ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.02.2012
ÎNSCRIS: 20.07.10
JAN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 4 si 1,5 ani

Revelion Antalya

Dupa 3 ani in care am petrecut revelionul acasa, am zis sa caut ceva din timp pt sfarsitul anului 2011. Vorbesc cu gasca si ne hotaram: Bucovina. Caut pret si tot ce gasesc este la vreo 2400 lei pana la vreo 3000 lei la pensiuni de 3 stele sau margarete pt trei nopti. Mai caut si prin alte zone frumoase de pe la noi... preturi mai mari.

Ce-ar fi sa merg in Turcia? Preturile OK, problema ar fi drumul, iarna cu masina. Dupa ce am studiat un pic ofertele m-am hotarat la Limak Lara, hotel pe care-l mai vizitasem in vara lui 2010 si stiam ce ofera.

Am plecat in 27.12 cu inca 2 familii la ora 21.30 din Bucuresti. Spre norocul nostru in acea perioada a anului nu a nins mai deloc si drumul a fost super. Dimineata la ora 7 eram in Istanbul, pe care l-am trecut in 3 ore!!! Am crezut ca fac cu nervii!

La ora 13.30 am ajuns in Kutahya si ne-am cazat la Hilton Garden Inn (rezervare pe net 42 euro camera dubla cu mic dejun). Hotelul super! A doua zi am plecat spre Antalya pe la ora 10 si la 14.30 am fost la hotel. Cazarea s-a facut imediat, am avut 3 camere duble standard (pt 100 euro imi ofereau o family room) dar pt noi camera standard era suficienta.

Iarna hotelul are concept All Inclusive, asta inseamna un numar mai mic de bauturi alcoolice incluse decat cele din conceptul UAI, dar ca mancare nu este nicio diferenta, cu nelipsitul fresh de portocale dimineata, cu bufet pt cei mici (cu frigider cu borcanele si lapte la cutiute cu pai de 200 ml) bufet dietetic, iar seara de la 11.30 pana la 02.00 bufet de noapte. Ziua intre 14 si 17.30 prajituri, ceai, cafea si muzica la pian.

In perioada asta vremea este f schimbatoare (4 -5 ore soare, apoi o repriza de ploaie si iar soare.). In primele doua zile, mai exact pana pe 1.01 a plouat torential, apoi a batut vantul jumatate de zi, iar de pe 2.01 pana pe 6.01 au fost 16-18 grade.

Revelionul a constat intr-o petrecere care a inceput la ora 18.30 si a durat pana pe la ora 1.00 si au participat 1000 de persoane. Mancarea care mai de care mai ciudata dar interesanta a fost servita intr-un ritm alert, dar nefiind multa cantitativ a fost Ok. Bautura la discretie orice vroiai sa bei (vin, bere, coctail-uri etc).

Pentru copii au avut organizat un bufet special in sala Tokio 1.

In sala Tokio 2 perne pe jos un televizor mare cu desene animate.

In sala Tokio 3 loc de joaca, animatori etc

In sala Tokio 4 loc de dormit (patuturi pt cei mici) daca se culcau li se punea pe patut nr mesei la care stateau parintii pt a sti sa-l aduca acolo in caz ca se trezea.

Nu pot sa spun decat ca a fost o vacanta super relaxanta, linistita cu exceptia drumului care facut din doua bucati nu este chiar greu.

Concluzionand pot sa spun ca a meritat fiecare banut si as vrea sa mai repet aceasta experienta dar sa pot sa stau mai mult.

Trimis de bogdan13 in 29.02.12 17:46:27
Validat / Publicat: 29.02.12 19:13:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: lara, bodrum

VIZUALIZĂRI: 7780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Din kutahya spre Antalya
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 86.40 EUR pe cameră

[29.02.12 19:11:46]

Despre cazarea intermediara la Hilton Garden Inn, ne poti povesti (daca vrei), dand click aici.

Multumesc!

[29.02.12 19:38:16]

f frumos. felicitari,dar fii un pic mai explicit in privinta pretului.500 euro de persoana banuiesc,dar copiii?gratis sau ai platit si pt ei.

Irina1974
    [29.02.12 23:00:08]

Iti raspund eu, sper sa nu se supere Bogdan! 500 de euro a fost sejurul pentru toti 4 (fara transport). Am fost si noi acolo in 2010 de Craciun si a costat 630 euro camera family pentru 3 respectiv 4 persoane. Pretul intr-adevar este super pentru ce se ofera. Multe poze seamana cu ale mele... i-ai trezit nostalgii, am sa postez si eu cateva impresii!

[01.03.12 09:22:34]

Ma bucur pt. revelionul vostru.Vad din poze ca hotelul este langa Concorde Deluxe, cel in forma de avion. Inca o data se adevereste ca este uneori mai ieftin sa mergi in afara tarii ca sa iti petreci revelionul. As avea o nedumerire totusi: ca sa ajungeti in Antalia, ce ati cautat la Istambul, caci este un ocol enorm. Sau ati vrut voi sa vedeti Istambulul? Se ocoleste mult, se consuma timp,carburant, nervi, etc...

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [01.03.12 09:25:09]

@adryana: prin Istanbul este cel mai scurt drum spre Antalya.

[01.03.12 09:26:09]

@Andox, multumesc, am mai aflat ceva.

[01.03.12 11:41:11]

@Irina1974:5 stele 7 nopti 2 adulti si 2 copii? si toate cele incluse pt masa de revelion? e super pret. mai e drumul intr adevar dar se merita o experienta din aceasta. multumesc de informatie

Irina1974
    [01.03.12 12:02:23]

In cazul nostru asa a fost, pretul a inclus totul pentru o familie (si masa de Craciun, asemanatoare cu ceea ce este prezentat aici - inclusiv prajitura cu brau de ciocolata si insemnele hotelului!). Si noi am mers prin Istanbul, am avut cate o noapte la dus si la intors acolo si am vizitat cate ceva prin oras. La orele la care am ajuns/plecat noi nu era mare aglomeratie. Poate vara e altfel (insa si pretul aproape triplu), insa noi am prins 20-22 grade in decembrie si mult soare, in conditiile in care la Bucuresti erau in dimineata plecarii -35 grade!! Este convenabil sa ai masina cu tine, ne-am putut deplasa si am vizitat imprejurimile - am ajuns si cu telecabina pe Tahtali - foarte frumos, la hotel unii faceau plaja iar sus pe munte era multa zapada!

[01.03.12 12:46:30]

cred ca o sa ma orientez serios pt decembrie anul acesta aici la acest hotel. intr adevar preturile in timpul anului sunt mult mai mari. am stat la 3 stele demipensiune in kusadasi vara trecuta in banii acestia, pai 5 stele all m ar fi costat de 3 ori mai mult. da mi un contact de la hotel sau de la agentia cu care ati fost sa imi rezerv eventual dupa luna august incolo.

[01.03.12 12:53:03]

@bogdan13, de revelion am vazut ca a fost pentru a doua oara cand ai mers la acest hotel. Este inca o dovada in plus ca daca nu iti placea acolo, nu v-ati fi reintors. Ma bucur inca odata pentru voi.

[01.03.12 13:50:07]

@alex_iasi: pai asa am zis eu. 8 zile la banii astia a fost foarte bine. Si pt noi si pt copii care nu s-au plictisit deloc. Au piscina interioara super faina, miniclub la fel in interior super; am participat chiar la o petrecere la miniclub unde a fost ceva asemanator petrecerii de la MC DONALDS, dar doar cu tort, suc si jocuri (o sa pun si o poza). Camerele sunt foarte spatioase (un pat dublu, unul single, canapea extensibila si un fotoliu, iar noi am avut si un patut pt cel mic, in care a dormit copilul cel mare) au sistem de ventilatie care merge f bine si a fost f cald, minibarul umplut in fiecare zi cu 2 ape plate, 2 minerale, un pepsi, o mirinda si doua sucuri la cutie cu pai, la sosire am avut un cos cu fructe. Restaurante a la carte sunt doar doua iarna, cel italian contra cost si cel turcesc revan free. Nu am mers la nicunul pt ca eram cu cei mici si am mancat in cel principal unde gasesti ce vrei si ce nu vrei (mancare ca la balamuc pt toate gusturile). Nu sunt probleme de genul nu am ce sa dau la copii pt ca oricat de mofturosi ar fi tot se gaseste ceva. Deci merita incercat fara nicio ezitare, totul este f bine organizat, lumea f civilizata, totul ok

[01.03.12 13:54:00]

@adryana: asa este. De obicei se zice sa nu mergi de doua ori in acelasi loc insa la acest hotel chiar m-am simtit foarte bine si iti spun sincer ca m-as mai duce inca o data fie ca vara sau iarna

[04.03.12 14:41:31]

poti sa imi spui din ce data ati achitat revelionul, cand anume? pretul a avut si ceva reduceri? m-ati pus serios pe ganduri cu revelionul asta din povesti. Nu neaparat pentru masa de revelion, ci ma gandesc la excursia aia cu masina in plina iarna. Nu v-a fost frica de drumuri prin Bulgaria? In Istambul nu exista sosea de centura ca sa ocoliti orasul? Cand ma gandesc ce vedeam la TV iarna asta in Bulgaria, chiar ma bucur ca nu ne-a venit vreo idee. Asta pana acum inainte de a citi acest rw.

nicole33
    [04.03.12 15:38:57]

@adryana:

Nu vei găsi centuri ocolitoare la Istanbul. Există însă două autostrăzi adevărate, paralele, care traversează orașul și pe care, dacă ai noroc, poți merge cu viteze de peste 100 km/oră (așa merg toți). Aglomerație se face, de obicei, la stațiile de taxare, unde plătești autostrada sau trecerea peste pod. Cred că e chestie de baftă. La dus am făcut 2 ore prin Istanbul sâmbăta în jurul prânzului, iar la întoarcere am trecut în jumătate de oră (duminică la 9,30 dimineața).

Oricum este cel mai scurt și mai bun drum spre Antalya, însă nu și cel mai frumos dpdv al peisajelor, cum este cel de coastă.

[04.03.12 16:29:07]

@nicole33, sunt surprinsa sa aflu ca nu exista sosea care sa ocoleasca orasul. E greu astfel sa traversezi toata zona aceea. Nu ma mai gandesc acum daca ai gresit drumul si o iei pe altundeva. Unde intorci? Intr-adevar, voi calcula care ar fi diferenta in km dintre acest traseu si cel de pe malul marii. Pe aici pe coasta drumul este deosebit de frumos. Am avut ocazia doar pana la Kusadasi sa vad, iar de aici mai departe doar prin pozele altora, traseu care tot asa frumos am vazut ca este. Sincera sa fiu, daca ar fi sa merg spre Antalia,categoric as alege traseul de pe malul marii, caci as avea de admirat marea,chiar daca ar fi mai lung.

nicole33
    [04.03.12 16:52:36]

@adryana:

Istanbulul este un oraș imens situat pe două continente, nu cred că ar fi o opțiune ocolirea acestuia, iar după umilele mele cunoștințe singurele variante de traversare cu mașina sunt cele două poduri sau cu feribotul, dar ca să ajungi într-unul din porturi tot trebuie să parcurgi o bună porțiune de oraș prin traficul infernal, nemaiavând regim de autostradă. Crede-mă, cea mai bună variantă dacă vrei doar să treci prin oraș fără a te opri este tot autostrada, mai liberă fiind cea de la nord care evită centrul.

Traseul pe coastă, superb într-adevăr pentru că vezi și toate perlele litoralului turcesc atât de la Marea Egee, cât și Mediterană, este clar mai lung, la o primă vedere pe hartă, aș zice cu vreo 300 de km, iar la cât costă combustibilul în Turcia (motorina și mai ales benzina) eu m-aș gândi de două ori înainte de a-l alege.

[05.03.12 10:36:55]

@adryana: rezervarea am facut-o in octombrie, era early booking 20% pana la 31.10 si 15% pana la 30.11. dupa cum am zis am avut putin noroc ca nu a nins in perioada aceea f mult in Bulgaria (in zona de munte era ceva zapada pe marginea drumului, in rest drumul era negru). Drumul prin Bulgaria pe care circul este ruse-razgrad -turgovishte-okop-kotel-elhovo-hamzabeyli. In turcia drumul a fost de asemenea curat, in istanbul la ora 7.00 dimineata erau +8 grade. In apropiere de zona muntoasa a inceput sa fie zapada, dar drumurile curatate. As vrea sa mai spun un lucru de care trebuie sa tineti cont. Desi sunt f bune drumurile in Turcia au o problema: datorita compozitiei asfaltului chiar daca nu este frig si inghetat aluneca incredibil. Ne-am dat seama in apropiere de Antalya unde ploua si erau 10-11 grade, am pus piciorul pe asfalt si aluneca destul de rau.

adryana, alex_iasi, bogdan13, Irina1974, nicole33
    Alte impresii din această RUBRICĂLimak Lara DeLuxe Hotel & Resort: