ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2012
    ÎNSCRIS: 24.03.08
    FEB-2012

ARTICOL ARHIVAT

Blind dinner / Blind Restaurant

Ce poate face omul intr-o iarna grea si deprimanta? Sa caute un mod inedit de petrecere a unei seri; ceva unic (sau macar deosebit): ceva care sa il amuze, sa il faca sa traiasca macar o ora - doua... altfel.

Asta am facut si eu: am rezervat pentru o zi de week-end, o masa la unicul restaurant din Bucuresti (poate si din tara) in care totul este invaluit in mister... (nu ca shaorma mister...) in intuneric. Caci aceasta este ideea de baza a acestui restaurant: sa mananci intr-o bezna totala, ceva nou, bun, in conditii cu totul deosebite.

Conceptul „blind dinner" nu apartine patronului restaurantului ci unui preot orb, care a deschis primul restaurant de acest fel in Zurich. Cum i-a venit ideea? De cate ori organiza la el acasa mese festive, oaspetii din solidaritate, purtau masti care ii impiedicau sa vada ce mananca.

Deci s-a gasit un roman suficient de curajos cara sa deschida si la noi un astfel de restaurant. Este amplasat pe str. Traian la nr. 147.

Am achizitionat vauchere-le de pe un site cu astfel de oferte si am ales si unul din cele doua meniuri posibile in aceasta varianta: altfel exista cinci meniuri. Exista doua intervale orare la care se poate merge: la ora 18 sau ora 21. Noi am mai gasit locuri pentru ora 21. Dupa o cursa infernala prin Bucurestiul inzapezit in acele zile, am reusit sa ajungem, cu o intarziere de doar cinci minute. Abia acolo am aflat ca intrarea se putea face intre orele 21 - 22.

Restaurantul este compus din doua incaperi: un lounge si restaurantul propriu zis unite printr-un hol, care cred ca este un pic intortochiat... sau ne-a invartit pe loc, ospatarita.

Am stat in lounge-ul elegant, am baut cate un capucino si am fumat, in asteptarea tuturor celor care aveau rezervare la aceeasi ora. Abia dupa ce au venit toti, am fost rugati sa lasam hainele si gentile intr-un vestiar incuiat. Nu este voie sa intri cu telefoane, camere foto, sau brichete pentru a nu lumina in nici un fel locul.

Am fost echipate cu sorturi din plastic lungi pana in pamant, din acelea subtiri de unica folosinta. O osparatita simpatica, ne-a condus la una din cele sase mese din restaurant, in sir indian, fiecare cu o mana pe umarul celui din fata. Ne-am asezat la masa, desigur orbecaind in intuneric, caci una e sa mergi prin casa ta, fara sa aprinzi lumina si alta este sa nimeresti lucrurile intr-un loc nou.

Dupa ce m-am asezat pe scaun, cateva clipe mi-am ciulit urechile sa ii aud pe cailalti meseni. Toata lumea se amuza, cat de cat in soapta, sa nu deranjeze prea mult vecinii. Se auzeu tot felul de glume, zgomote de scaune si de tacamuri. O domnisoara simpatica ii reprosa partenerului, ca a lasat-o sa mai dea si banii la coafor, cand oricum nu o vede nimeni, nici macar el.

Am remarcat ca masa era micuta, ca cele de cafenea si avea colturile rotunjite. Apoi am inceput sa pipai ce era pe masa noastra; sa descopar vesela si tacamurile. Nu m-am putut abtine sa nu evaluez calitatea fetei de masa, a farfuriei din arcopal (cred) si a lingurii aparent de calitate. Furculite, cutite si pahare nu existau pe masa.

Cand am cerut un suc, am avut doar varianta la sticluta cu paiul. Am auzit pe cineva care a cerut un ceai, dar nu stiu in ce a fost servit. Meniul este mult mai redus decat intr-un restaurant obisnuit, asa ca daca ajungeti pe acolo sa stiti la ce sa va asteptati. Nu am putut comanda cafele, nici vorba de supe sau ciorbe iar despre bauturi alcoolice nu stiu sa va spun prea multe caci nu am cerut.

Singurul „licurici” din restaurant era ospatarita care ne-a servit mancarea. Era echipata cu ochelari cu infrarosu care aveau undeva un mic led aprins, rosu. De cate ori aparea licuriciul, cred ca toata lumea il urmarea, sa vada la cine vine.

Am macat tartine cu fileuri de ansoa, pui cu somon si mousse cu visine.

Orice fel de mancare, este servit in farfurii foarte mari; de genul farfurii mari de cioarba.

Daca la tartine lucrurile au fost simple caci le cautam cu mana in farfurie, (mi-a mai furat fiica mea, macar una, sau cel putin asa se lauda ca a nimerit) la puiul cu somon aventura a fost mai amuzanta. Cand la inceput farfuria a fost destul de plina a fost usor, dar pe masura ce se golea, cautam si zdranganeam cu lingura in cautarea inca a unei portii. A fost delicios. Eu ii rasuceam fiicei mele farfuria si ea mie, ca sa nu mai stim din ce parte am luat si unde ar mai putea fi ceva in ea.

Altii pe la alte mese se distrau incercand sa isi dea unul altuia sa manance. Noi nu am vrut sa risipim bunatate de mancare, caci dupa glumele si regretele celorlalti era clar ca mai mult scapau mancarea pe masa decat nimereau gura partenerului.

Desertul a fost si el delicios, dar era cat pe ce sa il ratez, caci fiica mea a vrut sa mai fure ceva de la mine si a vrut sa imi ia farfuria din fata: si cum nu ma asteptam la asa gest, m-am speriat un pic.

Seara a fost excelenta: noi ne amuzam, toti in jurul nostru se amuzau (mai ales cei care se serveau reciproc si care de multe ori nimereau nasul sau barba partenerului, in loc de gura acestuia).

Va recomand cu placere acest restaurant, mai ales daca vreti sa sarbatoriti ceva: nu mancarea va fi cea de neuitat (desi este foarte buna) ci aventura.

Trimis de Diaura* in 27.02.12 14:16:00
    Validat / Publicat: 27.02.12 15:54:13

VIZUALIZĂRI: 8305 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

vlado2
    [27.02.12 17:24:23]

Cesa zic? Bine ca ai fost tu ca sa ne povestesti si noua... nu prea mi se pare o idee... adica e o idee dar cam anapoda...

gheisa
    [27.02.12 19:35:12]

Interesant, chiar as incerca. Cred ca e un chin sa mergi singur la baie si sa mai nimeresti si masa ta Ma gandesc ca nu au fost atat de nebuni sa faca la "blind restaurant" si "blind bathroom"

P.S. M-ai nimerit cu mousse-ul, cred ca l-as savura si eu la fel de intens

Banuiesc ca restaurantul e doar pentru nefumatori, sa nu cumva sa se intample vreun incident neplacut...da oare cum o fi sa te imbeti asa, pe nevazute?

[27.02.12 19:41:04]

@gheisa:

Baia nu prezinta nici o surpriza: este luminata.

Pentru mine a fost amuzant, ceva deosebit. Am incercat senzatii noi, intr-o situatie care nu era nici periculoasa nici indecenta.

Merita sa incerci. In plus vei simti placerea gustului, si vei savura fiecare inghititura la o alta intensitate. Te vei stradui sa ghicesti ce mananci si sa recunosti ingredientele.

Desi eu stiam ce urmeaza sa mananc, fara se le vad, parca au fost si mai bune. Cred ca atunci cand unul din simturile pe care le avem este blocat, celelalte se intensifica.

Banalul mousse, avea parca un gust mai bun si o consistenta deosebita, cand il mancam in dark.

iulianic
    [27.02.12 21:19:09]

@Diaura: Da, deosebit! La asa ceva - evident - n-au cum sa fie si poze. Felicitari pentru idee si curaj!

vadra
    [27.02.12 21:23:56]

Interesant, dar cred ca eu m-as distra doar privind la ceilalti (sau, ma rog, ascultand pe ceilalti). Nu cred ca as da bani ca sa imprastii mancarea pe masa, in poale sau pe jos. Pentru mine una din placeri este si cea vizuala.

Oricum, povestea este haioasa si te felicit pentru experienta avuta.

[27.02.12 22:12:54]

@vadra: Asa cum am incercat, mi-au placut si am repetat experiente culinare noi, altceva decat bucataria traditionala romaneasca, m-a placut aceasta idee si am zis... ” de ce nu? ”.

De multe ori mi-am pus intrebarea in sinea mea: „ daca as ajunge in China, Japonia sau alta tara asiatica, cu alta cultura, cu alte obiceiuri culinare, care pentru multi europeni sunt tabu... as incerca niste ciudatenii? ” Si de fiecare data raspunsul a fost ‚ da”. In niste limite... dar as incerca.

Curiozitatea este mare. Si tot curiozitatea a fost cea care m-a facut sa merg la acest restaurant. Stii vorba cu „ curiozitatea care a omorat pisica”... de data asta nu a murit nimeni.

Prin acel vaucher, pretul a fost mai mult decat rezonabil si daca nu vrei, nu dai mancare pe jos.

magdalena
    [03.03.12 08:33:24]

Comentam si eu pe la servici un astfel de voucher! Ne intrebam cum o fi... Colega imi spunea ca nu poate manca ceva daca nu vede cum arata...

Din cele descrise de tine, nu cred ca m-ar tenta, desi ar fi o experienta inedita... Mai interesant ar fi sa existe separeuri "blind", unde sa ai parte de oarece intimitate si sa nu auzi zdranganitul de tacamuri si chicotelile celorlalti. Sa te concentrezi doar la tine, la partener si, evident, la mancare! Cel putin asa imi inchipuiam eu ca ar fi. Asa, cu sorturi, cu dusul gentilor intr-o camera incuiata, poate aveam nevoie de ceva...

Mai interesant ar fi o "blind date" la un restaurant "blind"!

[04.03.12 08:22:26]

@magdalena:

Acum nu iti inchipui ca zdranganitul era foarte deranjant; poate altii nici nu il bagau in seama. Eu eram aia cu simturile ascutite la maxim si curioasa sa stiu cum reactioneaza si altii.

Treaba cu mancatul fara sa vad, nu era chiar prima mea experienta de acest fel. In copilarie impreuna cu cateva colege de scoala, obisnuiam ca atunci cand mamele noastre faceau " ceva bun"... de obicei prajituri, sa ducem la scoala si sa ne servim una pe alta la modul: " inchide ochiii, mananca si ghiceste ce a facaut mama bun ". Era distractiv si ne " educam " simturile, in a recunoaste ingredientele. Cine ghicea, mai primea o portie.

MCM
    [03.04.12 23:02:42]

Foarte tareeee. Vreau si eu. "Plizzz" amanunte. Cat a costat, de unde ai luat voucherele? Unde este?

Am citi in rws despre Barcelona, ca exista asa ceva si acolo.

Sper sa nu am claustrofobie care asteapta sa fie descoperita )

Bravo

[03.04.12 23:18:26]

@MCM:

Voucherele l-am luat de pe un site cu diverse oferte pe care le primesc periodic pe email. Daca nu ma insel cel cu restaurantul a fost de pe [*site comercial*].

In loc de 90 de lei/pers am platit doar jumatate.

Adresa este str. Traian la nr. 147.

Mie mi-a placut. Daca as mai " prinde " o oferta as repeta distractia.

Am spus-o in nenumarate randuri: denumirile de site-uri comerciale - DOAR pe mesaj privat!

Multumim,

MCM
    [03.04.12 23:19:24]

@Diaura: multumesc

noriega
    [19.04.12 00:20:52]

Ma bucur ca cineva a postat un astfel de review, si eu am fost tentata sa incerc acele vouchere, dar sotul e mai conservator...

Chiar zilele trecute am vazut, pe Discovery, cred, un clasament cu animale/insecte care mananca diverse chestii, in diverse moduri/locuri iar o comparatie era cu astfel de restaurant in care la intrare, in lobby iti alegi meniul, dupa care te asezi in sir indian cu mainile pe umerii celui din fata. Cap de trenulet era o ospatarita oarba care i-a dus intr-o incapere in intuneric si i-a aseazat la masa dupa care le-a adus mancarea. Era filmat in infrarosu si parea ca cei de la masa se distrau foarte bine in situatia de fata.

[19.04.12 01:31:05]

@noriega: Da asa se petrec lucrurile acolo.

irusy
    [04.04.13 19:05:44]

@magdalena: exista in cadrul restaurantului BLIND DATE daca chiar vrei sa cunosti pe cineva nou... fara sa'l vezi bineinteles

[31.10.17 15:08:26]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm” (în București, cazul de față), am constatat că resturantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

Diaura*, gheisa, irusy, iulianic, magdalena, MCM, noriega, vadra, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: