ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.06.09
NOV-2011
single

Germania de la nord la sud / Vizita rude si orase

Daca vreti sa faceti un mini tur in citeva zile in Germania cu plecare din Timisoara va recomand cu caldura sa rezervati cu citeva saptamini bune inainte biletul de avion. Sint diferite site-uri de pe care poti face rezervarea. Un site foarte bun dupa parerea mea e www.vola.ro

Rezervarea se face simplu, primesti pe mail confirmarea rezervarii si cu acea hartie te duci la banca si platesti biletul. Atit. Odata ce ai efectuat plata nu iti mai trebuie nimic decit buletinul cind vei face check-in la aeroport.

Simplu, nu?

Zborul a decurs fara probleme.

Escala la dus am facut-o in Viena iar la intors in Muenchen, destinatia finala a fost pt mine Hamburg.

Se aterizeaza la Fuehlsbuettel si de acolo ai imediat legatura cu S-Bahn catre centrul Hamburgului.

Infrastructura de transport in Hamburg e foarte bine pusa la punct, e bine sa cumperi un abonament de o zi sau depinde daca stai mai mult poti lua un abonament pe o saptamina. Abonamentul se poate cumpara si din autobuz de la sofer, numai, atentie! va fi mai ieftin daca il cumperi de la ora 9:00 in sus.

Chiar nu stiu de ce dar asa am fost si eu informata si m-am conformat: -)

In Hamburg prima vizita trebuie neaparat facuta la Elbphilarmonie.

rtv.net/ce-construiesc-ne ... riza_16733.html

Se poate vizita duminica si in interior pt ca nu se lucreaza, primesti echipament de protectie: casca, cizme etc

De la Elbphilarmonie merita de mers pe jos prin vechiul port cu constructiile din caramida rosie care de fapt sint depozite de materiale ele fiind construite pe piloni de lemn.

Daca ai noroc vei putea vedea si marele vas de croaziera Aida ancorat in port.

Undeva catre capatul portului daca se poate spune asa ne asteapta un submarin transformat in museu si care se poate vizita. Merita.

De acolo se poate lua dupa aceea un autobuz din care poti cobori la Elbtunel. Statia de autobuz se numeste Landungsbrucken. Un tunel construit in secolul 19 si dat in folosinta in 1911, functional si acum. Intre timp s-a construit in Hamburg si Neuer Elbtunnel.

Cel vechi face legatura intre St. Pauli si Steinwerder iar cel nou intre Othmarschen und Waltershof.

Bineinteles nu trebuie ratata nici o vizita la biserica St. Michaelis se poate urca in trun la 132 m si de acolo chiar ai o panorama a Hamburgului nemaipomenita.

Seara nu rata Reeperbahn.

Eu am nimerit in Germania in ultima saptamina a lui noiembrie si deja erau in toi pregatirile de Craciun si de Weihnachtsmarkt.

Am sa pun si niste poze.

Acum mai departe, cu 60 de euro poti lua un bilet de tren dus-intors Hamburg-Dresda.

In ore 4-5 ore se parcurge distanta Hamburg Dresda in tren e cald confortabil.

Ajuns in Dresda e de-a dreptul o obligatie sa vizitezi Frauenkirche cu turnul ei de 102m, Zwinger construit in stil baroc, Semperoper uns dintre cele mai frumoase opere din intreaga lume si nu in ultimul rand Katholische Hofkirche cea mai mare biserica catolica ca suparafata a Saxoniei 4800mp.

Daca ti se face foame sau sete nu e o problema sint restaurante la tot pasul sau pizzerii cu preturi acceptabile.

De la Dresda se poate lua iarasi trenul eu l-am luat inapoi la Hamburg de unde a doua zi am mers cu masina cu niste prieteni la Goettingen aflat la 300 km de Hamburg, pe autostrada nu se face mai mult de 3,5 ore cu tot cu iesirea din Hamburg si intrarea in Goettingen.

In Goettingen prima data te opresti la primaria veche Altes Rathaus si la Die Gaenseliesel. Cea din urma este o statuie in piata principala si e precis cea mai sarutata femeie din Goettingen - :) pt ca fiecare absolvent cu doctorat al Universitatii din Goettingen merge si o saruta pe Liesel. Primaria veche e o constructie din 1270 si chiar merita vazuta.

Totodata merita vizitata si Universitatea cu marea Aula.

In apropiere de Goettingen se poate vizita si Castelul Plesse unde in preajma Craciunului are loc un targ de obiecte antice si vin si producatori agricoli din zona mai ales de miere si produse de miere.

Inapoi la Hamburg si de acolo in S-Bahn la aeroport si cu o escala de o ora in Muenchen se ajunge la Timisoara.

Trimis de skippy in 24.02.12 14:15:58
Validat / Publicat: 24.02.12 15:45:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA. A mai fost în/la: Nuernberg, Muenchen, Koeln, Stuttgart, Regensburg, Augsburg etc

VIZUALIZĂRI: 2663 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (skippy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o parte din Portul Hamburg

DB-01-VIN
[25.02.12 10:37:54]

Felicitari pentru excursie... Imi aduc aminte vazand pozele tale cate ceva din Hamburg... Cu prima ocazie voi reveni in acesta tara exceptionala. Toate cele bune de la Radu, Targoviste.

skippyAUTOR REVIEW
[27.02.12 12:18:42]

@DB-01-VIN: ma bucur ca ti-a placut ceea ce am scris, si iti doresc din tot sufletul sa ajungi din nou in Hamburg

DB-01-VIN, skippy
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Germania: