ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.02.2012
ÎNSCRIS: 11.09.08
NOV-2011

Oras in devenire nascut din petrol - Doha

The Romantic Sax - Lawrence of Arabia

Asculta mai multe audio diverse

Qatar- emirat arab situat in sud-vestul Asiei inconjurat de apele Golfului Persic si de Arabia Saudita.

O tara nascuta din gaze naturale si petrol aflata in plina dezvoltare iar in capitala - Doha, lucrul acesta se vedea din plin.

Iernile sunt blande iar verile umede, atat de umede ca ti se lipesc hainele pe tine desi noi am fost in noiembrie

A doua zi de stat in Doha ne-am inceput-o cu vizita la ferma de cai Al Shaqab, cai pur-sange arabesc, denumita si Qatar Equestrian Federation.

In grajduri, caii stateau cuminti, tocmai terminasera de mancat si erau dornici de “conversatie”.

Langa grajduri era terenul de manej cu aer conditionat unde erau dresati si pregatiti pentru concursuri.

Apoi ne-am dus la o alta ferma, de data asta de camile unde am vorbit cu ele, ne-au “spus” ce-au mai facut… obisnuite cu turistii, veneau la gard, se pozau cu noi, erau haioase foc, le veti vedea si in poze.

Souq Waqif – o zona comerciala gen “piata”, de fapt un bazar in care gaseai tot felul de haine, bijuterii, dulciuri traditionale, condimente, suveniruri.

Pe langa acestea era si o zona mai “selecta” cu terase, restaurante cu specific libanez, italian, malaezian, irakian. Tot acolo puteai servi o cafea frantuzeasca la o cafenea frantuzeasca.

La ora la care am ajuns noi era destul de pustie dar seara, piata se aglomera si devenea neincapatoare.

Desi data de cel putin 100 de ani, fusese reconstruita si renovata recent, pastrandu-i-se gloria de odinioara.

Acolo am gasit si un magazinas unde au inceput negocierile la parfumurile arabesti…dupa indelungi “incercari”, ajunsesera sa mi se para ca toate aveau cam acelasi miros.

Apoi am ajuns in zona animalutelor. Din custile viu colorate se auzeau piuituri, fluieraturi, mieuneli si tot felul de alte sunete, greu de identificat.

Puteai sa pierzi acolo lejer cateva ore bune dar noi, din pacate trebuia sa ne tinem de program.

Am plecat cu gandul sa revenim dar n-am mai ajuns.

A urmat o minunata dar scurta plimbare pe Doha Corniche de unde am admirat cartierul nou construit, West Bay, centrul financiar cu cladiri gigant unde-si aveau sediul marile firme.

Ghidul ne-a dus si cu microbuzul si am facut un tur prin acest mic orasel din otel si sticla.

Apoi ne-am intors la hotel, ne-am odihnit putin si am plecat spre un alt mall, mai accesibil ca pret dar si mai putin luxos decat Villagio. Si aici era o casa de schimb valutar unde puteai schimba orice fel de valuta in moneda lor – riyal qatarez.

Seara am luat cina toti la un restaurant libanez care arata putin mai luxos decat o cantina – parerea mea sincera. Dezamagita am fost nu de meniul specific, incomparabil totusi cu ce ne ofereau la hotel cat de localul in sine, de prezentare, de mirosul inchis…in fine nu mi-a lasat o impresie prea buna.

Ne-a parut rau ca in loc sa ne ducem acolo, ar fi trebuit sa facem o plimbare pe Corniche, asa ca de ultima seara.

Sa luam pulsul strazilor, sa admiram luminile falezei, sa inspiram aerul care odata cu lasarea serii devenise mai suportabil… dar ne-am consolat cu ideea ca vom face asta peste 10 ani cand urma sa ne intoarcem (la sfatul ghidului) pentru a vedea orasul rasarit din Desertul Arabiei in toata maretia lui.

Si-am incalecat pe-o sea…si m-am intors in tara mea….

Trimis de artemisa24 in 29.02.12 21:49:29
Validat / Publicat: 01.03.12 06:07:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 5200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (artemisa24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P28 acelasi West Bay

webmaster13 [01.03.12 08:13:30] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

artemisa24 [01.03.12 08:33:24] »

@webmaster13: multumesc frumos...

Andox [01.03.12 09:09:25] »

@artemisa24: puii si iepurasii aia erau vopsiti?

artemisa24 [01.03.12 09:28:04] »

@Andox: DAAAAAAAA...

ori ii vopseau ori le puneau ceva in mancare... era posibil? ghidul nu ne-a dezvaluit... cum sa vopsesti fiecare pui si iepuras si pisica?

Cristian_h* [01.03.12 09:55:17] »

In cazul puilor se injecteaza pigmentul respectiv in ouale fertilizate... la iepuri chiar nu-mi dau seama!!!

artemisa24 [01.03.12 10:12:47] »

@Cristian_h: si pisicutele? si ele erau colorate...

relu_58 [28.09.12 17:00:15] »

Ai fost singura in Qatar? La ce hotel ai stat? Ai intampinat probleme cu imbracamintea, ma refer la comentarii sau indicatii ca trebuie sa porti abaya in locurile publice?

artemisa24 [28.09.12 20:06:28] »

@relu_58: nu, am fost in grup dar te puteai plimba f bine si singur, nu era nicio problema.

am stat la Wyndham Grand Regency Hotel, OPULENT... INCARCAT... te coplesea dar cu f multe dotari (halat, papuci, cosmetice la baie, plicuri de cafea si tot felul de alte minuni in camera) si mancare EXCELENTA...

nu ni s-au dat niciun fel de indicatii.

din bun simt, totusi, nu am umblat in pantaloni f. scurti sau tricouri decoltate... iar in mall-uri, din cauza aerului conditionat, iti venea sa-ti pui palton, nu alta...

relu_58 [28.09.12 20:14:47] »

@artemisa24: Multumesc pentru raspuns. Intentionez sa fac o vacanta la Doha si voiam sa stiu cateva amanunte.

artemisa24 [28.09.12 22:27:19] »

@relu_58: oricand cu placere pt alte detalii... noi am fost in noiembrie si cand ieseam afara, de oriunde, probabil si datorita aerului conditionat... TE PRABUSEAI... TE APASA

seara era pustiu, e adevarat in jurul hotelului dar f luminat si n-aveam nicio teama...atat doar ca nu prea aveai ce face

artemisa24, bog68, relu_58
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Doha: