ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.02.2012
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    AUG-2011
    1 AD. + 1 COPII -- v: 14,8 ani

Castelul Chillon si Montreux, doua nestemate ale rivierei elvetiene demne de admirat

(continuarea circuitului Elvetia-Austria, aug. 2011)

Iata-ne ajunsi pe Riviera elvetiana in imediata apropiere a celei mai luxoase statiuni: Montreux. Drumul de la Evian si pana aici a fost mai mult decat fermecator. Magnifique! Merveileux!!! (vorba elvetienilor “frantuziti” din aceasta parte a Tarii Cantoanelor). Soseaua serpuieste practic printre munti si printre vai (vorba cantecului). Si alterneaza apoi cu vederea intinderii superbe a lacului Geneva sau Leman.

CASTELUL CHILLON

Primul popas a fost vizitarea doar pe afara a Castelul Chillon. Autocarul ne-a lasat foarte aproape de castel.

Acesta se afla intr-un décor rupt parca de realitatea zilelor noastre. Iar constructia si intreaga sa arhitectura m-au dus cu gandul departe in istorie, undeva in Evul Mediu si totodata la povestile de capa si spada din acele vremuri. Castelul este alcatuit din mai multe corpuri de cladiri, unite cu ziduri inalte din piatra, adevarate metereze si cu mai multe turnulete patrate sau rotunde. Deasupra celui mai inalt turn patrat, de fapt cred ca este cel principal, falfaia de zor mandru si liber in vantul cald de august steagul Elvetiei.

Castelul Chillon, construit pe o stanca ce practic iese din lac foarte aproape de mal, imbratiseaza deopotriva apele line, curate si atat de albastre ale lacului Geneva, cu piscurile inalte ale Alpilor, intr-un perfect tablou natural, la o rascruce de drumuri stravechi ce leaga Elvetia de Italia. Peisajul m-a lasat cazuta intr-o transa a placerii imense; ziua era atat de senina, Alpii se vedeau perfect la orizontul nepatat, apele cristaline ale lacului parca incremenisera. Iar maiestoasa alura a castelului se privea mandra in oglinda nemiscata a apei. Ceva de exceptie. Castelul se vede practic de oriunde in aceasta zona; atat de aici cat si din Montreux, cand am ajuns acolo, castelul se dezveleste maret din orice unghi l-ai privi dar mereu parca iti da o alta perspectiva asupra sa. Oricum l-ai vedea, Castelul Chillon este unic.

Am avut o usoara urma de parere de rau ca nu aveam timp sa-l vizitam si in interior, chiar daca din spusele ghidului castelul acesta este mai simplu si mai putin sofisticat si elegant decat ceea ce vazusem noi pana atunci. Ca sa fac o "palida" comparatie pt. a se intelege mai bine: castelele bavareze pe care deja le vizitasem in acest circuit, Linderhof si Neuschwanstein ar fi in genul Pelesului nostru, dar la o scara mult mai ampla si mai rafinata; iar Chillon ar fi cam genul Castelului Bran.

Aici la Chillon cred eu ca mai impresionanta este imaginea lui luata ca ansamblu impreuna cu marinimia si minunatia naturala in care a fost construit acest castel.

Am observat ca pt. a patrunde in incinta sa trebuie sa treci o micuta pasarela cu acoperis din lemn; exact ca in povestile medievale (asteptam sa aud tropote de cai!...), se trece un mic podet de lemn, pe sub care se joaca apele tacute si linstite ale lacului si apoi se intra in castel.

Noi am admirat castelul din afara si am avut timp pt a face poze si mai ales pt. a admira intregul peisaj. In fata noastra se desfasura deja statiunea Montreux, situata pe un arc larg de cerc al rivierei lacului, dar si cocotata pe o culme destul de abrupta…Si in fata castelului, vis-a vis mi-amintesc ca este o stanca uriasa a muntelui.

Castelul Chillon este una dintre cele mai frumoase cladiri istorice din Elvetia. A fost cladit in sec. 13 pe o veche fundatie, de fapt aici a fost o fortareata care a suferit mai multe transformari, fiind initial resedinta contilor de Savoia in timpul Evului Mediu.

Ghidul ne-a povestit ca acest castel are o prestanta a lui, este totusi destul de impresionant, daca ai timp suficient pt. a-l vizita de-a fir a par. Aici sunt peste 20 de incinte de vazut, care imbratiseaza stilurile arhitecturale romane si gotice. Castelul se poate vizita incepand cu vasta inchisoare, aflata la subsolul castelului si pana la inaltimea turnurilor sale.

Ce mi-a placut intr-un mod cu totul diferit la acest castel este atat cadrul natural cu totul deosebit, dar si stilul constructiei cladirilor, simplu, nesofisticat sau prea impopotonat. Acesta are o infatisare sobra, insasi culoarea sa din piatra si cu acoperisurile turnurilor din lemn maro inchis, m-a facut sa ma gandesc ca aici, acest castel a fost un loc mai “serios”. Si chiar asa a si fost; am aflat ca aici a fost mai mult un castel al barbatilor din acele vremuri, unde se organizau mai mult vanatori si nu atat de multe petreceri…

Castelul Chillon este cel mai cunoscut monument istoric elvetian din lume. A devenit un simbol national al Elvetiei, datorita atat frumusetii sale, prin armonia formelor lui arhitecturale dar si datorita stabilitatii sale pe care o emana peste timp, fiind situat si la confluenta milenara a drumurilor Elvetiei spre Italia. A fost asezat acolo, dupa parerea mea, foarte strategic dar si estetic, prin cadrul sau natural de exceptie si aceste lucruri i-au dus faima peste secole.

Am mai aflat ca acest Castel Chillon a reprezentat o sursa vie de inspiratie pt. scriitorii sec 19, in special, fiind mentionat in scrierile marilor Dumas, lordul Byron sau Jean Jacques Rousseau.

MONTREUX

Mi-a placut popasul scurt la acest castel, ne-am imbarcat in autocar si dupa doar cateve minute am coborat in Montreux. Aici am stationat ceva mai mult si am avut prilejul dar si privilegiul de a ma lasa imbatata de frumusetea, de splendoarea celei mai fitoase si luxoase statiuni elvetiene de pe malul lacului Geneva.

Ei, ce sa scriu despre Montreux?! Zau de as fi crezut ca voi ajunge sa cunosc si riviera elvetiana…sau o parte din ea, cu varful ei, Montreux. M-am plimbat odata pe riviera franceza si am fost extrem de incantata.

Dar nici riviera elvetiana nu se lasa deloc mai prejos, cel putin prin aceasta nestemata atat de luxoasa, de pretentioasa si de frumoasa, care este Montreux.

Aici pot scrie ca peisajul naturii lasa mult in urma riviera franceza; aici, muntii si lacul sunt atat de aproape si se ingemaneaza la superlativ cu restul statiunilor, inclusiv Montreux, incat ai certitudinea ca asa a fost aici dintotdeauna: numai frumusete, minunatie, splendoare la superlativ!

In Montreux ne-am rasfatat pe deplin cu o plimbare pe faleza de-a lungul lacului, o adevarata relaxare si desfatare a tuturor simturilor. In fata ochilor mi s-au infatisat cladiri, adevarate palate, cu influente arhitecturale franceze ale Belle Epoque. Sunt hoteluri doar de 5* (din ce-am reusit eu sa vad), unele adevarati mastodonti, cum este GrandHotel sau altele mai mititele dar tot elegante, cu arhitecturi atat de fine si rafinate…

Dar nu sunt doar cladirile, pe care le-am vazut jos, spre lac si in statiunea propriu-zisa, dar si pe coasta. Aici se intind multe constructii “alpiniste” pe stanca muntelui, unde am aflat ca se afla tot hoteluri si vile scumpe foc. Dar am vazut si case ale localnicilor; “sarmanii” de ei, pana unde trebuie sa urce. Si ce sosele au, chiar si suspendate… Pe una am tras-o si in poza, uite-asa sa ma mandresc si eu cu ce au altii!!!...

In partea opusa venirii noastre, spre iesirea din Montreux spre Italia, este un hotel cu o arhitectura moderna, inalta, care vazut din locul unde eram noi, asa, in curba pe care o face malul lacului, arata ca o adevarata carte postala pe care ai dori sa o trimiti tuturor prietenilor! Superb!

Montreux este un oras al contrastelor, unde lacul isi da dintotdeauna un cat mai placut si incantator “rendez-vous” cu muntele, iar vegetatia nu iese din acest tipar. Pe faleza lacului, o alee ce atinge perfectiunea pentru plimbare, este adunata la superlativ vegetatia mai multor continente si anotimpuri in acelasi timp. Am vazut acolo palmieri, trandafiri, narcise, arbori exotici, flori mici de munte sau copaci seculari cu bogatu-i rod verde, ce isi impart aceleasi spatii frumos amenajate si atat de bine delimitate. Montreux este un colt perfect dintr-un alt paradis perfect al Elvetiei cea Perfecta!!! Dar culmea, ca aceasta perfectiune nu plictiseste pe nimeni, ci ne imbogateste doar toate trairile noastre, interioare sau exterioare!

De-a lungul lacului m-au incantat la maxim toate privelistile; din orice colt m-am uitat, am fost practic inconjurata numai de frumusete. Lacul cu lantul muntos care-l imbratiseaza, apoi un parc imens, atat de bogat in acea vegetatie din abundenta, tot felul de statui si alte grupuri statuare carora n-am stiut cum sa le fac poze mai repede. O adevarata expozitie de arta in aer liber, creata de om, la concurenta cu expozitia Naturii! Ce poate fi mai minunat?!

Plimbandu-ma in Montreux, mi-am amintit de Monte Carlo, cu care chiar l-am comparat; si aici este un mare si impozant cazino, sunt o sumedenie de hoteluri cu restaurante si terase tare chic, moderne dar care isi pastreaza totusi acel aer rafinat si elegant duse pana la extrem, ca si tot felul de alte resedinte luxoase. Si Montreux este invadat practic, de numeroasele gradini si parcuri. Chiar si sus, pe costisa, am vazut un hotel “ascuns” aproape in abundenta de flori si vegetatie. Intreaga statiune este practic invadata de plante de toate felurile si chiar parca se simte in nari acea binecuvantata mireasma a vantului cald mediteraneean ce vine dinspre Italia…

Terasele si cafenelele asezate direct pe faleza, intr-un cadru natural de exceptie, printre palmieri si flori multicolore, dau un aer aparte locului, aratand ca si aici, ca de altfel, in toata aceasta tara de vis numita Elvetia, viata decurge intr-un ritm doar al ei, unic si inconfundabil, oamenii sunt relaxati, voiosi, foarte binevoitori si zambitori.

Un exemplu doar: am intrat la un centru de informare turistica si fetele de acolo n-au stiut cum sa ne dea tot felul de pliante, si in franceza si in engleza…

Promenada noastra de-a lungul lacului ne-a dus pana la statuile catorva mostrii sacrii ai muzicii de jazz, care au sustinut aici concerte memorabile. Se stie ca Montreux este locul festivalurilor de muzica de tot felul. Noi ne-am oprit doar sa facem cateva poze la statuia celui ce a fost Freddie Mercury, solistul legendarei trupe Queen. Mi-a placut mult aceasta statuie, ce a fost realizata in 1996 de catre sculptorita ceha Irena Sedlecka. Il infatiseaza foarte bine pe Freddie Mercury, intr-o postura ce-l caracterizeaza, fiind surprins exact asa cum a fost el imbracat la deschiderea concertului de pe Wembley in anul 1986. In josul statuii este o placa aurie pe care scrie atat de frumos: “Lover of Life - Singer of Songs”. A trebuit sa stau la coada pt. a realiza cateva poze frumoase cu statuia lui Freddie…

Show must go on! Asa si Montreux isi continua povestile lui extrem de vii, de interesante, de incitante, de colorate si de patrunzatoare la suflet dar si destul de “mistuitoare” la buzunare. Ma gandeam si atunci si nu pot sa nu ma gandesc si acum cand scriu, de cata opulenta, bogatie, eleganta si viata adevarata pot beneficia unii oameni!!! …Dar si merita acesti oameni asa viata, nu?! Iar eu m-am bucurat enorm pt. ca, in trecerea mea atat de scurta prin Montreux, am trait din plin acele momente minunate cu toata simtirea mea…E si asta ceva decat deloc, nu?! …

Recomand cu toata placerea o plimbare macar pe faleza din Montreaux, dintr-o parte in cealalta. Veti avea ce admira, ce face, cu ce va bucura.

Si v-am povestit si eu cate ceva din vizitele mele la Castelul Chillon si Montreux, doar pt. ca precum multi altii, si eu AmFostAcolo!

Cu mult drag pentru voi, in speranta ca v-am fost de folos,

Ileana

Trimis de ileanaxperta* in 29.02.12 13:41:29
    Validat / Publicat: 29.02.12 15:01:48

VIZUALIZĂRI: 5446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Castelul Chillon de pe riviera elvetiana

alex_iasi [29.02.12 17:12:57] »

foarte frumos punctat si bine structurata povestirea. felicitari

webmaster13 [29.02.12 20:55:11] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

ileanaxperta* [01.03.12 14:19:21] »

@web13, super melodie!! parca ma vad dansand "incorsetata" in acele rochii cu decolteuri ametitoare si amenintatoare... lungi si infoiate, cand ma invart de jur imprejur cu un partener pe masura , "intolit" in colanti si nadragii aia scurti si bufanti... ) Multam mult!

@alex_iasi, multumesc frumos pt aprecierile tale! Daca n-ai ajuns la Montreux si-ti doresti, si eu doresc pe masura!

@all, va multumesc pt aprecierile voastre dintotdeauna!

Tuturor numai bine, o primavara calda si fericita si vacante de vis oriunde si oricand! Martisor fericit!

amero [01.03.12 16:25:36] »

bineinteles, ca de fiecare data ne incanti cu prezentarile tale.

felicitari si calificativ maxim

rodyca [29.11.14 18:28:20] »

@ileanaxperta: Felicitari... m ati cucerit cu relatarea minunatei excursii... as putea stii cu ce agentie ati mers?

alex_iasi, amero, ileanaxperta*, rodyca
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Montreux-Vevey: