ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.03.2012
ÎNSCRIS: 10.06.10
JAN-2012
2 AD. + 1 COPII

Distractii in Phuket

Daca mergeti in Phuket cu copiii (si nu numai) si aveti timp la dispozitie, va saturati de plaja si apa (ceea ce pare aproape imposibil), v-as putea recomanda cateva locuri pe care sa le vizitati.

Am petrecut o luna in Phuket impreuna cu familia mea, in luna ianuarie 2012. Asa ca, evident am cautat sa-i oferim fiului nostru si altceva decat monotonul mers la plaja.

Una dintre distractii ar fi Aquarium Phuket. Nu este mare si este destul de invechit, deoarece e detinut de guvern. Dar poate oferi o distractie de o jumatate de zi. Intrucat noi eram cazati pe Patong Beach, am facut cam o ora cu masina pana acolo, drumul e ingrozitor de plin de curbe.

Aquarium Phuket se afla intr-una din extremitatile insulei, la Cape Panwa. Este si statiune de cercetare marina, drept pentru care sunt expusi pesti de mari adancimi (morti, evident, caci nu li se poate asigura presiunea din mediul lor natural). A fost prima oara ca vedeam asemenea creaturi (adevarati monstrii marini in miniatura) desi am vizitat multe acvarii prin lume.

Dar, pe lanaga aceste creaturi din adancuri exista o multime de pesti colorati, de la deja banalii pesti clovn, la toni, pisici de mare si rechini de dimensiuni reduse. Exista ca la multe alte acvarii si acel tunel pri care te plimbi si de o parte si e alta precum si deasupra ta inoata pesti si rechini. Tot aici exista si un "adapost" de testoase, exista oua de testoase, se poate vedea cum eclozeaza.

Phuket Zoo este o mica gradina zoologica-trebuie sa spun cu mandrie ca cea din orasul meu (Tg. Mures) e mult mai mare si mai dotata.

Cu toate astea la Phuket Zoo sunt specii (in special maimute si pasari mari exotice) pe care nu le prea vezi in multe gradini zoologice. Au, de asemenea, si multi elefanti, multi pui de elefanti si organizeaza show-uri cu elefanti (la anumite ore dimineata si seara).

Exista in gradina zoologica cateva mici restaurante, in special de tip fast-food. Mai exista si posibilitatea de a-ti face poze (contra unei mici sume cu un tigru, un cimpanzeu si o maimutica mititica.) Eu personal nu sunt amatoare de astfel de distractii, mi-a parut rau in special de bietul tigru tinut in lanturi pentru distractia turistilor.

Butterfly Farm este o ferma de fluturi, mai exista astfel de ferme si in alte locuri din Tailanda. Evident, locul e in aer liber dar acoperit cu plase, astfel ca fluturii multicolori si de toate dimensiunile pot zbura in voie, fara sa poata iesi prin acele plase.

Cobra show este un teatru in aer liber in apropierea gradinii zoologice. Aici exista la anumite ore showuri cu cobre (de fapt e o ferma de serpi). Poate aceasta distractie se adreseaza unor copii mai mari decat al meu, care are 2 ani si jumatate si n-a inteles mare lucru. Omul de la show a sarutat cobra aia veninoasa pe gura. Eu personal nu agreez acest gen de distractie in mod deosebit si cred ca probabil cobrei ii fusese scoasa glanda veninoasa... Evident si aici se putea face poza cu un piton pe care ti-l puneau in jurul gatului...

Elephant Trekking sau tururi cu elefanti. Am mers cu masina pana la unul din "grajdurile" elefantilor (eram in drum spre Aquarium). Dar am renuntat in ultimul moment la aceasta "distractie", fiindca mi s-a parut prea "challenging" atat pentru mine cat si pentru baietelul meu. E pentru copii mai mari. Te urcau pe elefanti si te duceau prin jungla, cam o ora. Cred ca e superfluu sa spun ca in grajduri era un miros ingrozitor...

Phuket Mall e un mall de dimensiuni medii in statiunea Patong, are multe restaurante, inclusiv binecunoscute branduri de fast food, dar si sushi baruri, restaurante japoneze si wine baruri. La capitolul magazine e asa si asa, depinde ce-ti doresti. Are cateva branduri cunoscute de sport si costume de baie, multe magazine de cosmetice si o gramada de tarabe cu bijuterii, tricouri si "small leather goods", in special din piele de crocodil. Acestea chiar merita cumparate, e piele adevarta de crocodil (fiindca in Tailanda sunt multe ferme ce cresc crocodili doar in acest scop). In afara de faptul ca preturile sunt rezonabile, te poti si targui iar da cumperi mai multe, mai primesti un discount. Eu am cumparat un portofel cu 1.200 Bahti (30 Euro).

Am vrut sa-mi cumpar o pereche de ochelari de soare dar preturile erau cam de 3 ori mai mari decat in Europa la binecunoscutii Ray ban, asa ca am renuntat.

Phulet Phantasea i se face lobby ca fiind cel mai mare show din Asia. N-as merge pana acolo. Dar e dragut si merita. E vorba in primul rand despre un parc de distractii. E pentru copii mai mici, de aceea mi-a placut, probabil. Nu e cu montagne-russe-uri. Are doar o multime de fete si baieti costumati si sali de jocuri unde poti arunca cu bile pentru a dobori divesre obstacole. Exista mai multe restaurante in parc si magazine foarte dragute de suveniruri, de la slapi si palarii si tricouri pana la bijuterii putin mai scumpe. Apoi mai exista si un fel de gradina zoologica in miniatura, dar e acoperita in totalitate. Foarte draguta.

Apoi exista show-ul propriu-zis, care are loc in "Theater of the Elephants". Aceasat e o sala de spectacole ce imita la exterior un templu budist.

Din pacate nu ai voie sa fimezi sau sa faci fotografii, esti controlat la intrare si ti se ia inclusiv telefonul mobil.

Showul dureaza o ora si jumatate si incepe cu elefantii care urca pe scena din sala, trecand chiar pe langa sacunul tau. Pe scurt, show-ul reflecta originile si traditiile Tailandei. La un moment dat (asta i-a placut cel mai tare baietelului nostru) acrobatii coboara deasupra ta, chiar din tavan, executand diverse salturi.

Pentru a-ti lua bilet la Phantasea trebuie sa platesti circa 1.200 Bahti de persoana (cam 30 Euro), pentru copiii pana la 4 ani e gratis iar copiii intre 4 si 11 ani au reducere. Ai fie varianta de a merge la show (care e mai scumpa) fie varianta de a-ti plati masa de tip bufet (organizata intr-un restaurant de 5.000 locuri).

Ar mai fi de spus ca biletele se cumpara din timp, se face rezervare (noua ne-au facut cei de la hotelul unde stateam), pentru ca show-ul nu are loc zilnic si numarul de spectatori e evident limitat.

Diverse excursii cu barca - acestea sunt organizate de o multitudine de firme si dureaza de la jumatate de zi la 2,3 zile (in insule mai indepartate cum sunt Similan Islands). Noi ne-am luat o excursie de o zi, ne-au luat ei de la hotel cu masina, la 8 dimineata si ne-au dus in port (cam o ora cu masina de unde stateam noi) apoi ne-au imbarcat pe o barca cu motor (mica, caci am optat pentru o excursie privata, eram doar noi trei) si ne-au dus pe o insula paradisiaca unde se putea face snorkeling. In pret a fost masa de pranz (foarte gustoasa tip picnic) si apa. Bautura alcoolica daca voiai, se platea separat si se comanda cand faceai rezervarea. La 4 dupa amiaza ne-au adus cu barca inapoi in Phuket si de acolo tot ei ne-au dus cu masina la hotel. Distractia a costat aproximativ 200 Euro.

Cam acestea ar fi in mare distractiile pe care noi le-am experimentat. Nu pot sa uit, daca vorbesc despre Phuket, sa mentionez nemaipomenit de zgomotoasa viata de noapte din Patong (pe care noi, ca oameni cu copil, n-am experimentat-o), mancarea de la tarabe, care e safe si e un must in Tailanda dar si restaurantele si barurile upscale, din locuri cu vedere la golful minunat.

Trimis de mariarosa in 12.03.12 11:03:15
Validat / Publicat: 12.03.12 12:11:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în THAILANDA.

VIZUALIZĂRI: 9584 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrare la Phantasea-o hostess si baietelul meu

[12.03.12 12:11:46]

Mutat la "Zece zile prin Phuket", cred ca se potriveste mai bine aici decat la rubrica la care a fost amplasat initial.

mariarosaAUTOR REVIEW
[12.03.12 12:15:32]

@webmaster77: Da, dar n-au fost 10 zile, a fost o luna...

[12.03.12 12:49:49]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

mariarosa
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Phuket: