ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2012
SEP-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Superb

mancarea a fost pe saturate, diversificata, gustoasa, fara carne de porc;

bautura multa si diferita: votka ruseasca, bere Tuborg, sucuri de la Cola, raki un fel de ouzo, coktailuri;

seara la cina era muzica live, animatie zilnica si frumoasa, plaja curata si pazita, totul a fost ok!

Trimis de maryogreek in 05.03.12 18:55:15
Validat / Publicat: 05.03.12 19:57:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maryogreek); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[05.03.12 20:06:07]

Buna maryogreek. Suntem din alba iulia si vrem sa mergem la acest hotel in iunie - 28. As vrea daca se poate sa-mi dai niste informatii in legatura cu cazarea-curatenia in camera, mobilier... daca masa a fost in regula si alte lucruri care crezi ca sunt necesare de stiut despre acest hotel.

multumesc anticipat.

[05.03.12 20:35:47]

@ioanmihu: eu am fost in anul 2010, hotelul pe atunci era in renovare dar in camera era curat, placut, mobilier ok. nu ceva extravagant sau in ultimele tendinte, curatenie se facea zilnic, mancarea era foarte diversificata si gustoasa (nu servesc carne de porc) -unele preparate se pregatesc la fata locului-se fac preparate la gratar pe loc-la cina avem si muzica de ambient care e live, bautura e destula dar pana la ora 24-eu faceam o smecherie si anume: dupa ora 23 mergeam cu prietenii si luam bauturile de mai multe ori si le puneam pe mesele noastre unde petreceam pana la ora 03 dimineata fara griji, distractia a fost superba-inclusiv acel show de o ora de seara dupa cina, excursiile sunt frumoase, la sosire eu am schimbat camera deoarece eram cazat la terenul de tenis si am luat camera la piscina in pavilionul cu francezi, nemti si rusi unde am primit si un platou cu fructe alaturi de o sticla de vin in camera (ceilalti romani nu au beneficiat de aceasta), eu am fost multumit si cred ca voi mai merge acolo, referitor la pret-calitate este totul bine, e o zona frumoasa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[05.03.12 20:45:08]

@maryogreek: iti multumesc... tinand cont de atatea pareri uneori numai stii ce sa faci... noi suntem deja hotarati... am vorbit pt. rezervare... si comentariul tau pica foarte bine... Multumesc mult inca o data...

[05.03.12 20:57:44]

asa am patit si eu, totul e frumos indeferent in ce locatie va petrece-ti concediul, placerea concediului depinde de voi participantii la concediu, viata e prea scurta si nu are rost sa ne facem griji cu concediile, un lucru frumos e deja cel ca mergem in concediu, e multa lume care viseaza numai la acest lucru, noi suntem norocosi ca reusim asa ceva si nu suntem fitosi, anul trecut am fost in Bulgaria la un complex in Varna iar in acest an voi merge tot in aceeasi locatie dar pt. 10 nopti, deja am platit vacanta, acolo am fost si merg cu masina proprie tocmai din Suceava dar se merita, poate o sa ne intilnim in unele din concediile noastre.

[18.04.12 20:00:10]

buna maryogreek. Noi plecam din Galati pe 21 iunie, cu autocarul. Cum e drumul? E greu? E prima oara cand mergem cu autocarul si tot prima oara cand mergem singuri (adica doar eu cu sotul). Mai sunt romani in hotel? Sper sa nu ne plictisim.

[18.04.12 21:20:36]

@mihaela71: daca plecati din Galati nu e un drum asa de greu, daca faceti escala la Canakale e si mai bine, locul e superb, romani stiu ca vin mai putini aici, predomina rusii si francezii, apoi nemtii, despre excursii pot sa va zic mai multe daca doriti, alte intrebari astept daca e nevoie, concediu placut.

[19.04.12 03:04:47]

Iti multumesc foarte mult. Drumul este fara escala, dar sper sa fie ok. Despre excursii sunt chiar foarte interesata, mai ales Pamukkale, croaziera pe mare, insula greceasca Samos. Daca poti sa-mi dai detalii, orice sfat este binevenit.

[19.04.12 07:53:00]

@mihaela71: fara escala veti avea un drum de 22-24 ore, la hotel cand ajungeti sa vedeti camera de cazare fara a duce bagajele acolo, daca nu va place pozitia mergeti la receptie si cu 5 euro in pasaport rugati sa va schimbe cu una placuta vederii voastre. Despre excursii va pot spune: vizita-ti orasul Kusadasi mergand pe cont propriu cu microbuzul, tot din oras se pot face mici croaziere cu vaporasul foarte frumoase si mai ieftine, vizita-ti si cetatea din acest oras e gratis si are o priveliste frumoasa, urmatoare excursie o recomand pe cea la Effes si casa Fecioarei Maria, vizita-ti orasul Selciuk unde aveti o fabrica de haine din piele unde negociati pretul, exista si un centru comercial cu mult aur si argint, catre Samos si Pamukale va recomand Pamukale e ceva unic, drumul e foarte lung pt. ambele si cu totul dureaza o zi intreaga, in plus pt. Samos se merge in port pt. viza si dureaza fapt ce face ca sederea pe insula sa fie scurta si nesatisfacatoare.

[19.04.12 10:31:07]

@mihaela71: pt ca esti interesata de excursiile optionale, pot sa te ajut cu niste preturi din sept 2011.

Pt inceput nu-ti sugerez sa achizitionezi excursiile de la firma partenera din hotel, ci, asa cum bine mentiona @maryogreek, sa te deplasezi in centrul statiunii cu acele microbuze, numite de ei "dolmus-uri".

Acolo sunt nenumarate agentii stradale de unde ai posibilitatea sa cumperi bilete ieftine. Insa cele mai ieftine bilete le vei gasi la agentia SUN DIAL de la Ladies Beach, unde ai putea sa mergi tot cu un dolmus, pretul biletului dus-intors era 4,5 lire aprox. 2/E.

Aici am luat:

Pamukkalle=24/E/pers cu un pranz inclus la hotel Pam unde faceti o pauza de cateva ore pt masa si relaxare, fiind un centru SPA cu namol.

Adaland= 14/E/pers cu transport asigurat.

Samos=22/E

Croaziera pe Egee, direct la vaporas, recomand ambarcatiunea Big Baba (sunt aprox. 10 vaporase) cu 10/E/pers cu pranz inclus.

Am sugerat acest vaporas pt ca de 5 ani am beneficiat de serviciile lor si nu m-au dezamagit... inca!

Mergi direct la ponton, dimineata inainte de ora 9 si in fata fiecarei ambarcatiuni exista cineva care incaseaza banii, astfel nu soliciti serviciul unei agentii care percepe aprox. 5/E/ in plus.

Casa Fecioarei Maria si Efes-ul poti de asemenea sa le vizitezi pe cont propriu, inteleg ca mergeti cu auto propriu, e bine sa le faci sambata pt ca la Selciuk este un mare bazar cu preturi mult mai bune decat in bazar la Kusadasi.

Intrarea la C. F. M. era 12,5 lire/pers aprox. 5/E.

Daca doresti mai multe amanunte, sunt prezenta!

Maria55

[19.04.12 13:33:04]

@maryogreek, iti multumesc pt. sfaturi. Petru camera astept sa o vad si apoi ''fac plata'' sau e mai bine''incarc'' pasaportul din prima? La Selciuk se poate da si aur la schimb? Pentru Pamukale ai luat excursia de la hotel sau din oras? E prima oara in Kusadasi pt noi si pun cam multe intrebari... cred... In ce limba te descurci la turci? engleza sau turca? Cat de scumpe sunt hainile de piele? Sa stiu sa ma pregatesc.

[19.04.12 13:56:34]

@maria55: sunt foarte utile informatiile date de tine. Iti multumesc foarte mult, dar mai vreau... Excursiile trebuie cumparate din timp sau chiar in ziua plecarii? La agentia SUN DIAL este dificil de ajuns? Spre deosebire de tine care cred ca mergi cu'' ochii inchisi'' prin Kusadasi eu nu am mai fost, e prima data. Sper sa ne descurcam... e doar teama de necunoscut... La Selciuk, bazarul e deschis doar sambata? Noi ajungem intr-o vineri, cu autocarul nu cu masina personala. Crezi ca am gresit ca am ales autocarul??? Suntem doar doi si nu am vrut sa fim singuri, mai ales ca nu am mai fost. Ai fost pe insula Samos??? Crezi ca se merita?

[19.04.12 17:23:17]

@mihaela71: nu este dificil nimic! Trebuie doar sa vrei!

Chiar daca hotelul tau este la cativa km de centru, poti folosi acele microbuze despre care vorbeam, care costa f putin si care au statii peste tot... un semn cu mana si opresc!

Cred ca ai statie in fata hotelului, daca nu... in mod cert la mai putin de 100m ai una. Te deplasezi in centrul statiunii, vei observa care-i centrul pt ca vei avea parte de o priveliste minunata, cu portul si cu acele imense vapoare de lux care fac o escala si in Kusadasi.

Din centru vei lua microbuzul pe care de altfel, pe langa numar, are scris Ladies Beach. Mergi cateva statii, aprox 10min, iar la Ladies Beach are statia terminus.

Vei folosi doua mij. de trans. doar in cazul in care de la tine de la hotel nu ai unul direct! In ambele cazuri insa merita sa vizitezi zona, fiind una dintre cele mai populare, cu plaja f buna, hoteluri pe faleza care dupa mine nu are mai mult de 3km. Agentia este la 5min de mers pe jos pe faleza asta, in drum drept din locul unde te lasa microbuzul.

Biletele trebuie sa le achizitionezi inainte atat pt Pamukkale, cat si pt celelalte. Insa daca faci o plimbare in zona vei combina placutul cu utilul, vei face si plaja, vei vedea si Ladies Beach vei lua si bilete! La excursia cu vaporasul nu este necesar sa faci decat drumul din dimineata plecarii, insa trebuie sa te prezinti inainte de ora 9.

Samos-ul fara ghid, este ca placinta cu branza, fara branza. In cele cateva ore vei vedea o statiune care nu difera cu mult de Kusadasi.

La Selciuk, numai sambata, atunci au zi de bazar. Insa si aici ajungi cu dolmus, biletul era 4 lire si ca distanta aprox. 20km.

Daca nu ajungi acolo, atunci recomand bazarul de vinerea din Kusadasi. Se intinde pe multe strazi din zona primariei. Intrebi de "beledyie" (primarie) iar din fata ei, mai urci 500m si vei observa forfota specifica. Este un bazar mare, insa preturile mai mari decat la Selciuk.

Si nu ai gresit ca alegerea ta a fost autocarul, doar ca sper ca nu trebuie sa-l iei din Bucuresti. In cazul in care esti din provincie, te-ai ales cu o oboseala in plus!

Eu, tocmai din acest motiv am renuntat, fiind din Eforie, era necesar sa mai fac un drum la Bucuresti (parc Izvor) deci alti 300km in plus.

Am fost o singura data, dupa aceea am ales sa merg cu masina, fiind si aproape de Vama Veche, aprox. 1150km in total. Opream unde doream, cand doream...

Pt mine a fost mai ieftin cu masina decat cu autocarul si mult mai comod. Gandeste-te doar la bagaje!

Intr-adevar costurile le impart cu pers. cu care merg, in masina, adica aprox. 300ron/pers dus-intors ci vigneta si ferry-boat cu tot. Anul trecut am fost 21 de pers cu 6 masini. Anul acesta suntem 24 de pers., vom pleca in septembrie, dupa asa zisu' sezon de pe la noi!

Daca mai ai intrebari, pune-le!

[19.04.12 17:29:44]

@mihaela71: M-am documentat... esti din Galati! Sper ca ai transportul asigurat din orasul tau, altfel... via Bucuresti... un drum in plus... exact ce spuneam.

Nu va necajiti, este o experienta si un drum in capitala.

Anul viitor, hotararea o vei lua in consecinta!

Cand plecati?

[19.04.12 20:23:09]

@maria55:24 de persoane??? Super trupa... Spre deosebire de noi care suntem doar doi... da... din fericire plecarea este pe 21 iunie din Galati, daca era din Bucuresti renuntam la autocar. Iti multumesc din nou pentru sfaturi... foarte utile... normal. O sa mai revin cu intrebari... O seara placuta...

[11.05.12 05:15:33]

@maria55: cum poti ajunge la Efes pe cont propriu? Sunt maxi-taxi? Nu as vrea sa pierd o zi intreaga cu excursia organizata...

[11.05.12 21:13:03]

@mihaela71: se ajunge si cu maxitaxi, Effes se afla intre Selciuk si Kusadasi, se observa pe partea stanga cum mergem spre Kusadasi, e simplu de ajuns acolo, intreba-ti agentul de turism si va explica.

[15.05.12 14:17:59]

@maryogreek: poti platii excursiile optionale si alte cumparaturi personale cu lire turcesti sau trebuie neaparat euro? Tinand cont de actuala crestere euro, ar fi mult mai avantajos sa luam lire. Ce parere ai?

[15.05.12 15:00:11]

@mihaela71: eu va recomand sa folositi lira turceasca deoarece preturile lor sunt in lire, e o tara non euro deci se folosesc de euro ca si noi, la cumparaturi folosind euro veti constata ca ati achitat mai mult in aceasta moneda decat in lire, pt excursii e valabil ambele monede, agentii avand preturile calculate dinainte, bafta.

[16.05.12 21:13:38]

@maryogreek: multumesc pt. raspuns. La bancile lor sau la case de schimb valutar din Kusadasi, pot sa schimb ron in lire? Am inteles ca la noi nu prea gasesti lire...

[16.05.12 21:20:49]

@mihaela71: la casele de schimb au pretul mai bun, dar sunt si locuri de schimb la popasurile unde opresc autocarurile, intreba-ti ghidul de acele locuri, am inteles ca mergeti cu autocarul.

[16.05.12 23:40:03]

@maryogreek: ok, inseamna ca pot pleca cu lei fara probleme. Asta e bine...

Diaconu Ramona
[19.06.12 01:13:15]

@mihaela71: draga Mihaela, se pare ca vom avea parte de acelasi sejur. Si noi suntem la fel de... "panicati", si tot... doar noi doi.

Doar ca,din cate inteleg,nu vom avea acelasi drum,noi plecam din Bucuresti...dar ne intalnim la hotel.

[19.06.12 01:42:36]

@mihaela71: nu face greseala sa schimbi lei in Kusadasi. De ce? Pierzi la schimb. Euro sau dolari, atat. Schimbul este bun si la banci si la casele de schim, sugestia mea fiind aceea sa nu schimbi sume mari din prima zi, ci doar cat consideri necesar pt acea zi, deoarece cursul lor se misca zilnic. Nu sunt diferente mari, insa cand scimbi 100/E si primesti 5 lire in plus fata de ziua precedenta, te bucuri si de ecestia. Plata sa o faci in lire... esti in avantaj.

La Efes poti merge pe cont propriu, cu maxi-taxi pt Selciuk, sunt 20km din Kusadasi, de preferat sa mergi sambata deoarece in acea zi este si un mare bazar stradal cu lucruri mult mai ieftine decat in bazarul din Kusadasi.

Mai este f putin pana la plecare si va doresc drum bun si vacanta placuta.

[19.06.12 03:22:12]

@maria55: dar cat este cursul leu-lire acolo? Ne-am luat deja euro, dar am fi vrut sa schimbam ceva lei in lire pt. cheltuieli marunte (transport intern, o apa...) La casa fecioarei Maria cu ce pot ajunge?

[19.06.12 05:05:36]

@mihaela71: folositi cardul pt schimb ron/lira este un curs bun. Asta pt ca tot insisti, altfel nu recomand.

La Casa Feciorei Maria, daca nu esti cu auto propriu nu recomand sa mergi pe cont propriu, la acest obiectiv nu aveti mij. de transport in comun. Din Selciuk mai sunt aprox. 8km pana acolo, de aceea pt acest obiectiv iti recomand sa achizitionezi excursia de la o agentie. Costa intre 10-14/E/PERS si esti luat de la hotel, cu ghid si fara complicatii. La oricare agentie din oras ai preturi mai bune decat la agentia partenera din hotel.

Diaconu Ramona
[19.06.12 13:36:02]

@mihaela71: Suntem din Bucuresti. Noi astazi ne ducem sa mai schimbam bani. Avem deja niste euro, iar astazi, ma gandeam sa mai schimbam lei atat in lire turcesti cat si in dolari. Sa avem din toate...

Noi am mai fost in Turcia, in 2008, insa in Antalya, Lara. Atunci ne-am luat numai dolari, si vreau sa iti spun ca ne-am luat o mare teapa... vroiau mai mult euro. Paritatea nu era deloc avatajoasa. Atunci am luat si o croaziera pe mare, plecand din Kemer si am observat ca acolo preturile erau afisate doar in lire turcesti si in dolari.

[04.07.12 05:58:21]

@Diaconu Ramona: Nu ne-am intalnit gratie agentiei mele de voiaj. Ajunsi la hotel dupa un drum destul de obositor, am dat pasapoartele la receptie, am primit bratarile si am ramas in asteptarea camerelor. Am asteptat degeaba pt. ca dupa cca o ora ni s-a spus ca nu avem rezervari la ei, asa ca atat noi cat si alte doua familii (dintre care o una cu doua camere), ne-am lasat transferati la hotel Arora. De fapt, intr-un tarziu am realizat ca acolo aveam rezervari!!! Hotelul este bunicel, dar dupa ce stai trei luni cu ochii pe un hotel este socant sa te trezesti in alta parte... Voi cum v-ati distrat la Atlantique???

[09.07.12 19:02:35]

@Diaconu Ramona:

sunt ioanmihu72... si ne-am intors acum de la hotel Atlantique... dupa multe peripetii

Eram curios cu ce agentie ati fost. ca sa nu -l suparam pe administrator scrie-mi pe ioan...@yahoo.com... si cred dupa ce am discutat cu mai multi turisti ca a stii firma de turism ar ajuta foarte mult in a evita... peripetiile... din vacanta

... este un loc foarte bun de discutii si de stabilire a destinatiilor - bravo adm. -

Mersi mult.

[10.07.12 20:22:25]

@ioanmihu: cum a fost la Atlantique???

[10.07.12 21:36:17]

@: in principiu a fost frumos... desi au existat unele mici probleme care binenteles ca ne-au afectat... dar pe ansamblu a fost ok.

O locatie foarte frumoasa, cazare buna, mancare fara probleme, 2 piscine, 1 cu tobogane, 4 baruri, personal fara probleme, marea aproape si curata, plaja suficienta cu sezlonguri si umbrele gratis... soare, soare si iar soare.

O sa scriu mai multe la impresii... acum lucrez la ele... pentru ca sunt si lucruri care trebuie stiute si sunt convins ca vor fi utile pentru alti turisti... dar pentru un hotel de 3 stele e ok... eu il recomand...

calatorul72, Diaconu Ramona, maria55, maryogreek, mihaela71, vivas71
Alte impresii din această RUBRICĂSunconnect Atlantique Holiday Club [Long Beach]: