Tryp Peninsula

înscris/ă în 14.07.09
MAY-2006

Paradis!

"Cuba linda"

Va ajut eu cu cateva detalii privind aceasta minunata destinatie, chiar dak s-a intamplat acum 3 ani, imi amintesc de parca ar fi fost ieri.

Am ales aceasta destinatie ptr luna de miere. Prin Dertour, la momentul acela costul a fost de 1600eur transportul ptr. 2 pers cu Iberia (escala la Madrid), iar sederea acolo, 1150eur ptr 2 pers cu AI. Tin minte k zborul a fost fff lung, aprox. 13h. Am ajuns in Havana pe la h 22, deci f tarziu, iar transferul pana in Varadero nu era asigurat. Eram f obositi si am ales sa mergem cu un taxi (cam 200km).

Ploua torential - mai-iunie e sezonul ploilor la ei), era noapte, un aer cald, sufocant si nu ne puteam da seama ce este in jurul nostru. Aeroportul invechit, murdar cu un freeshop amarat si un bancomat cam dubios. Am mers cu un taxi Peugeot 207, un nene sofer f simpatic. Imi aduc aminte k ne simteam super safe, chiar dak eram departe, intr-o tara comunista. Soferul a trebuit sa mearga la Militie sa ia o aprobare ptr a iesi din oras, apoi am trecut prin mai multe filtre (va mai amintiti de acele borcane?? de pe vreamea lui Ceausescu? ). Era noapte, se circula haotic, greu mai vedeam persoane care alergau cu cate un peste gigant in brate wow! Interesant! Cursa ne-a costat 90peso (adik 90euro), iar restul pana la 100 -am lasat bacsis soferului, care spre surprinderea noastra ne-a pupat!!!

Ei, cand am ajuns la hotel, am fost primiti ok, tinand cont k era o ora ff tarzie. erau numai bungalouri. Pana la al apart. nostru ne-a dus un nene ok cu o masina d golf. Tin si acum minte cum ne minunam de plantele viu colorate si sunetele ciudate ale pasarilorde pe aleea p care o parcurgeam. Abia asteptam sa se fak zi sa vedem paradisul.

Si paradis a fost. Ceva extraordinar! Tot personalul iti zambea si t saluta "hola". erau frumosi, ciudat ori creoli cu ochi verzi, ori blonzi, ori f negri. S-au corcit cu americanii inainte d embargo.

Mancarea era super. Peste, fructe d mare (caracatita, homari, creveti) tot c la noi sau in alte parti in permti sa mananci rar. la ei totul era la liber. Fructele aveau alta aroma, grapefruitul era altfel, la fel si ananasul, era mai dulce. Rest principal cu autoservire era incapator, aici se servea cele 3 mese principale p zi. Un altul deschis non stop la piscina, cu meniu american specifi restaurantelor din sud, cele tip rulota, si 2 a la carte cu specific italian si altul cubanez-cu rezervare in prealabil - unde se canta muzik live cu hituri buena vista social club si evergreenuri.

Seara showuri 2 ne-au placut-cel din apa chiar profesionist. Bravo! Am atatea d mentionat. A! camerele fff mari, cu un dressing si baie fff mare cu dus si cada separat. Se facea curat zilnic, insa trebuia sa-i lasi femeii d sv o oja, carioci, sau ruj, tare mult se bucura. Aerul conditionat era f vechi, rusesc, f zgomotos.

Bauturile locale erau incluse, atata timo cat chiar iti faceau Mojiti sau Daiquiri cu Havana Club era ok, nu k la turci d unde ne-am intors recent d la 5 stele UAI si ne dadeau prostii din alcool etilic cu arome.

In ciuda faptului k este o tara fff sarak, poti gasi orice, insa totul este f scump. D ex o excursie cu ghid si masa d pranz inclusa in havana costa 100eur/pers. O excursie cu catamaranul d 1 zi pe o insula virgina -Cayo Largo-, inoti cu delfinii in Ocean, si o masa inclusa, este acelasi tarif. dar merita. Havana cu farmecul ei aparte, insula d vis.

Plaja de la resort larga, cu nisip fin si f deschis la culoare, apa azurie, un vis. Apa fff calda, nu au maree! A si plouat, dar imediat se deschidea cerul si aparea soarele.

Ei nu au magazine... in Varadero un bazar cu suveniruri faine. la ei magazinele sunt cu erau magazinele mixte la noi, adik unde gasesti carne, bauturi, gasesti si papuci, detergenti, etc. Aveau doar o reprezentanta adidas... si atat! O apa intr-un chios era 2euro/st d jum d litru, deci fff scump, mai ales ptr localnici. casele darapanate, gata sa cada peste ei, c sa zic, deloc suparator ptr noi, turistii, care am considerat k totul face parte dintr-un tablou cu farmec aparte caraibian, cu case coloniale, cu o urma din cultura americana.

A fost de vis!!! ptr. detalii despre excursii, unde ne-a dus, c obiective sa vizitam, va stau la dispozitie, promit k revin cu poze.

Impresii încărcate de ancutza_cookie in 14.07.2009 17:43:02

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (ancutza_cookie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  500 PMA (din 2 voturi) nota2

[20.11.09 20:41:56]

Cuba linda ....

- webmasterXY*
[20.11.09 20:49:37]

Hola, ancutza_cookie! Am atasat la al tau review melodia propusa de Cristian...noua ni se pare ca se potriveste tare bine cu paradisul povestit de tine, tu ce zici?

- pingo_doce
[02.12.12 14:22:04]

@ancutza_cookie: va rog sa-mi spuneti daca este necesara viza pt Cuba sau este valabil doar cardul turistic pe care il obtinem de la agentia de turism cu care am facut rezervarea. va multumesc.

• Cel mai de vis concediu (May.2005) - punctaj satisfactie: 10.00 (scris in 08.02.09 de morris* din TIMISOARA) - RECOMANDĂ
  • INFO: