ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2012
    MAR-2012

Către satisfăcător

la PMM* = 130 USD

Odihnitor!... relaxare totala!

Intr-o toana am ales anul acesta Premier le Reve in locul deja consacratei mele gazde de iarna din Egipt, Steigenberger al Dau Beach si nu m-am inselat foarte tare.

Premier le Reve este un resort elegant, curat, linistit cu servicii exceptionale... face parte din categoria TUI COUPLES asa ca multe din comentariile referitoare la un anumit gen de distractii nu-si au rostul aici... hotelul este frecventat de toate felurile de cupluri care cauta odihna si relaxare intr-un cadru intim, frumos si curat si mai putin distractii de genul cluburilor de noapte sau al discotecilor... o muzica ambientala atent aleasa te insoteste pe parcursul zilei in tot resortul si contribuind la creerea unei atmosfere unice, specifice acestui hotel.

Camerele sunt mari, luminoase, dotate modern si beneficiaza de curatenie zilnica programata si ori de cate ori este nevoie la solicitarea clientului... grila de programe tv este completa... conexiunea la internet la camera este insa oribila desi este asigurata prin cablu... nu am putut vorbi pe messenger in tara niciodata din camera din cauza semnalului slab... am reclamat aceasta dar nu s-au gasit solutii de remediere pe parcursul sederii mele acolo... poate urmatorii turisti romani vor fi mai norocosi!

Restaurantul principal asigura servirea unei mese de calitate si prea abundente uneori... am remarcat pastele italienesti, pestele gatit admirabil, fructele de mare, diverse preparate din vitel, pui, miel, curcan, rata... iar deserturile sub o forma foarte diversificata de prajituri, torturi, creme, fructe si inghetata m-au adus intr-un conflict foarte serios cu cantarul pe care-l aveam in baie!

La masa se puteau servi in cantitatile dorite trei feluri de vin, bere. un fel de coniac nedefinit, si orice fel de bautura soft... la camerele delluxe beneficiam de completarea bauturilor din mini bar o data pe zi... cine voia sa bea specialitati rafinate, platea ca peste tot... la orice resort all inclusive din lume anumite categorii de bauturi se platesc intotdeauna!

Despre restaurantele a la carte nu v-as putea spune nimic... pentru ca nu m-au interesat niciodata restaurantele a la carte din cadrul resorturilor all inclusive... avand aceeasi bucatarie cu restaurantul principal nu au ce sa-ti ofere nimic din ceea ce nu poti gasi in restaurantul principal din punct de vedere al mesei... sigur, atmosfera e alta, ai un ospatar care se ocupa doar de tine si care negresit iti va strecura in meniu si o sticla de bautura scumpa... ma rog... e doar parerea mea... eu unul prefer restaurantele a la carte de sine statatoare, cu marca, unde intr-adevar poti petrece o seara deosebita...

Piscinele sunt frumoase, mari, extrem de curate... pe parcursul sederii mele am folosit piscina incalzita cu apa dulce... cea cu apa de mare era mult mai rece decat marea insasi in aceasta perioada.

Plaja este frumos amenajata si dotata cu tot ce trebuie... din pacate a batut in aceasta perioada un vant foarte rece care-ti taia cheful de a face baie in mare... am facut o baie in mare in ultima zi cand am constatat ca marea era mai calda decat piscina cu apa sarata de la hotel (brrrrrr!... parca era din frigider!!!)... problema hotelului este ca plaja este despartita de marea propriu-zisa de un fel de recif de corali pe care gazdele se straduiesc sa-l protejeze de parca ar fi din aur... de fapt este o formatiune calcaroasa, moarta, care pe timpul refluxului seamana cu o mlastina dezgustatoare... accesul in mare se face pe un fel de ponton, total necorespunzator, care are la capat o scara extrem de alunecoasa pe care cobori spre marea care la intrare are o adancime de cel mult un metru... pe fund este nisip fin si ai acces usor spre marea adanca si surprinzator de albastra... problema ramane scara pe care cobori pana acolo si pe care poti sa te accidentezi serios daca nu esti atent!

Cam astea ar fi cateva din impresiile cu care m-am intors... in concluzie este un resort minunat unde merita sa-ti petreci o vacanta linistita... pentru mine insa preferatul in Hurghada ramane Steigenberger al Dau Beach!

Trimis de barboasen* in 12.03.12 17:25:00
    Validat / Publicat: 12.03.12 18:32:53
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: palm beach, hurghada, steigenberger al dau beach, hurghada

VIZUALIZĂRI: 6191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (barboasen*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 pontonul de acces in mare.....nu prea e grozav nu!?
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 130.00 USD pe cameră

rentea [12.03.12 19:30:31] »

intr-adevar, un resort special. ma relaxez numai cand ma gandesc ce frumos era vara trecuta pe acolo...

vlado2 [12.03.12 20:36:59] »

Te felicit ca ai ales Egiptul si anul acesta. Pacat totusi ca ai ales un hotel cu asa plaja. Eu prefer, in general, zona Sahl Hasheesh pentru plaja de acolo. Si... da... Steigenberger al Dau Beach este de necomparat.

pardon [23.05.12 22:23:02] »

Premier le reve este chiar in Sahl Hasheesh iar reciful hotelului este impresionant.

citez: am facut o baie in mare in ultima zi..., deci oamenii au stat la piscina.

Plaja este mult mai frumoasa la Premier comparativ cu Steigenberger unde te balacesti printre barci si nu vezi nici urma de coral...

rentea [25.05.12 18:40:29] »

@pardon: De acord in ceea ce priveste plaja de la premier. La steigenberger, tot reciful de corali este mort, din pacate. Hotelurile sunt apropiate ca si calitate, adica una foarte buna.

diaconunic [31.01.13 12:11:15] »

@barboasen: Am sa te contrazic in unele puncte de vedere am fost si eu aici anul trecut si trebuie sa-ti spun ca restaurantele a la carte: Italienesc si Chinezesc din acest hotel sunt exceptionale, cel italienesc nici in italia nu am mancat atat de delicios deci il recomand obligatoriu, pacat ca nu le-ati incercat, aveati voie la 2 restaurante pe saptamina incluse in pretul sejurului.

In al 2-lea rand este vorba despre reciful de coral la intrarea in mare eu sunt un iubitor al scufundarilor, reciful nu este mort si este plin de vietuitoare, intradevar nu este o plaja de nisip ca si la Mamaia si se poate intra doar de pe ponton in schimb daca iti place sa faci snorkeling este locul ideal unde am vazut atat de multe cat nu am vazut citeodata in larg cand m-am dus la scuba diving.

Am vrut sa va scriu aceste lucruri in cazul in care unii turisti v-or citii aceste detalii sa stie exact despre ce este vorba.

webmaster [31.01.13 12:36:47] »

@diaconunic: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

webmasterX [18.01.15 06:52:27] »

@barboasen - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

viorelpop [15.02.17 16:25:28] »

@diaconunic: salut... intentionam sa mergem la acest resort anul acesta in mai, poti sa imi spuneti ca aleg bine raport calitate pret? si mai ales detali despre parte de scufundari... multumesc

diaconunic [15.02.17 16:36:33] »

este un hotel extraordinar cu 2 piscine una cu apa dulce una cu apa sărată, plaja nu e de nisip este de coral dar la hotel puteți face snorkelig coborâți de pe ponton și veți vedea minunăți, camerele și mâncare extraordinara restaurantul italian vi-l recomand, hotelul merita toți banii, scufundări puteți face cu serviciile hotelului care oferă servicii de lux sau puteți opta pentru vârste mai ieftine cu alte firme care oferă excursii opționale, pentru orice alte informații va stau la dispoziție!!!

viorelpop [15.02.17 20:01:03] »

L-am studiat inainte de al alege, mi-ai comfirmat ca am facut o alegere buna, e foarte bine cotat pe site-urile de specialitate si are recenzi bune... am ales Egiptul anul acesta pentru scufundari, ma intereseaza daca cunosti ca se poate face curs PADI la centru de scufundari al hotelului. multumesc

diaconunic [15.02.17 21:31:45] »

@viorelpop: nu știu, dar sigur vei găsi pe cineva în hurghada,

sau poate chiar hotelul, eu am fost abordat la piscina hotelului pentru a face scufundări,

dar în general toți oferă ori cursuri padi ori ssi,

în schimb dacă ti-ai luat doar o săptămână concediu și faci cursurile de scuba diving mai mult vei fi plecat pe vas și nu vei profita de hotelul scump cu all inclusive,

dar și eu sunt amator de scufundari și nu vei regreta nici o clipa apa albastra și splendoarea recifurilor și vietăților în marea Roșie!!!

viorelpop [16.02.17 09:36:30] »

@diaconunic: o sa stam 10-11 zile, hotelul l-am ales si pentru sotia mea careva ramane sa se bucure de facilitatile hotelului! multumesc...

diaconunic, pardon, rentea, viorelpop
    Alte impresii din această RUBRICĂPremier Le Reve Hotel: