ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.03.2012
DIN: huedin
ÎNSCRIS: 26.02.10
SEP-2009

Primul drum in Tunisia

Inainte de toate vreau sa va rog sa nu va luati dupa data care e trecuta pe poze, fiindca am uitat eu sa setez data in aparat.

Faptul ca am mers in Tunisia e datoreaza unei simple intamplari, dar acum cred ca as fi regretat daca nu am fi mers. Undeva in septembrie ne-am pus si noi pirostriile pe cap si fiindca sotia mea nu a mai vazut marea niciodata ne-am hotarat sa mergem in luna de miere in Antalia.

Fiind spre sfarsitul lunii cand am intrat in agentie am mai gasit un singur zbor spre Turcia si acela a doua zi. Sotia nu avea pasaport asa ca nu mai aveam ce face, dar, probabil ca agentia nu reusise sa umple avionul de Tunisia, ne-a fost recomandat o excursie in frumoasa Africa si in care se pleca abia peste cateva zile, avand astfel timp sa facem si pasapoartele.

Sincer un pic am fost cam sceptic, era aproape octombrie, oare cum o sa fie apa, o sa mai avem soare, etc. Zborul a fost de noapte si am fost cazati la Tour Kalef. Ajungand noaptea nu prea am avut ce vedea atunci, am descoperit hotelul abia dimineata.

Ce pot sa va spun, personalul excelent, oameni draguti, tot timpul cu zambetul pe buze foarte serviabili.

camera a fost OK, am dat 20 de dolari la receptie si am primit o camera mare cu vedere la mare, curatenia se facea zilnic. Chiar nu am avut ce comenta mai ales ca nu suntem niste oameni foarte scortosi si cu figuri in cap.

Mancarea buna si diversificata si in restarant si pe terasa si pe plaja. Soare din belsug si apa calda.

Nu-ti disparea nimic din camera sau de pe plaja dar era totusi preventiv mai bine sa-ti inchiriezi un seif (costa aproximativ un dinar pe zi, adica 2 lei). Singura problema a fost cu telecomanda de la televizor, am schimbat vreo 4 pana am gasit una buna si a trebuit sa platim o garantie care ne-a fost returnata la plecare. Tot timpul in hotel se facea curat, peste tot era un angajat care freca o balustrada, dadea luciu la gresie sau facea ceva si bineinteles erau supravegheati de tot felul de sefi, chiar stiu cum sa se comporte cu turistii. Accesul la plaja se facea pe langa o piscina exterioara destul de draguta, si unde erau foarte multi animatori. Plaja era mare cu nisip fin, sezlonguri cu saltele, era recomandat sa-l ungi un pic pe cel de pe plaja si aveai tot timpul locul rezervat, de fat chestia cu unsul merge foarte bine in Tunisia, la noi a inceput din aeroport, dar asta e alta poveste.

Hotelul e bine pozitionat, aproximativ la jumatatea distantei intre marina (portul de iahturi) si medina (orasul vechi cu bazarul) poti sa mergi pe jos intr-o plimbare mai ales seara cand e racoare si peste tot sunt terase destul de cochete. Toata lumea vorbeste franceza dar sigur daca spui din ce tara esti vei fi salutat pe limba ta.

In excursii optionale nu ne-am prea dus, si acum regret excursia in desert mai ales ca acum pot compara desertul tunisian cu cel egiptean, dar am fost o zi la Monastir si o zi la un fel de rezervatie naturala, mai mult o gradina zoo de la Friguia. A fost foarte frumos! In plus ai ce vedea in Sousse.

Nu stiu cum e acum dar atunci a fost foarte placut in acel hotel!

Trimis de mariuscfar in 06.03.12 21:16:58
Validat / Publicat: 07.03.12 06:21:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 6796 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariuscfar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 un fel de mini port din centrul orasului de unde se pleca in excursie cu vapoare de pirati

Diaura*
[07.03.12 10:08:49]

Am si eu o intrebare: Care este data corecta a sejurului? Ianuarie 2005 asa cum se vede pe toate fotografiile sau 2009?

Daca este vorba de 2005... in 7 ani... multe se pot schimba.

A... si ai prins culesul curmalelor nu al smochinelor (foto P06).

Jupi
[07.03.12 13:46:16]

Frumos! Bravo! Un vot si de la mine.

Dar, lamureste-ma si pe mine - ai dat 20 $ pentru o camera cu vedere la mare. P1 este vedere din camera. Unde-i marea?

Jupi
[07.03.12 13:50:17]

De curiozitate - ai idee cat costa acolo sa te dai cu parapanta? Ca asa m-a apucat un dor de dat cu parapanta...

[07.03.12 16:06:11]

@Diaura: 2009 am uitat sa setez corect aparatul

[07.03.12 16:09:01]

@Jupi: undeva la 20-25 dinari dar se mai oate negocia

[07.03.12 16:11:41]

si ca dovada ca mi-a placut am mai fost de inca 2 ori in tunisia ce-i drept in alte hoteluri, dar nu din cauza ca nu am fost multumit de acesta si numai datorita faptului ca am vrut sa vad daca in general si in alte hoteluri e ok

Diaura*, Jupi, mariuscfar
Alte impresii din această RUBRICĂJaz Tour Khalef: