ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.03.2012
ÎNSCRIS: 18.01.11
OCT-2011

Frumusetea naturii la Cape Greco si Ayia Napa

Suntem posesori de masina, asa ca pornim sa exploram insula. Fiind prima zi de condus pe dreapta, o sa facem o plimbare mai scurta, prin zona, pentru acomodare.

Prima oprire Cape Greco. Citisem despre frumusetea salbatica a locului si abia asteptam sa vad cu ochii mei.

La Cape Greco ti se pare ca esti la capatul pamantului. Stanca dantelata si albicioasa, acoperita din loc in loc cu smocuri de vegetatie mai verzi sau mai uscate, contrasteaza puternic cu marea ce capata o multitudine de nuante albastre-verzui.

E cald, e uscat si bate vantul. Ma catar pe stanci pentru a cuprinde cat mai mult din aceasta priveliste. Am senzatia ca a disparut toata civilizatia si suntem singuri pe lume. Doar antenele din capatul extreme al promotoriului ne reamintesc de civilizatie.

In larg se vad trecand din cand in cand vaporase de croaziera. Cred ca se vede frumos si interesant si din larg si am inteles ca sunt mai multe grote, care in functie de dimensiunea vasului, pot fi vizitate.

Ne-am petrecut ceva vreme acolo si am facut o multime de poze, dar din pacate, marea lor majoritate am reusit sa le pierd (la descarcare) din prea multa nerabdare.

N-am fost niste turisti instruiti. Am plecat fara pic de apa la noi si soarele ne-a "uscat". Deci, daca va hotarati sa vizitati aceasta minunatie a naturii, declarata "parc national" fiti pregatiti cu apa si cu ce mai credeti de cuviinta, caci aici va veti bucura doar de natura.

Ne-am "umplut" ochii si mai ales sufletul, de albastru nesfarsit, ne-a vanturat si scuturat vantul de rele si cu parere de rau, ne urcam in masina si plecam catre Ayia Napa.

Vreau sa vad statiunea, sa vad celebra Nissi Beach si hotelul Nissiana.

Prima oprire e la Nissi Beach.

Am gasit o parcare destul de mare in fata plajei. Plaja nu se vede este mascata de o vegetatie luxurianta. Cotim pe langa o cladire si in fata ochilor apare renumita plaja. E frumoasa, cu nisip alb si marea in culori…nici nu stiu cum sa le numesc…cand verzi, cand albastre. Cerul a inceput sa se umple de nori amenintatori si marea isi schimba culoarea cu fiecare val. E frumos, dar foarte aglomerat.

Am stat la o terasa sa ne hidratam un pic dupa baia de soare de la Cape Greco si am admirat, de sub umbrele, plaja. Pe masura ce norii se inmultesc marea devine si mai frumoasa si… din ce in ce mai libera, lumea se teme de ploaie si se indreapta spre hoteluri.

Ne-am revenit, ne-am bucurat de frumusetea plajei si pentru ca e prin zona ne indreptam catre hotel Nissiana. De ce vreau sa vad hotelul…pentru ca initial vroiam sa facem rezervare la acest hotel, apoi ne-am razgandit si am mers in Pernera la vila Oasis.

Dar vreau sa vad la ce am renuntat.

In drum vedem hotelul Adams Beach si Atlantica hotel, mult mai bine pozitionate decat cel vizat de mine. Pe site este scris ca e la 150 de metri de celebra plaja. In pozele de pe site, mestesugit facute, nu se vede ca este pe marginea cealalta a drumului. Nu ma las si intru si in hotel.

In poze se vad piscine albastre si frumoase, inconjurate de verdeata. In realitate toate mi se par chicioase si nu cred ca exista camere cu vedere la mare. Hotelul are trei etaje si de la ultimul etaj cred ca se vad frumos copacii ce inconjoara plaja. Ma bucur ca nu am ales acest hotel de pe marginea drumului.

Am lasat masina in parcare si pornim mai departe, pe jos. Suntem cam la capat de statiune, asa ca avem cam mult de mers. Pe ambele parti ale soselei se insiruie terase, magazine, si cateva hoteluri.

"Nissi beach holiday resort" e intr-adevar un hotel unde mi-ar placea sa stau. Are niste bungalow-uri pe plaja…de te crezi in paradis, dar si preturile sunt pe masura, sau mai bine zis fara masura.

Cotim pe langa hotelul Pavlo Napa spre cealalta plaja vestita a statiunii: Sandy beach.

Intre timp s-a innorat din ce in ce mai tare si plaja este mai mult pustie. E asezata intr-un golfulet si are o priveliste interesanta. Golfuletul e strajuit de stanci si ne avantam spre margine. E un pic de urcus, piatra dantelata nu-i asa prietenoasa la mers, dar merita. Am ajuns sus. Vantul bate cu putere, norii au umplut tot cerul si marea-i furioasa, dar tare frumoasa.

Iar ma simt ca la capatul pamantului!

Dupa ce am admirat peisajul salbatec de la marginea marii, ne hotaram sa mergem sa mancam ceva.

Am fost total lipsiti de inspiratie cand am ales, obositi, terasa “Carina Bar&Restaurant”. Chelnerul, roman, ar fi trebuit sa ne faca sa ne ridicam si sa ne ducem in alta parte. A fost singurul chelner roman, care mi-a displacut total, neangrijit si needucat, pe care l-am intalnit pe insula in tot sejurul.

Am vrut sa mancam ceva usor, asa ca am luat pizza. A fost sub orice critica…dar a costat 9.50 euro portia. Plecam nemultumiti si decidem sa ne intoarcem la masina pe faleza.

Faleza, la fel ca si cea din Pernera, este amenajata cu multa grija, astfel incat sa nu ia din farmecul natural al zonei. Este o alee pavata cu piatra si stalpi de iluminat, pentru plimbarile nocturne. E frumos si plin de romantism.

Insotiti de rafale de vant si din cand in cand de ceva stropisori de ploaie ne-am bucurat de priveliste. Intre cele doua plaje renumite Nissi beach si Sandy Beach, stanca e stapana. Accesul la mare se poate face doar vizual, dar e tare frumos. In zona este hotelul Aktea Beach Village, care nu are acces direct la plaja.

Am ajuns din nou la Nissi beach. Vantul a alungat turistii de pe plaja si se desfasoara in fata noastra in toata splendoarea. Gradina hotelului Nissi Beach Resort este mai mult decat impresionanta. Sunt multe plante si palmieri toate aranjate cu gust si foarte ingrijite.

Pentru mai multa culoare si descriere a zonei am facut un film, http://youtu. be/m8RTcqkPih4, pe care v-as ruga sa-l atasati la review.

Cam asta a fost plimbarea noastra in Ayia Napa.

Plajele sunt exceptionale, nisip fin, apa naucitoare si privelisti ce iti raman in suflet dupa ce pleci.

N-am vizitat prea mult din statiune, ca asa a fost situatia, dar…din cat am vazut nu pot sa spun ca am devenit fan al acestei statiuni, dimpotriva, ma bucur ca am ales altceva. Dar, deh…gusturile sunt tare diferite, asa ca mergeti si vedeti, pentru a va face propria impresie.

Trimis de nicoletass in 05.03.12 12:04:34
Validat / Publicat: 05.03.12 13:43:03

VIZUALIZĂRI: 6346 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoletass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cape Greco - acolo unde natura este stapana

Swan1 [05.03.12 13:51:44] »

Multumiri! Review-ul mi-a estompat marele regret c-am ratat zona!

nicoletass [06.03.12 13:50:59] »

@Swan1: n-as vrea ca review-ul meu sa creeze senzatia ca Ayia Napa e o destinatie ce nu merita vizitata, dimpotriva. Eu am vazut relativ putin din statiune si intr-un moment mai putin favorabil, se iscase din senin o furtuna. Dar chiar si asa mi-a placut ce am vazut, atata doar ca nu mi-as fi dorit sa-mi petrec concediul acolo, imi plac locatiile mai linistite si mai putin aglomerate.

Swan1 [06.03.12 15:11:20] »

@nicoletass: Nu-i motiv de ingrijorare! Ai descris frumos si fidel, dar comentariul meu a fost al turistului care-a ratat acea zona, n-are intentii sa revina si spera sa se impace usor cu ideea... : -)

donalexander [11.02.17 22:51:25] »

Si care e celalata varianta aleasa?

donalexander, nicoletass, Swan1
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ayia Napa: