ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2012
ÎNSCRIS: 23.02.12
JUN-2011

Hotel Maya Bay

La sfarsitul lui iunie 2011 ne-am hotarat sa mergem sa ne bronzam din nou in Grecia. Dupa emotiile cu greva transportatorilor cand nu se gasea carburant, am plecat si noi la drum. Hotelul ales Maya bay din Kallithea.

Hotelul este o mica afacere de familie, are 24 de camere, foarte frumoase, mari si curate. Am avut ceva emotii pentru ca la 3 stele in Grecia sunt posibile surprize neplacute dar la acest hotel pot sa spun ca am avut surprize placute.

Pot sa spun ca ne-am simtit atat de bine si patronii au fost asa draguti ca la plecare chiar ne-am pupat cu ei! asta ca sa va dati seama de atmosfera pe care reuseau sa o creeze.

Micul dejun este de tip american, un minus ar fi ca nu dau nici-un fel de salata la micul dejun, dar de mancat gaseai ce sa mananci. Cafeaua era cam apa chioara dar asa e in toata Grecia, imi luasem un fierbator de acasa si faceam cate o cafea in camera pe care o savuram pe balcon.

Hotelul are si piscina, curata, recunosc ca nu am stat nici-o data la piscina cand aveam atata mare in jur!

In fiecare zi plecam si ne opream in cate-o statiune de pe Kassandra, mi-a Siviri, Nea Moudania si Sani Beach. In Sani sunt hoteluri de 4 si 5 stele destul de scumpe pentru Grecia. Am mancat la o terasa in Sani si am platit aproape 100 euro pe o supa de peste, un mix de salate si 2 beri. Pe 2 sezlonguri ne-au luat 20 euro, asa ca m-am lecuit sa mai merg in Sani.

Probleme cu carburantul nu am avut, cand am ajuns am vorbit cu reprezentanta agentiei si ne-a asigurat ca daca sunt probleme ne poate ajuta ea sa rezolvam problema. Ce imi pare rau este ca avea o exursie pe care nu am mai vazut-o pe nicaieri si pe care am ratat-o, o excursie cu croaziera in Salonic noaptea care ar fi spectaculoasa (noi am ajuns sambata si am plecat sambata si ce credeti... excursia era sambata).

De mancat seara mancam la o taverna care in traducere inseamna "O poveste" (este vis-a-vis de drumul catre plaja). Mancare mai buna ca acolo n-am mancat in toata Grecia. De fapt in fiecare seara la taverna asta era plin pe cand la celelalte batea vantul.

Una peste alta, vara asta tot aici mergem la inceput de vara si pe urma om mai vedea!

Trimis de ariella in 23.02.12 14:14:13
Validat / Publicat: 23.02.12 15:16:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina cu locul de servit masa

adryana
[24.02.12 07:12:47]

sa stii ca in Grecia, cea mai buna cafea am baut-o la Lagomandra Hotel, tin minte ca erau mai multe feluri de cafea. A fost cu adevarat buna. Cam cat v-a costat doar cazarea si cu micul dejun inclus? Niste poze ai, sa vad si eu hotelul?

[24.02.12 09:13:36]

@adryana:

Cazarea cu mic dejun pentru 2 persoane a costat 350 euro in ultima saptamana din iunie. Am incarcat cateva poze ca sa iti faci o idee. Raportul calitate-preti mie mi s-a parut excelent. Cred ca peste iarna hotelul este inchis pentru ca am incercat sa vad care sunt preturile anul asta si nu se poate face rezervare.

[19.03.12 20:21:26]

am fost placut impresionat de prezentarea facuta acestui hotel si dat fiind faptul ca avem aceleasi date, cuplu, varsta,

etc, m-am hotarat instantaneu sa merg acolo in vara lui 2012.

Rog mai multe detalii despre ce se poate face acolo.

[20.03.12 09:26:35]

@tataee: Excelenta alegere!

Noi am ramas clienti fideli acestui hotel, la inceput de vara acolo ne infiintam.

Kallithea e cea mai frumoasa statiune din Halkidiki dupa parerea mea. Am colindat de-a lungul anilor toata zona in lung si lat si aici imi place cel mai mult.

Plaja e cu nisip si e amenajata cu sezlonguri (contra cost) si apa e dementiala.

Statiunea e plina de taverne, dupa mai multe incercari succesive am descoperit taverna unde se mananca nu bine, ci foarte bine (mi-e gandul si acum la crevetii saganaki, mi-e jena sa pun pe site poza in care imi lingeam degetele cand ii mancam). Desertul era din partea casei si cateodata ne dadeau tot din partea casei cate un un uzo sau bere.

De asemenea sun o gramada de baruri unde seara ne relaxam cu cate un coktail inainte de culcare.

Si acum, special pentru doamna, exista MULTE MAGAZINE, inclusiv unul care se numeste Traffic si care are haine de firma la preturi mici. De exemplu sotl meu si-a luat un tricou Armani cu 30 de euro, in conditiile in care pretul initial era 200 euro.

[20.03.12 19:23:25]

mii de multumiri, deja cei de acolo mi-au facut o oferta pe care sunt gata sa o accept.

[21.03.12 09:12:55]

@tataee: Ce tarif v-au spus pe camera? pentru ca pe booking, incercand sa fac o rezervare la sfarsitul lui iunie pentru 7 zile (aceiasi perioada ca anul trecut) imi apare pretul de 595 euro in conditiile in care anul trecut am platit 336 euro.

[21.03.12 19:43:57]

Da la fel, mai apare un tarif la o camera double sea view de 525 si 10%discount daca achit integral pana la 15.04.12 pentru aceeasi perioada 23.06-30.06

Oricum nu ma grabesc, locuri sunt, ar fi bine sa cautam si la vreo agentie, daca apare ceva nou tinem aproape

[22.03.12 08:42:14]

@tataee: De acord!