/min.

Am stat la o coada enorma (era duminica), dar care a mers destul de repede cca 20 min, ca sa imi cumpar bilet. Biletul se cumpara din Mall-ul Taipei 101 de la etj 5, tot acolo este si intrarea. In timp ce am stat la coada, mi-au facut si o poza, pa care puteai sa ti-o cumperi, la sfarsit, pe baza bonului dat de catre ei. Din experienta stiam ca pozele astea sunt scumpe asa ca am urmarit ecranele atarnate deasupra cozii, iar cand au afisat poza mea (am luat reper oamenii din fata mea, cand au aparut ei stiam ca urmez eu), am focut poza dupa ecran. Gratis. Asa-i ca mintea romanului e inventiva?

Biletul a costat 400NTD (10 euro), cel mai scump bilet din Taipei. Am urcat cu cel mai rapid ascensor din lume, urechile mele facand greva in fata acestui dat.

Privelistea era minunata, dar stiam deja cum poate arata de pe cand fusesem la Chicago (Sears Tower si John Hancock Observatory). Era si putin innorat, dar am avut ce vedea. Era si o expozitie temporara de sculpturi in coral si jad, o minune. La etj 96 am iesit pe terasa, am intrat rapid pt ca vantul ma lua pe sus. Apoi am inceput sa cobor catre etj 92 ca sa pot vedea bila, dupa care de la etj 89 am luat liftul inapoi, dupa ce am stat 10 min la coada. Acolo m-am imprietenit cu un cuplu venit de la Beijing care stiau f bine engleza, el lucrand la o mare companie multinationala.

La ora 14,30 eram inapoi la hotel, unde aveam masa asigurata pana la ora 14. Dar pentru ca ma imprietenisem cu sefa de sala, JoJo, mi-a facut semn si m-am dus sa mananc.

3 – Piata de flori

La ora 15, noi urmand sa plecam cu autocarul la ora 16 catre aeroport, cu ultimul nerv ramas functional, am plecat catre piata de flori, care se tinea in fiecare we aprope de hotel. Multe orhidee, chiar si specii nevazute la noi.

La ora 16 am plecat catre aeroport, iar restul este istorie.

The end.

Trimis de MCM in 12.03.12 21:09:24
Validat / Publicat: 12.03.12 22:17:26

VIZUALIZĂRI: 3424 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MCM); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Alta frumusete, cu detalii atat de mici incat trebuia sa te uiti cu lupa

[12.03.12 22:16:06]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[12.03.12 22:35:21]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Jupi
[12.03.12 22:50:12]

Frumos! Felicitari!

"Hěn bùcuò"

mariana.olaru
[13.03.12 12:38:05]

Dragă @MCM, acum la final de serial, nu mă pot abține să nu-ți adresez din nou felicitări sincere pentru frumoasa călătorie la care ne-ai invitat și pentru stilul deosebit cu care ai abordat povestirea.

Fiindcă în cursul mai multor episoade nu ai plasat nicio fotografie a cărei eroină să fii tu însăți, pentru că m-am molipsit și eu (de la alți colegi de pe site) de microbul... presupunerilor, pentru că îmi place să mă joc cu imaginația pe seama celor citite în review-urile tale, trebuie să-ți spun și cum mi te închipui eu: cred că ești o ființă sensibilă, cu un dezvoltat simț al umorului, nu-ți lipsește simțul inițiativei și nici spiritul aventurii; ești descurcăreață, stăpână pe tine, cheltuitoare atât cât trebuie (nici risipitoare, nici pungă-strânsă), o consumatoare de artă și spiritualitate, un spirit permanent în căutare de inedit și original. Îmi mai imaginez că ești medic de profesie ( am o nepoată care în perioada de rezidențiat a participat cel puțin o dată pe an la acțiuni de 3-5 zile promovate și suportate financiar de diverse companii farmaceutice internaționale, reușind astfel să cunoască pe viu multe capitale europene, dar și destinații exotice mult vânate de turiști, inclusiv Taipei, Bangkock, Tokyo, Chicago).

Dar oricare ar fi profesia ta, ceea ce e de necontestat este că prezența ta pe acest site este un câștig pentru noi toți și că așteptăm să ne mai încânți cu amintirile cât mai curând!

station5*
[13.03.12 20:55:55]

@MCM:

frumos si scrise cu multa voie buna! multumim! felicitari!

p. s. sa te porti frumos sa te mai trimita in team-building-uri! citindu-ti articolele, participam si noi!

[14.03.12 00:26:52]

@mariana. olaru:

Cand eram putin (ei bine, mai mult mai mica, bunica imi spunea ceva, ce abia mai tarziu am inteles: "femeia trebuie sa aibe putin mister in viata ei". Cand am citit aprecierile tale (MULTUMESC din suflet), mi-am adus aminte de acest lucru, asa ca... mister total

Dar oricum se vede ca esti un bun cititor al oamenilor.

[14.03.12 00:30:33]

@station5:

am sentimente impartite acum. Pe de o parte imi pare rau ca nu v-am descoperit mai de mult, iar pe de alta parte imi pare extrem de BINE, ca v-am cunoscut acum.

Am "intalnit"aici oameni de o mare calitate omeneasca.

Felicitari tuturor

Urmeaza Beijing, ca sa ne mentinem in partea chinezeasca a lumii.

grecudoina
[16.03.12 17:18:30]

numai acum am citit rw-urile despre Taiwan, f. frumos scrise si mi-au placut mult si pozele de acolo, mai ales cele cu peisaje, pt. ca de temple, mie mi se par la fel ca in China si de ele m-am saturat. Cu ajutorul tau am sa spun ca am vazut si aceste locuri, pt. ca aici nu am de gand sa-mi cheltui banii. Felicitari pt. aceste rw-uri, acum ma intorc sa le votez. Cu drag Doina

[16.03.12 17:21:40]

@grecudoina:

Va multumesc, e o bucurie, venind din partea dumneavoastra.

Cu la fel de mare drag,

TraianS
[23.05.13 14:24:14]

@MCM

Nu stiu pe unde Doamne iarta-ma eram, dar cert este ca am pierdut serialul asta al tau de debut Abia acum am citit aventura ta TaiPei-neza (era sa ma gafez si sa scriu Tai Maioneza ).

Ma bucur ca te-am redescoperit acum, la acea "varsta a inocentei" AFA-iste.

M-ai binedispus pe ziua de azi.

Multumesc.

[23.05.13 22:18:16]

@TraianS: mafrend, mă bucur că te-am făcut să zâmbeşti. Mission accomplished

Adevărul este că am recitit şi culmea... m-am făcut singură să zâmbesc. Nu ştiu dacă din aceleaşi motive, dar totuşi... )

grecudoina, Jupi, mariana.olaru, MCM, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Taiwan: