ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2012
DIN: Alexandria
ÎNSCRIS: 06.05.10

Intalnirea AFA - un superbonus pentru toti userii si nu numai

Am zis ca nu scriu... dar e greu sa ma abtin. In cele din urma cred ca fiecare va simti imboldul sa scrie in mai multe sau mai putine randuri ca A Fost Acolo, sa povesteasca, sa evoce... cele doua, trei sau pentru unii doar una... zile dedicate aniversarii a 4 ani de existenta a site-ului.

In timp, fiecare a povestit la un moment dat cum a ajuns user, cum a descoperit de fapt site-ul, pentru ca in scurt timp sa descopere un drog greu dar legal: cititul si scrisul pe AFA. Chiar daca entuziasmul usor isteric al inceputului oricarui user se atenueaza firesc dupa cateva luni, afectiunea ptr acest site nu dispare. Poate ca unii nu mai scriu dar citesc in continuare relatarile celor pe care mereu i-au apreciat. Poate ca divorturi in stil italian user-admin- afa au facut sa curga rauri de cerneala si ceva lacrimi la coltul ochiului. Frecvent vacarul se supara pe sat pentru ca apoi sa revina in sanul comunitatii... Sunt multe de spus despre AFA. Mereu de bine...

La Tarlungeni se puse de o mare intalnire, unde nu pui ca datorita crizei (mondiale si de toate felurile) acest meeting a dat masura vointei dar si putintei de a participa. S-au numarat banutii din punga, s-au socotit kilometri si litri de combustibil, s-au luat libere, invoiri si zile de concediu, s-au convins sotii/soti/prieteni/mame/fii si fiice ca e bine sa nu lipseasca de la aceasta sarbatoare a site-ului. Unii au pus ghitara printre bagaje, toti aparatele foto si doar unul skiurile (se stie el). Dar buna dispozitie, amabilitatea, veselia, vorbele bune, sufletul si le-au pregatit cu totii. Nimeni n-a venit sa vada... sa carcoteasca... sa analizeze... sa compare... sa constate... sa judece... ca traga concluzii... sa puna verdicte. Personal am simtit ca suntem egali in Republica AFA, cetateni cu drepturi depline sa scriem, sa povestim, sa votam, sa socializam. Spuneam ca o performanta rara este aceea ca lumea virtuala a unor nick-name-uri si-a gasit materialitatea in prietenia si tovarasia cat se poate de reale ale unei intalniri.

Sa nu uitam ca ea a fost pusa la cale iar nu planuita. Ca era sa nu prea fie, ca asa cum Fat-Frumos tot intalneste piedici in calea spre traitul pana la adanci batraneti tot asa nu mai speram la aceasta fiesta.

Dar Admin impreuna cu ajutoarele lui (ma tot gandesc la Mos Craciun cu elfii sai...) nu ne-a lasat si pana la urma ne-a adunat intr-o asezare placuta, la niste oameni de treaba.

Sa va spun ce mi-a placut. Ca toti cei veniti au lasat acasa orice fel de fitze ar fi putut sa fie . Ca timizii au fost indrazneti vorbind cu unii pe care la drept vorbind nici nu prea stiau de unde sa-i ia. Ca ne-am dansat si cantat fara limite, fara cenzura, fara inhibitii. Ca nimeni n-a impus nimic. Ca supararile de moment nu s-au transformat in ranchiuna. Ca ne-am pupat a la Piata Independentii toti care ne-am impuns in vorbe, verbe si adverbe prin ecouri si review-uri. Ca am povestit despre copiii nostri mari sau mici, despre bolile noastre, despre durerile sau bucuriile noastre, inainte sau dupa povestile cu vacante.

Ca produsele din farfurie erau originale si originare de la mama lor pe care unii au fotografiat-o la ea in tarc, ca vinul a fost bun, destul si ne-a dat chef de vorba legand prieteniile si mai strans. Ca a fost cald in camere, ca a curs apa calda, ca pana la urma toti am avut un loc unde sa parcam, unde sa ne veselim, ca ne-am dus unii pe altii cu masinile, la dus, la intors, la micile excursii prin imprejurimi. Poate cuiva din afara ii pot parea mici aceste multumiri pe care le insir eu aici, dar nu uitati ca ele s-au intamplat toate, deodata si in acelasi loc. Asta nu-i putin lucru. Au fost si premii, au fost si cupe, au fost si tombole cu daruri si un karaoke mai atipic. Au fost de toate.

Se va gasi cine sa relateze pe zile si ore exact ce s-a petrecut, ce locuri interesante am vazut, pe unde am umblat in trasee turistice ad-hoc sau pregatite acasa. Eu aici pun doar impresii.

Nu trebuie sa spunem nume, nici macar nick-name-uri, e de ajuns sa spunem ca prin mult sau putin fiecare a contribuit la reusita. Am fost asa ca in viata: mai cu initiativa sau mai fara, punand umarul sau doar privind, participand pana la ultimul strop de sudoare sau doar menajandu-ne (ca suferinta fiecare ne-o stim). Cantand cu talent, voce si suflet sau doar inganand si murmurand. Rupand condurii la dans si joc sau batand tactul pe sub masa. Fiind noi insine, adevarati si sinceri.

Am fost acolo cu totii si tin sa va multumesc la toti!

Trimis de TORA INGRID in 12.03.12 18:42:47
Validat / Publicat: 12.03.12 19:49:39

VIZUALIZĂRI: 2386 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 festivitatea de premiere !
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2001 PMA (din 56 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

iulian68
[12.03.12 19:58:21]

@ TORA INGRID, esti asa cum te-am perceput de la inceput: sobra, foarte concisa in review-uri, insa un companion rar de egalat in comunitate. Nu am avut ocazia sa ma pot apropia de tine, ca de altfel de multi altii, insa sa stii ca nu prea te-am scapat din ochi asa cum nu am scapat nici review-urile scrise de tine. Dar cum orice lucru are un inceput, la a doua intalnire...

TORA INGRIDAUTOR REVIEW
[12.03.12 20:03:18]

@iulian68, ar fi fost greu sa putem sta de vorba unii cu altii cat de mult am fi vrut. n-a fost timp fizic, dorinta a existat. si eu am regretul ca nu i-am cunoscut mai bine pe toti, cu unii am stat mai mult, cu altii mai putin sau deloc. Dar nu am avut nici un moment senzatia ca ne evitam. acum ma uit pe fotografii si identific pe fiecare, imi amintesc replici sau zambete. e minunat ca prin aceste fotografii pastram o legatura nevazuta mai departe. sunt sigura ca ne vom mai intalni...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
iulian68
[12.03.12 20:13:10]

cred ca nu am fost destul de explicit: Doamne fereste sa fi fost vorba de evitat, doar ca nu am avut prilejul de a putea vorbi cu tine, pt simplul fapt ca nu am indraznit sa ma alatur grupurilor din care faceai parte non-stop! Nicun moment nu ai fost lasata nici sa respiri! De aceea am spus ca data viitoare nu voi scapa prilejul!

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[12.03.12 21:24:43]

@Tora Ingrid,

Ma bucur enorm ca ai acceptat invitatia, la un moment dat ma speriasem cand am vazut ca nu te-ai inscris, a fost un moment deosebit, o intalnire intre prieteni, iar eu ma bucur enorm ca te-am revazut. Din pacate prea putin am stat de vorba, insa oamenii care sunt pe aceeasi lungime de unda si care vibreaza pentru aceeasi pasiune, gasesc solutiile potrivite pentru a se (re) vedea.

Multumesc pentru intreaga ta daruire, in ceea ce priveste aceasta Intalnire.

adri-nico
[12.03.12 23:24:50]

@pepsi70ro:

ehe... daca nu ma gindeam eu sa o sun pe Tora si sa ii fac capul mare intr-o clipita... cine stie daca ar fi apucat sa vaza la timp anuntul despre intilnire. ca ea mai dispare citeodata... cu saptaminile.

@Tora - ai avut timp sa respiri? vorba lui Iulian, toti te-au acaparat...

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[13.03.12 12:59:02]

Am citit toate review-urile scrise până acum pe această temă, așa, ca să îndulcesc măcar un pic din regretul că nu m-am putut regăsi și eu în acestă mare horă a prieteniei AFA. Dar găsesc că impresiile tale sunt cele care au reușit cel mai bine să pună punctul pe ”i”. În cuvinte puține, echilibrate și rezonabile, ai reușit cred, să faci cel mai exact portret al întâlnirii de la Tărlungeni. Iar paragraful final spune totul despre ce suntem și ce dorim să fim în această mare familie AFA! Felicitări!

Sper să nu ratez următoarea întâlnire și să mă aflu și eu față în față cu prietenii noștri din toată țara, între care și tu

magdalena
[13.03.12 20:40:58]

@Tora, ma bucur ca te-am vazut in "carne si oase" si ca am reusit sa petrecem ceva timp impreuna. Sper sa ne revedem cu acea ocazie pe care ai mai pomenit-o de cateva ori, dar sa vina caldura!

Tin sa iti spun ca mi-au placut nespus vorbele tale din discursul de la premiere si ca ai grait mari adevaruri!

Lumis66
[14.03.12 20:38:50]

Am citit toate cele 12 impresii postate pana acum, despre intalnire, cu emotie si bucurie. V-ati distrat pe cinste!

M-am regasit printre voi, timida, murmurand... regret ca nu am fost niciodata acolo, in sanul familiei AFA.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[14.03.12 20:47:19]

@Lumis66

Vor urma si alte intalniri in formule diferite, doar sa vrei... totul este posibil cand doresti cu adevarat.

balasa violeta
[15.03.12 00:17:51]

TORA, imi placi! Imi place domnisoara ta, nu pot uita fotografiile in care calarea la concurs! Daca va sti sa tina si haturile vietii, vei fi o mama fericita. Ai fost o surpriza foarte placuta pentru mine. Nu stiu de ce te percepusem altfel? Ba da, raspunsul l-ai dat tu in review, daca se citeste printre randuri.

Amfostacolo noi, cei adevarati si multa dreptate ai!

TORA INGRIDAUTOR REVIEW
[16.03.12 11:30:36]

Wm, poate ca cererea mea vine prea tarziu, desi nu e prea tarziu niciodata, cred ca acest gen de relatare n-ar trebui votat si sa fie purtator de puncte care conteaza in clasament. Asa incat as ruga ca la mine sa anulati toate punctele acordate, e suficient sa stiu ca m-au citit si apreciat cu inima toti de pe aici.

[16.03.12 20:08:10]

@TORA INGRID: Apreciez demersul tău singular şi de aceea cu atât mai temerar... Dar ar fi oarecum nedrept faţă de restul utilizatorilor, în special faţă de cei ce şi-au marcat aici aprecierea lor (fie ea pozitivă sau invers).

Când a apărut primul articol scris pe marginea subiectului, am propus mutarea lui şi a celor ce (evident) vor mai fi urmat la o rubrică fără puncte, dar nu "s-a aprobat".

Aşadar, suporţi consecinţele!

[17.03.12 10:22:28]

Am primit multe mesaje (multe dintre ele chiar de la autori) prin care ni se sesiza ca reviews-urile despre Intalnirea AFA 2012 nu ar trebui totusi sa fie punctabile.

Totul provine de la o greseala a noastra (nascuta dintr-un precedent), prin care rubrica a fost creata la o sectiune turistica, si nu la una cu discutii libere, mai mult sau mai putin turistice.

Am reusit abia astazi sa gasesc timp pentru corectarea acestei greseli:

- am mutat rubrica intr-o sectiune noua, INTALNIRILE AFA, nepunctabila

- toate punctele obtinute au fost anulate - cu exceptia superbonusului

Cu multumiri pentru intelegere

adri-nico, balasa violeta, iulian68, Lumis66, magdalena, TORA INGRID
Alte articole din această RUBRICĂ2012 Întâlnirea AFA - Grand Hotel Perla Ciucașului [Tărlungeni, BV]: